Connect with us

Bomba

2017 Sinemasına Bir Ön Bakış ya da Franchise’ları Neden Öldürmeliyiz?

Yayınlandı

on

Peşinen Not: Birazdan okuyacağınız yazı şahsi fikirlerimi içermektedir. Sitenin diğer yazarlarını yahut sitenin genel duruşunu bağlamaz, bağlamamalıdır.

İzmirli okurlarımız, özellikle Bornova’da ikamet eden üniversite öğrencisi arkadaşlarımız Ohannesburger’i duymuştur muhakkak. Ege Üniversitesi’nde lisans eğitimimi tamamlamaya gayret ederken benim için gayet ufuk açıcı olmuştu Ohannes’in varlığı. Hamburger denilen şeyin Burger King’in sunduğu kartonpiyer tadındaki şeyden farklı da yapılabileceğini, tek bir hamburgerin benim gibi bir adamı rahatlıkla doyurabileceğini falan gösterdi mekan bana.

Derken büyüdük, okul bitti, yüksek lisansa başladık. Biz büyüdükçe Ohannes de büyüdü. Bornova’da minnak tatlı bir dükkan olarak hayatına başlayan Ohannes bir sürü şube açtı. Hatta son duyduğuma göre İstanbul’a bile Ohannesburger açmışlar fakat bu yeni ve büyük Ohannes’in bir takım sorunları vardı: o eski hayvani porsiyonlar küçülmüştü mesela, şubeler arasındaki kalite farkı başını alıp gitmişti, aynı şubeden farklı zamanlarda verilen iki siparişin dahi kalitesi stabil değildi.

Neyse adamların ticari itibarına fazla zarar vermeyelim emin olun İzmir’de yiyebileceğiniz hamburgerlerin en güzel hala Ohannesburger tarafından yapılıyor.

kapak

2010lar sinamasının özeti

Peki ben bu müessesenin gelişme yayılma sürecini neden anlattım? Hayır siteye hamburgerciden reklam almadık. Şimdi bir yerlerden bulup buluşturup 2017 yılında çıkacak filmlere baksak nasıl bir manzara göreceğimizi size şöyle hatırlatayım

Bir Evrenin/Serinin Parçası Olarak Çıkacak Filmler:

Thor: Ragnarok
Pirates of the Caribbean: Dead Men Tell No Tales
Justice League
Wonder Woman
Underworld: Blood Wars
Spiderman: Homecoming
xXx: The Return of Xander Cage
Kingsman: The Golden Circle
Transformers: The Last Knight
World War Z 2
War for the Planet Apes
Resident Evil the Final Chapter
Guardians of the Galaxy vol 2
Fast 8
Star Wars: Episode VIII

zz4f1c300d

aynısının daha efektli olanı

Eski bir yapımın Remake yada bir şeyin uyarlaması olarak çıkacak ve bir evren veya serinin başı olacak filmler:

Ghost in the Shell
Beauty an Beast
The Dark Tower
Kong: Skull Island
Alien: Covenant
Friday the 13th
Trainspotting 2
Jumanji
The Mummy
Blade Runner
Power Rangers

Tekil Halde Var Olan Öncesi Sonrası Olmayan Filmler

Dunkirk
Jackie
Tulip Fever
Valerian and City of a Thousand Planets
Submergence

Sizi bilmem ama sevgili arkadaşlar bu manzara beni çok büyük rahatsız ediyor zira sene boyunca izlediğim güncel Hollywood filmlerinin hepsi ya bir seriye ya bir evrene dahildi. 2016 yılında kendi başına tekil bir film olarak ayakta durabilen bir tane popüler yapımla karşılaşamadık.

mcu

Kavgaya kahveden adam çağırmışcasına

Peki bu durumun ne gibi bir zararı var? İlk olarak bu seri filmler, geçmişteki efsane yapımları yeni efektler ve iğdiş edilmiş senaryolarla önümüze koyan remake yapımlar büyük bir yaratıcılık krizine işaret ediyor. Kabul edelim Hollywood uzun süredir orijinal bir şey üretmekten aciz ama adamlar bundan otuz yıl kadar önce Blade Runner’ı yaptı, on sekiz yıl önce Matrix serisinin temellerini attı, on bir yıl önce Nolan’ın muhteşem Batman üçlemesi başladı zaten bunlardan sonra da senaryosunun orijinalliği ile adından söz ettiren pek filmle karşılaşmadık.

Yılın bu konuda en beklenti yaratan filmi Doctor Strange, Benedict Cumberbatch ve Mads Mikkelsen’i alıp bu iki oyuncunun muhteşem kabiliyetlerini yüzde otuz oranında bile kullanmayan her zamanki gibi aralara gereksiz mizah serpiştiren Marvel filmlerinden biri olarak piyasaya çıktı. Sıradan Marvel filmlerinin teknolojili değil de büyülü olanıydı yapı olarak.

dc-universe

Spoiler: Hepsinin annesinin adı Martha’ymış

Çizgi roman uyarlamaları tarihinin en büyük, en epik, en unutulmaz işi olma potansiyeline sahip Batman vs Superman: Dawn of Justice bir tuhaf adeta ucube gibi çıktı karşımıza. Aman Justice League’e ön hazırlık yapalım, aman şuralara biraz Injustıce koyalım, aman ışığı kısalım biraz daha karanlık olsun, Wonder Woman da çıksın şuralardan Universe yapıyoruz hacı unutmayalım. Şeklinde motivasyonlarla yazılmış gibi duran yapım Batman ve Superman’in mücadelesinden çok oluşturacakları evrenin temellerini atmaya özenmiş gibi görünüyordu.

Fantastic Beast tüm bu garip garip filmlerin içerisinde yine en eli yüzü düzgün filmlerden biri oldu kötü yorumlarla karşılaşmadı pek. Tabii bunda Harry Potter evreninde geçen son filmin beş yıl önce çekilmiş olmasının da etkisi var.

510

Şu adamı neden yoruyorsun Ali İhsan Varol’u koy sana gereken oyunculuğu o da yapar.

Peki senenin en büyük kazananları kim oldu arkadaşlar? Bu soruda kazanmak fiili gişe yapmak olarak değil senaryosuyla, tekniği, anlatımıyla adından söz ettirmek anlamında kullanılıyor tabii. Bana kalırsa bu senenin kazananları Deadpool ve Arrival. İkisi de kendilerinden övgüyle bahsettiren ikisi de orijinal şeyler yapan filmler oldu. Deadpool Marvel’ın zibidi süper kahraman temasını aldı bambaşka bir şekilde değerlendirdi kendi kendisiyle dalga geçe geçe misler gibi bir iş ortaya koydu. Arrival yüz yıllık uzaylılar dünyaya indi temasını sağlam görsellik ve sağlam senaryoyla verdi bilim kurgu severleri ihya etti.

maxresdefault

Halk Superman’e Allah aşkına Zack’in çekitği filmlerde oynama derken.

Diğer Franchise filmleri neler yaptı arkadaşlar? Küçük bir dükkan iken doyurucu porsiyonlarla çok güzel ürünler sunup şubeler açmaya başlayınca kaliteden ödün veren hamburgerci gibi kaliteden ödün verdiler. Seri üretime geçtiler, sevimsizleştiler. Hepsi kalite, görsellik, senaryo bazında birbirinin hemen hemen aynısı Marvel filmleri, tam olarak ne menem bir şey olacağı kararlaştırılmadan başlanmış “Marvel yaptı biz neden yapmıyoruz” kafasıyla yapılan DC filmleri 2017’de de sinemalarımızı işgal edecek. Yaratıcı senaryolar görebilmek için yine düşük bütçeli Avrupa filmlerine başvuracağız. Belki Arrival gibi iki en fazla üç film çıkacak da sinema salonlarından mutlu ayrılacağız.

Franchiselar yerin dibine batsın asla ama asla yapılmasın demiyorum. Bu tarz bir anlatım tekniğinin çok güzel şeyler ortaya çıkarabileceği muhakkak hatta Harry Potter kitap serisini bitirir bitirmez böyle bir evren sisteminin kitaplar için uygulanmasını canı gönülden dilemiştim. Benim derdim Franchiseların sinemanın egemen gücü haline gelip tekil halde kendi hikayesini anlatıp sonra da gitmeyi hedefleyen güzelim filmleri engellemesi.

Birer kaya parçası gibi duruyorlar su geçirmeden
Anlatının derin ırmaklarının önünde
Franchise’ları söyleyin nasıl kurtaralım?

Yazının başlıktan itibaren hani esere gönderme yaptığını anlayan arkadaşlara selam olsun. Yorumlarınızı, düşüncelerinizi, eleştirilerinizi bekliyoruz.

Haydi tartışma çıkartalım Franchisecılar vs Tek Filmciler: Sinemanın Şafağı!

Okumaya Devam Et
yorum yapmak için tıkla!

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel3 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba6 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba6 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba