Connect with us

Bomba

Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm “The Queen’s Justice” İncelemesi

Yayınlandı

on

Kutluhan’ın İncelemesi:

N’apıyorsunuz George R.R. Martin bey? Hayır, yani ne yapıyorsunuz?! Önce sevdirip sonra öldürerek, zaten çığır açmıştınız. Gerçi Boardwalk Empire dizisinde buna alışmıştık. Ama bu başka. Şimdi de 6 sezon umutlandırıp, çoğu izleyicinin tarafını tuttuğu Daenerys Targaryen’i bitirecek misin?

4 bölümdür (6.Sezon Finali dahil) Cersei’nin başarılı planlarını izliyoruz. Kalbimiz Kuzey için, tahtın gerçek sahibi için atarken, düşmanın planlarını hayranlıkla izlerken buluyoruz kendimizi. Tolkien hayranı olduğunu biliyoruz. “Tolkien’in nihai amacı olan “İyiliğin eninde sonunda kazanması” durumunu hiçe mi sayıyorsun, Sayın George Martin? Bütün mutlu sonla biten yapımların, samimi olmadığını düşünüp, böyle tarafsız bir senaryoyu nasıl yazıyorsun?” diye sormak isterim. Sorarken bile hayranlıkla gözlerinin içine bakabilirim. 7.Sezon’un ilk üç bölümüyle Imdb’de düşük puanlar alsa da, çizgisini, kurgusunu ve amacını bozmayarak sona doğru ilerliyoruz. Spoiler içeren incelemeye geçelim o halde.

The Queen’s Justice bölümü, ilk karede olduğu gibi kayaya çarpan bir dalga gibi başladı. Uzun zamandır beklediğimiz Hala-Yeğen karşılaşması, anlaşmazlıklarla başladı. Jon Snow değil, Daenerys sert bir kayaya çarptı. Nasıl mı?

“Targaryen ailesinden Daenerys Fırtınadoğan, Demir Taht’ın gerçek varisi, Andallar ve İlk İnsanlar’ın gerçek Kraliçe’si, Yedi Krallığın koruyucusu, Ejderhalar’ın Annesi, Büyük Çim Denizi’nin Khaleesi’si, Yanmayan, Zincirkıran!

“Jon Snow…The King in the North…”

Daenerys çetin bir dalga gibi Yedi Krallığa vursa da, kayaya çarptı. İlk kaya Lannisterlar ve Greyjoylar iken ikincisi Kuzey’in piçi oldu. Jon Snow’u neden anlatmıyoruz? Ak Gezenlerle savaşan, Yabanilerin savunucusu, Ölümden dönen, Demir Taht’ın bir diğer varisi, Lord Commander of the Night’s Watch ve The King in the North! Jon Snow’u gerçek bir lider olarak görüyorum. Tam bir Aragorn. Kralın Dönüşü’nü reddetmek George Martin’i de aşacak ve hakkını kanıtlayacaktır. Daenrys ve Jon henüz müttefik olmadılar. Çünkü Jon, Cersei’yi gerçek düşman olarak görmüyor, Daenerys de artık müttefik değil bağlılık yemini hak ediyor. Kibir ve kararlılık, Targaryen ve Stark hanesinin kaderini belirleyecek.

Yedi Krallığın şu anki hakimi Cersei, görevinin daha ilk günlerinde müttefik edindi, savaşlar kazandı, gelecek için planlar yaptı, halkın ve askerlerin güvenini kazandı. Euron da gücünü gösterip, Jaime’yi yerin dibine soktu. Ancak bu kadar kayıp, bu kadar acı Jaime’yi güçlendirdi. Tıpkı bilge Joker’in söylediği gibi. Cersei’nin vazgeçmeyeceği sevgisine sahip, askerlerinin itaatine ve kaybettiği savaşların deneyimine. Zeka ve güç oyunları oynanırken, skor 2-0 oldu bile. Martellerden sonra Tyrelller… Cersei, bizim dinimizde bile geçen kısasa kısası uyguladı. Kızımı öldüreninin kızını gözleri önünde öldürmek. Jaime hata yaparak, Olenna Tyrell’i acısız öldürdü ki bu onu çok daha acımasız birine döndürecektir. Bu hatayı Qyburn ve Cersei yapmadı, kendi adaletiyle Sandler’i karanlığa kapattı. Kraliçe ve sağ elinin oynadığı oyunlar elinde patlamış durumda. Lekesizler, Tyrion’ın anlatımıyla Casterly Kalesi’ni aldı (yine Lotr esintisiyle.) Niye aptala anlatır gibi anlattı derken, Euron Greyjoy Lekesizlerin gemilerini yaktı, yiyeceksiz bir şekilde onları kaleye hapsetti. Tek çareleri Westeros’a hücum etmek. Bunu Tyrion ve Daenerys’in ön görüp, Lekesizler’i yalnız bırakmayıp Dothrakiler’i yardıma göndermeli ki yapacağı şey de budur. Daenerys’in liderlik edeceğini düşünmüyorum. Ejderhalar, Westeros’a saldırırsa tehlike onları bekleyecektir. Daenerys, mutlak zafer için Euron’a saldıracak gibi. Gemilere, Ejderhalar ile saldırmayı düşünüyor ki, tek çözüm bu görünüyor. Ya da denizleri bırakıp, Euron’u daha zayıf olduğu karada savaşmaya mecbur bırakmalı. Bu sırada Cersei, Iron Bank’i yanına çekmiş durumda. Dragonstone’a, Ejderhacamı için gelen Jon da bir seçim yapmalı. Daenerys’i yalnız bırakırsa, Stannis Baratheon gibi yıkıcı bir mağlubiyet onu bekleyebilir. Peki Jon, bağlılık yemini etmediği Daenerys’i, halkını korumak ve Ak Gezenler ile savaşmak için yalnız bırakacak mı?

Bu esnada Sansa, Winterfell’i gayet iyi idare ediyor. Ancak ilk buluşma – Sansa ve Bran- Sansa’nın beklediği gibi olmadı. Ayrılmak zorunda kaldığı kardeşi artık aynı kişi değil. Belki güçlü bir müttefik ama aynı masum Bran değil. O artık Üç Gözlü Kuzgun. Savaşta oynayacağı rol gayet ölümcül olacak. Bölümde görmediğimiz Arya da artık aynı kişi değil. Sansa ve Jon da. Ama bu dört kardeş, Ak Gezenleri mağlup etmek için en güçlü ekip olarak karşımıza çıkacak. Peki Bran, Jon Snow’a gerçeği söyleyecek mi?

Jorah’ı kusursuz bir şekilde iyileştiren Samwell, ustası Ebrose’un güvenini kazandı. Starklar’ın bir diğer dostu olan Sam, büyük ihtimalle gizli bilgilere ulaşabilecek ya da Ebrose’un yeniden yazmasını emrettiği parşomenlerde işe yarar bilgiler bulacaktır. Samwell Tarly’nin babası ve kardeşi ise seçimini yaptı. Randyll ve Dickon Tarly, Lannisterlar’ın yanında savaşacak.

Jorah vs Mountain, Jaime vs Euron, Arya vs Cersei (Stoneheart vs Cersei), Jon vs Night King, Grey Worm vs Dickon… Bu karşılaşmaları görmek için can attığınızı biliyorum. Şimdiye kadar sabrettik. Ama Daenerys’in de dediği gibi “Enough with the clever plans!” akıl dolu planlar yetti artık! Meydan Savaşı başlasın. Karşılaşmalar arasında bahsetmediğim bir tane var; Bronn vs Jorah!

Son 4 bölüme girdik. Başka diziler izleyin, denize girin, kitap okuyun, kafanızı dağıtın. Spoils of War ve Winter, geliyor. Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

Anıl’ın İncelemesi:

Geçmişin gelecekle buluştuğu bir bölüm oldu Kraliçe’nin Adaleti. Geçmiş sezonlarda gördüğümüz, yaşadığımız birçok olayın ilahi adalet yoluyla Cersei tarafından gerçekleştirilmesiyle işler Khaleesi için çok ama çok zora girdi. Çünkü kraliçemiz çıktığı tüm savaşları şu an için kaybetmiş durumda. Her şey Cersei’nin istediği gibi ilerliyor ve kötüler çok ağır bir şekilde kazanmak üzere. Eh bu da Game of Thrones’un neden diziler arasındaki tahtından yıllarca inmeyeceğinin en net göstergesi.

7 sezondur beklenen Ateş ve Buz karşı karşıya geldi. Buna yeteri kadar vakit ayırdıkları için yönetmenlere ve senariste çok teşekkür ediyorum. Bu buluşmayı kısa gösterip diğer konulara ağırlık verebilirlerdi ki, yerinde bir tercih olurdu. Fark ettiyseniz tek bir bölümde kaç tane konu işlendi. Ancak öyle doğru bir şekilde tüm konular işlendi ki biz ekran başında gıkımızı çıkaramadık. Sanki doğa manzarası çekerken ki enstantane, iso ve diyafram ayarlarının tamamını doğru seçmişcesine sekanslar izledik. Ortaya Bob Ross’un çizdiği resimler gibi enfes bir görüntü ortaya çıkmış oldu.

Dany ve Jon’un daha ilk görüşmelerinde anlaşıp Westeros’a saldıracaklarını düşünenler elbette azdı ve burası beklenildiği gibi oldu. Jon diz çökmedi, Dany Çılgın Kral’a dönmek üzereyken yine sevdikleri sayesinde içindeki merhameti hatırladı ve Jon’un ona diz çökene kadar misafiri olmasını sağladı. Daha sonra Tyrion’ın güzellemeleriyle Dany, Jon’a istediği ejderhacamını vererek şimdi göremesek bile güçlü bir Stark müttefiki kazandı. Zaten tüm savaşları kaybettiğini düşünürsek Dany’nin yapabileceği başka bir seçeneği yoktu. Asıl tehlike olan Euron’u durdurma planı ise ejderhalarıyla tüm filosunu yakmak oldu Dany’nin. Ancak burada akıllara Robb Stark geldi.

“Tüm cepheleri kazandım ancak savaşı kaybediyorum”

demişti kıvırcık Stark. Dany ise tüm cepheleri kaybetse dahi savaşı kazanacağına eminim. Yani başımızda bir adet George R.R. Martin olduğu sürece Khaleesi’nin dahi canı güvende değil ancak Robb’un yaşadıklarının tam tersini göreceğimizi düşünüyorum.

Öbür yandan Casterly Rock’a saldıran Lekesizler, karşılarında cılız bir Lannister ordusunu görüyorlar ve Tyrion’ın fahişelerini gizlice sokmak için yarattığı tünelden giriyorlar. İstanbul’un fethinde olduğu gibi kapılar içeriden açılıyor, Casterly Rock düşüyor. Ancak bu işin çok kolay halledildiğini hepimiz gibi Grey Worm’da fark ediyor ve manzaradan baktığında Euron Greyjoy’un deniz ordusu tüm Lekesiz ordusunun gemilerini oracıkta yakıyor.

Minik not: Jon Snow’u gösterip manzarada uçan ejderhaları arka plandan gösterdiği an tüyleriniz kalkmadı mı? Hadi oğlum atla şunların sırtına diye bağırmak istemediniz mi?

Winterfell ise Sansa yönetiminde abartılacak kararlar olmasa da verdiği mantıklı kararlar ile iyi bir şekilde ilerliyor. Littlefinger’ın ateşli konuşmasını es geçmek istiyorum çünkü ben duygusal bir adamım. Winterfell’in kapıları açıldığında herkes Arya’nın geldiğini düşünürken Brandon Stark evine yıllar sonra dönüyor. O arkadaki müziği tek başına koyup dinlesem zaten gözlerim dolardı. Üstüne Bran’ın o eskisi gibi bakmayan gözlerine Sansa’nın sarılışı beni aldı götürdü. Arya’da yolda. Jon’da ejderhacamı ile döndüğünde Ak Gezenleri daha ilk durakta duvara toslatacak Stark kardeşler buluşmuş olacak. Bran’ın söz ettiği Jon ile konuşmalıyım sözü ise mühim. Annesinin Lyanna Stark olduğunu söylemek istiyor burası kesin ama bununla yetinecek mi? Bran her şeyi gördüğünü ve bildiğini Sansa’ya açıkladı. Bize göstermedikleri Bran’ın Sansa’nın düğün gününü dahi biliyor oluşuydu. Yani Jon’un babasını veya bilmediğimiz bir sürü olayı daha görmüş olabilir. Jon ile sohbetlerini şimdiden heyecanla bekliyorum!

Sayın Soğan Şövalyemiz ise Arda Turan’dan bile daha hızlı çıkarak daha adaya çıkışını ikinci saniyesinde Missandei’ye yazmaya başladı. Resmen adamlık. Ancak adamlığı Tyrion Lannister’a karşı çok işlemedi. Blackwater savaşının kazanılmasında Çılgın Ateş ve Tyrion çok büyük rol oynamıştı. Çılgın Ateş ise Davos’un oğlunu öldürmüştü. Birbirlerine karşı duydukları saygıyı anlarım ancak o sırada ölen bir oğlu vardı Davos’un. Melisandre, Prenses Shireen’ı yaktırdığında gösterdiği tepkiyi orada da göstermeliydi ancak bunun sorumlusunun Tyrion olduğunu bilmiyor olabilir. Yine de o da oradaydı ve tepki göstermedi. He bu büyük bir detay mı, değil. Sadece hiçbir detayı atlamayan bir dizi olduğu için bu beklentiyi hep görmek istiyorsunuz. Game of Thrones şımarıklığı diyelim devam edelim.

İnceleme başında geçmişle geleceğin birleşimi oldu demiştim. Bran evine döndü, Arya dönmek üzere, Cersei ve Jamie uzun zamandan sonra tekrar yatağa girdiler, Dany yine çaresiz kalmak üzere. Cersei demişken ilahi adaleti herkese eşit uyguladığı kısmı atlamamak lazım. Ellaria Sand’in kızını zehirleyerek onun her saniye ölüşünü ve çürüyürüşüne kadar izletecek olması korkunç ama gerçekçi bir intikam oldu.

Bunların dışında Melisandre bize bu sezon veda etmişe benziyor. Volantis’e gideceğini ve sonrasında yanlış anlamadıysa Westeros’da öleceğinden bahsetti. Ancak tek ölenin o değil Varys’in de öleceğinden bahsetti. Bu bir tehdit mi yoksa yine geleceği mi gördü bilemeyiz ancak Varys’in eteklerini tutuşturduğu kesin. Jon ve Dany’nin birlik olacağını Melisandre’den de onaylatmış oluyoruz. Zaten 7. sezon fragmanlarında Jon, ölüler ordusuyla savaşır bir şekilde Kuzey’e gidiyordu. Benim aklıma takılan soru cephelerde yenilen Dany’nin bir süre geri çekilip Jon’a yardıma gidip gitmeyeceği. Jon gidiyor orası kesin ama tek başına mı? Göreceğiz.

Son olarak yaşlı kurt Olenna Tyrell’in sonunu izledik. Joffrey’i zehirlediği şekilde yine Jaime tarafından zehirlendi ancak ikilinin diyalogları nefes kesiciydi. Jaime’nin sonunu Cersei’nin getireceğinden bahsetti Olenna. Ancak ben de herkes gibi Jaime’nin Kralkatili unvanının yanına Kraliçekatili’ni de ekleyeceğini düşünüyorum. Zaten hali hazırda The Valonqar kehaneti var. Hatırlayacak olursak Cersei küçükken Maggy the Frog adlı büyücüye geleceğini soruyordu. Orada söylenen çoğu kehanet gerçekleşti. Valonqar teorisi ise şu şekildeydi;

“And when your tears have drowned you, the valonqar shall wrap his hands about your pale whIte throat and choke the lIfe from you.”

 

Valonqar’ın Valyria dilinde küçük kardeş olduğunu da biliyoruz. Küçük kardeşlerden ya Tyrion ya Jaime, Cersei’yi elleriyle boğacağı kehanetinin gerçekleşeceği bir an yaşaancaktır. Bu da Jaime gibi duruyor. Cersei’yi öldürdükten sonra kendisi çok fazla yaşamaz ve yine Olenna’nın dediğine geliriz. Ayrıca Olenna’nın sonu gelmesi demek tüm Highgarden zenginliğinin Lannister hanesine geçtiğini gösteriyor ki, bu da Demir Banka’ya olan yığınca borcun ödenmesi ve onların da desteğinin alınacağını gösteriyor. Ayrıca Olenna’nın Joffrey’i öldürenin ben olduğumu Cersei’nin bilmesini istiyorum demesiyle Tyrion’da aklanmış oluyor. Jamie ile bu sezon olmasa bile yüz yüze gelecekleri bir an olacaktır. Cersei ise müthiş ilerliyor ancak bir yerde o da düşecek.

Minik not 2: Tyrion ile Jon Snow’ın White Walkers sohbetinde Tyrion ölüler ordusu için Walking Dead tabiri kullandı. Rick Grimes’a selamlar!

Haftaya görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et
2 Comments

2 Yorumlar

 1. özgür

  1 Ağustos 2017 at 03:38

  Arya, Winterfell’e dönmeyecek ki bunu bilyoruz nymeri ile karşılaşmasından anlaşıldığı üzere oradaki havayı hissettim, daenerys bu bölümde ona tecavüz edilmesi vs. gibi kötülüklerine maruz kaldığı insanların isimlerini hatırlamadığı gibi bir detay vardı ama Arya olacağı kişi olacak uyumadan önce dile getirdiği isimler vardı Yani o Arya tanıyoruz onu artık Cersei doğru ilerleyecektir.

  • Anıl Kaleli

   1 Ağustos 2017 at 17:40

   Arya’yı son gösterdikleri yerde Westeros’a doğru giden 2 lord vardı. Westeros’a 300 km kaldı bir laf etmişlerdi. Arya ise o yoldan değil tam tersine Winterfell yoluna gitti. Yani Arya evine dönüyor şu an. Zaten kurtlarla karşılaşması evine yaklaştığının göstergesiydi 🙂

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

 • En İyi Drama Dizisi
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
 • En İyi Müzik Kompozisyonu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel1 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba4 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba4 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba6 gün ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba