Connect with us

Bomba

Game of Thrones 7. Sezon 2. Bölüm “Stormborn” İncelemesi

Yayınlandı

on

Kutluhan’ın incelemesi:

Stormborn… Winter is Coming yapısının daha geniş çaplı hali. Bu yıl yalnızca kış gelmiyor. Stark’lar kapılarını kapatıp, kışın geçmesini beklemeyecekler. Kimse evinde rahatça oturamayacak. En son Aegon III Targaryen böyle bir savaşa liderlik etti. O savaştan bu yana bildiğiniz üzere üç ejderha yumurtası sağlam kalabildi. Fetihte bulunan ejderhalar öldürüldü, iskeletleri ise Kızıl Kale’de bulunuyor. Stormborn bölümünde bu tarihi tekrar hatırladık. Tekerrür edeceğini de önümüzdeki bölümlerde göreceğiz.

Savaş sahnelerini kusursuz çeken Mark Mylod, bu bölümün yönetmen koltuğunda oturuyor. Bir önceki yazımda bahsettiğim, sezonun ikinci bölümlerinin zayıf olması konusunu hatırlarsınız. Bu bölümün ilk yarısında beni haklı çıkarıyordu ki, son on dakikasında beni koltuğuma kilitledi. Ortamlarda dizi tartışmalarında “en iyi dizi” konusu sıkça bulunur. Yeni jenerasyon Breaking Bad, Prison Break, House of Cards, Fringe, Westworld, Sherlock derken, eski jenerasyon The Wire, The Sopranos, X Files, Oz, Six Feet Under, Twin Peaks, Band of Brothers diyordu. Son iki sezonunu tamamladığında bu tartışmalara son verecek bir dizi var: Game of Thrones. Popülerliğiyle etkisini kaybetse de, uzun bir süre fantastik olduğundan dolayı ilgi görse de artık teknik açıdan, harcanan emekten, oyunculuk performansından, kurgudan, ses miksajından, aklınıza gelebilecek her konudan dolayı en iyi dizi olduğunu kanıtlayacaktır. Genel olarak diziyi övdüğümüze göre, Spoiler uyarısıyla incelemeye başlayayım.

got-theon

Zincir Kıran, Ejderhaların Anası, Daenerys Fırtınadadoğan, Yanmayan ve bu bölümle altı çizilen; “Söz verilen Prens…” Khaleesi savaş planı için tüm müttefiklerini topladı. Martell, Greyjoy ve Tyrell. Savaş stratejisini emrindekilere kabul ettirmek, komutanların ve kralların en zor anları olabilir. Khaleesi bu durumdan Tyrion’ın zekası ve güvenilirliği ile sıyrılıyor. Bizim Tyrion gerçek bir sağ el oluyor. Tüm güçlerle King’s Landing’e saldırmak mı? Ne kadar da basit bir düşünce. Tyrion, Jaime’nin ölmesini istemiyor. Khaleesi ise gücünün büyüklüğüyle, büyük bir savaşa neden olmadan Cersei’nin pes edebileceğini düşünüyor. Halbuki Cersei pes etmez, Jaime de ölümden kaçmaz. Denizden, Greyjoy ve Martell gidecek, karadan Ejderhalar ve Dothrakiler, Casterly Kayası’nı almak için de Lekesizler. Kusursuz görünen bir plan. Ancak denizin kralı hala Euron ve Cersei de ejderha katletmeyi biliyor. Planlar konuşuldu ve karar alındı.

Olenna Tyrell’in deneyimini Khaleesi göz ardı etmiyor. Ve bu deneyim, Khaleesi’ye “Lannister’lar birer koyun ama senin koyunun değil. Ejderha ol!” diyerek ihtiyacı olan cesareti veriyor. Ve yedi krallıkta barışın asla olmayacağını söylüyor.

Daenerys haklı olarak Lord Varys’e güvenmiyor. Birçok krala ihanet etmiş (Targaryen’ler dahil) ve Daenerys’i öldürmeye kalkmıştır. Bunu Kral Robert’ın emriyle yaptığını bu bölümde öğreniyoruz. Bu kadar zeki ve güvenilmez birini, Tyrion için yanında tutuyordu. Ama bu bölümde Varys’in etkili konuşması, Khaleesi’yi tavlamış görünüyor. “Ben krala ya da taca hizmet etmem. Ben halka bağlıyım.” Bu cümleyle bizi de tavladın koca yürekli adam.

Mellisandre, Stannis’i mağlubiyete sürüklemiş, Jon Snow’u hayata döndürmüş birisidir. Şimdi ise Khaleesi ile yolları kesişti. Lord Varys gibi güvenilmemesi gereken biri ancak yardımlarından ötürü Khaleesi’nin güveni tam. Tyrion’dan sonra Jon Snow için referans olabilecek kişi. Jon Snow, gündemde olsa da Khaleesi’nin aklına sokuyor ve Dragonstone’a çağırtıyor. Bu çağrı müttefiklik ve Jon’a diz çöktürmek için. Aramızda bunun gerçekleşeceğini düşünen var mı?

Senaristler o kadar iyi ki en ufak ayrıntıyı bile es geçmiyor. Bu da Ellaria Sand ile Tyrion arasında geçmesi gerek diyalog. Sevdiği Oberyn’i Tyrion yüzünden kaybetmesi şüphesiz. Tyrell’e ve Lannister’a güvenmemesi de anlaşılır bir durum. Senaristlere saygılar.

Ah Missandei. Yine ortamlarda konuşulan konulardan biri olan Game of Thrones’un en seksi kadını kim muhabbetidir. HBO imkanlarıyla birçok şey gördük evet. Ama Missandei, gördüklerimiz arasında açık ara en iyisidir. Grey Worm ile olan aşkları dizinin en kutsal olayıdır benim gözümde. Missandei’nin ağır başlılığı ile Grey Worm’un utangaçlığı insanı etkiliyor. Cinsellik organı olmadan da birini derinden sevebilmenin mümkün olduğunu gösterirken, organ olmadan da cinselliğin mümkün olduğuna geçiş yapılması beni yaraladı. Cinsellik Aşk’ın bir cilvesi de olsa, bu aşk hikayesinde eksik kalsa güzel olmaz mıydı? Hele de şöyle bir replikten sonra:

“Missandei… Ben en güçlü değilim. En büyük de değilim. Ama en cesur savaşçıydım. Ta ki Missandei ile tanışana kadar. Sen benim zaafımsın. Senden önce hiçbir şeyden korkmazdım. Ama artık korkuyorum.”

Muazzam bir aşk. Bu arada ekranın en cesur dizisi Game of Thrones, Grey Worm’un belden aşağısını gösteremedi.

Westeros, ilk hamlesini yapmıştı. Euron Greyjoy’u bir hediye getirmesi için denizlere salmıştı. Şimdi sırada müttefik kazanmak var. Randyll Tarly, Cersei’nin huzuruna çağrılmış ve yemin ettiği üzere Kraliçe’nin yanında olması gerektiği buyrulmuştur. Bu yemin Tyrell’leri de bağlıyor ancak artık can düşmanı konumundalar. Tarly hanesi de Taht’a olduğu gibi Tyrell hanesine de yemin etmiştir. Randyll zor bir ikilem de kalsa da Jaime’nin konuşmasından etkilenmiş görünüyor. Dothraki’ler Khaleesi için askeri bir güç olsa da, vizyon olarak kötü duruma düşürüyor. Lannister ailesi de bunu kullanıyor. Dothraki’lerin barbar ve yağmacı oluşu, onların nihai düşman olarak kalması gerektiği. Tarly bunu mantıklı bulmuş olabilir ancak tek ihtiyacı Khaleesi ile bir kere görüşmek. Sonrasında safı belli olacaktır. Ama buna fırsat olmadan Lannister’ların yanında da yer alabilir. Dickon Tarly’de önemli rol oynayacaktır. Canlandıran Tom Hopper, Black Sails, Merlin gibi dizilerde büyük savaşçıları canlandırmıştı. Buradan güzel bir kapışma göreceğimizi çıkarabiliriz.

jaime-s6e8

Qyburn ise Cersei’nin önemli kozu olmaya devam ediyor. Bilgisine ihtiyaç var. Aegon zamanında 7 Krallığı feth etse de, ejderhaların ölümsüz olmadığını da göstermiştir. Bölümde bahsedilen üç ejderha şunlardır: Balerion (Aegon’un), Meraxes (Rhaenys’in), Vhagar (Visenya’nın). Bölümde iskeletinin görkemiyle Kara Vahşet Balerion’u görüyoruz. İskeletiyle böyle görünüyorsa canlı halini tahayyül edemiyoruz. Ama gelecek bölümlerde Khaleesi’nin Drogon’u ile karşılaştırabiliriz. Demir Taht’ın Balerion’un nefesiyle dövülmesi, etkileyici ve gerekli bir bilgi oldu. Qyburn, Cersei’ye ejderhayı öldürmenin sırrını veriyor. Tatar Yayı olarak bildiğimiz Arbalet’in çok daha büyük bir yapımı. Bir ejderhayı öldürebilecek kadar güçlü. Bunu ilk olarak Game of Thrones’da görmeyeceğiz. Tolkien’den fazlasıyla etkilenmiş olan George Martin, yine güzel bir gönderme yapıyor. Smaug da böyle öldürülmüştü. Hepimizin ön gördüğü gibi bir ejderha böyle öldürülecek. En çarpıcı teorilerden olan, ejderhalardan birinin ölülere katılması da böyle gerçekleşebilecek.

Bu sırada Samwell, kendine yeni bir amaç buluyor. Kuzgun ile Dragonstone haberini Jon’a ulaştıran Sam, Jorah Mormont ile tanışıyor ve bu ilk gördüğü Mormont değil. Ancak Jeor Mormont’un ölümüne şahit olan Sam, Jorah’ı ölüme terk etmeyecektir. Gripul hastalığından kurtulmak için Khaleesi’sine söz veren Jorah’ın umutları tükenmiştir ve O’na bir veda mektubu yazar. Bu vedayı engelleyecek kişi Sam’dir. Başüstat Pylos’un yöntemlerini okuyan Sam, Jorah’ı kurtarmayı deneyecektir. Ebrose buna izin vermez çünkü Pylos bu yöntemi denerken, Gripul’a yakalanıp ölmüştür. Jorah’ın kurtulması an meselesi. Sam bunu başaracaktır. Bu uğurda Sam, Gripul’a yakalanacak mı dersiniz? Bence yakalanacak. Bir Ak Gezen öldürmüş, üstat olmak için yola çıkmış, Kuzey’i görmüş, yabanilerle tanışmış biri olan Samwell, dizinin en etkili karakterlerinden biri olmaya devam ediyor. Üstat olamayacağı kesin. Çünkü kurallara uymuyor, sabırsız davranıyor. Jorah sahnesinden yemek sahnesine geçerken de kusacaktım itiraf edeyim.

Jon Snow. Dünyada en çok bilinen isimlerden biri. Sağlam bir abi, güçlü bir kral, yorgun bir savaşçı. Sam’in haberinden sonra hiçbir şüphesi kalmadan Dragonstone’a gitmeye karar verir. Şüphe vardı. Çünkü Khaleesi’yi tanımıyorlar. Mad King tarafından ihanete uğradılar. 7 Krallığa hükmetmek isteyen biri olarak, Stark’ların düşmanı haline geliyorlar. Tyrion yine devreye giriyor. Sansa da Jon da Tyrion’ı seviyor. Herkes seviyor yahu!

Bu kararla Sansa, başa geçiyor. Bran ve Arya da yolda. Ama Jon gidiyor. Jon’dan önce mi varacaklar acaba? Ya da aynı anda gelip efsane bir buluşma mı olacak? Siz de bu buluşmayı benim kadar merak ediyor musunuz? Starklar kavuşuyor. 8 Sezon’un en güzel sahnesi olacak. Her neyse, Jon riski göze alıp Dragonstone’a doğru yola çıkacak. Çıkacak ama kurdu çakalla yalnız bırakacak. Baelish’e bir ben üzülüyorum sanırım. Nedense acıyorum. Gerçekten bir teşekkür bile almadı. Tamamen bencil sebeplerle yaptığı şüphesiz tabii. Jon ülkesini koruduğu gibi kardeşini de Baelish’ten korur. Hem anneni hem kardeşini seviyorum denir mi bir abiye? Bir Kral’a? Bu ne cesarettir yiğidim. (Ned Stark’ın heykeli de bölümün en güzel karesiydi.)

Arya ve Hot Pie buluşması da çok tatlı olmuş. İki eski arkadaş. Ama artık Arya bir erkek çocuğu ve pısırık biri değil. O günden sonra birçok kişi öldürmüş, korkusuzca yoluna devam etmekte. Fazla korkusuzca değil mi? Yabanda tek başına gezerken başına bir şey gelmeli. Masum Lannister askerleri ya da Nymeria değil. Evet, Nymeria’yı yıllar sonra tekrar görebildik. Ejderha’ya kafa tutacak resmen. Nymeria’nın insanlardan korkmamayı öğrendiği ve kurt sürüsüne liderlik ettiği kitaptan biliniyordu. Buluşma sahnesi de muazzamdı. Kurtların isimleri sahiplerinin kaderiyle örtüşüyor. Nymeria ismi savaşçı bir Kraliçe’ye ait. Arya’nın geleceğine bir ışık olabilir. Lady yani Sansa’nın kurdu, Nymeria için ölmüştü. Sansa’nın da Arya için ölebileceği söyleniyor. Cersei’yi öldürmeye gidecek olan Arya, Jon’un Winterfell’de olduğunu öğrenmesiyle güzergahını değiştiriyor ve büyük buluşmaya yelken açıyor.

Ve gelelim beni tokatlayan son 10 dakikaya. Görevleri için denize açılan Yara (Asha), Theon, Sand kardeşler savaşın ilk ateşi oluyor. Ellaria, Yara’ya yürürken, yabancı istilası başladı der ve mancınıklar mı toplar mı artık bilemedim, ateşlenir. Sis varken denizde ilerlemek tehlikelidir. Kimse görmeden saldırıya uğramalarını Euron’un deneyimine bağlıyorum. Peki ya o giriş? Kimsin sen? Stark değilsin Targaryen değilsin Jack Sparrow da değilsin. O giriş ne sevgili Euron? Sinema filmi de değil ki bu. Bu kadar iddialı bir sahne çekilir mi, ayıp değil mi? Game of Thrones sahnelerinin reaksiyon videoları çok tutar. Bu sahne için de yapılacaktır. Drogon bile böyle görkemli bir giriş yapmıyor yahu. Bu girişi 12 sayfa övebilirim. Hak ediyor da. Hadi öyle girdin, o balta, o yumruklar, silahlar, gemiler, fatality (ölümcül bitiriş) ne? Sand kardeşleri yara alarak da olsa tek başına hallediyor ve zafer sembolu olarak gemiye monte ediyor. Birçok kişi Cersei’ye hediye olarak Ejderha getireceğini tahmin etmişti. Ama Euron, Yara Greyjoy ve Cersei’nin kızını öldüren Ellaria Sand’ı götürüyor. Ama Cersei değil. Hayır, Ellaria’yı Jaime kendi elleriyle, pardon eliyle öldürecektir.

Ne oldu? Savaştan bahsetmedim mi? Pekala, Mark Mylod önünde eğiliyorum. Davy Jones’un ihtişamı gibi Euron’u çektiğin için. Savaş sekansları arasındaki geçişler için. O atmosferi bize yaşattığın için. Muazzam savaşların olacağını bize ikinci bölümden gösterdiğin için. Theon’u yüzdürdüğün için. Bizim Reek geri döndü arkadaşlar. Bir korsan kuralı olarak ölenleri geride bırakmayı tercih etti. Mantıklı mı mantıklı. Onurlu mu hiç de bile. Bir tabir vardır affınıza sığınarak yazıyorum. Da**aklı adammış diye. Theon değilmiş. Gayet normal karşılayabileceğimiz bir durumdu.

Khaleesi ilk mağlubiyetini aldı diyebilir miyiz? Greyjoy bölüğü ve denizdeki gücü yok oldu. Ejderhalar da tehlikede. Lekesizleri de ayrı bir göreve yolluyor. Jon Snow diz çökmeyince de sorunlar çıkacak. İyinin tarafını tutan izleyiciler, rüzgarın yönünün değişmesini bekleyecek. Kötüler bir sıfır önde. Euron, dizinin en görkemli savaşçısı olmuşken hem de. Çok beklemeyeceksiniz. Diğer bölümde Lekesizler, Casterly’yi alınca 1-1 de değil 2-1 olacak. Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Anıl’ın incelemesi:

Kutluhan’dan sazı alıyor ve bölümü övmeyi bir de benden okumaya devam edin isterim. Ciddi anlamda kötüleyebileceğim hiçbir sahne yoktu. Game of Thrones bu yüzden dünyanın en popüler, en sevilen ve en başarılı dizisi. Uzun bir süre boyunca muhtemelen başka bir yerde göremeyeceğimiz cast seçimleri ve o seçilmiş oyuncuların 1 saniye işi rehavete bırakmadan oynadıkları oyunculuğu ölene dek herkese anlatacağımıza eminim. Alın size sonsuzluk arkadaşlar. İlla 200 sene gözlerimiz açık kalmasına gerek yok. Game of Thrones oyuncularının ve ekibinin yaptığı iş, sonsuzluğu bulmak.

got_7-2_stormborn

Övmek istediğim 3 detay var;

1- Madem oyunculuk dedik bölümün başlangıcıyla sürdürelim bu konuyu. Daenerys Targaryen’i canlandıran Emilia Clarke’ı normal hayatta takip ediyor musunuz bilmiyorum ama kendisi görüp görebileceğiniz en eğlenceli, en yerinde duramayan ve bunu müthiş bir sevimlilik ile yapan biri. Böyle bir karakter, Ejderhaların Annesi rolüne nasıl hazırlanıyor bilmiyorum ancak o, bizim Türk milletinin daimi aradığı şey olan LİDERLİK VASFI gücünü artık çıkarıp masaya öyle güzel vuruyor ki önünde saygıyla eğiliyorum. Sorun 3 ejderhası olması değil, Tyrell ve Dorne gibi ondan yaş ve tecrübe olarak üstün 2 hanedanın koruyucularını sadece bakışları ve sözleriyle etkisi altına alabilmesinden ötürü saygıyla eğiliyorum. Olenna’nın tecrübesinden, Tyrion’ın bilgeliğinden ve tüm saygı duyduğu insanların görüşlerini birleştirip en mantıklı kararı alabilmesinden ötürü o, kraliçe.

2- Missandei ve Grey Worm’un aşırı duygusallık içeren seksleri. Yani Kutlu zaten demiş Game of Thrones dünyasının en güzel kadınları sıralamasında Missandei daima öndeydi diye ama emin olun öyle güzel bir duygusallık yaşandı ki, tek düşünebildiğim birbirlerine duydukları derin sevgi ve saygıydı. Abartıyor diyebilirsiniz ve çok mantıksak düşünen biri olabilirsiniz ama izlediğim en duygusal sahne bu olabilir.

https://www.youtube.com/watch?v=lBwDqRDQ2Mo

3- Elbette Euron Greyjoy! Bu adamın tüm denizleri nasıl fethettiği sadece laf ve sözden ibaretti. Nasıl yaptığını asla görememiştik ancak dünya üzerinde izlediğimiz en iyi korsan filmi olan Karayip Korsanları’ndan bir gram eksiği olmayan o efsane girişinde tüylerim diken diken oldu! Yara ve Theon’un yerinde olsam o girişten sonra gemileri teslim edip BOYNUMA DOLA KRAAAAL diye inletmiştim orayı. Gemiyi deldiği an, gemiye girdiği an, Sand kardeşlerin ikisini tek başına öldürüp ganimet olarak geminin başına koyması.. Euron Greyjoy hayatımda izlediğim, gördüğüm en iyi korsan! -Çılgın Korsan Jack ve Lapacı liste dışında, lütfen-

Parazit notu: Bu arada Arya’ya dikkatli baktınız mı ya? Ned Stark’a ne kadar çok benziyordu.

Parazit Notu 2: Arya’nın Nymeria’ya söylediği “BU SEN DEĞİLSİN” lafını duyduğunuz an aklınıza ilk sezon geldiyse siz muhteşem bir detaysınız. Arya ve Ned Stark sohbet ettikleri bir sırada Arya’nın leydilik kurallarını bilmesi ve ona göre davranması gerektiğini belirten Ned’e Arya’nın cevabı şu olmuştu: “BU BEN DEĞİLİM.” Yani özetle Arya’da tıpkı Nymeria gibi evcilleşmeyen biri. Nymeria Arya’yı takip etmediği için ona bu lafı söyledi ve kendisine ne kadar benzediğini görüp, duygulanmış oldu. Yönetmenlerin bu sahne için görüşlerine aşağıdaki videodan ulaşabilirsiniz.

indir

Parazit notu 3: Jon Snow, Littlefinger’ın gırtlağını sıkan ilk kişi değildi. Baba Ned Stark’ı bir hatırlayalım. Babadan -amcadan- oğula -yeğene- nesil bunlar.

DFgRkzEVYAMFHEU

Ve son olarak, GoT izlemeye başladığımızdan beri en çok beklenen an geliyor. Haftaya Jon Snow ve Daenerys Targaryen karşı karşıyalar! Bakalım Buz ve Ateş’in bir şarkısı daha olacak mı yoksa birbirlerini eritip, söndürmeye mi çalışacaklar?

Haftaya görüşmek üzere!

 

 

 

Bomba

2017’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Filmleri

Yayınlandı

on

Uzun süredir gerek eğitim durumu gerekse yolculuklarımdan dolayı yazamıyordum. Hali hazırda vaktim olmasa bile evren ve sinema savaşları ile geçen bu yılın küçük bir değerlendirmesini yapmayı kendime borç bildim.

Öncelikle 2017 yılı; birbirini hiç tanımadan sadece mesajlar ile bir araya gelebilen, samimi bir şekilde kar amacı gütmeden fikir alışverişi yaptığımız, bir kişi dahi olsa ulaşmaktan, yeni şeyler kazandırmaktan çekinmeyen bu ailenin, küçük de olsa bir parçası haline geldiğim, her şekilde güzel hatırlayacağım bir yıl olacak.

Ama, 2017′ de sinema da her şey güllük gülistanlık değildi. Bu durum vizyona da yansıdı. Gelin listeye bir göz atalım.

RESIDENT EVIL:FINAL CHAPTER

Önce oyunu ile tanışıp filmlerine yönelmiştim. Kendimce daha çok olayın içinde yer alabildiğim için oyunlarını filmlerine her zaman tercih ederim. Ancak finale yakışmayan, bayağı ve ruhsuz olmuş. Serinin en kötü anlarında bile hepimiz Mila Jovovich ile filme tutunduysak da artık o ruh kalmamış. Son film şimdiye kadar gördüğüm en kötü uyarlama ve CGI’lara sahip. Film boyunca müthiş bir isteksizlik hakim. Bitse de gitsek havasında son bir iş çıkmış ortaya. Mila Jovovich de tek başına bir yere kadar.

Sanki FPS oyununu hayatında hiç oynamamış birinin ilk defa aksiyon-savaş içerikli bir oyunu izlemesine maruz kalıyorsunuz gibi bir his uyandırdı.

DUNKIRK

Bomboş. Koskoca bir hiç. Yüzü bile gözükmeyen Tom Hardy. İnsanı olaydan soğutan bir durağansızlık. Anlamsız bir zaman bükümü. Belgesel yapayım derken, yarısında filme karar vermek. En ünlü psikologların bile ‘Bitmedi mi daha?’ diye soracağı bir drama. Nolan’ın eline yüzüne bulaştırdığı bir zaman kaybı olmuş kendileri. Büyük umutları boşa çıkarmakta başarılıydı.

TRANSFORMERS: THE LAST KNIGHT

Git gide yıprananlar diye listeyi değiştirsem daha iyi olacak sanki. Efsane seri her seferinde bir adım daha geriye düşüyordu ki, dibi boylayana kadar. Öncelikle belirtmeliyim, iyi robotların yaramaz robotlarla savaşması iki saat yirmi sekiz dakika gibi bir süre beni tutamaz. Üstelik öyle kendini tekrar ediyor ki, süre iki kat yavaş geçiyormuş gibi geliyor. Mark Wahlberg gibi bir zamanın bitik efsanesi filmde başrol oynayınca insan kendine kızıyor ‘Baştan anlamalıydım!’ diye.

Tek olumlu puanı alan şey ise, dünyanın insanlıktan önce bu yaşlı arabalara ait olması teması olmuştu.

TESTERE 8

Ben hayatımda böyle rezalet görmedim. Bir kere bile heyecanlandırmayan film olay örgüsü olarak 2. filmin kopyası olarak da hiç bir yeni şey katmamış durumda. Jigsaw öleli 10 yıl geçmesine rağmen adamları işi hala devam ettiriyor. Bu zaten 4. filmden itibaren mükemmel dizayn edilmiş bir iplik gibi çözülüp 7. filmde her şeyin başladığı yerde mükemmel bir şekilde son bulmuştu. Arayış içinde yeni yönetmeni ile birlikte yeniden canlandırılmaya çalışılan efsane, yine aynı son ile biterek kendini yenilemedi. başı ve sonu belli olmayan bir film gibiydi. Seriyi hiç izlemeyenler doğrudan bu filmi izleyebilirler. O kadar alakasız. 2. filmin kesilmiş sahneleri deseler daha iyiydi.

MUMYA

Açık ara en berbat film olabilme potansiyeline sahip bir film. Mantık hataları ile başlayan sahneler zorlama çarpışmalar ile devam ediyor. Karanlık evreni, dandik espriler ile süslemeye çalışmışlar. Efsaneleşen Rachel Weisz’lı Mumya serisinin parodisi olarak yayımlansa daha iyi olurdu. Akıllarımızdaki Tom Cruise’den uzak sıkıcı birini saatlerce izlemek bayıyor. Bütün stüdyoların Marvel çakması universe oluşturma çabası insanı soğutuyor.

KONG:KAFATASI ADASI

Görüntüler ve atmosfer olarak büyüleyici gibi gözükse de, Godzilla’nın aynısı. İnsanlık tekrar tekrar ölüme ve sona inanmışken başka bir yaratık tarafından kurtarılıyor.Amaçsız karakterlerle süslenmiş, neresinden tutsan elinde kalan bir film.

JUSTICE LEAGUE

Listenin olmazsa olmazı, belki de kendine ilk sıradan yer bulabileceği tek yer olan film. Kötülüğü, talihsizlikleri, demirbaş Batman’in halleri, kıyas içinde olduğu Marvel’in ezmesi derken baskılara rağmen böyle bir ekibi toplayıp film çıkarmak saygı duyulacak bir iş. Ancak Marvel ile kıyas içinde oluşu iki kat beklentileri boşa çıkarmasını sağladı. İzleyiciler zaten beklentilerini belirli bir seviyeye çekmişlerdi. Marvel her zaman olduğu gibi daha iyisini yapınca Fanboylar bile DC’den soğudu. Suicide Squad ile haber veren DC, yine de elinden geleni yaptı ama ilerleyemeyerek 2017’ye yenilgi ile veda etti. Oyuncu kadrosu potansiyeline yakışmayan derecede hayal kırıklığı olmuştu.

Öyle ya da böyle 2017 yılını geride bırakıyoruz. Ne dersiniz? Sizinde bu yıl büyük umutlar ile bekleyip boşa çıkan filmleriniz oldu mu? Umarım 2018 yılında herkesi memnun eden evrenler ortaya çıkar ve genişlerler. Mutlu Yıllar Karabüyücü Ailesi!

Okumaya Devam Et

Bomba

The Walking Dead 8.Sezon 8.Bölüm “How It’s Gotta Be” İncelemesi

Yayınlandı

on

Kutluhan’ın incelemesi:

The Walking Dead, 8. sezona hızlı bir giriş yapmıştı. Resident Evil filmi gibi konu değiştirmiş,  zombi mücadelesi insanların savaşına dönmüştü. Bunun ilk nedeni, apokaliptik bir dünyada da yaşansa, baya bir insanın savaşçı ve değişmiş olmasıydı. Negan da geçen sezonu hareketlendirmiş ancak yükseldiği yerde kalmıştı. How It’s Gotta Be bölümü de Negan’ın yükseliş bölümlerinden biri oldu. Sezonun en dolu, en hareketli bölümünü de sezon arasına denk getirmişler. Ki bu çoğu izleyiciyi yoran bir durum oluyor. Bu durum bana biraz tembel bir stratejiymiş gibi geliyor. Her bölümü aynı tempoda olan diziler beni kendine bağlamıştır. Walking Dead, bazen tüm bütçeyi birkaç bölüme ayırıyor, geri kalan bölümlere az mekanlı dramatik sahneler bırakıyor. Walking Dead’in artık bir tempo seçmesini ve sezonlar arası bu kadar kalite farkı olmaması gerektiğini düşünüyorum. Ve “How It’s Gotta Be” sekizinci sezonun en iyi bölümü olabilir. SPOILER içeren yazıya geçebiliriz.

Sinema televizyon öğrencisinin ilk kurgu ödevi gibi bir sahneyle başlıyor. Müzik eşliğinde sahne ve karakter geçişleriyle bölüme başlıyoruz. Basit bir sahne olsa da dizi belirgin bir çizgi çizdi. Karakter düşünceleriyle başlıyor ve karakterlerin son haliyle bitiyor. Herkes düşünceli ama Negan kararlı. Sezonun ilk bölümünden beri Saviors’ın çaresizliğini görmemiz, bize bu bölümün geleceğini hissettiriyordu. “Now, Negan in charge!”

Kötü karakteri sevilen dizi başarılıdır. Kilit öğedir. Peki Negan’ı hala seviyor muyuz? Karakter derinleştikçe daha çok seviyor olabiliriz. Ama bu bölümdeki zayıflığı beni hayal kırıklığına uğrattı. Sinirli olduğunu biliyoruz ama Carl ile vakit kaybedecek kadar mı sinirli? Daha sabırsız daha yıkıcı olmalıydı. Kalabalık bir güce karşı saldırmayı seçen birinin kaçışı düşünmüş olmalıydı. Hatta üç dakika verdi değil mi? Gerçi bu senaryoyu da Dwight ile toparladılar sanırım. Kaçış imkansızdı ama Dwight’ın ihaneti kaçışın anahtarıydı. Carl’ın liderliği, Carl’ın iyiliği, Eugene’in pişmanlığı, Rick’in ve Daryl’in korkusu, Maggie’nin kararlığı, Ezekiel’ın geri dönüşü ve Michonne… Karakterin girişi çok yüksek olup durgunlaşmıştı. Ama bu bölümde kılıçla bir insan parçaladığını gördük. Carol’dan sonra başka bir psikopata hazırız. Her neyse bölümü bir bir konuşmaya gerek yok. Konuşmamız gereken oyunculuklar, müzikler, sahneler ve final.

Gerçekten bir saatin nasıl geçtiğini anlamadık. Sebebi ise müzikler. Tempoyu belirleyip, sahnelerin akıcı hale gelmesini sağladı. Gölgeler, sis bombaları ve durum çatışmaları da bana istediğimi verdi. Kayıp görmek istiyorum. Cehennemi dünyaya uyarlamaları gerekiyordu ki bu bölümde bunu Negan’ın gazabı olarak yansıttılar bu da beni tatmin etti. Rick’in kaçışı, Maggie’yi salışları ekibin geri dönüşünün habercisi elbette. Bu sezon bu iş sonlanabilir. Bölümün finali bunu gösteriyor. Carl’a çoğu zaman uyuz olsak da bu bölümün gözdesiydi. Karakterinin değişimlerini hep beraber izledik. Bir çocuğun bu dünyada büyüyüşünü gördük. Maggie ve Judith ile umut yeşerttik ama buraya kadarmış. Rick ise artık oğlunun zombiye dönüşmesini kaldıramayacaktır ve son gücüyle darbeyi vuracaktır.

En iyi bölümün sezon arası olduğu için üzgünüm ancak güzel bir tempo yakaladığı için mutluyum. Umarım ara bitince yaşlı Rick yine görünmez. Mutlu son fazla ütopik olur bu senaryo için. Daha gerçekçi, daha detaycı bölümler bekliyorum. Umarım tempoyu kaybetmez ve bizi güzel bölümler bekler.

Anıl’ın incelemesi:

Kutluhan’ın görüşlerinin çoğuna katıldığım için ara sezon finalini tekrar özetlememe gerek yok. Söyleyeceğim birkaç detay olacak ve incelemeyi bitireceğim.

Rick, yaptığı tüm planların başarısız olduğunu gördüğü gibi hem sezon başında izlediğimiz gelecek yok oldu, hem de Carl’ı zombi ısırarak gözünün önünde oğlunun yavaş yavaş ölümüne tanıklık ediyor. Kısacası Rick, insanlığı ile bağlantılı olan tek kişiyi de kaybediyor. Bundan sonra Negan’ın kötü kaderini beklemeye başlayabiliriz.

Bir başka kötü kader ise Ezekiel’ın başına gelecek. Çizgi romanlarda baya kötü bir şekilde can veren Ezekiel, aynı şekilde burada da ölüme doğru ilerliyor. Ancak yaptığı onurlu davranış sonucu ölümü de son derece onurlu olacak biz izleyenler için.

Ezekiel’in ölümü

 

Carl’a geri dönecek olursak, ölecek olması TWD evreninde büyük değişimlere yol açacağı neredeyse kesin. Ne zaman ısırıldı diye soruyorsanız, Siddiq’in anasını onurlandırmak için zombileri öldürdükleri sırada zombiler Carl’ı yere sermişti. Muhtemelen o sırada ısırıldı ve bu sayede Negan’ın karşısına korkusuzca çıktı. Zaten öleceğini bildiği için kendini feda etmek istedi. Diğerleri buna nasıl izin verdi bilinmez ancak Carl’a 8 senedir ilk defa saygı duydum.

Son olarak Negan vs. Rick’e bayıla bayıla izlerken bir saçmalık meydana geldi. Lucille’i kapan Rick, Negan’ın beynini dağıtacağına sopa ucuyla dokundu. Evet evet, dokundu. YAHU BEYNİNİ DAĞITSANA BE ADAM! diye fırlattım sehpayı da laptop’u da. Negan hemen ölemez anlıyorum ama o zaman böyle bir sahne çekmeyeceksin. Yazık ettiler güzelim dövüşü. Neyse incelemem bu kadar arkadaşlar.

Sezon açılışında görüşmek üzere!

 

Okumaya Devam Et

Bomba

Inhumans 1.Sezon 4. 5. ve 6. Bölümleri İnceleme ve Easter Eggleri

Yayınlandı

on

Bu dizi, çok sancılı süreçlerden geçerek ekranlarımıza geldi. Ortaya bu konsept ile çıkabilecek çok güzel işler varken, elimizdeki sonuç ne yazık ki hüsran oldu, eminim ki Marvel dizileri arasında hem en az izlenen hem en az sevilen yapım olarak yerini almıştır. Dizinin iyi olduğu yanları az da olsa vardı, ben de bölümleri hatırlatıp kısaca neler iyiydi, gerekirse neler kötüydü, ve gözlerden kaçmış olabilecek easter egglere değineceğim.

Dizinin kötü çıkmasının sebep olduğu bir durum daha var ki bunu son bölümü izleyenler tahmin edeceklerdir ben de orada bahsetmeyi tercih ediyorum, fakat hepimiz Inhumans ailesi çok daha görkemli bir şekilde, hatta sinemada kullanılsın isterdik bundan şüphem yok.

Make Way for… Medusa

Bölüm Medusa ve Felicity çakması karakter Louise’nin Dünya’da Black Bolt’u aramasını, Karnak ve Jen’in ilişkisini, Gorgon’un ekip ile maceralarını anlatıyor. Ayrıca yine bu bölüm Maximus’un Dünya’daki doktor Evan Declan ile çalıştığını öğreniyoruz. Maximus Dünya’ya ne ara bu kadar yayıldı, orada iletişime geçebileceği, gerektiğinde kullanabileceği kontaklar edindi hiçbir şekilde bilmiyoruz ve dizi buralara girmiyor. Ayrıca Gorgon’un sahnelerinde benim yüzümden öldü muhabbeti artık milyon kere izlemiş olduğumuz için mide bulandırdı. Karaktere gereken gelişimi, değişimi her defasında senaristler bu yolla vermek zorunda değiller. Attilan’da ise Maximus genetik konseyi – amaçları ne bu konseyin?! – kendi tarafına çekiyor. Bölümün güzel yanları mı? Sadece easter eggler.

Onlar da;

  • Bölüm ismi ”Make Way for… Medusa” Amazing Spider-Man vol 1 62.sayısındaki öykünün ismine bir gönderme.
  • Karnak’ın Dünya’da giydiği giysiler son yıllardaki çizgi romanlarda giydikleri ile birebir aynı.

Something Inhuman This Way Comes…

Bu bölüm ise Black Bolt, Medusa ve Louise ailenin kalan üyelerini arıyor. Gorgon da aynı zamanda Karnak’ı arıyor. Bölüm içinde Karnak Gorgon ilişkisine odaklanan bir flashback de görüyoruz. Şu Ay’dan Amerikan bayrağını sökmeli bu sahne bize Gorgon’un zekasının ne kadar yerlerde olduğunu gösteriyor. Karnak ise yeni aşkı Jene ile kaçıyor. Aralarındaki bir sahnede Karnak’ın Jene’e ”senin ırkın farklı olan herkese kötü tepki verme eğiliminde, özellikle de otorite sahiplerine” kısmı güzeldi. Beklemediğim diziden geldiği için şaşırttı diyebilirim. Jene ile yakalandıklarında, dövüş sahneleri, Gorgon’un yardıma gelişi, bu kısımlar bölümün en iyi sahneleriydi. Bölüm sonunda ise aile buluşuyor, tekrar ayrılmak için! Easter eggler ise yine yüze tebessüm konduran cinstendi.

Easter eggler;

  • Bölüm ismi yine bir çizgi roman sayısı Black Bolt:Something Inhuman This Way Comes’dan gelmekte.
  • Karnak’ın eli ile kurşunu ikiye böldüğü sahne muazzamdı, diziyi izlememin üstünden günler geçmesine rağmen aklımda kalan sahnelerden biri, ve tamamen çizgi romandan alınma.

 The Gentleman’s Name is Gorgon

Bölüm Maximus’un Kraliyet Ailesi tarafından tahtından edildiği bir kabusu görmesiyle açılıyor. Crystal aileye şimşekler yaratarak mesaj gönderiyor. Black Bolt ve Medusa Crystal’in yanında, Karnak ve Gorgon ise tuzak olduklarını bildikleri halde Auron’a doğru gidiyorlar. Maximus ise Dünya’ya onun için savaşmaları adına madencileri gönderiyor. Cidden ”bu mu planın Maximus?” diye sorgulamamak elde değil. Bu bölümdeki bir flashback sahnesi ise Gorgon, Karnak ve Maximus’un eğitim sahnesi. Maximus güzel resmedilmiş. İyi bir sahneydi fakat neden üstünde spor taytı var ve Attilan’daki bütün her şey taht odasında yapılıyor?! Attilan’da Tibor karakteri ise Maximus’a bir darbe planlıyor fakat başarısız oluyor ve bölüm sonunda Maximus tarafında boğazı kesilerek ölüyor, yoksa Ramsey mi demeliyiz? Son olarak fake Cyclops’umuz Mordis’imiz ise Gorgon’un kendini feda etmesi sonucu yeniliyor. Triton’dan sonra Gorgon’un da ölümü kesinlikle saçma dizi bütün karakterlerine yanlış davranıyor ve hepsini tek tek harcıyor.

Easter Eggler;

  • Medusa’nın daha önce Dünya’da yaşadık sözleri çizgi roman’a bir göndermeydi. Çizgi romanlarda 60’lı yıllarda Inhumans ailesi, hatta Attilan ilk olarak Dünya’da bulunmaktaydı, 80’li yıllardaki sayılarda ilk olarak Ay’a taşındılar.
  • Maximus boğaz kesme sahnesi kesinlikle bir Ramsey Bolton göndermesi.
  • Dave Crystal’e God of Thunder diye hitap ediyor, Marvel evreninde bu lakabın sahibi tabi ki de Thor.

 

Şimdilik bu kadar, diziyi Mcu’u eksiksiz takip etmek istiyorum diyorsanız, çerezlik bir dizide olsa izlerim diyorsanız bir iki günde ard arda bölümler izleyerek bitirebilirsiniz. Fakat bahsettiğim gibi, çok kaliteli bir dizi, hatta kaliteli bir dizi beklemeyiz! Bu gibi beklentiler için sizi yine abc’nin dizisi Agents of Shield’a alalım.

Son iki bölümün incelemesinde görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Bomba3 ay ago

2017’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Filmleri

Uzun süredir gerek eğitim durumu gerekse yolculuklarımdan dolayı yazamıyordum. Hali hazırda vaktim olmasa bile evren ve sinema savaşları ile geçen...

Genel3 ay ago

Star Wars: The Last Jedi İncelemesi – Skywalker Efsanesine Saygı Duruşu!

Herkese merhaba. Star Wars: The Last Jedi’ı izledik ve incelememizi hazırladık. İncelemeyi Kutluhan ile Anıl farklı açılardan, farklı bakış açılarıyla...

Bomba3 ay ago

The Walking Dead 8.Sezon 8.Bölüm “How It’s Gotta Be” İncelemesi

Kutluhan’ın incelemesi: The Walking Dead, 8. sezona hızlı bir giriş yapmıştı. Resident Evil filmi gibi konu değiştirmiş,  zombi mücadelesi insanların savaşına...

Bomba3 ay ago

Inhumans 1.Sezon 4. 5. ve 6. Bölümleri İnceleme ve Easter Eggleri

Bu dizi, çok sancılı süreçlerden geçerek ekranlarımıza geldi. Ortaya bu konsept ile çıkabilecek çok güzel işler varken, elimizdeki sonuç ne...

Bomba3 ay ago

En Underrated Diziler #3 : Falling Skies!

Doğancan Gedik’in başlattığı ve Person of Interest ile Luther hakkında yazmış olduğu ”En Underrated Diziler” serisinde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm...

Bomba3 ay ago

Agents of Shield 5.Sezon Part 1 ve Part 2 İncelemesi: Orientation!

Marvel hayranları şu sıralar ellerini kana bulamış ve Punisher’ı bitirmiş, Infinity War fragmanıyla yükselmiş, Black Panther’i ve tabi ki Infinity...

Bomba4 ay ago

İddialar Gerçek Olmak Üzere! Disney, Fox’un Haklarını Aldığını Haftaya Açıklayabilir!

Biliyorsunuz ki, şu sıralar en önemli konu Disney’in 20. Century Fox’un çoğunluk hakkını satın alıp alamayacağı idi. Hatta haberini X-Men,...

Bomba4 ay ago

The Walking Dead 8. Sezon 7. Bölüm İncelemesi: Time For After

Bu inceleme The Walking Dead 8. sezon 7. bölüm hakkında SPOILER içermektedir. 8. sezon hayal kırıklıkları ile yoluna devam ediyor....

Bomba4 ay ago

Avengers: Infinity War Fragman İncelemesi!

Marvel, kurmuş olduğu sinematik evreninin 10. yılına girmiş bulunmakta. Çok şanslı bir nesil olarak, çizgi romanların sinemaya düzgün bir şekilde...

Bomba4 ay ago

The Walking Dead 8. Sezon 6. Bölüm The King, The Widow and Rick İncelemesi

Bu inceleme The Walking Dead 8. Sezon 6. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir Geçtiğimiz haftanın incelemesi gelemediği için özür dileyerek sözlerime giriş...

Bomba