Connect with us

Bomba

Beauty and the Beast Film İncelemesi: Disney’den Yepyeni Bir Aşk Tanımı!

Yayınlandı

on

Fragmanıyla izlenme rekoru kıran 2017 yapımı Beauty and the Beast, gişede de aynı başarıyı gösterdi. Elbette önemli olan rakamlar değil eserin doluluğudur (Recep İvedik vs.). 1991’de harika bir filme imza atan Disney, Emma Watson’lu bir Belle ile remake yaparak yıla tatlı bir giriş yaptı ve “Biz hala buradayız!” dedi.

Animasyon versiyonu kadar güzel olacağını tahmin etmiyordum ama benim beklentilerimin çok üstündeydi. 3D seçeneğiyle vizyona girdi ve bu sorumluluğun altından kalktı. Orijinal senaryonun dışına çıkmamaları isabet oldu ancak bununla kalmayıp çok güzel sahneler eklendi. Legion ile gönüllerde taht kuran Dan Stevens, Beast karakteriyle harikalar yarattığını söyleyebilirim. Disney’in zıt karakterleri çok sevdiğini biliriz ve bu filmde de Gaston ve LeFou’nun yeri önemliydi. Luke Evans ve Josh Gad harika bir ikili oldu. Disney’in Josh Gad ile tanışıklığı Frozen’a dayanır ve bu filmde de salonu güldürmeyi başarmıştır. Çok başarılı yapımlara imza atmamış olsa da, Bill Condon filmi çok iyi yönetti. Müzikaller için ufak bir eleştirim olacak. Kendi yönettiği müzikallere baktığımda biraz filmin zayıfladığını gördüm. 1991 yapımındaki Be Our Guest müzikalini birebir alması çok iyi olmuş diyebilirim. Senarist Evan Spiliotopoulus, birçok Disney filminde kendini göstermiş olsa da Pamuk Prenses hikayesini The Huntsman ile aksiyon çekerek başarıya ulaşamadığını anlamış gibi. Çünkü bazen farklı bir şeyler yapmak tüm büyüyü bozabilir, aynı şeyi yapmak ise büyük farklılıklar içerebilir. Lucy Bevan’ın ne kadar güzel bir cast seçimi yaptığına dikkat çekmeye devam edeceğim. Ve beklenen şeyi en son söyleyeceğim.

beautyboxoffice

Lumiere ve Cogsworth filmi dolduran karakterlerdir aslında. Kilit rol oynarlar. Ve bu rol animasyon olacaktır. Bir yüz görmeyeceğiz. Ve öyle kişiler seçilmiş ki animasyonun arkasındaki yüzü görebildik. Sir Ian McKellen ve Ewan McGregor… O kadar iyi bir seçim ki ayakta alkışlamak istedim. Çünkü bir Şamdan’a ve Saat’e gülebileceğimi düşünmezdim. Karakterleri 2 dakika görebiliyoruz. Ve Ian McKellen bu 2 dakikada farkını ortaya koyuyor. Gerçekten büyük bir aktör.

beautybeast0007_0

Zamanı geldi sanırım. 2014’te Vincent Cassel ve Lea Seydoux ikilisini izlemiştik. Daha karanlık ve daha sert bir yapısı vardı. Ama biz bunu mu istiyorduk? Sanırım hayır. Lea’nın güzelliği tartışılmaz. Once Upon a Time dizisinde Emilie de Ravin kusursuz bir Belle uyumu sağlasa da sırasını savmak zorundadır. Ancak artık yeni bir Belle’imiz var. EMMA WATSON! Oyuncuların filmin üzerine çıktığına şahit oluruz bazen. Ama filmle bütünleşip hatta filmi sırtlayıp zirveye çıkarmak Emma Watson gibi bir güzelliğe, bir aktrise nasipmiş. Son zamanların en iyi cast seçimi olan Belle-Emma Watson birleşimi, filmi göz kırpmadan, nefes almadan izlememize neden oldu. Müzikal etkisiyle, yumuşak işçiliğiyle 13 yaş altı olsa da benim gibi güzelliğin somut halini arayan biri için filmde en önemli öğe Emma Watson oluyor. Sesinin duruluğu mu, gülüşünün kırmızı bir güle benzeyişi mi, saçlarının dağılmış halinin yapılı haliyle aynı güzelliğe sahip olması mı yoksa giydiği her kıyafeti şık yapan teni mi? Her sahnede kendisine hayran bırakmayı nasıl başarıyor bilmiyorum. Hikayeyi bildiğimiz için sıkılacağımı düşünürken, kendimi Emma’ya ağzım açık bakarken, müzikallerde eğlenirken, Beast’e üzülürken buldum. Sonunu bilmeme rağmen, gergin bir şekilde izledim. 3D ye kapıldım, gerçekten hem eğlenip hem heyecanlanabildim. Üzülebildim olanlara, sevinebildim mutlu sona.

emma-watson-belle

3D başarılı demişim, görsellik muazzam demişim, cast seçimine, yönetmenliğe değinmişim. Her şey kusursuz gidiyor emin olun. Başarılı bir yapım ama başarısına başarı katan son şey de müzikleridir. Celine Dion’un “How Does A Moment Last Forever” şarkısını harika bir replikle bağlarken Evermore ile duygudan duyguya atlatıyor, aryalar bir yanda, müzikaller bir yanda, La La Land’a rakip koreografilerle uçtum resmen. Benim gibi İspanyol, İran, Güney Amerika, Kuzey filmleri seven birisi için Disney’in çocuk filmi çöp kalmalıydı. Bu kadar sevmeyi beklemeden gittiğim filmden, ağzımda salya gözümde yaşla çıktım.

A Tale as Old as Time… Filmin tanımı olan bu cümle, en önemli sahneyi de süsleyen şarkıdır. Orijinal versiyonunu daha çok sevsem de Ariana Grande, Disney için iyi bir seçim tabi. Ama benim gibi eski bir nesil, Ariana’yı beğenmez. Disney’i biliriz. Kar amacı güder her yapımında. Bu film de onlardan biridir. Hatta filme anne teması getirerek dramı daha da yoğunlaştırıp, seyirci üzerinde gereksiz bir baskı kurar. Kimileri bunu beğenir, beğenilmeyecek bir yanı yok ama hikayeden çıkış böyle olmamalı. Mesela Ian McKellen ve Emma Watson’ın bu konuda etkisi oldu mu bilmiyorum ama filmde feminizm, ırkçılık ve eşcinsellik konusu derin bir şekilde işleniyor. Belle ve annesinin cesur olması, canavardan korkmayan, babasını koruyan, kurtlarla savaşan bir karakter kadının gücünü beyaz perdeye aktarıyor. Feminizm’e bir destek de 1991 yapımından farklı olarak Belle’in yaratıcı bir kişi olmasıydı. Köyün tek kitap okuyan insanı, çocuklara öğretme isteği ve mucit özelliği sırıtmadan filme yerleşmişti. Bir de şöyle bir sekans vardı, zorla kadın kıyafetleri giydirilen bir adamın durumdan hoşlanması ve LeFou ile dans etmesi. Homofobi’ye karşı bu sahnelerle durmuştu yapım. Afro Amerikan birçok oyuncunun yer alması bir yana, beyaz kuğunun da siyahi çıkması başarılı bir göndermeydi.

landscape-1485831848-hbz-batb-new-1

Evvet. Bana her zaman Stockholm Sendromu’nu anımsatan bu hikaye, çok daha fazlasını barındırır. Disney masalları arasında en sevdiğimdir aslında. Brad Pitt olmayı geçtim, eli yüzü düzgün olma konusunda şanssız olan biz Doğu insanları, bu hikayeyi gönülden kucaklar. Beast’ten korkunç arkadaşlarım var benim. 2 ay berbere gitmezsem ben de büyülü bir şekilde Beast’e dönüşüyorum ve toplu taşımada bir korku öğesi oluyorum. Ama bizi dış görünüşümüze göre yargılamayın a dostlar. Güzelliğin, içeride olduğunu anlatan bu hikaye, bu filmde aşk, aşktır a dönerek daha tatlı bir hal alıyor. Bu hikaye bir Stockholm Sendromu değil, ortak özelliklere sahip, iki derin insanın dış görünüşe aşık olunmadığını anlatıyor. Sadece Belle değil, Beast’de Belle’in güzelliğine aşık olmuyor. Filmin asıl can alıcı noktası budur. Onun açık fikirli oluşuna, cesaretine, ailesine olan sevgisine, bilgisine tutuluyor. İşte hikayenin güzel yanı budur.

Yeğenlerini ve kardeşlerinizi alıp sinemaya koşun. Benim gibi Zorlu’ya gitmeyin. Bu film için fazla tuzlu kaçıyor. Kong: Skull Island’dan daha derin, Iron Fist dizsinden daha aksiyonlu bir film. Bir sonraki incelemede görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

beauty-and-the-beast-2017

Okumaya Devam Et
yorum yapmak için tıkla!

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel4 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba7 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba7 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba