Connect with us

Bomba

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm “Stormborn” İncelemesi

Yayınlandı

on

Kutluhan’ın incelemesi:

Stormborn… Winter is Coming yapısının daha geniş çaplı hali. Bu yıl yalnızca kış gelmiyor. Stark’lar kapılarını kapatıp, kışın geçmesini beklemeyecekler. Kimse evinde rahatça oturamayacak. En son Aegon III Targaryen böyle bir savaşa liderlik etti. O savaştan bu yana bildiğiniz üzere üç ejderha yumurtası sağlam kalabildi. Fetihte bulunan ejderhalar öldürüldü, iskeletleri ise Kızıl Kale’de bulunuyor. Stormborn bölümünde bu tarihi tekrar hatırladık. Tekerrür edeceğini de önümüzdeki bölümlerde göreceğiz.

Savaş sahnelerini kusursuz çeken Mark Mylod, bu bölümün yönetmen koltuğunda oturuyor. Bir önceki yazımda bahsettiğim, sezonun ikinci bölümlerinin zayıf olması konusunu hatırlarsınız. Bu bölümün ilk yarısında beni haklı çıkarıyordu ki, son on dakikasında beni koltuğuma kilitledi. Ortamlarda dizi tartışmalarında “en iyi dizi” konusu sıkça bulunur. Yeni jenerasyon Breaking Bad, Prison Break, House of Cards, Fringe, Westworld, Sherlock derken, eski jenerasyon The Wire, The Sopranos, X Files, Oz, Six Feet Under, Twin Peaks, Band of Brothers diyordu. Son iki sezonunu tamamladığında bu tartışmalara son verecek bir dizi var: Game of Thrones. Popülerliğiyle etkisini kaybetse de, uzun bir süre fantastik olduğundan dolayı ilgi görse de artık teknik açıdan, harcanan emekten, oyunculuk performansından, kurgudan, ses miksajından, aklınıza gelebilecek her konudan dolayı en iyi dizi olduğunu kanıtlayacaktır. Genel olarak diziyi övdüğümüze göre, Spoiler uyarısıyla incelemeye başlayayım.

got-theon

Zincir Kıran, Ejderhaların Anası, Daenerys Fırtınadadoğan, Yanmayan ve bu bölümle altı çizilen; “Söz verilen Prens…” Khaleesi savaş planı için tüm müttefiklerini topladı. Martell, Greyjoy ve Tyrell. Savaş stratejisini emrindekilere kabul ettirmek, komutanların ve kralların en zor anları olabilir. Khaleesi bu durumdan Tyrion’ın zekası ve güvenilirliği ile sıyrılıyor. Bizim Tyrion gerçek bir sağ el oluyor. Tüm güçlerle King’s Landing’e saldırmak mı? Ne kadar da basit bir düşünce. Tyrion, Jaime’nin ölmesini istemiyor. Khaleesi ise gücünün büyüklüğüyle, büyük bir savaşa neden olmadan Cersei’nin pes edebileceğini düşünüyor. Halbuki Cersei pes etmez, Jaime de ölümden kaçmaz. Denizden, Greyjoy ve Martell gidecek, karadan Ejderhalar ve Dothrakiler, Casterly Kayası’nı almak için de Lekesizler. Kusursuz görünen bir plan. Ancak denizin kralı hala Euron ve Cersei de ejderha katletmeyi biliyor. Planlar konuşuldu ve karar alındı.

Olenna Tyrell’in deneyimini Khaleesi göz ardı etmiyor. Ve bu deneyim, Khaleesi’ye “Lannister’lar birer koyun ama senin koyunun değil. Ejderha ol!” diyerek ihtiyacı olan cesareti veriyor. Ve yedi krallıkta barışın asla olmayacağını söylüyor.

Daenerys haklı olarak Lord Varys’e güvenmiyor. Birçok krala ihanet etmiş (Targaryen’ler dahil) ve Daenerys’i öldürmeye kalkmıştır. Bunu Kral Robert’ın emriyle yaptığını bu bölümde öğreniyoruz. Bu kadar zeki ve güvenilmez birini, Tyrion için yanında tutuyordu. Ama bu bölümde Varys’in etkili konuşması, Khaleesi’yi tavlamış görünüyor. “Ben krala ya da taca hizmet etmem. Ben halka bağlıyım.” Bu cümleyle bizi de tavladın koca yürekli adam.

Mellisandre, Stannis’i mağlubiyete sürüklemiş, Jon Snow’u hayata döndürmüş birisidir. Şimdi ise Khaleesi ile yolları kesişti. Lord Varys gibi güvenilmemesi gereken biri ancak yardımlarından ötürü Khaleesi’nin güveni tam. Tyrion’dan sonra Jon Snow için referans olabilecek kişi. Jon Snow, gündemde olsa da Khaleesi’nin aklına sokuyor ve Dragonstone’a çağırtıyor. Bu çağrı müttefiklik ve Jon’a diz çöktürmek için. Aramızda bunun gerçekleşeceğini düşünen var mı?

Senaristler o kadar iyi ki en ufak ayrıntıyı bile es geçmiyor. Bu da Ellaria Sand ile Tyrion arasında geçmesi gerek diyalog. Sevdiği Oberyn’i Tyrion yüzünden kaybetmesi şüphesiz. Tyrell’e ve Lannister’a güvenmemesi de anlaşılır bir durum. Senaristlere saygılar.

Ah Missandei. Yine ortamlarda konuşulan konulardan biri olan Game of Thrones’un en seksi kadını kim muhabbetidir. HBO imkanlarıyla birçok şey gördük evet. Ama Missandei, gördüklerimiz arasında açık ara en iyisidir. Grey Worm ile olan aşkları dizinin en kutsal olayıdır benim gözümde. Missandei’nin ağır başlılığı ile Grey Worm’un utangaçlığı insanı etkiliyor. Cinsellik organı olmadan da birini derinden sevebilmenin mümkün olduğunu gösterirken, organ olmadan da cinselliğin mümkün olduğuna geçiş yapılması beni yaraladı. Cinsellik Aşk’ın bir cilvesi de olsa, bu aşk hikayesinde eksik kalsa güzel olmaz mıydı? Hele de şöyle bir replikten sonra:

“Missandei… Ben en güçlü değilim. En büyük de değilim. Ama en cesur savaşçıydım. Ta ki Missandei ile tanışana kadar. Sen benim zaafımsın. Senden önce hiçbir şeyden korkmazdım. Ama artık korkuyorum.”

Muazzam bir aşk. Bu arada ekranın en cesur dizisi Game of Thrones, Grey Worm’un belden aşağısını gösteremedi.

Westeros, ilk hamlesini yapmıştı. Euron Greyjoy’u bir hediye getirmesi için denizlere salmıştı. Şimdi sırada müttefik kazanmak var. Randyll Tarly, Cersei’nin huzuruna çağrılmış ve yemin ettiği üzere Kraliçe’nin yanında olması gerektiği buyrulmuştur. Bu yemin Tyrell’leri de bağlıyor ancak artık can düşmanı konumundalar. Tarly hanesi de Taht’a olduğu gibi Tyrell hanesine de yemin etmiştir. Randyll zor bir ikilem de kalsa da Jaime’nin konuşmasından etkilenmiş görünüyor. Dothraki’ler Khaleesi için askeri bir güç olsa da, vizyon olarak kötü duruma düşürüyor. Lannister ailesi de bunu kullanıyor. Dothraki’lerin barbar ve yağmacı oluşu, onların nihai düşman olarak kalması gerektiği. Tarly bunu mantıklı bulmuş olabilir ancak tek ihtiyacı Khaleesi ile bir kere görüşmek. Sonrasında safı belli olacaktır. Ama buna fırsat olmadan Lannister’ların yanında da yer alabilir. Dickon Tarly’de önemli rol oynayacaktır. Canlandıran Tom Hopper, Black Sails, Merlin gibi dizilerde büyük savaşçıları canlandırmıştı. Buradan güzel bir kapışma göreceğimizi çıkarabiliriz.

jaime-s6e8

Qyburn ise Cersei’nin önemli kozu olmaya devam ediyor. Bilgisine ihtiyaç var. Aegon zamanında 7 Krallığı feth etse de, ejderhaların ölümsüz olmadığını da göstermiştir. Bölümde bahsedilen üç ejderha şunlardır: Balerion (Aegon’un), Meraxes (Rhaenys’in), Vhagar (Visenya’nın). Bölümde iskeletinin görkemiyle Kara Vahşet Balerion’u görüyoruz. İskeletiyle böyle görünüyorsa canlı halini tahayyül edemiyoruz. Ama gelecek bölümlerde Khaleesi’nin Drogon’u ile karşılaştırabiliriz. Demir Taht’ın Balerion’un nefesiyle dövülmesi, etkileyici ve gerekli bir bilgi oldu. Qyburn, Cersei’ye ejderhayı öldürmenin sırrını veriyor. Tatar Yayı olarak bildiğimiz Arbalet’in çok daha büyük bir yapımı. Bir ejderhayı öldürebilecek kadar güçlü. Bunu ilk olarak Game of Thrones’da görmeyeceğiz. Tolkien’den fazlasıyla etkilenmiş olan George Martin, yine güzel bir gönderme yapıyor. Smaug da böyle öldürülmüştü. Hepimizin ön gördüğü gibi bir ejderha böyle öldürülecek. En çarpıcı teorilerden olan, ejderhalardan birinin ölülere katılması da böyle gerçekleşebilecek.

Bu sırada Samwell, kendine yeni bir amaç buluyor. Kuzgun ile Dragonstone haberini Jon’a ulaştıran Sam, Jorah Mormont ile tanışıyor ve bu ilk gördüğü Mormont değil. Ancak Jeor Mormont’un ölümüne şahit olan Sam, Jorah’ı ölüme terk etmeyecektir. Gripul hastalığından kurtulmak için Khaleesi’sine söz veren Jorah’ın umutları tükenmiştir ve O’na bir veda mektubu yazar. Bu vedayı engelleyecek kişi Sam’dir. Başüstat Pylos’un yöntemlerini okuyan Sam, Jorah’ı kurtarmayı deneyecektir. Ebrose buna izin vermez çünkü Pylos bu yöntemi denerken, Gripul’a yakalanıp ölmüştür. Jorah’ın kurtulması an meselesi. Sam bunu başaracaktır. Bu uğurda Sam, Gripul’a yakalanacak mı dersiniz? Bence yakalanacak. Bir Ak Gezen öldürmüş, üstat olmak için yola çıkmış, Kuzey’i görmüş, yabanilerle tanışmış biri olan Samwell, dizinin en etkili karakterlerinden biri olmaya devam ediyor. Üstat olamayacağı kesin. Çünkü kurallara uymuyor, sabırsız davranıyor. Jorah sahnesinden yemek sahnesine geçerken de kusacaktım itiraf edeyim.

Jon Snow. Dünyada en çok bilinen isimlerden biri. Sağlam bir abi, güçlü bir kral, yorgun bir savaşçı. Sam’in haberinden sonra hiçbir şüphesi kalmadan Dragonstone’a gitmeye karar verir. Şüphe vardı. Çünkü Khaleesi’yi tanımıyorlar. Mad King tarafından ihanete uğradılar. 7 Krallığa hükmetmek isteyen biri olarak, Stark’ların düşmanı haline geliyorlar. Tyrion yine devreye giriyor. Sansa da Jon da Tyrion’ı seviyor. Herkes seviyor yahu!

Bu kararla Sansa, başa geçiyor. Bran ve Arya da yolda. Ama Jon gidiyor. Jon’dan önce mi varacaklar acaba? Ya da aynı anda gelip efsane bir buluşma mı olacak? Siz de bu buluşmayı benim kadar merak ediyor musunuz? Starklar kavuşuyor. 8 Sezon’un en güzel sahnesi olacak. Her neyse, Jon riski göze alıp Dragonstone’a doğru yola çıkacak. Çıkacak ama kurdu çakalla yalnız bırakacak. Baelish’e bir ben üzülüyorum sanırım. Nedense acıyorum. Gerçekten bir teşekkür bile almadı. Tamamen bencil sebeplerle yaptığı şüphesiz tabii. Jon ülkesini koruduğu gibi kardeşini de Baelish’ten korur. Hem anneni hem kardeşini seviyorum denir mi bir abiye? Bir Kral’a? Bu ne cesarettir yiğidim. (Ned Stark’ın heykeli de bölümün en güzel karesiydi.)

Arya ve Hot Pie buluşması da çok tatlı olmuş. İki eski arkadaş. Ama artık Arya bir erkek çocuğu ve pısırık biri değil. O günden sonra birçok kişi öldürmüş, korkusuzca yoluna devam etmekte. Fazla korkusuzca değil mi? Yabanda tek başına gezerken başına bir şey gelmeli. Masum Lannister askerleri ya da Nymeria değil. Evet, Nymeria’yı yıllar sonra tekrar görebildik. Ejderha’ya kafa tutacak resmen. Nymeria’nın insanlardan korkmamayı öğrendiği ve kurt sürüsüne liderlik ettiği kitaptan biliniyordu. Buluşma sahnesi de muazzamdı. Kurtların isimleri sahiplerinin kaderiyle örtüşüyor. Nymeria ismi savaşçı bir Kraliçe’ye ait. Arya’nın geleceğine bir ışık olabilir. Lady yani Sansa’nın kurdu, Nymeria için ölmüştü. Sansa’nın da Arya için ölebileceği söyleniyor. Cersei’yi öldürmeye gidecek olan Arya, Jon’un Winterfell’de olduğunu öğrenmesiyle güzergahını değiştiriyor ve büyük buluşmaya yelken açıyor.

Ve gelelim beni tokatlayan son 10 dakikaya. Görevleri için denize açılan Yara (Asha), Theon, Sand kardeşler savaşın ilk ateşi oluyor. Ellaria, Yara’ya yürürken, yabancı istilası başladı der ve mancınıklar mı toplar mı artık bilemedim, ateşlenir. Sis varken denizde ilerlemek tehlikelidir. Kimse görmeden saldırıya uğramalarını Euron’un deneyimine bağlıyorum. Peki ya o giriş? Kimsin sen? Stark değilsin Targaryen değilsin Jack Sparrow da değilsin. O giriş ne sevgili Euron? Sinema filmi de değil ki bu. Bu kadar iddialı bir sahne çekilir mi, ayıp değil mi? Game of Thrones sahnelerinin reaksiyon videoları çok tutar. Bu sahne için de yapılacaktır. Drogon bile böyle görkemli bir giriş yapmıyor yahu. Bu girişi 12 sayfa övebilirim. Hak ediyor da. Hadi öyle girdin, o balta, o yumruklar, silahlar, gemiler, fatality (ölümcül bitiriş) ne? Sand kardeşleri yara alarak da olsa tek başına hallediyor ve zafer sembolu olarak gemiye monte ediyor. Birçok kişi Cersei’ye hediye olarak Ejderha getireceğini tahmin etmişti. Ama Euron, Yara Greyjoy ve Cersei’nin kızını öldüren Ellaria Sand’ı götürüyor. Ama Cersei değil. Hayır, Ellaria’yı Jaime kendi elleriyle, pardon eliyle öldürecektir.

Ne oldu? Savaştan bahsetmedim mi? Pekala, Mark Mylod önünde eğiliyorum. Davy Jones’un ihtişamı gibi Euron’u çektiğin için. Savaş sekansları arasındaki geçişler için. O atmosferi bize yaşattığın için. Muazzam savaşların olacağını bize ikinci bölümden gösterdiğin için. Theon’u yüzdürdüğün için. Bizim Reek geri döndü arkadaşlar. Bir korsan kuralı olarak ölenleri geride bırakmayı tercih etti. Mantıklı mı mantıklı. Onurlu mu hiç de bile. Bir tabir vardır affınıza sığınarak yazıyorum. Da**aklı adammış diye. Theon değilmiş. Gayet normal karşılayabileceğimiz bir durumdu.

Khaleesi ilk mağlubiyetini aldı diyebilir miyiz? Greyjoy bölüğü ve denizdeki gücü yok oldu. Ejderhalar da tehlikede. Lekesizleri de ayrı bir göreve yolluyor. Jon Snow diz çökmeyince de sorunlar çıkacak. İyinin tarafını tutan izleyiciler, rüzgarın yönünün değişmesini bekleyecek. Kötüler bir sıfır önde. Euron, dizinin en görkemli savaşçısı olmuşken hem de. Çok beklemeyeceksiniz. Diğer bölümde Lekesizler, Casterly’yi alınca 1-1 de değil 2-1 olacak. Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Anıl’ın incelemesi:

Kutluhan’dan sazı alıyor ve bölümü övmeyi bir de benden okumaya devam edin isterim. Ciddi anlamda kötüleyebileceğim hiçbir sahne yoktu. Game of Thrones bu yüzden dünyanın en popüler, en sevilen ve en başarılı dizisi. Uzun bir süre boyunca muhtemelen başka bir yerde göremeyeceğimiz cast seçimleri ve o seçilmiş oyuncuların 1 saniye işi rehavete bırakmadan oynadıkları oyunculuğu ölene dek herkese anlatacağımıza eminim. Alın size sonsuzluk arkadaşlar. İlla 200 sene gözlerimiz açık kalmasına gerek yok. Game of Thrones oyuncularının ve ekibinin yaptığı iş, sonsuzluğu bulmak.

got_7-2_stormborn

Övmek istediğim 3 detay var;

1- Madem oyunculuk dedik bölümün başlangıcıyla sürdürelim bu konuyu. Daenerys Targaryen’i canlandıran Emilia Clarke’ı normal hayatta takip ediyor musunuz bilmiyorum ama kendisi görüp görebileceğiniz en eğlenceli, en yerinde duramayan ve bunu müthiş bir sevimlilik ile yapan biri. Böyle bir karakter, Ejderhaların Annesi rolüne nasıl hazırlanıyor bilmiyorum ancak o, bizim Türk milletinin daimi aradığı şey olan LİDERLİK VASFI gücünü artık çıkarıp masaya öyle güzel vuruyor ki önünde saygıyla eğiliyorum. Sorun 3 ejderhası olması değil, Tyrell ve Dorne gibi ondan yaş ve tecrübe olarak üstün 2 hanedanın koruyucularını sadece bakışları ve sözleriyle etkisi altına alabilmesinden ötürü saygıyla eğiliyorum. Olenna’nın tecrübesinden, Tyrion’ın bilgeliğinden ve tüm saygı duyduğu insanların görüşlerini birleştirip en mantıklı kararı alabilmesinden ötürü o, kraliçe.

2- Missandei ve Grey Worm’un aşırı duygusallık içeren seksleri. Yani Kutlu zaten demiş Game of Thrones dünyasının en güzel kadınları sıralamasında Missandei daima öndeydi diye ama emin olun öyle güzel bir duygusallık yaşandı ki, tek düşünebildiğim birbirlerine duydukları derin sevgi ve saygıydı. Abartıyor diyebilirsiniz ve çok mantıksak düşünen biri olabilirsiniz ama izlediğim en duygusal sahne bu olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=lBwDqRDQ2Mo

3- Elbette Euron Greyjoy! Bu adamın tüm denizleri nasıl fethettiği sadece laf ve sözden ibaretti. Nasıl yaptığını asla görememiştik ancak dünya üzerinde izlediğimiz en iyi korsan filmi olan Karayip Korsanları’ndan bir gram eksiği olmayan o efsane girişinde tüylerim diken diken oldu! Yara ve Theon’un yerinde olsam o girişten sonra gemileri teslim edip BOYNUMA DOLA KRAAAAL diye inletmiştim orayı. Gemiyi deldiği an, gemiye girdiği an, Sand kardeşlerin ikisini tek başına öldürüp ganimet olarak geminin başına koyması.. Euron Greyjoy hayatımda izlediğim, gördüğüm en iyi korsan! -Çılgın Korsan Jack ve Lapacı liste dışında, lütfen-

Parazit notu: Bu arada Arya’ya dikkatli baktınız mı ya? Ned Stark’a ne kadar çok benziyordu.

Parazit Notu 2: Arya’nın Nymeria’ya söylediği “BU SEN DEĞİLSİN” lafını duyduğunuz an aklınıza ilk sezon geldiyse siz muhteşem bir detaysınız. Arya ve Ned Stark sohbet ettikleri bir sırada Arya’nın leydilik kurallarını bilmesi ve ona göre davranması gerektiğini belirten Ned’e Arya’nın cevabı şu olmuştu: “BU BEN DEĞİLİM.” Yani özetle Arya’da tıpkı Nymeria gibi evcilleşmeyen biri. Nymeria Arya’yı takip etmediği için ona bu lafı söyledi ve kendisine ne kadar benzediğini görüp, duygulanmış oldu. Yönetmenlerin bu sahne için görüşlerine aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

indir

Parazit notu 3: Jon Snow, Littlefinger’ın gırtlağını sıkan ilk kişi değildi. Baba Ned Stark’ı bir hatırlayalım. Babadan -amcadan- oğula -yeğene- nesil bunlar.

DFgRkzEVYAMFHEU

Ve son olarak, GoT izlemeye başladığımızdan beri en çok beklenen an geliyor. Haftaya Jon Snow ve Daenerys Targaryen karşı karşıyalar! Bakalım Buz ve Ateş’in bir şarkısı daha olacak mı yoksa birbirlerini eritip, söndürmeye mi çalışacaklar?

Haftaya görüşmek üzere!

 

 

 

Bomba

Avengers: Infinity War İncelemesi – Yeni Bir Bakış Açısı ve Tüm Easter Eggler!

Yayınlandı

on

27 Nisan Cuma günü, çok önemli bir olay gerçekleşti. İnsanların ateşi bulması gibi, sanat rönesansı, din reformu ve hatta hatta sanayi devrimi yaşamış Dünya, 27 Nisan Cuma günü en az bunlar kadar önemli bir “Sinema Devrimi” yaşadı. Ben, Avengers: Infinity War’u bu şekilde özetliyorum. Filmin artısı, eksisinden bahsetmiyorum. Elbette artıları, eksileri, klişeleri her süper kahraman filminde olduğu gibi bunda da var. Ancak sıradan bir insan olarak yarınımı zor planlayabiliyorken Marvel Stüdyo’nun 10 seneyi fazla riske girmeden, garantici bir yol ile dahi olsa ilmek ilmek işlediği, hatalardan çok başarıyla karşımıza çıktığı 10 senelik bir devrimden bahsediyorum. Tüm sinema filmlerinin, daha çekim aşamasındayken bile planlarını Disney-Marvel filmlerinden uzak tutarak planladığı bir süreçten bahsediyoruz. Marvel’in çağdaşı, en büyük rakibi DC bile sadece bu evrene yetişebilmek adına daha emeklemeden koşmaya çalıştı. Sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Bu açıdan Marvel, 2000’li yılların en büyük devriminin, en büyük planlamasının son halkasını 27 Nisan günü Infinity War ile bizlere sundu. Şimdi gelin bu epik filmin detaylarına girelim.

Yazımız buradan itibaren SPOILER içermektedir.

Infinity War Avengers GIF by Marvel Studios - Find & Share on GIPHY

 

Infinity War, adına yakışır bir şekilde tüm evreni ilgilendiren bir meseleyi konu alıyordu. O meselenin adı da Thanos idi.

Öncelikler her zaman söylediğim bir konu şudur ki, bir filmin düşmanı ne kadar iyi ise filmde o kadar tutar. Marvel’ın en büyük eksikliğini yaşadığı villain konusu, Thanos ile kökünden çözüldü. 10 yıllık planlama tamamen buna mı odaklıydı bilinmez ancak Thanos, bildiğimiz kötülerden değildi. Çünkü kendi düşüncesine göre evren, bir denge içinde olmalıydı. Bu dengenin önünde ise sınırsız nüfusa ve isteğe karşılık sınırlı kaynaklar yer alıyordu. Evrenin dengesi ancak yaşayan nüfusun yarısını fakir, zengin, büyük, küçük ayırmadan öldürmekten geçiyordu. Thanos’un düşüncesini biz insanlar soykırım olarak görsekte onun böyle bir hayali var ve karakterini oturtan olay tamamen bu denge meselesi. O yüzden Thanos’un yaptığını yanlış bulurken, onu anlayabiliyorsunuz. Yanlış olduğunu düşünseniz dahi onunla empati kurabiliyorsunuz. Ben bu empatiyi en son Darth Vader ile kurabildiğimi şu an anımsıyorum. İşte Infinity War’un güzelliği burada yatıyor. Sinema tarihinin en sevilen kötüsü Darth Vader ile Thanos’u yan yana bir cümle içerisinde geçirebiliyorsunuz. Elbette bu benim kişisel düşüncemdir ancak sizlerin de içten içe bunu düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum.

Thanos’un motivasyonu, tüm stoneları toplayarak bu dengeyi tek bir parmak şıklatmasıyla sağlamaktı. Titan’ın evreni dengelemek için yola çıkması elbette o yolun Avengers ile kesişmesine yol açtı. 3 taşın direkt olarak bizimkilerin elinde olmasının (Loki’yi de artık bizden sayıyorum) doğal bir süreci olarak Thanos, Avengers ve Galaksinin Koruyucuları ile birden fazla karşılaştı. Hepsinde de ekiplerimizin hem taşlar hakkında ne kadar az bilgisi olduğunu ve Thanos’un yanında ne kadar güçsüz kaldıklarını anlamış olduk. Üstelik Russo kardeşler, Avengers gibi bir ekibin Thanos’un yanında ne kadar aciz duruma düştüğünü bizlere birden fazla kez gösterme cesaretinde bulundular. Bizim 10 yıl boyunca şikayet ettiğimiz ne kadar detay varsa ki örneğin tek filmlik villainlar, cesur kararlar alınamaması gibi soruların cevaplarını tamamen son filme sakladıklarını anlıyoruz. Bunun için bile Infinity War, tüm sinema severlerin kalbinde çok özel bir başarı çıtası olarak duracak. Bir Yüzüklerin Efendisi için gösterilen saygı ve sevgi, hem şimdi hem ileride Infinity War içinde gösterilecek. Benim kısa süreçli kehanetim bu yönde.

 

Infinity War Avengers GIF - Find & Share on GIPHY

 

Filmin adı direkt olarak Avengers ile başlasa bile, Infinity War bir Thanos filmidir. Spider-Man: Homecoming’in başında yazdığı BU BİR PETER PARKER FİLMİDİR ibaresi yoktu belki ama Thanos’un solo filminde gözüken Avengers üyeleri dersek sanırım kimse karşı çıkmayacaktır. Filmin bu gidişatta ilerlemesi, sona doğru giderken bizim kafalarımızın karışıklığı yerine herkese empati yaparken bulmamızı sağlıyor.

Espriler ve umutsuzluğun bu kadar dengede tutulabilmesine ise ayrı hayran kaldım. Bir önceki sahnede gülerken diğer sahnede gözleriniz tamamen açılmış bir şekilde şoka girebiliyordunuz ve daha az önce güldüğünüzü unutuyordunuz. Russo kardeşler, tıpkı Thanos gibi bu filmde denge’yi harika bir şekilde kullanmış. Hollywood’un en çok para kazanan ünlülerini tek bir filmde buluşturacaksın ve hepsine aynı süreyi aynı diyaloğu sorunsuz bir şekilde vereceksin? Bu denge değil de nedir arkadaşlar? Konuşurken basit konular gibi gelebilir ancak dışarı çıkarken 2 arkadaşınızı yan yana getiremiyoruz bazen yahu. Oradan yola çıkın gerisini siz düşünün.

Tüm bu süreç ise Thanos’un güneşin karşısına geçerek gururlu bir şekilde gülümsediği an içindi. Kahramanlarımızın yarısından fazlasıyla birlikte tüm evrenin yarısı öldü. Beni en çok üzen ölüm şahsen en sevdiğim kahraman olan Spider-Man oldu. Tom Holland’ın orada yeni kahraman olmuş, genç bir Peter Parker olarak ÖLMEK İSTEMİYORUM cümlesini ağlayarak tekrar etmesi her seferinde kalbimi paramparça edecek. O sahne için tek ama tek bir isteğim vardı.. Bir gücüm olsaydı ve Russo Kardeşler’e ulaşabilseydim ölmeden önce son cümlesinin gökyüzüne bakarak “ÜZGÜNÜM BEN AMCA..” olmasını söylemek olurdu. Bu ölüm zaten üzücüydü ancak destansı olması için tek eksik bu cümleydi. Olmadı tabii bu ancak Peter Parker’ı öldürmek bile çok cesur bir karardı. Sadece bu yüzden bile Russolara ve senariste hayran olmamak elde değil. Ölen kahramanlarımızın listesini bir verecek olursak baştan sona;

 • Heimdall
 • Loki
 • Gamora
 • Bucky
 • Black Panther
 • Scarlet Witch
 • Vision
 • Falcon
 • Groot
 • Doctor Strange
 • Spider-Man
 • Star-Lord
 • Drax
 • Mantis
 • Nick Fury ve Maria Hill (End Credits)

Kalanlar ise klasik Avengers ekibimiz Captain America, Iron Man, Thor, Hulk, Black Widow, War Machine’nin yanı sıra Nebula, Rocket, Okoye ve M’Baku kaldı.

İlk Avengers filmine geri dönecek olursak orijinal kadro yaşarken, yenilerin neredeyse tamamı öldü. Buradan çıkabilecek bir ihtimal şu, gelecek filmde eskilerin yeniler için kendini feda ederek ölümlerin değişmesi ve bu sayede New Avengers olarak yola devam edilmesi. Bu akla hemen gelen, en basit çözüm umarım bunu denemezler ve ölümlerin arkasında dururlar.

Gelelim bu işin nasıl çözüleceğine. Aklımda 3 teori var;

1- Gamora’nın ruhunun ruh taşına hapsedildiği ve ikinci filmde Thanos’u bu şekilde içeriden durduracakları. Infinity Stones, Thanos ile birlikte yok olabilirler.

2- Dr. Strange’in 14.000.653 ihtimalden sadece birinde kazandıkları süreci o andan itibaren başlatmış olduğu. Bu ihtimalde ise Tony Stark’ın hayatı çok önemliydi. Bunun yaşanmasının 20 dk öncesinde Stark-Parker ve Taş arasında seçim yapması gerekirse taşı seçeceğini söyleyen bir kadim büyücü anında kararını değiştiriyor ve taşı düşmana veriyorsa bu, o tek ihtimal sürecinin çoktan başladığını gösteriyor. Kendisinin fedakarlık yapıp ölümünü görse bile bu süreci başlatan Strange, bitiren ise Tony Stark olacak gibi duruyor şu an için.

3- Filmin sonunda Nick Fury’nin sinyal gönderdiği Captain Marvel, hikayenin en büyük unsurunu oluşturabilir ve Thanos’u yenmede çok güçlü bir müttefik olabilir.

Umarım dördüncü bir seçenek çıkar ve tüm izleyenleri tatmin edecek bir şekilde Marvel’ın yeni faz filmleri şekillenir. Bu faz şekillenirken ise tek isteğim, Spider-Man geri dönerse artık Tony Stark’ın hegomanyasından çıkması. Spider-Man’in MCU’ya dönüşü hayatımda aldığım en heyecan verici haberlerden biri iken yavaştan pişman olmaya başladığımı hissediyorum. Tony ile olan ilişkisi iyice Rick and Morty’e bağladı. Bu da beni oldukça rahatsız ediyor.

Gelelim Easter Egglere ve filmden önemli anlara;

 • Loki’nin Thor için kendini feda etmeden önce BİZDE DE HULK VAR sözü ilk Avengers filmine gönderme olmakla birlikte sırf bunu Loki söyledi diye inanılmaz hoşuma gitti ve ilk maddeye eklemek istedim.
 • Hulk belki sadece bir kere sahneye çıktı ama bana film boyunca yeten HULK vs THANOS’u görmemizi sağladı. Ağır dayak yedi belki ama o versus’u görmeseydim çok mutsuz olurdum.
 • Çizgi romanlarda dünyayı uyarmaya gelen Hulk değil Silver Surfer idi. Ancak “THANOS GELİYOR” sözü ikisinin de kullandığı ortak nokta oldu.

 • Loki ölmeden önce Thanos’a teklif ettiği REHBERLİK hizmetini çizgi romanda da sunuyor ve bunu yapıyordu. Filmde ise kandırma yolunu seçerek Loki’yi erkenden öldürdüler ki, çok iyi bir karardı. Thor’un motivasyonu tamamen buradan kaynaklı oldu ve mantıklıydı.
 • Aklıma takılan bir soru var, takipçiler aydınlatırsa memnun olurum. Thanos, bu filmde eldiveni Cüce Eitri’ye zorla yaptırdı ancak Age of Ultron’un sonunda “FINE, I’LL DO IT MYSELF” cümlesiyle eldiveni kendisi Xandar’a benzer bir yerden alıyordu. O sahne için;

End Credits sahnesini saymamış olmaları bir ihtimal ancak burası cüce şehri falansa bir şey diyemem elbette.

 • Thanos’un görevini başarıyla yerine getirip sonunda dinlenebileceği bir yer teması, çizgi romanda ÇİFTÇİ THANOS olarak işlenmişti.

 • Tony Stark’ın Ebony Maw’a yaptığı Squidward benzetmesi MCU tarihinin en komik esprisi olabilir. Düşündükçe hala gülüyorum.
 • Thor, MCU tarihinde çekilen filmler hatta dizilerin bile gerisinde kalan bir karakter oldu. Ragnarok filminde Thor’u nihayet çizgi roman karizmasına yaklaştırmışlardı. Infinity War filminin ise Thanos ile birlikte en büyük yıldızıydı. Wakanda savaşında gösterdiği performansla tüm izleyenleri kendinden geçirdi.
 • Cüce Eitri’yi biricik Tyron Lannister’ımız Peter Dinklage canlandırdı. Eitri’nin çizgi romanlarda ilk çıkışı 1983 yılında yayımlanan Thor Annual 11.sayısıdır.
 • Thor’un MCU içerisinde 1500 yaşında olduğunu öğrendik.
 • Spider-Man’in Thanos’un yüzüne ağ atması bir ilk değil. Daha önce çizgi romanda da aynısını yapıyor.

 

 • Filmde en büyük süprizi Red Skull’ın geri dönüşü ile yaşamıştık. Ben filmde kendimi tutamayıp OBAAA diye bağırdığımı hatırlıyorum öyle güzel bir detaydı. Belki Thanos’un generallerine katılsaydı çok daha güzel olabilirdi ancak Ruh taşını koruyan biri olması ayrı anlamlıydı. Tek bir sahnesi olmasından ötürü karakteri bu sefer Hugo Weaving değil, The Walking Dead’de Aaron olarak tanıdığımız Ross Marquand canlandırdı.
 • Tony’nin Pepper ile konuşmasında çocuklarının olduğunu görmesi ve ismini Morgan olarak koyduklarını hatırlıyorsunuzdur. Morgan Stark, çizgi romanlarda var olan bir karakterdi. Kendisi Tony’nin kuzeniydi ve ikili, hiç anlaşamazlarmış. Sonrasında Morgan Stark, bir trafik kazası geçirerek ölüyor.
 • Groot’un film boyunca oynadığı oyun 81 yılına ait Defender idi. Filmde The Defenders’ı beklerken oyun isminde görebildik ancak.. Neyse. 
 • Thanos, Reality Stone’u kullanarak Mantis ve Drax’ı şekilden şekle soktuğunu hatırlıyor olmalısınız. Çizgi romanlarda ise bunu Nebula’ya ve Thanos’un erkek kardeşi Eros’a bunu uyguluyordu. Şekil A’da görüleceği üzere;

 

 

Okumaya Devam Et

Bomba

Avengers: Infinity War Film İncelemesi – Hem Spoilersız Hem Spoilerlı!

Yayınlandı

on

Yazımızın ilk kısmında SPOILER YOKTUR. FİLMİ İZLEMEYENLER AŞAĞIDAKİ SPIDER-MAN GİF’İ VE SPOILER UYARISI ALANA DEK YAZIYI OKUYABİLİRSİNİZ.

Dipnot: Anıl’ın full Spoiler dolu ve Easter Eggleri anlattığı yazısı ise yakında karşınızda olacak 🙂

Tam 10 yıl… Iron Man filmi ile başlayan MCU macerası, tüm hızıyla devam ediyor diyemeyeceğim. Infinity War filmine kadar en iyi film bana göre hep Iron Man oldu. Robert Downey Jr. uzun süre en iyi oyuncu seçimi olarak MCU’nun yüzü oldu. Sonra az bir ihtişamla Thor geldi. Başarılı komedisiyle Guardian of Galaxy, iyilik emsaliyle Captain Amerika, mistik sanatıyla Dr. Strange ve sebebini bilmediğim bir şekilde büyük gişe başarısı yapan Black Panther geldi. Agent of Shield da televizyonda senaryosuyla boy gösterdi. Koskoca 10 yıl, Infinity War filminin hazırlığıydı. Başarılı filmlerin arkasında hep bu hazırlı yatmıştır. Senaryo hazırlığı uzun yıllar sürer. MCU bu hazırlığı beyaz perde de yaptı. Sürekli gelişen ve evrilen senaryolarıyla 2018’e geldi. Bitti mi? Hayır. Ant-Man ve Captain Marvel filmleriyle birlikte, Avengers’ın son filmine hazır olacağız. Bu sinema stratejisinin başarısına sinir oluyor ancak ayakta alkışlıyorum. Gelelim Infinity War filmine…

Halihazırda efsane olan Avengers Theme, Infinity War filmine süper kahraman girişlerini süsleyerek, en iyi film müziklerinden biri olarak hafızlara kazındı. Peki 2 milyar $ hasılatı geçeceğini düşündüğüm bu yapımın başarısı neydi? Öncelikle demin konuştuğumuz 10 yıllık serüven. İzleyici kitlesini koruyup, sürekli artırması. Bir film önce Black Panther ile elde edilen büyük başarı bunun ilk kanıtı. Spider-Man’in efsane sözüyle devam edeyim. “Büyük güç büyük sorumluluk getirir.” MCU’nun karşı karşıya kaldığı durum buydu. Bu kadar hayran kitlesi, bu kadar film büyük beklenti yarattı. Ve beklentiyi karşılayıp, ikinci filme daha büyük bir beklenti yarattı. DC, çığ gibi büyüyen bu başarının altında kaldı. Infinity War’ın yanında Justice League, çocuk filmi gibi kaldı. Hatta Captain Marvel ile, Wonder Woman başarısını da ellerinden almak istiyorlar. Brie Larson ile bunu yapabileceklerini düşünmesem de, Captain Marvel’in güçleri buna imkan sağlıyor. Peki Marvel filmlerini sevmeyen ben, Infinity War’u neden beğendim? Ona geçelim.

Malum sahne – Hulk’un Loki’yi dövmesi- ile Marvel komedisine karşı cephe almıştım. Deadpool ile komedi filmi budur deyip, küçümsemeye devam ettim. Ama sonra Thor Ragnarok’ta malum sahneye gönderme yaparak beni de güldürdükleri vakit, beyaz bayrağı çektim. Son noktayı Infinity War koyacaktı. Filmin yarısında tüm salon kahkahalarla gülerken ben gülümsemeden öteye geçmedim. Hala küçümsüyordum. Ama filmin sonunda bu kahkaha atan insanları birden ağlatmaya başladıklarında bu başarının önünde eğildim. Senaryo olarak da, hala en iyi süper kahraman filmi olan Dark Knight’a rakip olacak tek film olduğunu kabullendim. Kurgusu, soru işaretleri, gizemi, finali, villian prensipleri, yan hikayeler, giriş, duygu değişimleri on numara beş yıldızdı. Göze batan Cgi sahnelerinin yanı sıra, muazzam planlar ve sekanslar bulunuyordu. Bu sahnelerde iki düşman – Thanos ve Iron Man- boy gösteriyordu. Robert Downey Jr. ve Josh Brolin, MCU filmlerinin üzerinde bir oyunculuk sergiledi film boyunca. Ama yalnız kalmadılar. Her ekibin hikayesini ayrı bir filmmiş gibi izlediğimiz bu harika yapımda, diğer süper kahramanlar da bizi etkilemeyi başardı. Rocket, Thor, Heimdall, Gamora, Wanda, Star Lord, Spider-Man.. Ufacık sahneler, unutulmayacak duygular yaşattı.

Bu bir sanat filmi değil o yüzden derin bir yönetmenlik beklemiyordum ancak tatmin oldum. Bir Tarantino ya da Nolan ekibi olmadığı için senaryo, diyalog beklemiyordum, tatmin oldum. Tiyatral oyunculuk bekliyordum, doğal oyunculukla karşılaştım. Bu artı yönler ve daha fazlası nedeniyle Infinity War, sinemada izlenmeyi hak ediyor. Buradan sonra spoiler içeren yoruma geçip, beğenmediğim kısımlara değineyim.

Infinity War Avengers GIF by Marvel Studios - Find & Share on GIPHY

 

SPOILER İÇERİR:

Çizgi romanlarla uyumu, hikayeleri değiştirip kurguya dahil etmeleri muazzamdı. Red Skull’ın eksik kalmış hikayesi tamamlandı. Thor’un halkını, kardeşini ve dostunu kaybettikten sonra intikamına kadar gelen hikayesi dopdoluydu. Rocket ile dertleşirken ağlaması, intikam için Nidavellir’in ışığına maruz kalışı, Wakanda’daki savaşa girişi ve Thanos’a son darbeyi vuruşu… Ragnarok ile birlikte gerçek bir Tanrı olan Thor, bu filmle zirveyi gördü.

Captain America, mükemmel bir giriş yapsa da, fragmanda bizi kandıranlardandı. Sahte bir Hulk sahnesinin yanı sıra, eldiveni tutabilen Captain America; Thor, Iron Man, Dr. Strange hatta Iron-Spider’ın yanında eksik kaldı. Thanos tehlikesi mevcutken Captain America’ya güvenmeyen, tutuklayın diyen Bakanlık, herhangi bir varlık gösteremedi. Nick Fury bile parmak şıklatmasında on saniye önce olanları öğreniyor. Bu da Wakanda ve Titan’da geçen savaşların, senaryoyla uyumunu gösteriyor. İnsanların, Ant-Man ya da Hawkeye’ın ulaşamayacağı iki bölgede büyük savaş gerçekleşti. Bu da klasik New York istilasını kırmış oldu. Hulk’ın uyanamaması, hayran kitlesini sinir etse de başarılı bir yan hikayeydi. Araları kötü olan Bruce-Hulk ikilisi kendi hikayesini finale taşıdı.

Hugo Weawing, ufak bir rol için Red Skull’a dönmemesinin yanı sıra, Peter Dinklage’in ufak bir rol için Infinity War’a girmesi enteresan uç noktalardı. Gerçi bu ufak rolü Peter, fazla iyi oynadı. Yüz hatları yeter. Dev Cüce tezatı da beğendiğim yanlarındandı. Taşlara gelirsek, 4 taş için bir feda mevcuttu. Wanda, Vision’u feda ederken, Strange, Iron Man için taşı feda etti. Thanos ve Quill ruh taşı için Gamora’yı öldürmeyi göz aldı. Ve biri başardı da! Başta bahsettiğim gülen hayranları ağlatan sahneler ağırlıkla bunlar oldu.

Thanos’un Death’e aşkını işlememeleri ve bunu Gamora üzerinden yapmalarının yanı sıra, Dr. Strange’in sahneleri haricinde beklemediğim bir duygu yaşamadım filmde. Birçok karakterin öleceğini biliyorduk. Tony’nin ölümü bekledim ki bu beni ağlatabilecek tek sahne olurdu. Çünkü Pepper ile aile kurma hayalleri güzel bir sahneyle işlenmişti. İlk filmde kurtulsa da ikinci filmde ölmesini bekliyorum. Yıllardır korktuğu tüm arkadaşlarını kaybetme durumu gerçekleşmiş olsa da, ikinci filmde tüm arkadaşlarını geri getirdiğinde kendisinin ölmesi olası. Kısacası onları geri getirmek için düşünmeden kendini feda edecektir. 2 film oluşunun dezavantajları var. İlk filmde ölenlerin diğer filmde geri geleceğini herkes biliyor artık. Teoriler önemli değil. Gelecekler mi gelecekler. Önemli olan bunun olması için ne feda edecekleri. Thanos’un filmi olan Infinity War’dan sonra, ikinci film Avengers ekibinin filmi olacak ve mutlu son gelecek. Başta da söylediğim gibi en iyi süperkahraman filmi Dark Knight bile mutlu sonla bitmişti. Rises filmi bu yüzden rezalettir gözümde. Batman nükleer bombayı havada patlatıyor, şehri için kendini feda ediyor ama bir bakıyorsun CatWoman ile balayında Paris’te. Hoş değil. Mutsuz son istiyorum. Wanda’nın rage atıp herkesi öldürmesini istiyorum. Çok mu?

Film, muazzam bir Cgi başarısı olarak tarihte yerini alacaktır. Bazı sahnelerde suratlar yapma dursa da, Thanos, çizgi romandaki halinden kat kat iyiydi. Ağlayan bir villian… Sinemada izleyin, 2 milyar dolar hasılatı görelim. Sağlıcakla kalın.

Okumaya Devam Et

Bomba

2017’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Filmleri

Yayınlandı

on

Uzun süredir gerek eğitim durumu gerekse yolculuklarımdan dolayı yazamıyordum. Hali hazırda vaktim olmasa bile evren ve sinema savaşları ile geçen bu yılın küçük bir değerlendirmesini yapmayı kendime borç bildim.

Öncelikle 2017 yılı; birbirini hiç tanımadan sadece mesajlar ile bir araya gelebilen, samimi bir şekilde kar amacı gütmeden fikir alışverişi yaptığımız, bir kişi dahi olsa ulaşmaktan, yeni şeyler kazandırmaktan çekinmeyen bu ailenin, küçük de olsa bir parçası haline geldiğim, her şekilde güzel hatırlayacağım bir yıl olacak.

Ama, 2017′ de sinema da her şey güllük gülistanlık değildi. Bu durum vizyona da yansıdı. Gelin listeye bir göz atalım.

RESIDENT EVIL:FINAL CHAPTER

Önce oyunu ile tanışıp filmlerine yönelmiştim. Kendimce daha çok olayın içinde yer alabildiğim için oyunlarını filmlerine her zaman tercih ederim. Ancak finale yakışmayan, bayağı ve ruhsuz olmuş. Serinin en kötü anlarında bile hepimiz Mila Jovovich ile filme tutunduysak da artık o ruh kalmamış. Son film şimdiye kadar gördüğüm en kötü uyarlama ve CGI’lara sahip. Film boyunca müthiş bir isteksizlik hakim. Bitse de gitsek havasında son bir iş çıkmış ortaya. Mila Jovovich de tek başına bir yere kadar.

Sanki FPS oyununu hayatında hiç oynamamış birinin ilk defa aksiyon-savaş içerikli bir oyunu izlemesine maruz kalıyorsunuz gibi bir his uyandırdı.

DUNKIRK

Bomboş. Koskoca bir hiç. Yüzü bile gözükmeyen Tom Hardy. İnsanı olaydan soğutan bir durağansızlık. Anlamsız bir zaman bükümü. Belgesel yapayım derken, yarısında filme karar vermek. En ünlü psikologların bile ‘Bitmedi mi daha?’ diye soracağı bir drama. Nolan’ın eline yüzüne bulaştırdığı bir zaman kaybı olmuş kendileri. Büyük umutları boşa çıkarmakta başarılıydı.

TRANSFORMERS: THE LAST KNIGHT

Git gide yıprananlar diye listeyi değiştirsem daha iyi olacak sanki. Efsane seri her seferinde bir adım daha geriye düşüyordu ki, dibi boylayana kadar. Öncelikle belirtmeliyim, iyi robotların yaramaz robotlarla savaşması iki saat yirmi sekiz dakika gibi bir süre beni tutamaz. Üstelik öyle kendini tekrar ediyor ki, süre iki kat yavaş geçiyormuş gibi geliyor. Mark Wahlberg gibi bir zamanın bitik efsanesi filmde başrol oynayınca insan kendine kızıyor ‘Baştan anlamalıydım!’ diye.

Tek olumlu puanı alan şey ise, dünyanın insanlıktan önce bu yaşlı arabalara ait olması teması olmuştu.

TESTERE 8

Ben hayatımda böyle rezalet görmedim. Bir kere bile heyecanlandırmayan film olay örgüsü olarak 2. filmin kopyası olarak da hiç bir yeni şey katmamış durumda. Jigsaw öleli 10 yıl geçmesine rağmen adamları işi hala devam ettiriyor. Bu zaten 4. filmden itibaren mükemmel dizayn edilmiş bir iplik gibi çözülüp 7. filmde her şeyin başladığı yerde mükemmel bir şekilde son bulmuştu. Arayış içinde yeni yönetmeni ile birlikte yeniden canlandırılmaya çalışılan efsane, yine aynı son ile biterek kendini yenilemedi. başı ve sonu belli olmayan bir film gibiydi. Seriyi hiç izlemeyenler doğrudan bu filmi izleyebilirler. O kadar alakasız. 2. filmin kesilmiş sahneleri deseler daha iyiydi.

MUMYA

Açık ara en berbat film olabilme potansiyeline sahip bir film. Mantık hataları ile başlayan sahneler zorlama çarpışmalar ile devam ediyor. Karanlık evreni, dandik espriler ile süslemeye çalışmışlar. Efsaneleşen Rachel Weisz’lı Mumya serisinin parodisi olarak yayımlansa daha iyi olurdu. Akıllarımızdaki Tom Cruise’den uzak sıkıcı birini saatlerce izlemek bayıyor. Bütün stüdyoların Marvel çakması universe oluşturma çabası insanı soğutuyor.

KONG:KAFATASI ADASI

Görüntüler ve atmosfer olarak büyüleyici gibi gözükse de, Godzilla’nın aynısı. İnsanlık tekrar tekrar ölüme ve sona inanmışken başka bir yaratık tarafından kurtarılıyor.Amaçsız karakterlerle süslenmiş, neresinden tutsan elinde kalan bir film.

JUSTICE LEAGUE

Listenin olmazsa olmazı, belki de kendine ilk sıradan yer bulabileceği tek yer olan film. Kötülüğü, talihsizlikleri, demirbaş Batman’in halleri, kıyas içinde olduğu Marvel’in ezmesi derken baskılara rağmen böyle bir ekibi toplayıp film çıkarmak saygı duyulacak bir iş. Ancak Marvel ile kıyas içinde oluşu iki kat beklentileri boşa çıkarmasını sağladı. İzleyiciler zaten beklentilerini belirli bir seviyeye çekmişlerdi. Marvel her zaman olduğu gibi daha iyisini yapınca Fanboylar bile DC’den soğudu. Suicide Squad ile haber veren DC, yine de elinden geleni yaptı ama ilerleyemeyerek 2017’ye yenilgi ile veda etti. Oyuncu kadrosu potansiyeline yakışmayan derecede hayal kırıklığı olmuştu.

Öyle ya da böyle 2017 yılını geride bırakıyoruz. Ne dersiniz? Sizinde bu yıl büyük umutlar ile bekleyip boşa çıkan filmleriniz oldu mu? Umarım 2018 yılında herkesi memnun eden evrenler ortaya çıkar ve genişlerler. Mutlu Yıllar Karabüyücü Ailesi!

Okumaya Devam Et
Advertisement

Facebook

Bombalamasyon

Bomba2 sene ago

Avengers: Infinity War İncelemesi – Yeni Bir Bakış Açısı ve Tüm Easter Eggler!

27 Nisan Cuma günü, çok önemli bir olay gerçekleşti. İnsanların ateşi bulması gibi, sanat rönesansı, din reformu ve hatta hatta...

Bomba2 sene ago

Avengers: Infinity War Film İncelemesi – Hem Spoilersız Hem Spoilerlı!

Yazımızın ilk kısmında SPOILER YOKTUR. FİLMİ İZLEMEYENLER AŞAĞIDAKİ SPIDER-MAN GİF’İ VE SPOILER UYARISI ALANA DEK YAZIYI OKUYABİLİRSİNİZ. Dipnot: Anıl’ın full...

Bomba3 sene ago

2017’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Filmleri

Uzun süredir gerek eğitim durumu gerekse yolculuklarımdan dolayı yazamıyordum. Hali hazırda vaktim olmasa bile evren ve sinema savaşları ile geçen...

Genel3 sene ago

Star Wars: The Last Jedi İncelemesi – Skywalker Efsanesine Saygı Duruşu!

Herkese merhaba. Star Wars: The Last Jedi’ı izledik ve incelememizi hazırladık. İncelemeyi Kutluhan ile Anıl farklı açılardan, farklı bakış açılarıyla...

Bomba3 sene ago

The Walking Dead 8.Sezon 8.Bölüm “How It’s Gotta Be” İncelemesi

Kutluhan’ın incelemesi: The Walking Dead, 8. sezona hızlı bir giriş yapmıştı. Resident Evil filmi gibi konu değiştirmiş,  zombi mücadelesi insanların savaşına...

Bomba3 sene ago

Inhumans 1.Sezon 4. 5. ve 6. Bölümleri İnceleme ve Easter Eggleri

Bu dizi, çok sancılı süreçlerden geçerek ekranlarımıza geldi. Ortaya bu konsept ile çıkabilecek çok güzel işler varken, elimizdeki sonuç ne...

Bomba3 sene ago

En Underrated Diziler #3 : Falling Skies!

Doğancan Gedik’in başlattığı ve Person of Interest ile Luther hakkında yazmış olduğu ”En Underrated Diziler” serisinde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm...

Bomba3 sene ago

Agents of Shield 5.Sezon Part 1 ve Part 2 İncelemesi: Orientation!

Marvel hayranları şu sıralar ellerini kana bulamış ve Punisher’ı bitirmiş, Infinity War fragmanıyla yükselmiş, Black Panther’i ve tabi ki Infinity...

Bomba3 sene ago

İddialar Gerçek Olmak Üzere! Disney, Fox’un Haklarını Aldığını Haftaya Açıklayabilir!

Biliyorsunuz ki, şu sıralar en önemli konu Disney’in 20. Century Fox’un çoğunluk hakkını satın alıp alamayacağı idi. Hatta haberini X-Men,...

Bomba3 sene ago

The Walking Dead 8. Sezon 7. Bölüm İncelemesi: Time For After

Bu inceleme The Walking Dead 8. sezon 7. bölüm hakkında SPOILER içermektedir. 8. sezon hayal kırıklıkları ile yoluna devam ediyor....

Bomba