Connect with us

Bomba

BATMAN v SUPERMAN DAWN OF JUSTICE FİLM ELEŞTİRİSİ – SPOİLER DOLU-

Yayınlandı

on

Bugünün gelmesini bayadır heyecanla bekledik ve işte o gün sonunda kanlı canlı karşımıza geldi ! İyisiyle kötüsüyle Batman ve Superman’i beyaz ekranda ilk kez yan yana gördük. Bunun önemi ve özelliği bile filmin rekorlar kırmasına yetecektir. Ondan şüphem yok. Şüphem olan şeyleri az sonra incelememde birlikte bakalım. Fotoğraftan sonra filmin tüm gidişatıyla ilgili bol SPOILER olan bir inceleme hazırladım. Tekrarlıyorum, FİLMİ HENÜZ İZLEMEDİYSENİZ BU YAZIYI OKUMAYIN. FİLMDEN SONRA MUTLULUKLA OKUMANIZ İÇİN BURADA BEKLİYORUZ BİZ ! 

Bakın başlıyorum ?

Eh, hadi bakalım.

maxresdefault

Batman v Superman’i birazcık farklı formatla incelemek istiyorum. Bu yüzden filmi ikiye bölerek iyi ve kötü yanlarını uzunca yazarak sizin duygularınıza tercüman olmak istiyorum. Sonuçta filmi hepimiz izliyoruz ama o hissettiklerinizi olduğu gibi buraya aktarmak benim en büyük isteğim ve sevdiğim yazı tarzıdır.

FİLMİN İYİ YANLARI ;

 • Batman ; Başlangıç elbette ki Ben Affleck olmalı diye düşünüyorum. Filmin başından sonuna kadar o 20 senedir sürdürdüğü Batman hayatının Bruce Wayne’e kattıklarını iliklerimize kadar hissettirdi. Gotham için tüm hayatını adamış ancak tam anlamıyla başarılı olamadığını bilen olgun, tecrübeli ancak yorgun bir Batman var. He başarılı olamadı derken bunu kahramanların sevdiklerini koruyamamasıyla bağdaştırıyorum. Yoksa çoktan Gotham için, halkı için o bir efsane olmuş. Fragmanlarda gördüğümüz Robin kostümünden bahsediyorum evet. Üstündeki yazıyı dahi silmeden BatCave’de anısını saklayan ve bu hatayı bir daha tekrarlamak istemeyen bir Batman izledik. Bunun tepkisini ise tüm öfkesini Superman’e yönelterek çok rahat kendimizi onun yerine koyabiliyoruz. Man of Steel filmini onun gözlerinden izlemek hayranlık vericiydi. Ya o aşağıdan Sup’a attığı bakışı bana atsa yeminle dünyayı terkederim.  Tabi gördüğü bir rüya aşırı saçmaydı ve sanırım Gora’da ki Garavel ustayı gördü. BUL BENİ ! DUYDUN MU BUL BENİ !  Allahım neyse ciddileşelim ve o meşhur tartışma için fikrim şu yöndedir evet, Ben Affleck bugüne kadar ki en iyi Batman. 

batman-v-superman-dawn-of-justice-ben-affleck

 • Wonder Woman ; Hiç sanmazdım ki Gal Gadot’u bu filmde böylesine beğeneceğimi. Bu filmin en pozitif yanıydı Wonder Woman. Başlarda sadece iddialı ve çekici bakışlar atmaktan ileri gitmedi belki ama o en son ki muhteşem savaşta Bat ve Sup’tan çok önemli rol çaldı. Filmin çekim aşamalarında yayınlanan fotoğraflarda çok kötü bir WW izleyeceğiz diye düşünürken karşımıza böylesi beklenmedik güzel sonuç çıkması beni çok sevindirdi. Gal Gadot olmuş arkadaşlar. Az ama öz iş yaptı.

 • Doomsday vs Bat&Sup&WW ; Filmin benim için en müthiş anlarıydı bu savaş. Yönetmen Zack Snyder görsel efekt konusunda tartışmasız iyi bir yönetmendir ve bunun hala böyle olduğunu döve döve öğretti bana. Arkadaş bu nasıl müthiş bir savaştı ? Kendimi elinde silahla sadece Kriptonit-gaz bombası atabilen Batman gibi hissettim. İzlerken hayran hayran Tanrıları savaşı böyle mi olurdu diye iç geçirdim yahu. Her bir anı çizgi romandan fırlamış efektler, dövüş sekansları müthişti. Wonder Woman’ın o savaşçı hırsı, yediği her yumruktan sonra ki daha çok savaşmak isteği, Superman’in BÜYÜK FEDAKARLIĞI.. Gelicem. Onada gelicem.

 

 • Superman Mahkemesi ; Yazılarımı az çok takip eden varsa bunu bilir, süper kahraman temalı filmlerin ve dizilerin en sevdiğim yanı gece millete zorbalık yapmak değil gündüzün gerçek adaletin mahkemenin karşısında verdikleri savaştır. Onları bizim gibi düz insanlardan ayıran şey güçleri. Bu güçlerini bırakıp her insan gibi adalete hesap vermeleri ve bunu isteyerek yapmaları daima hoşuma gitmiştir. Batman’in korkusu gibi %1 İHTİMAL BİLE VARSA ONU YOK ETMELİ, DEĞİL Mİ ? Burada hoşuma giden an Superman’in yargılanma anında yaşanan katliam. Lex Luthor, çizgi romanlardan karakteristik olarak biraz uzak resmedildi ancak yapabilecekleri konusunda oldukça net şeyler gördük. Tüm mahkeme salonunu-koskoca Senatör dahil- eski Wayne Enterprises çalışanı ve Superman’in Metropolisi yok edişi sonrası sakat kalan William yerle bir etti. Tüm hikayeyi Lex Luthor’un ilerlettiğini söylemek yanlış olmaz. İzlediğimiz baştan sona ne varsa herşey Lex’in kontrolü altında gitti. Ve o mahkemede herkesin öldüğü sadece Superman’in üzülerek çaresizce ayakta kalması.. Çok iyiydi be çok !

 

 • Injustice serisinden esintiler ; Bilmeyenler için kısa bir özet geçeyim. Injustice, DC Comics’in alternatif evrenler olarak anlattığı farklı bir evrende geçen hikayedir. Şöyle ki, Lois Lane, Joker’in akıl oyunları sonucu Superman’in ellerinde ölür ve aynı anda Metropolis’te bir nükleer bomba patlar. Tüm bunların sonunda Superman hafiften sıyırır ki bu sıyırmayı annesini kaçıran Lex’e karşı gördük. Dünyadaki tüm kötülükleri zorla bastırmaya başlar. Bir nevi diktatör olur ve karşısında elbette kim vardır ? BATMAN. Filmde Injustice serisinden oldukça çok şey gördüm ve bunu filme aktarabilmek kolay bir şey değil. Batman bilirsiniz paranoyak bir kişiliktir ve herşeye önceden hazırlıklı olmasıyla bilinir. Rüyalarında gördüğü kıyametin kopmuş olduğu bir dünya ve bu dünyanın tek bir lideri vardı ; SUPERMAN. Yer altından savaşmaya devam eden Knightmare Batman, Superman’e itaat eden askerler ve çizgi romanlarda Justice League’in en büyük düşmanlarından Darkseid’in kanatlı böcek ordusu tarafından yakalanır. Bu sırada gelen Superman, yakalanan öbür iki adamı ışınıyla anında yok eder ve Batman’e ŞEHRİM YOK OLDU, SENİN YÜZÜNDEN der. Çizgi romanlarda ise Superman, Jokeri yıllardır öldürmediği için Lois’in öldüğünü ve şehrinin yok olduğunu söyleyerek Batman’i suçlamıştır. Çok güzel selamlar çakıldı o seriye.

batman-vs-superman-119302

 • Superman’in ölümü ; Sizde benim gibi koltuğunuza çakıldınız değil mi ? Bu nasıl olabilir Superman bu ? Ancak Superman zaten budur. Gerektiğinde kendini feda etmekten çekinmez. Yalnız, iyiler içinde bu anı saymam sadece savaş sahnesinde yaptığı fedakarlık ve tüm şehri, belki de dünyayı yok etmekten kurtardığı içindi. Son sahne için hiçte iyi diyebileceğim bir cümlem yok.

Ve filmin hiç beklenmeyen konuk oyuncusu, Superman destekçiliğini esirgemeyen Amerikalı Astrofizikçi, büyük geek Neil deGrasse Tyson.

FİLMİN KÖTÜ YANLARI ;

 • Lois Lane ; Film boyunca hikaye içinde her yerden çıktı ve önemli bişi yapacak heralde diye beklerken film bitti. Kendisini ve geri kalan herkesi öldürmek için yemin etmiş kadın. Ya sen Batman Superman’i tam öldürüyorken araya girip sonra da Batman’in özel olarak hazırladığı Kriptonlu asayı niye derin suya atarsın ? Gerçekten beynim yandı. Çünkü 5 dk sonra gidip onu geri çıkarmaya çalıştı ve boğuluyodu. Film içinde çok fazlaydı ve yapmak istediği şeyler hep havada, amaçsız kaldı.
 • Batman vs Superman ; Buradaki dövüşe kötü dediğim için ağır sövmüş olabilirsiniz ama sövmeyin. Şöyle ki, 10 tane yumruk atıldıysa biz bu yumrukların 9’unu fragmanlarda gördük. Marvel’ın Age of Ultron’da yaşadığı herşeyi filmden önce gösterme rahatsızlığına Batman v Superman’de dahil oldu. Harika bir vs oldu tüyler diz çöküp tövbe istedi ama neredeyse her anı önceden gördük işte. Bunları filmde görmeliydik. En azından yarısından çoğunu.
 • Diyalogların zayıflığı ve konular arası kopukluk ; Filmi izlerken sizede bazı şeyler oldu bittiye gelmiş hissi uyandırmadı mı ? Bir kere diyalog denen şey neredeyse hiç kullanılmamış. Görselliğe yüzde 90 önem verilmiş geri kalan %10 Batman-Alfred diyalogları ile film bitti gitti. Çok az diyalog vardı ve bu, karakterler arası bağ kurmamızda büyük engel oldu. Konuların kopukluğu ise şöyle ki, Batman tam 1 dk önce Superman’i öldürüyorken sadece analarının adı aynı çıktı diye 1 dk sonra arkadaşım demeye başladı. Yahu biz öncesinden bir Batman v Superman filmi mi izledik ? Hani izlemişizdir dostlardır ama anlaşmazlık çıkmıştır kavgaya tutuşurlar sonra dostlukları hatırlanır falan O BENİM DOSTUMDU diyebilirsin de, bu nedir aga ? Hayatlarınızda hiç karşılaşmadığınız gibi birbirinize ayar oluyorsunuz siz. Hangi ara arkadaş oldunuz, harbi çözemedim.
 • Flash&Aquaman&Cyborg ; En merakla beklenen bir başka olayı buraya yazmak istemezdim ama öyle arkadaşlar. Justice League’in öbür üyelerini sinemalarda ilk kez, Lex Luthor’un bilgilerini hackleyen Bruce Wayne’nin dosyalara erişimiyle META HUMAN dosyasında tanık oluyoruz. Flash dizisini izleyen varsa sıkıntı çekmemiştir ancak meta humanlar DC evreninde insan üstü güçleri olan kişilere verilen bir ad. Hoşuma gitmeyen şeyler hippi bir Flash, sanki akvaryumunda sıkışıp az sonra ters dönecek balık gibi bekleyen Aquman, çeyrek kokoreç Cyborg. İlk görünüşleri maalesef olumsuz. Çizgi romanlarla alakasız olacaklarını çok önceden biliyorduk ama bu kadarı çok be sanki ? Cyborg’u es geçebilirim uzaktan tam göremedik ve etkileyici anlardı ama Flash ve Aquaman, ı-ıh. Umarım gelecek filmler beni yanıltır.

Gelelim en sıkıntılı ve beyin yakan son sahneye. Bize tam tamına 15-20 dk boyunca Superman’i gerçekten öldüğüne inandırmakla geçirdiler. Anma törenleri, geçit törenler, Lois Lane’in hüzünleri, Batman’in gazla çalışan arkadaşlar gibi YAŞATACAĞIM ONU modu. Çok gereksiz olmadı mı ? Yani tamam ben bile ULAN BU ADAM ÖBÜR FİLMLERİN VE OLABİLECEK HER FİLMİN ANA KARAKTERİ DE BAYA ÖLÜ BU dedirtir gibi oldular ama sonra o toprak parçası havalandı ya aha orada düşüp bayılıyordum işte. Ya arkadaşlar, DC sinematik evreni başladı ve Justice League filmi gelecek. Superman’in geri geleceği apaçık belliyken bu fedakarlığa ne gerek vardı ? 15-20 dk boyunca ben bunu neden izledim ? Ayrıca tamam öldürdünüz nasıl geri döndüreceksiniz ki ? Nasıl açıklarsa açıklasınlar buradan dönüş çok sıkıntılı bir süreç. Tamam bu evrende neler olup bitiyor sorun ölümden döndürmek değil. Böylesine bir fedakarlıkla anma törenleriyle mezar törenlerinden, öldü işte öldü zorlamalarından sonra siz o filmi o sonla nasıl bitiriyorsunuz ? Gelecek öbür filmlerin başında olacağı kesin bir karakteri ölü gibi göstermek kime ne kazandırdı ? Sanırım puan kırdığım en büyük nokta burası oldu. He film kötü mü derseniz elbette ki değil. Yine de bir iç burukluğu yaşıyorsunuz ve o hiç gitmiyor.

Çizgi roman göndermelerinde ise Daily Planet müdürü Morpheus ay Perry White’ın Clark Kent ile konuşmasında bahsettiği 1938 yılı, Superman’in ilk çizgi romanının çıkış yılıdır. Ayrıca mahkeme salonunda canlı bomba olan ve sakatlığı yüzünden Superman’i suçlayan William, heykele FALSE GOD demeden önce evinde ki gazete küpürlerinden bir fotoğraf meşhur Superman’in ilk çizgi roman sayısındaki kapağın fotoğrafıydı. Yani şu ;

Action_Comics_1

Başka gönderme olarak Batman vs Superman anlarında duvarlara yazılmış Joker yazıları vardı. Bunların dışında Injustice etkisinden bahsettim ve başka bir sürü gönderme olmuştur ancak ilk izleme ile bu kadarı aklımda kaldı. Siz neler düşünüyorsunuz ? Film gerçekten beklentileri aştı mı ? Yorumlarınızı mutlaka bırakın !

 

Okumaya Devam Et
Advertisement
1 Comment

1 Yorum

 1. Melih

  26 Temmuz 2016 at 01:17

  kardeşim supermanı şöyle geri getireceklerdir batmanın kripton silahı ile actığı yara son sahnede kaybolmuştu böylece ona karşıda iyileştiğni gösterir o yüzden buradan geri getirirler

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Avengers: Infinity War İncelemesi – Yeni Bir Bakış Açısı ve Tüm Easter Eggler!

Yayınlandı

on

27 Nisan Cuma günü, çok önemli bir olay gerçekleşti. İnsanların ateşi bulması gibi, sanat rönesansı, din reformu ve hatta hatta sanayi devrimi yaşamış Dünya, 27 Nisan Cuma günü en az bunlar kadar önemli bir “Sinema Devrimi” yaşadı. Ben, Avengers: Infinity War’u bu şekilde özetliyorum. Filmin artısı, eksisinden bahsetmiyorum. Elbette artıları, eksileri, klişeleri her süper kahraman filminde olduğu gibi bunda da var. Ancak sıradan bir insan olarak yarınımı zor planlayabiliyorken Marvel Stüdyo’nun 10 seneyi fazla riske girmeden, garantici bir yol ile dahi olsa ilmek ilmek işlediği, hatalardan çok başarıyla karşımıza çıktığı 10 senelik bir devrimden bahsediyorum. Tüm sinema filmlerinin, daha çekim aşamasındayken bile planlarını Disney-Marvel filmlerinden uzak tutarak planladığı bir süreçten bahsediyoruz. Marvel’in çağdaşı, en büyük rakibi DC bile sadece bu evrene yetişebilmek adına daha emeklemeden koşmaya çalıştı. Sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Bu açıdan Marvel, 2000’li yılların en büyük devriminin, en büyük planlamasının son halkasını 27 Nisan günü Infinity War ile bizlere sundu. Şimdi gelin bu epik filmin detaylarına girelim.

Yazımız buradan itibaren SPOILER içermektedir.

Infinity War Avengers GIF by Marvel Studios - Find & Share on GIPHY

 

Infinity War, adına yakışır bir şekilde tüm evreni ilgilendiren bir meseleyi konu alıyordu. O meselenin adı da Thanos idi.

Öncelikler her zaman söylediğim bir konu şudur ki, bir filmin düşmanı ne kadar iyi ise filmde o kadar tutar. Marvel’ın en büyük eksikliğini yaşadığı villain konusu, Thanos ile kökünden çözüldü. 10 yıllık planlama tamamen buna mı odaklıydı bilinmez ancak Thanos, bildiğimiz kötülerden değildi. Çünkü kendi düşüncesine göre evren, bir denge içinde olmalıydı. Bu dengenin önünde ise sınırsız nüfusa ve isteğe karşılık sınırlı kaynaklar yer alıyordu. Evrenin dengesi ancak yaşayan nüfusun yarısını fakir, zengin, büyük, küçük ayırmadan öldürmekten geçiyordu. Thanos’un düşüncesini biz insanlar soykırım olarak görsekte onun böyle bir hayali var ve karakterini oturtan olay tamamen bu denge meselesi. O yüzden Thanos’un yaptığını yanlış bulurken, onu anlayabiliyorsunuz. Yanlış olduğunu düşünseniz dahi onunla empati kurabiliyorsunuz. Ben bu empatiyi en son Darth Vader ile kurabildiğimi şu an anımsıyorum. İşte Infinity War’un güzelliği burada yatıyor. Sinema tarihinin en sevilen kötüsü Darth Vader ile Thanos’u yan yana bir cümle içerisinde geçirebiliyorsunuz. Elbette bu benim kişisel düşüncemdir ancak sizlerin de içten içe bunu düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum.

Thanos’un motivasyonu, tüm stoneları toplayarak bu dengeyi tek bir parmak şıklatmasıyla sağlamaktı. Titan’ın evreni dengelemek için yola çıkması elbette o yolun Avengers ile kesişmesine yol açtı. 3 taşın direkt olarak bizimkilerin elinde olmasının (Loki’yi de artık bizden sayıyorum) doğal bir süreci olarak Thanos, Avengers ve Galaksinin Koruyucuları ile birden fazla karşılaştı. Hepsinde de ekiplerimizin hem taşlar hakkında ne kadar az bilgisi olduğunu ve Thanos’un yanında ne kadar güçsüz kaldıklarını anlamış olduk. Üstelik Russo kardeşler, Avengers gibi bir ekibin Thanos’un yanında ne kadar aciz duruma düştüğünü bizlere birden fazla kez gösterme cesaretinde bulundular. Bizim 10 yıl boyunca şikayet ettiğimiz ne kadar detay varsa ki örneğin tek filmlik villainlar, cesur kararlar alınamaması gibi soruların cevaplarını tamamen son filme sakladıklarını anlıyoruz. Bunun için bile Infinity War, tüm sinema severlerin kalbinde çok özel bir başarı çıtası olarak duracak. Bir Yüzüklerin Efendisi için gösterilen saygı ve sevgi, hem şimdi hem ileride Infinity War içinde gösterilecek. Benim kısa süreçli kehanetim bu yönde.

 

Infinity War Avengers GIF - Find & Share on GIPHY

 

Filmin adı direkt olarak Avengers ile başlasa bile, Infinity War bir Thanos filmidir. Spider-Man: Homecoming’in başında yazdığı BU BİR PETER PARKER FİLMİDİR ibaresi yoktu belki ama Thanos’un solo filminde gözüken Avengers üyeleri dersek sanırım kimse karşı çıkmayacaktır. Filmin bu gidişatta ilerlemesi, sona doğru giderken bizim kafalarımızın karışıklığı yerine herkese empati yaparken bulmamızı sağlıyor.

Espriler ve umutsuzluğun bu kadar dengede tutulabilmesine ise ayrı hayran kaldım. Bir önceki sahnede gülerken diğer sahnede gözleriniz tamamen açılmış bir şekilde şoka girebiliyordunuz ve daha az önce güldüğünüzü unutuyordunuz. Russo kardeşler, tıpkı Thanos gibi bu filmde denge’yi harika bir şekilde kullanmış. Hollywood’un en çok para kazanan ünlülerini tek bir filmde buluşturacaksın ve hepsine aynı süreyi aynı diyaloğu sorunsuz bir şekilde vereceksin? Bu denge değil de nedir arkadaşlar? Konuşurken basit konular gibi gelebilir ancak dışarı çıkarken 2 arkadaşınızı yan yana getiremiyoruz bazen yahu. Oradan yola çıkın gerisini siz düşünün.

Tüm bu süreç ise Thanos’un güneşin karşısına geçerek gururlu bir şekilde gülümsediği an içindi. Kahramanlarımızın yarısından fazlasıyla birlikte tüm evrenin yarısı öldü. Beni en çok üzen ölüm şahsen en sevdiğim kahraman olan Spider-Man oldu. Tom Holland’ın orada yeni kahraman olmuş, genç bir Peter Parker olarak ÖLMEK İSTEMİYORUM cümlesini ağlayarak tekrar etmesi her seferinde kalbimi paramparça edecek. O sahne için tek ama tek bir isteğim vardı.. Bir gücüm olsaydı ve Russo Kardeşler’e ulaşabilseydim ölmeden önce son cümlesinin gökyüzüne bakarak “ÜZGÜNÜM BEN AMCA..” olmasını söylemek olurdu. Bu ölüm zaten üzücüydü ancak destansı olması için tek eksik bu cümleydi. Olmadı tabii bu ancak Peter Parker’ı öldürmek bile çok cesur bir karardı. Sadece bu yüzden bile Russolara ve senariste hayran olmamak elde değil. Ölen kahramanlarımızın listesini bir verecek olursak baştan sona;

 • Heimdall
 • Loki
 • Gamora
 • Bucky
 • Black Panther
 • Scarlet Witch
 • Vision
 • Falcon
 • Groot
 • Doctor Strange
 • Spider-Man
 • Star-Lord
 • Drax
 • Mantis
 • Nick Fury ve Maria Hill (End Credits)

Kalanlar ise klasik Avengers ekibimiz Captain America, Iron Man, Thor, Hulk, Black Widow, War Machine’nin yanı sıra Nebula, Rocket, Okoye ve M’Baku kaldı.

İlk Avengers filmine geri dönecek olursak orijinal kadro yaşarken, yenilerin neredeyse tamamı öldü. Buradan çıkabilecek bir ihtimal şu, gelecek filmde eskilerin yeniler için kendini feda ederek ölümlerin değişmesi ve bu sayede New Avengers olarak yola devam edilmesi. Bu akla hemen gelen, en basit çözüm umarım bunu denemezler ve ölümlerin arkasında dururlar.

Gelelim bu işin nasıl çözüleceğine. Aklımda 3 teori var;

1- Gamora’nın ruhunun ruh taşına hapsedildiği ve ikinci filmde Thanos’u bu şekilde içeriden durduracakları. Infinity Stones, Thanos ile birlikte yok olabilirler.

2- Dr. Strange’in 14.000.653 ihtimalden sadece birinde kazandıkları süreci o andan itibaren başlatmış olduğu. Bu ihtimalde ise Tony Stark’ın hayatı çok önemliydi. Bunun yaşanmasının 20 dk öncesinde Stark-Parker ve Taş arasında seçim yapması gerekirse taşı seçeceğini söyleyen bir kadim büyücü anında kararını değiştiriyor ve taşı düşmana veriyorsa bu, o tek ihtimal sürecinin çoktan başladığını gösteriyor. Kendisinin fedakarlık yapıp ölümünü görse bile bu süreci başlatan Strange, bitiren ise Tony Stark olacak gibi duruyor şu an için.

3- Filmin sonunda Nick Fury’nin sinyal gönderdiği Captain Marvel, hikayenin en büyük unsurunu oluşturabilir ve Thanos’u yenmede çok güçlü bir müttefik olabilir.

Umarım dördüncü bir seçenek çıkar ve tüm izleyenleri tatmin edecek bir şekilde Marvel’ın yeni faz filmleri şekillenir. Bu faz şekillenirken ise tek isteğim, Spider-Man geri dönerse artık Tony Stark’ın hegomanyasından çıkması. Spider-Man’in MCU’ya dönüşü hayatımda aldığım en heyecan verici haberlerden biri iken yavaştan pişman olmaya başladığımı hissediyorum. Tony ile olan ilişkisi iyice Rick and Morty’e bağladı. Bu da beni oldukça rahatsız ediyor.

Gelelim Easter Egglere ve filmden önemli anlara;

 • Loki’nin Thor için kendini feda etmeden önce BİZDE DE HULK VAR sözü ilk Avengers filmine gönderme olmakla birlikte sırf bunu Loki söyledi diye inanılmaz hoşuma gitti ve ilk maddeye eklemek istedim.
 • Hulk belki sadece bir kere sahneye çıktı ama bana film boyunca yeten HULK vs THANOS’u görmemizi sağladı. Ağır dayak yedi belki ama o versus’u görmeseydim çok mutsuz olurdum.
 • Çizgi romanlarda dünyayı uyarmaya gelen Hulk değil Silver Surfer idi. Ancak “THANOS GELİYOR” sözü ikisinin de kullandığı ortak nokta oldu.

 • Loki ölmeden önce Thanos’a teklif ettiği REHBERLİK hizmetini çizgi romanda da sunuyor ve bunu yapıyordu. Filmde ise kandırma yolunu seçerek Loki’yi erkenden öldürdüler ki, çok iyi bir karardı. Thor’un motivasyonu tamamen buradan kaynaklı oldu ve mantıklıydı.
 • Aklıma takılan bir soru var, takipçiler aydınlatırsa memnun olurum. Thanos, bu filmde eldiveni Cüce Eitri’ye zorla yaptırdı ancak Age of Ultron’un sonunda “FINE, I’LL DO IT MYSELF” cümlesiyle eldiveni kendisi Xandar’a benzer bir yerden alıyordu. O sahne için;

End Credits sahnesini saymamış olmaları bir ihtimal ancak burası cüce şehri falansa bir şey diyemem elbette.

 • Thanos’un görevini başarıyla yerine getirip sonunda dinlenebileceği bir yer teması, çizgi romanda ÇİFTÇİ THANOS olarak işlenmişti.

 • Tony Stark’ın Ebony Maw’a yaptığı Squidward benzetmesi MCU tarihinin en komik esprisi olabilir. Düşündükçe hala gülüyorum.
 • Thor, MCU tarihinde çekilen filmler hatta dizilerin bile gerisinde kalan bir karakter oldu. Ragnarok filminde Thor’u nihayet çizgi roman karizmasına yaklaştırmışlardı. Infinity War filminin ise Thanos ile birlikte en büyük yıldızıydı. Wakanda savaşında gösterdiği performansla tüm izleyenleri kendinden geçirdi.
 • Cüce Eitri’yi biricik Tyron Lannister’ımız Peter Dinklage canlandırdı. Eitri’nin çizgi romanlarda ilk çıkışı 1983 yılında yayımlanan Thor Annual 11.sayısıdır.
 • Thor’un MCU içerisinde 1500 yaşında olduğunu öğrendik.
 • Spider-Man’in Thanos’un yüzüne ağ atması bir ilk değil. Daha önce çizgi romanda da aynısını yapıyor.

 

 • Filmde en büyük süprizi Red Skull’ın geri dönüşü ile yaşamıştık. Ben filmde kendimi tutamayıp OBAAA diye bağırdığımı hatırlıyorum öyle güzel bir detaydı. Belki Thanos’un generallerine katılsaydı çok daha güzel olabilirdi ancak Ruh taşını koruyan biri olması ayrı anlamlıydı. Tek bir sahnesi olmasından ötürü karakteri bu sefer Hugo Weaving değil, The Walking Dead’de Aaron olarak tanıdığımız Ross Marquand canlandırdı.
 • Tony’nin Pepper ile konuşmasında çocuklarının olduğunu görmesi ve ismini Morgan olarak koyduklarını hatırlıyorsunuzdur. Morgan Stark, çizgi romanlarda var olan bir karakterdi. Kendisi Tony’nin kuzeniydi ve ikili, hiç anlaşamazlarmış. Sonrasında Morgan Stark, bir trafik kazası geçirerek ölüyor.
 • Groot’un film boyunca oynadığı oyun 81 yılına ait Defender idi. Filmde The Defenders’ı beklerken oyun isminde görebildik ancak.. Neyse. 
 • Thanos, Reality Stone’u kullanarak Mantis ve Drax’ı şekilden şekle soktuğunu hatırlıyor olmalısınız. Çizgi romanlarda ise bunu Nebula’ya ve Thanos’un erkek kardeşi Eros’a bunu uyguluyordu. Şekil A’da görüleceği üzere;

 

 

Okumaya Devam Et

Bomba

Avengers: Infinity War Film İncelemesi – Hem Spoilersız Hem Spoilerlı!

Yayınlandı

on

Yazımızın ilk kısmında SPOILER YOKTUR. FİLMİ İZLEMEYENLER AŞAĞIDAKİ SPIDER-MAN GİF’İ VE SPOILER UYARISI ALANA DEK YAZIYI OKUYABİLİRSİNİZ.

Dipnot: Anıl’ın full Spoiler dolu ve Easter Eggleri anlattığı yazısı ise yakında karşınızda olacak 🙂

Tam 10 yıl… Iron Man filmi ile başlayan MCU macerası, tüm hızıyla devam ediyor diyemeyeceğim. Infinity War filmine kadar en iyi film bana göre hep Iron Man oldu. Robert Downey Jr. uzun süre en iyi oyuncu seçimi olarak MCU’nun yüzü oldu. Sonra az bir ihtişamla Thor geldi. Başarılı komedisiyle Guardian of Galaxy, iyilik emsaliyle Captain Amerika, mistik sanatıyla Dr. Strange ve sebebini bilmediğim bir şekilde büyük gişe başarısı yapan Black Panther geldi. Agent of Shield da televizyonda senaryosuyla boy gösterdi. Koskoca 10 yıl, Infinity War filminin hazırlığıydı. Başarılı filmlerin arkasında hep bu hazırlı yatmıştır. Senaryo hazırlığı uzun yıllar sürer. MCU bu hazırlığı beyaz perde de yaptı. Sürekli gelişen ve evrilen senaryolarıyla 2018’e geldi. Bitti mi? Hayır. Ant-Man ve Captain Marvel filmleriyle birlikte, Avengers’ın son filmine hazır olacağız. Bu sinema stratejisinin başarısına sinir oluyor ancak ayakta alkışlıyorum. Gelelim Infinity War filmine…

Halihazırda efsane olan Avengers Theme, Infinity War filmine süper kahraman girişlerini süsleyerek, en iyi film müziklerinden biri olarak hafızlara kazındı. Peki 2 milyar $ hasılatı geçeceğini düşündüğüm bu yapımın başarısı neydi? Öncelikle demin konuştuğumuz 10 yıllık serüven. İzleyici kitlesini koruyup, sürekli artırması. Bir film önce Black Panther ile elde edilen büyük başarı bunun ilk kanıtı. Spider-Man’in efsane sözüyle devam edeyim. “Büyük güç büyük sorumluluk getirir.” MCU’nun karşı karşıya kaldığı durum buydu. Bu kadar hayran kitlesi, bu kadar film büyük beklenti yarattı. Ve beklentiyi karşılayıp, ikinci filme daha büyük bir beklenti yarattı. DC, çığ gibi büyüyen bu başarının altında kaldı. Infinity War’ın yanında Justice League, çocuk filmi gibi kaldı. Hatta Captain Marvel ile, Wonder Woman başarısını da ellerinden almak istiyorlar. Brie Larson ile bunu yapabileceklerini düşünmesem de, Captain Marvel’in güçleri buna imkan sağlıyor. Peki Marvel filmlerini sevmeyen ben, Infinity War’u neden beğendim? Ona geçelim.

Malum sahne – Hulk’un Loki’yi dövmesi- ile Marvel komedisine karşı cephe almıştım. Deadpool ile komedi filmi budur deyip, küçümsemeye devam ettim. Ama sonra Thor Ragnarok’ta malum sahneye gönderme yaparak beni de güldürdükleri vakit, beyaz bayrağı çektim. Son noktayı Infinity War koyacaktı. Filmin yarısında tüm salon kahkahalarla gülerken ben gülümsemeden öteye geçmedim. Hala küçümsüyordum. Ama filmin sonunda bu kahkaha atan insanları birden ağlatmaya başladıklarında bu başarının önünde eğildim. Senaryo olarak da, hala en iyi süper kahraman filmi olan Dark Knight’a rakip olacak tek film olduğunu kabullendim. Kurgusu, soru işaretleri, gizemi, finali, villian prensipleri, yan hikayeler, giriş, duygu değişimleri on numara beş yıldızdı. Göze batan Cgi sahnelerinin yanı sıra, muazzam planlar ve sekanslar bulunuyordu. Bu sahnelerde iki düşman – Thanos ve Iron Man- boy gösteriyordu. Robert Downey Jr. ve Josh Brolin, MCU filmlerinin üzerinde bir oyunculuk sergiledi film boyunca. Ama yalnız kalmadılar. Her ekibin hikayesini ayrı bir filmmiş gibi izlediğimiz bu harika yapımda, diğer süper kahramanlar da bizi etkilemeyi başardı. Rocket, Thor, Heimdall, Gamora, Wanda, Star Lord, Spider-Man.. Ufacık sahneler, unutulmayacak duygular yaşattı.

Bu bir sanat filmi değil o yüzden derin bir yönetmenlik beklemiyordum ancak tatmin oldum. Bir Tarantino ya da Nolan ekibi olmadığı için senaryo, diyalog beklemiyordum, tatmin oldum. Tiyatral oyunculuk bekliyordum, doğal oyunculukla karşılaştım. Bu artı yönler ve daha fazlası nedeniyle Infinity War, sinemada izlenmeyi hak ediyor. Buradan sonra spoiler içeren yoruma geçip, beğenmediğim kısımlara değineyim.

Infinity War Avengers GIF by Marvel Studios - Find & Share on GIPHY

 

SPOILER İÇERİR:

Çizgi romanlarla uyumu, hikayeleri değiştirip kurguya dahil etmeleri muazzamdı. Red Skull’ın eksik kalmış hikayesi tamamlandı. Thor’un halkını, kardeşini ve dostunu kaybettikten sonra intikamına kadar gelen hikayesi dopdoluydu. Rocket ile dertleşirken ağlaması, intikam için Nidavellir’in ışığına maruz kalışı, Wakanda’daki savaşa girişi ve Thanos’a son darbeyi vuruşu… Ragnarok ile birlikte gerçek bir Tanrı olan Thor, bu filmle zirveyi gördü.

Captain America, mükemmel bir giriş yapsa da, fragmanda bizi kandıranlardandı. Sahte bir Hulk sahnesinin yanı sıra, eldiveni tutabilen Captain America; Thor, Iron Man, Dr. Strange hatta Iron-Spider’ın yanında eksik kaldı. Thanos tehlikesi mevcutken Captain America’ya güvenmeyen, tutuklayın diyen Bakanlık, herhangi bir varlık gösteremedi. Nick Fury bile parmak şıklatmasında on saniye önce olanları öğreniyor. Bu da Wakanda ve Titan’da geçen savaşların, senaryoyla uyumunu gösteriyor. İnsanların, Ant-Man ya da Hawkeye’ın ulaşamayacağı iki bölgede büyük savaş gerçekleşti. Bu da klasik New York istilasını kırmış oldu. Hulk’ın uyanamaması, hayran kitlesini sinir etse de başarılı bir yan hikayeydi. Araları kötü olan Bruce-Hulk ikilisi kendi hikayesini finale taşıdı.

Hugo Weawing, ufak bir rol için Red Skull’a dönmemesinin yanı sıra, Peter Dinklage’in ufak bir rol için Infinity War’a girmesi enteresan uç noktalardı. Gerçi bu ufak rolü Peter, fazla iyi oynadı. Yüz hatları yeter. Dev Cüce tezatı da beğendiğim yanlarındandı. Taşlara gelirsek, 4 taş için bir feda mevcuttu. Wanda, Vision’u feda ederken, Strange, Iron Man için taşı feda etti. Thanos ve Quill ruh taşı için Gamora’yı öldürmeyi göz aldı. Ve biri başardı da! Başta bahsettiğim gülen hayranları ağlatan sahneler ağırlıkla bunlar oldu.

Thanos’un Death’e aşkını işlememeleri ve bunu Gamora üzerinden yapmalarının yanı sıra, Dr. Strange’in sahneleri haricinde beklemediğim bir duygu yaşamadım filmde. Birçok karakterin öleceğini biliyorduk. Tony’nin ölümü bekledim ki bu beni ağlatabilecek tek sahne olurdu. Çünkü Pepper ile aile kurma hayalleri güzel bir sahneyle işlenmişti. İlk filmde kurtulsa da ikinci filmde ölmesini bekliyorum. Yıllardır korktuğu tüm arkadaşlarını kaybetme durumu gerçekleşmiş olsa da, ikinci filmde tüm arkadaşlarını geri getirdiğinde kendisinin ölmesi olası. Kısacası onları geri getirmek için düşünmeden kendini feda edecektir. 2 film oluşunun dezavantajları var. İlk filmde ölenlerin diğer filmde geri geleceğini herkes biliyor artık. Teoriler önemli değil. Gelecekler mi gelecekler. Önemli olan bunun olması için ne feda edecekleri. Thanos’un filmi olan Infinity War’dan sonra, ikinci film Avengers ekibinin filmi olacak ve mutlu son gelecek. Başta da söylediğim gibi en iyi süperkahraman filmi Dark Knight bile mutlu sonla bitmişti. Rises filmi bu yüzden rezalettir gözümde. Batman nükleer bombayı havada patlatıyor, şehri için kendini feda ediyor ama bir bakıyorsun CatWoman ile balayında Paris’te. Hoş değil. Mutsuz son istiyorum. Wanda’nın rage atıp herkesi öldürmesini istiyorum. Çok mu?

Film, muazzam bir Cgi başarısı olarak tarihte yerini alacaktır. Bazı sahnelerde suratlar yapma dursa da, Thanos, çizgi romandaki halinden kat kat iyiydi. Ağlayan bir villian… Sinemada izleyin, 2 milyar dolar hasılatı görelim. Sağlıcakla kalın.

Okumaya Devam Et

Bomba

2017’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Filmleri

Yayınlandı

on

Uzun süredir gerek eğitim durumu gerekse yolculuklarımdan dolayı yazamıyordum. Hali hazırda vaktim olmasa bile evren ve sinema savaşları ile geçen bu yılın küçük bir değerlendirmesini yapmayı kendime borç bildim.

Öncelikle 2017 yılı; birbirini hiç tanımadan sadece mesajlar ile bir araya gelebilen, samimi bir şekilde kar amacı gütmeden fikir alışverişi yaptığımız, bir kişi dahi olsa ulaşmaktan, yeni şeyler kazandırmaktan çekinmeyen bu ailenin, küçük de olsa bir parçası haline geldiğim, her şekilde güzel hatırlayacağım bir yıl olacak.

Ama, 2017′ de sinema da her şey güllük gülistanlık değildi. Bu durum vizyona da yansıdı. Gelin listeye bir göz atalım.

RESIDENT EVIL:FINAL CHAPTER

Önce oyunu ile tanışıp filmlerine yönelmiştim. Kendimce daha çok olayın içinde yer alabildiğim için oyunlarını filmlerine her zaman tercih ederim. Ancak finale yakışmayan, bayağı ve ruhsuz olmuş. Serinin en kötü anlarında bile hepimiz Mila Jovovich ile filme tutunduysak da artık o ruh kalmamış. Son film şimdiye kadar gördüğüm en kötü uyarlama ve CGI’lara sahip. Film boyunca müthiş bir isteksizlik hakim. Bitse de gitsek havasında son bir iş çıkmış ortaya. Mila Jovovich de tek başına bir yere kadar.

Sanki FPS oyununu hayatında hiç oynamamış birinin ilk defa aksiyon-savaş içerikli bir oyunu izlemesine maruz kalıyorsunuz gibi bir his uyandırdı.

DUNKIRK

Bomboş. Koskoca bir hiç. Yüzü bile gözükmeyen Tom Hardy. İnsanı olaydan soğutan bir durağansızlık. Anlamsız bir zaman bükümü. Belgesel yapayım derken, yarısında filme karar vermek. En ünlü psikologların bile ‘Bitmedi mi daha?’ diye soracağı bir drama. Nolan’ın eline yüzüne bulaştırdığı bir zaman kaybı olmuş kendileri. Büyük umutları boşa çıkarmakta başarılıydı.

TRANSFORMERS: THE LAST KNIGHT

Git gide yıprananlar diye listeyi değiştirsem daha iyi olacak sanki. Efsane seri her seferinde bir adım daha geriye düşüyordu ki, dibi boylayana kadar. Öncelikle belirtmeliyim, iyi robotların yaramaz robotlarla savaşması iki saat yirmi sekiz dakika gibi bir süre beni tutamaz. Üstelik öyle kendini tekrar ediyor ki, süre iki kat yavaş geçiyormuş gibi geliyor. Mark Wahlberg gibi bir zamanın bitik efsanesi filmde başrol oynayınca insan kendine kızıyor ‘Baştan anlamalıydım!’ diye.

Tek olumlu puanı alan şey ise, dünyanın insanlıktan önce bu yaşlı arabalara ait olması teması olmuştu.

TESTERE 8

Ben hayatımda böyle rezalet görmedim. Bir kere bile heyecanlandırmayan film olay örgüsü olarak 2. filmin kopyası olarak da hiç bir yeni şey katmamış durumda. Jigsaw öleli 10 yıl geçmesine rağmen adamları işi hala devam ettiriyor. Bu zaten 4. filmden itibaren mükemmel dizayn edilmiş bir iplik gibi çözülüp 7. filmde her şeyin başladığı yerde mükemmel bir şekilde son bulmuştu. Arayış içinde yeni yönetmeni ile birlikte yeniden canlandırılmaya çalışılan efsane, yine aynı son ile biterek kendini yenilemedi. başı ve sonu belli olmayan bir film gibiydi. Seriyi hiç izlemeyenler doğrudan bu filmi izleyebilirler. O kadar alakasız. 2. filmin kesilmiş sahneleri deseler daha iyiydi.

MUMYA

Açık ara en berbat film olabilme potansiyeline sahip bir film. Mantık hataları ile başlayan sahneler zorlama çarpışmalar ile devam ediyor. Karanlık evreni, dandik espriler ile süslemeye çalışmışlar. Efsaneleşen Rachel Weisz’lı Mumya serisinin parodisi olarak yayımlansa daha iyi olurdu. Akıllarımızdaki Tom Cruise’den uzak sıkıcı birini saatlerce izlemek bayıyor. Bütün stüdyoların Marvel çakması universe oluşturma çabası insanı soğutuyor.

KONG:KAFATASI ADASI

Görüntüler ve atmosfer olarak büyüleyici gibi gözükse de, Godzilla’nın aynısı. İnsanlık tekrar tekrar ölüme ve sona inanmışken başka bir yaratık tarafından kurtarılıyor.Amaçsız karakterlerle süslenmiş, neresinden tutsan elinde kalan bir film.

JUSTICE LEAGUE

Listenin olmazsa olmazı, belki de kendine ilk sıradan yer bulabileceği tek yer olan film. Kötülüğü, talihsizlikleri, demirbaş Batman’in halleri, kıyas içinde olduğu Marvel’in ezmesi derken baskılara rağmen böyle bir ekibi toplayıp film çıkarmak saygı duyulacak bir iş. Ancak Marvel ile kıyas içinde oluşu iki kat beklentileri boşa çıkarmasını sağladı. İzleyiciler zaten beklentilerini belirli bir seviyeye çekmişlerdi. Marvel her zaman olduğu gibi daha iyisini yapınca Fanboylar bile DC’den soğudu. Suicide Squad ile haber veren DC, yine de elinden geleni yaptı ama ilerleyemeyerek 2017’ye yenilgi ile veda etti. Oyuncu kadrosu potansiyeline yakışmayan derecede hayal kırıklığı olmuştu.

Öyle ya da böyle 2017 yılını geride bırakıyoruz. Ne dersiniz? Sizinde bu yıl büyük umutlar ile bekleyip boşa çıkan filmleriniz oldu mu? Umarım 2018 yılında herkesi memnun eden evrenler ortaya çıkar ve genişlerler. Mutlu Yıllar Karabüyücü Ailesi!

Okumaya Devam Et
Advertisement

Facebook

Bombalamasyon

Bomba3 sene ago

Avengers: Infinity War İncelemesi – Yeni Bir Bakış Açısı ve Tüm Easter Eggler!

27 Nisan Cuma günü, çok önemli bir olay gerçekleşti. İnsanların ateşi bulması gibi, sanat rönesansı, din reformu ve hatta hatta...

Bomba3 sene ago

Avengers: Infinity War Film İncelemesi – Hem Spoilersız Hem Spoilerlı!

Yazımızın ilk kısmında SPOILER YOKTUR. FİLMİ İZLEMEYENLER AŞAĞIDAKİ SPIDER-MAN GİF’İ VE SPOILER UYARISI ALANA DEK YAZIYI OKUYABİLİRSİNİZ. Dipnot: Anıl’ın full...

Bomba3 sene ago

2017’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Filmleri

Uzun süredir gerek eğitim durumu gerekse yolculuklarımdan dolayı yazamıyordum. Hali hazırda vaktim olmasa bile evren ve sinema savaşları ile geçen...

Genel3 sene ago

Star Wars: The Last Jedi İncelemesi – Skywalker Efsanesine Saygı Duruşu!

Herkese merhaba. Star Wars: The Last Jedi’ı izledik ve incelememizi hazırladık. İncelemeyi Kutluhan ile Anıl farklı açılardan, farklı bakış açılarıyla...

Bomba3 sene ago

The Walking Dead 8.Sezon 8.Bölüm “How It’s Gotta Be” İncelemesi

Kutluhan’ın incelemesi: The Walking Dead, 8. sezona hızlı bir giriş yapmıştı. Resident Evil filmi gibi konu değiştirmiş,  zombi mücadelesi insanların savaşına...

Bomba3 sene ago

Inhumans 1.Sezon 4. 5. ve 6. Bölümleri İnceleme ve Easter Eggleri

Bu dizi, çok sancılı süreçlerden geçerek ekranlarımıza geldi. Ortaya bu konsept ile çıkabilecek çok güzel işler varken, elimizdeki sonuç ne...

Bomba3 sene ago

En Underrated Diziler #3 : Falling Skies!

Doğancan Gedik’in başlattığı ve Person of Interest ile Luther hakkında yazmış olduğu ”En Underrated Diziler” serisinde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm...

Bomba3 sene ago

Agents of Shield 5.Sezon Part 1 ve Part 2 İncelemesi: Orientation!

Marvel hayranları şu sıralar ellerini kana bulamış ve Punisher’ı bitirmiş, Infinity War fragmanıyla yükselmiş, Black Panther’i ve tabi ki Infinity...

Bomba3 sene ago

İddialar Gerçek Olmak Üzere! Disney, Fox’un Haklarını Aldığını Haftaya Açıklayabilir!

Biliyorsunuz ki, şu sıralar en önemli konu Disney’in 20. Century Fox’un çoğunluk hakkını satın alıp alamayacağı idi. Hatta haberini X-Men,...

Bomba3 sene ago

The Walking Dead 8. Sezon 7. Bölüm İncelemesi: Time For After

Bu inceleme The Walking Dead 8. sezon 7. bölüm hakkında SPOILER içermektedir. 8. sezon hayal kırıklıkları ile yoluna devam ediyor....

Bomba