Connect with us

Bomba

ARROW 5.Sezon Finaline Doğru: Honor Thy Fathers

Yayınlandı

on

Televizyon dünyası efektlerle, metaforlar ile yenilikler denerken, Arrow yerinde saymaya devam ediyor. Belki de 6. Sezon için yeni planları vardır. Ama son iki bölümde gördüğümüz gibi, karakter odaklı gitmeye karar verdiler. Seçimlerine saygı duyup, bu açıdan eleştirmeye devam edeceğiz.

Bu arada Arrow’un ilk bölüm ismi de “Honor Thy Father” idi.

Geçtiğimiz hafta yoğun bir şekilde, Felicity-Oliver , Lyla-Diggle ilişkilerine daldık. Flashback ile Green Arrow serüveni yapan dizi, bu kez çok daha farklı bir şeyi gözler önüne serdi. Oliver ile Felicity arasında geçen tek gecelik bir ilişki olduğu ve biz dahil herkesten saklandığı. Kesinlikle mantıklı bulmadım. Şarap çok etkilidir bu tarz hatalar için ancak böyle bir olay sonrası bu kadar iyi saklanması veya başka ilişkiler yaşamaları bana inandırıcı gelmedi. Demek istediğim sonradan mı yazılmış n’olmuş bilemedim. Bölüm bana Breaking Bad “Fly” bölümünü anımsattı. Ancak işleyişi ve basit sahneleriyle, Breaking Bad’in sözde en dandik bölümünün bile ne kadar üstün olduğunu kanıtladı. Felicity ve Oliver’ın kapana kısılması, Felicity’nin sakat haline dönmesi, Oliver’ın kan kaybı, ölümle burun buruna gelmeleri, 23 bölüm yapan bir dizi için çok gerekli bir konuydu. Supernatural gibi her bölüm avlanmaları yerine, çaresiz bölümleri hep daha çok sevmişimdir. Ah bir de kurtulma mecburiyetleri olmasaydı… Ölüm, onları hayatta birbirine bağlayan şey oldu. Felicity, Oliver’ın oğlu William ve Helix konusunda yaşananları daha net bir şekilde anladı. Oliver ise yaptıkları ve düşündükleri ile Felicity’yi ne kadar sevdiğini tekrar gösterdi. Romantik bir bölüm yapacaksan, böyle yapacaksın gerçekten. Saygı duydum. Bir de sonuç var tabi. Felicity tekrar yürüdü, Oliver iyileşti ve diğer bölümde bu konudan hiç bahsedilmedi. Bunun yanı sıra Emily Bett Rickards ve Stephen Amell oyunculuğunu ayrıca beğendiğimi söylemeliyim.

df9bdeef9af3568719dc63e4542dfe6b

Lyla, Oliver ve Felicity’nin kurtulmasında önemli rol oynadı. Argus her zaman Team Arrow’a açık oldu. Diggle’ın yaptığı gerçekten haksızlıktı ve bunu farketmesi de Underneath bölümüne nasip oldu. Argus’un yaptıklarının, Team Arrow’un yaptıklarından bir farkı olmadığı işlendi. Bu muhabbeti de beğendim. Diggle ve Oliver’ın sürekli ahlak dersi verdiği bölümleri geride bıraktığımızı görmek mutluluk verici. Oliver da Diggle da hatalarının farkında. Bölüm boyunca kurtulacaklarını bildiğimiz durumu hiç önemsemeden iki çiftin çözülüşünü izledik. Gereksiz aksiyon bölümlerinden çok daha başarılı bulduğumu söyleyebilirim.

Arrow-520-3-600x414

Adrian Chase’in William’ı buluşuyla, sona yaklaştığımızı hissettik. İşler kızışacak derken, Adrian bambaşka bir plan uyguladı ve yüksek ihtimalle William’ı yedek olarak sakladı. Belediye binasına beton yığını olan bir mezar sokabilen Adrian, Queen kardeşleri babasıyla tekrar yüzleştirmek istedi. Eski davalardan birisi açığa çıktı ve kaybolan Goldman, Robert Queen tarafından öldürüldüğü öğrenildi. “Şehri hayal kırıklığına uğrattım” diyen Robert’ın katil olduğuna bir türlü inanmak istemeyen Oliver, zorlu bir yola girmiş gibi görünse de yine üstesinden geliyor. Bir şeyin de üstesinden gelmese kendimi keseceğim arkadaş. Etrafındaki herkes deliriyor ölüyor kararıyor, Oliver hep bir çaresini buluyor. Umutsuzluk görmek istiyorum! Babasının birini öldürüp sakladığını gözleriyle görmesine rağmen bu olayı atlatıyor, atlatmayı bırak bu olayın ışığında Prometheus’u yakalıyor. Prometheus ile birlikte çok ezik birini daha yakalıyor da lafını etmeye değmez. Gelip geçen villianlardan nefret ediyorum. Evet, gereksiz bir aksiyon sahnesi sonrası, Oliver tüm gerçekleri Adrian’ın suratına vurarak onu yendi. İnandırıcılığı sıfırın altında olan bu sahne, elbette kötü sonuçlar doğuracak. Teslim olmasının, nasıl bir plana dahil olduğu ise merak konusu. Adrian gibi bir villianın böyle bir hareket yapması bir yandan mantıklıydı. Bunu da bir plan ile bağdaştırdıklarında daha iyi oturacaktır.

Thea, temelli dönmüş gibi geldi bana. Sezon finali için tüm gücü toplayacaklardır. Ve sezon finalinin ismi Lian Yu. Meraklandırıcı ve ümitlendirici bir isim. Her neyse anne ve babanın bir insan yetiştirmekte ne kadar önemli bir yer tuttuğunu biliriz. Böyle iyi çocuklar yetiştiren aile üyeleri neden kötü çıkıyor, nasıl kötü çıkıyor. Evet son bölüm “Herkes kendi hayatını yaşar” ya da “Herkesin hayatına kimse karışamaz” ana fikrini verdi. Bu repliğin ışığında Thea, Oliver ve Adrian aydınlandı. Artık üçü de kendi kararlarını verecek. Thea yine yalnız kalmak isteyebilir, Oliver ve Adrian son kez karşılaşabilir.

Rene kardeşimiz, dizinin en iyi karakterlerinden biri olmaya doğru gidiyor. Dinah ve Curtis’in gereksizliğinin arasından sıyrılan Rene, kızıyla ilgili çetrefilli bir yola girmiş bulunmakta. Bu yola yanına Quentin’i alarak çıksa da karşısına geçmek zorunda kaldı. Velayet duruşmasında her şeyi tekrardan konuşmaları gerekiyor. Ve bu Rene’yi duruşmadan uzaklaştırıyor mantıklı olarak. İki tarafın da mantıklı olduğu sahneleri severim. Direkt olarak bir taraf seçince, karaktere “Aptal” yaftası yapıştırmak fazla kolay oluyor. (Bkz. Bilimum Diggle sahneleri) Quentin’in argümanı ise, kızının bu olayı son kez yaşaması gerektiği ve babasıyla yepyeni bir hayata yelken açması oldu. Ne kadar mantıklı olursa olsun, bu argüman Rene’ye yeterli olmuyor. Gelecek bölüm Rene ile Quentin arasındaki gerginliğin son seviyesiyle karşılaşacağız.

Hazır Dinah Drake, Laurel’ın yerini tutamamışken, bir sonraki bölümde Black Siren’ı göreceğiz. Adrian’ı hapisten kaçırması söz konusu. Nereye varacağı meçhul olan bu muhabbet beni sarmadı ve bir an önce bitmesi için dua edeceğim bir noktaya getirdi. Güzel bir sezon izlediğimizi düşünmüyorum ancak sezon finallerini hep sevmişimdir. Umarım etkili olur.

10518593586_65bf246df8_b

Lian Yu… Flashback sahnelerinin göz bebeği tekrar karşımızda. Anatoly ile adaya dönen Oliver, çok güzel bir Deathstroke göndermesiyle planını açıkladı. Bu sahne ilk bölümde de vardı, hatta bölüm fotoğrafıydı. Yaşananları gizli tutmak adına 5 yıl Lian Yu da kalmış süsü verecektir. Bu sırada mezarları ziyaret eder ve geçmişi tekrar anar. Ancak yırtık dondan hala işi bitmemiş bir adam çıkacaktır: Konstantin Kovar. Oliver’ı bayıltır ve esir alır. Bu flashback’in sezon finaliyle birleşecek olması birazcık heyecan katıyor izleyiciye. Hakkında hayırlısı. Gelecek hafta görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel3 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba6 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba6 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba