Connect with us

Bomba

Anadolu Korku Öyküleri ; 1-Türk İşi Korku Deyince Aklınıza Dabbe Gelmesin

Yayınlandı

on

Birçoğumuzun severek takip ettiği, bazılarımızın hayatının merkezine aldığı geek alt kültürüne dair bir şeyi çok sık unuttuğumuzu düşünüyorum. Dizi incelemeleri, film yazıları, çizgi roman okumaları derken kültürün temel yapı taşlarından biri olan edebiyatı unutuyoruz baya baya. Üstelik ayıla bayıla izlediğimiz şeylerin birçoğu kitaplardan uyarlanmışken unutuyoruz edebiyatı. İşte ben de “unutursak kalbimiz kurusun” tavrıyla arada sitede birtakım kitap tanıtımları yapıyorum. Bir kez daha o tanıtımlardan biri ile karşınızdayım.

Öncelikle söylemek gerek ki korku türünü film ve diziden çok edebiyata yakıştırıyorum. Görsel zemine dökülünce beklemediğimiz anda üzerimize gelen korkunçlu kadın yahut makyajla korkunçlaştırılmış tipler dışında bize çok büyük şeyler vaat etmeyen korku janrası edebiyatın sahasına girdiği zaman gerçekten insanı gerim gerim geren şeyler meydana getirebiliyor. İnanmazsanız buyrun on beş yirmi sayfa Lovecraft okuyalım.

1

Çocukluğundan taşra ile irtibatı olan herkes Anadolu kültürünün, Anadolu anlatılarının korku ile nasıl iç içe olduğunu bilir. Bazen çocuklar söz dinlesin diye, bazen büyükler ahlak kurallarından uzaklaşmasın diye kimi zaman islami kimi zaman şamanik kaynaklardan süzdürülerek anlatılan binlerce korkunç hikaye vardır Anadolu topraklarında. Kültürün kendine has bir grotesk yapısı, hikayelerin kendilerine has motifleri, villainları ve hatta süper kahramanları vardır. İşte Anadolu Korku Öyküleri kitabından hikayeleri bulunan altı yazar da bu damarı keşfetmiş, bu damardan bir takım cevherler çıkarmak üzere yola çıkmış insanlar.

Şunu açıkça söyleyebiliriz ki kitapta hikayeleri bulunan altı kişi de korku edebiyatının nasıl işlediğini gayet iyi biliyor. Ekipten biri şu sıralar ismini Yabani Dergi’de sıkça görebileceğiniz Işıl Beril Tetik. Kitabın son öyküsünün sahibi  de kısa bir süre önce Pusova kitabını çıkaran Galip Dursun diğer yazarlar Koray Günyaşar, Ayşegül Nergis ve Demokan Atasoy’da Türkiye’de korku edebiyatı ile ilgilenen, türün gelişimine çokça katkı sağlayan kişiler.

Hikayeleri tek tek inceleyerek kitaba biraz daha yakından bakmak bu güzel niyetli çabayı daha iyi tanıtmamızı sağlayacaktır.

Not: İnceleme elden geldiği kadar spoilersız yapılmıştır. Spoiler verilemeyen yerler birtakım imalar ile geçiştirilmiştir. 

Karatepe (Koray Günyaşar): Hikaye kitap için gayet başarılı bir başlangıç metni olmuş. Yaratılan atmosfer gayet güzel. Hikayenin gerilim noktasını oluşturan olay çok sağlam kurgulanmış yapabileceğim tek eleştiri tansiyon tahmin edildiği kadar yükselmiyor hikayede. Gerim gerim gerilmeyi, ince ince tırsmayı beklerken hikaye biraz eksik kalıyor sanki.

Bunların dışında hikayenin kurgu yapısı bana Edgar Allen Poe Hikayelerini hatırlattı. Metin, beni memnun etmeyi başardı.

Aslında Onlar Hayvan Gibidirler (Ayşegül Nergis): Türk sinemasının yıllardır deneyip deneyip düzgün bir örneğini çıkartamadığı “İslami altyapılı korku” türünün nasıl yapılacağına dair ders olabilir bu öykü. Elimizde çok sağlam bir kurgu iskeleti, bu iskeletin üzerine geçirilmiş oldukça iyi bir hikaye var. Taşranın boğuculuğu, ürperticiliği hikayeye çok güzel yedirilmiş. Tek sıkıntı hikayenin son dönemecinde ortaya çıkıp okuyucuyu şaşırtması gereken twist çok bariz. Korku edebiyatına aşina biri durumu metnin ilk sayfalarında anlayabilir.

3

Kuyu (Demokan Atasoy): Şahsi görüşüme göre kitabın en sağlam hikayesi Kuyu. Hikayenin yapısı biraz The Ring filminden esinlenilmiş olsa da yazarımız konuyu Anadolu atmosferine çok güzel adapte etmiş. Hikayenin alt metnindeki kadın vurgusu çok güzel çok yerinde işlenmiş. Üslup tam kıvamında. Hepsinden önemlisi metin bir hikayenin sahip olması gereken en önemli özelliklerden birine sahip: gayet sıkı kurgulanmış ve yazılmış. Hikayede bahsedilen hemen her şey gerekli olduğu için hikayede yer alıyor. Boşa kurşun atmıyor metin. Her salladığı yerini buluyor ve son kurşunu da çok klas hareketlerle kalbe yolluyor.

Gelin Otu(Işıl Beril Tetik): Kökenini şaman inançlarından alan “Al Basması”, “Al Karısı” olarak geçen mitolojik yaratıkta doğum sonrası sendromunu bir potada eriten hikaye kitabın atmosfer olarak en başarılı işlerinden biri. Yalnız konuşmalar ve diyaloglardaki Hollywood esintileri güzelim hikayenin havasında çatlaklar meydana getiriyor fakat kurgulanış olarak çok başarılı bir iş. Betimlemeler “filmi çekilse de izlesek” denmesine gerek bırakmayacak kadar kaliteli.

2

Cevizin Gölgesi Hain Olur(Kayra Küpçü): Müstakil olarak çok kötü bir hikaye sayılmamakla beraber kitabın içerisinde biraz vasat kalmış bir öykü. Korku gerilim edebiyatında cinselliğin muhakkak kullanılması gerektiğini düşünenler bu hikayeden memnun ayrılacaktır. Metnin en büyük sıkıntısı bence kitabın isminde belirtilen Anadolu’dan uzak olması. Evet hikaye taşrada geçiyor evet kötü yaratığımız Anadolu kültüründen ama hikaye bir genç kadınla bir genç adamın dağ başında özgür iradeleriyle sevişebileceklerini, başlarına hiçbir şey gelmeyeceğini söylüyor bize. Köylünün birbirlerini seven genç bir kadın ve erkeğe sempatik bakışlarla bakacağını ima ediyor. İşte bunlar pek inandırıcı gelmediği için hikaye biraz havada kalıyor.

Güzay’ın Bin Dilek Ağacı(Galip Dursun): Galip Dursun şaşırtmıyor bu kitapta. Gayet güzel gayet lezzetli bir hikaye ile karşımıza çıkıyor. Hikayenin yapısı gerçekten başarılı. Hani film olsa izlenir, tiyatro olsa gidilir, Departed filminden dizi yapan Türk sektörüne versen en az 3 sezon dizisi bile çekilir. Üzerine daha fazla konuşup heyecanını kaçırmak istemem.

Elimizde korku severler için gayet güzel bir kitap var arkadaşlar. Kitabın ikinci cildi de şu an piyasada (en kısa zamanda onun da incelemesiyle buralarda olmaya çalışacağım) üçüncü kitabın ise bugün yarın çıkması bekleniyor.

Önerilerim şimdilik bunlar. Düşüncelerinizi mutlaka eklemenizi istiyorum. Görüşmek üzere !

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel4 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba7 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba7 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba