Connect with us

Bomba

Game of Thrones 7. Sezon 3. Bölüm “The Queen’s Justice” İncelemesi

Yayınlandı

on

Kutluhan’ın İncelemesi:

N’apıyorsunuz George R.R. Martin bey? Hayır, yani ne yapıyorsunuz?! Önce sevdirip sonra öldürerek, zaten çığır açmıştınız. Gerçi Boardwalk Empire dizisinde buna alışmıştık. Ama bu başka. Şimdi de 6 sezon umutlandırıp, çoğu izleyicinin tarafını tuttuğu Daenerys Targaryen’i bitirecek misin?

4 bölümdür (6.Sezon Finali dahil) Cersei’nin başarılı planlarını izliyoruz. Kalbimiz Kuzey için, tahtın gerçek sahibi için atarken, düşmanın planlarını hayranlıkla izlerken buluyoruz kendimizi. Tolkien hayranı olduğunu biliyoruz. “Tolkien’in nihai amacı olan “İyiliğin eninde sonunda kazanması” durumunu hiçe mi sayıyorsun, Sayın George Martin? Bütün mutlu sonla biten yapımların, samimi olmadığını düşünüp, böyle tarafsız bir senaryoyu nasıl yazıyorsun?” diye sormak isterim. Sorarken bile hayranlıkla gözlerinin içine bakabilirim. 7.Sezon’un ilk üç bölümüyle Imdb’de düşük puanlar alsa da, çizgisini, kurgusunu ve amacını bozmayarak sona doğru ilerliyoruz. Spoiler içeren incelemeye geçelim o halde.

The Queen’s Justice bölümü, ilk karede olduğu gibi kayaya çarpan bir dalga gibi başladı. Uzun zamandır beklediğimiz Hala-Yeğen karşılaşması, anlaşmazlıklarla başladı. Jon Snow değil, Daenerys sert bir kayaya çarptı. Nasıl mı?

“Targaryen ailesinden Daenerys Fırtınadoğan, Demir Taht’ın gerçek varisi, Andallar ve İlk İnsanlar’ın gerçek Kraliçe’si, Yedi Krallığın koruyucusu, Ejderhalar’ın Annesi, Büyük Çim Denizi’nin Khaleesi’si, Yanmayan, Zincirkıran!

“Jon Snow…The King in the North…”

Daenerys çetin bir dalga gibi Yedi Krallığa vursa da, kayaya çarptı. İlk kaya Lannisterlar ve Greyjoylar iken ikincisi Kuzey’in piçi oldu. Jon Snow’u neden anlatmıyoruz? Ak Gezenlerle savaşan, Yabanilerin savunucusu, Ölümden dönen, Demir Taht’ın bir diğer varisi, Lord Commander of the Night’s Watch ve The King in the North! Jon Snow’u gerçek bir lider olarak görüyorum. Tam bir Aragorn. Kralın Dönüşü’nü reddetmek George Martin’i de aşacak ve hakkını kanıtlayacaktır. Daenrys ve Jon henüz müttefik olmadılar. Çünkü Jon, Cersei’yi gerçek düşman olarak görmüyor, Daenerys de artık müttefik değil bağlılık yemini hak ediyor. Kibir ve kararlılık, Targaryen ve Stark hanesinin kaderini belirleyecek.

Yedi Krallığın şu anki hakimi Cersei, görevinin daha ilk günlerinde müttefik edindi, savaşlar kazandı, gelecek için planlar yaptı, halkın ve askerlerin güvenini kazandı. Euron da gücünü gösterip, Jaime’yi yerin dibine soktu. Ancak bu kadar kayıp, bu kadar acı Jaime’yi güçlendirdi. Tıpkı bilge Joker’in söylediği gibi. Cersei’nin vazgeçmeyeceği sevgisine sahip, askerlerinin itaatine ve kaybettiği savaşların deneyimine. Zeka ve güç oyunları oynanırken, skor 2-0 oldu bile. Martellerden sonra Tyrelller… Cersei, bizim dinimizde bile geçen kısasa kısası uyguladı. Kızımı öldüreninin kızını gözleri önünde öldürmek. Jaime hata yaparak, Olenna Tyrell’i acısız öldürdü ki bu onu çok daha acımasız birine döndürecektir. Bu hatayı Qyburn ve Cersei yapmadı, kendi adaletiyle Sandler’i karanlığa kapattı. Kraliçe ve sağ elinin oynadığı oyunlar elinde patlamış durumda. Lekesizler, Tyrion’ın anlatımıyla Casterly Kalesi’ni aldı (yine Lotr esintisiyle.) Niye aptala anlatır gibi anlattı derken, Euron Greyjoy Lekesizlerin gemilerini yaktı, yiyeceksiz bir şekilde onları kaleye hapsetti. Tek çareleri Westeros’a hücum etmek. Bunu Tyrion ve Daenerys’in ön görüp, Lekesizler’i yalnız bırakmayıp Dothrakiler’i yardıma göndermeli ki yapacağı şey de budur. Daenerys’in liderlik edeceğini düşünmüyorum. Ejderhalar, Westeros’a saldırırsa tehlike onları bekleyecektir. Daenerys, mutlak zafer için Euron’a saldıracak gibi. Gemilere, Ejderhalar ile saldırmayı düşünüyor ki, tek çözüm bu görünüyor. Ya da denizleri bırakıp, Euron’u daha zayıf olduğu karada savaşmaya mecbur bırakmalı. Bu sırada Cersei, Iron Bank’i yanına çekmiş durumda. Dragonstone’a, Ejderhacamı için gelen Jon da bir seçim yapmalı. Daenerys’i yalnız bırakırsa, Stannis Baratheon gibi yıkıcı bir mağlubiyet onu bekleyebilir. Peki Jon, bağlılık yemini etmediği Daenerys’i, halkını korumak ve Ak Gezenler ile savaşmak için yalnız bırakacak mı?

Bu esnada Sansa, Winterfell’i gayet iyi idare ediyor. Ancak ilk buluşma – Sansa ve Bran- Sansa’nın beklediği gibi olmadı. Ayrılmak zorunda kaldığı kardeşi artık aynı kişi değil. Belki güçlü bir müttefik ama aynı masum Bran değil. O artık Üç Gözlü Kuzgun. Savaşta oynayacağı rol gayet ölümcül olacak. Bölümde görmediğimiz Arya da artık aynı kişi değil. Sansa ve Jon da. Ama bu dört kardeş, Ak Gezenleri mağlup etmek için en güçlü ekip olarak karşımıza çıkacak. Peki Bran, Jon Snow’a gerçeği söyleyecek mi?

Jorah’ı kusursuz bir şekilde iyileştiren Samwell, ustası Ebrose’un güvenini kazandı. Starklar’ın bir diğer dostu olan Sam, büyük ihtimalle gizli bilgilere ulaşabilecek ya da Ebrose’un yeniden yazmasını emrettiği parşomenlerde işe yarar bilgiler bulacaktır. Samwell Tarly’nin babası ve kardeşi ise seçimini yaptı. Randyll ve Dickon Tarly, Lannisterlar’ın yanında savaşacak.

Jorah vs Mountain, Jaime vs Euron, Arya vs Cersei (Stoneheart vs Cersei), Jon vs Night King, Grey Worm vs Dickon… Bu karşılaşmaları görmek için can attığınızı biliyorum. Şimdiye kadar sabrettik. Ama Daenerys’in de dediği gibi “Enough with the clever plans!” akıl dolu planlar yetti artık! Meydan Savaşı başlasın. Karşılaşmalar arasında bahsetmediğim bir tane var; Bronn vs Jorah!

Son 4 bölüme girdik. Başka diziler izleyin, denize girin, kitap okuyun, kafanızı dağıtın. Spoils of War ve Winter, geliyor. Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

Anıl’ın İncelemesi:

Geçmişin gelecekle buluştuğu bir bölüm oldu Kraliçe’nin Adaleti. Geçmiş sezonlarda gördüğümüz, yaşadığımız birçok olayın ilahi adalet yoluyla Cersei tarafından gerçekleştirilmesiyle işler Khaleesi için çok ama çok zora girdi. Çünkü kraliçemiz çıktığı tüm savaşları şu an için kaybetmiş durumda. Her şey Cersei’nin istediği gibi ilerliyor ve kötüler çok ağır bir şekilde kazanmak üzere. Eh bu da Game of Thrones’un neden diziler arasındaki tahtından yıllarca inmeyeceğinin en net göstergesi.

7 sezondur beklenen Ateş ve Buz karşı karşıya geldi. Buna yeteri kadar vakit ayırdıkları için yönetmenlere ve senariste çok teşekkür ediyorum. Bu buluşmayı kısa gösterip diğer konulara ağırlık verebilirlerdi ki, yerinde bir tercih olurdu. Fark ettiyseniz tek bir bölümde kaç tane konu işlendi. Ancak öyle doğru bir şekilde tüm konular işlendi ki biz ekran başında gıkımızı çıkaramadık. Sanki doğa manzarası çekerken ki enstantane, iso ve diyafram ayarlarının tamamını doğru seçmişcesine sekanslar izledik. Ortaya Bob Ross’un çizdiği resimler gibi enfes bir görüntü ortaya çıkmış oldu.

Dany ve Jon’un daha ilk görüşmelerinde anlaşıp Westeros’a saldıracaklarını düşünenler elbette azdı ve burası beklenildiği gibi oldu. Jon diz çökmedi, Dany Çılgın Kral’a dönmek üzereyken yine sevdikleri sayesinde içindeki merhameti hatırladı ve Jon’un ona diz çökene kadar misafiri olmasını sağladı. Daha sonra Tyrion’ın güzellemeleriyle Dany, Jon’a istediği ejderhacamını vererek şimdi göremesek bile güçlü bir Stark müttefiki kazandı. Zaten tüm savaşları kaybettiğini düşünürsek Dany’nin yapabileceği başka bir seçeneği yoktu. Asıl tehlike olan Euron’u durdurma planı ise ejderhalarıyla tüm filosunu yakmak oldu Dany’nin. Ancak burada akıllara Robb Stark geldi.

“Tüm cepheleri kazandım ancak savaşı kaybediyorum”

demişti kıvırcık Stark. Dany ise tüm cepheleri kaybetse dahi savaşı kazanacağına eminim. Yani başımızda bir adet George R.R. Martin olduğu sürece Khaleesi’nin dahi canı güvende değil ancak Robb’un yaşadıklarının tam tersini göreceğimizi düşünüyorum.

Öbür yandan Casterly Rock’a saldıran Lekesizler, karşılarında cılız bir Lannister ordusunu görüyorlar ve Tyrion’ın fahişelerini gizlice sokmak için yarattığı tünelden giriyorlar. İstanbul’un fethinde olduğu gibi kapılar içeriden açılıyor, Casterly Rock düşüyor. Ancak bu işin çok kolay halledildiğini hepimiz gibi Grey Worm’da fark ediyor ve manzaradan baktığında Euron Greyjoy’un deniz ordusu tüm Lekesiz ordusunun gemilerini oracıkta yakıyor.

Minik not: Jon Snow’u gösterip manzarada uçan ejderhaları arka plandan gösterdiği an tüyleriniz kalkmadı mı? Hadi oğlum atla şunların sırtına diye bağırmak istemediniz mi?

Winterfell ise Sansa yönetiminde abartılacak kararlar olmasa da verdiği mantıklı kararlar ile iyi bir şekilde ilerliyor. Littlefinger’ın ateşli konuşmasını es geçmek istiyorum çünkü ben duygusal bir adamım. Winterfell’in kapıları açıldığında herkes Arya’nın geldiğini düşünürken Brandon Stark evine yıllar sonra dönüyor. O arkadaki müziği tek başına koyup dinlesem zaten gözlerim dolardı. Üstüne Bran’ın o eskisi gibi bakmayan gözlerine Sansa’nın sarılışı beni aldı götürdü. Arya’da yolda. Jon’da ejderhacamı ile döndüğünde Ak Gezenleri daha ilk durakta duvara toslatacak Stark kardeşler buluşmuş olacak. Bran’ın söz ettiği Jon ile konuşmalıyım sözü ise mühim. Annesinin Lyanna Stark olduğunu söylemek istiyor burası kesin ama bununla yetinecek mi? Bran her şeyi gördüğünü ve bildiğini Sansa’ya açıkladı. Bize göstermedikleri Bran’ın Sansa’nın düğün gününü dahi biliyor oluşuydu. Yani Jon’un babasını veya bilmediğimiz bir sürü olayı daha görmüş olabilir. Jon ile sohbetlerini şimdiden heyecanla bekliyorum!

Sayın Soğan Şövalyemiz ise Arda Turan’dan bile daha hızlı çıkarak daha adaya çıkışını ikinci saniyesinde Missandei’ye yazmaya başladı. Resmen adamlık. Ancak adamlığı Tyrion Lannister’a karşı çok işlemedi. Blackwater savaşının kazanılmasında Çılgın Ateş ve Tyrion çok büyük rol oynamıştı. Çılgın Ateş ise Davos’un oğlunu öldürmüştü. Birbirlerine karşı duydukları saygıyı anlarım ancak o sırada ölen bir oğlu vardı Davos’un. Melisandre, Prenses Shireen’ı yaktırdığında gösterdiği tepkiyi orada da göstermeliydi ancak bunun sorumlusunun Tyrion olduğunu bilmiyor olabilir. Yine de o da oradaydı ve tepki göstermedi. He bu büyük bir detay mı, değil. Sadece hiçbir detayı atlamayan bir dizi olduğu için bu beklentiyi hep görmek istiyorsunuz. Game of Thrones şımarıklığı diyelim devam edelim.

İnceleme başında geçmişle geleceğin birleşimi oldu demiştim. Bran evine döndü, Arya dönmek üzere, Cersei ve Jamie uzun zamandan sonra tekrar yatağa girdiler, Dany yine çaresiz kalmak üzere. Cersei demişken ilahi adaleti herkese eşit uyguladığı kısmı atlamamak lazım. Ellaria Sand’in kızını zehirleyerek onun her saniye ölüşünü ve çürüyürüşüne kadar izletecek olması korkunç ama gerçekçi bir intikam oldu.

Bunların dışında Melisandre bize bu sezon veda etmişe benziyor. Volantis’e gideceğini ve sonrasında yanlış anlamadıysa Westeros’da öleceğinden bahsetti. Ancak tek ölenin o değil Varys’in de öleceğinden bahsetti. Bu bir tehdit mi yoksa yine geleceği mi gördü bilemeyiz ancak Varys’in eteklerini tutuşturduğu kesin. Jon ve Dany’nin birlik olacağını Melisandre’den de onaylatmış oluyoruz. Zaten 7. sezon fragmanlarında Jon, ölüler ordusuyla savaşır bir şekilde Kuzey’e gidiyordu. Benim aklıma takılan soru cephelerde yenilen Dany’nin bir süre geri çekilip Jon’a yardıma gidip gitmeyeceği. Jon gidiyor orası kesin ama tek başına mı? Göreceğiz.

Son olarak yaşlı kurt Olenna Tyrell’in sonunu izledik. Joffrey’i zehirlediği şekilde yine Jaime tarafından zehirlendi ancak ikilinin diyalogları nefes kesiciydi. Jaime’nin sonunu Cersei’nin getireceğinden bahsetti Olenna. Ancak ben de herkes gibi Jaime’nin Kralkatili unvanının yanına Kraliçekatili’ni de ekleyeceğini düşünüyorum. Zaten hali hazırda The Valonqar kehaneti var. Hatırlayacak olursak Cersei küçükken Maggy the Frog adlı büyücüye geleceğini soruyordu. Orada söylenen çoğu kehanet gerçekleşti. Valonqar teorisi ise şu şekildeydi;

“And when your tears have drowned you, the valonqar shall wrap his hands about your pale whIte throat and choke the lIfe from you.”

 

Valonqar’ın Valyria dilinde küçük kardeş olduğunu da biliyoruz. Küçük kardeşlerden ya Tyrion ya Jaime, Cersei’yi elleriyle boğacağı kehanetinin gerçekleşeceği bir an yaşaancaktır. Bu da Jaime gibi duruyor. Cersei’yi öldürdükten sonra kendisi çok fazla yaşamaz ve yine Olenna’nın dediğine geliriz. Ayrıca Olenna’nın sonu gelmesi demek tüm Highgarden zenginliğinin Lannister hanesine geçtiğini gösteriyor ki, bu da Demir Banka’ya olan yığınca borcun ödenmesi ve onların da desteğinin alınacağını gösteriyor. Ayrıca Olenna’nın Joffrey’i öldürenin ben olduğumu Cersei’nin bilmesini istiyorum demesiyle Tyrion’da aklanmış oluyor. Jamie ile bu sezon olmasa bile yüz yüze gelecekleri bir an olacaktır. Cersei ise müthiş ilerliyor ancak bir yerde o da düşecek.

Minik not 2: Tyrion ile Jon Snow’ın White Walkers sohbetinde Tyrion ölüler ordusu için Walking Dead tabiri kullandı. Rick Grimes’a selamlar!

Haftaya görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et
2 Comments

2 Yorumlar

 1. özgür

  1 Ağustos 2017 at 03:38

  Arya, Winterfell’e dönmeyecek ki bunu bilyoruz nymeri ile karşılaşmasından anlaşıldığı üzere oradaki havayı hissettim, daenerys bu bölümde ona tecavüz edilmesi vs. gibi kötülüklerine maruz kaldığı insanların isimlerini hatırlamadığı gibi bir detay vardı ama Arya olacağı kişi olacak uyumadan önce dile getirdiği isimler vardı Yani o Arya tanıyoruz onu artık Cersei doğru ilerleyecektir.

  • Anıl Kaleli

   1 Ağustos 2017 at 17:40

   Arya’yı son gösterdikleri yerde Westeros’a doğru giden 2 lord vardı. Westeros’a 300 km kaldı bir laf etmişlerdi. Arya ise o yoldan değil tam tersine Winterfell yoluna gitti. Yani Arya evine dönüyor şu an. Zaten kurtlarla karşılaşması evine yaklaştığının göstergesiydi 🙂

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Justice League İncelemesi ve Tüm Çizgi Roman Referansları!

Yayınlandı

on

-SPOILER OLMAYAN KISIM-

Kutluhan’ın Görüşleri

Villian, solo hikayeler, diyaloglar, espriler, efektler, yan karakterler filmi bir bütün olarak karşımıza çıkardı. Avengers’tan üstün olması hem yıl olarak hem de karakterler açısından beklenen bir şeydi. Şöyle açıklayayım, sinemanın süper kahraman evreninde kimse Kaptan Amerika, Iron Man, Hulk, Thor diye çıldırmıyor. Hulk, her zaman solo hikayesiyle etkileyecidir ama Avengers’ta büyük düşmana karşı kullanılan bir silahtan başka bir şey değil. Thor, Tanrı olmasına rağmen dünyada karınca sayılabilecek güçlerle savaştı. Civil War senaryosu da iyi işlenmesine rağmen Iron Man vs Captain America durumu, görkem barındırmadı. İşte tam burada Justice League karakter avantajını kullanacaktı ve başardı. Superman vs Batman’de yapılan hatalar görülmüş ve karakterlerin derinine inilmiş. Cyborg, fragmanda sıradan bir Mortal Combat, Terminator tarzı bir karaktermiş gibi görünüyorken, derinliğiyle filmin en iyi karakteri olmaya aday olması, yaşadığım sağlam twistlerdendi. Siyahi karakterlerin hep komedi öğesi olarak kullanıldığını görüyoruz. Ama bu filmde bu tabu yıkılıyor ve Barry Allen devreye giriyor. Hiçbir karakter rolünden sapmıyor ve tutarlı bir kurgu ortaya çıkıyor. Ayakta alkışlanacak konu bu. Fazla karakterin işlenmesi bir dezavantajken, bu durumu lehine çeviren Zack Snyder, muazzam sahnelerle bizi ekrana kitlemeyi başardı.

Yan karakterler filmde büyük önem taşıyordu. Henry Allen (Flash’ın Babası), Silas Stone (Cyborg’un Babası), Lois Lane derin sahnelerin mimarlarıydı. Aksiyon filminin temposunu düşüren, göz dolduran sahneler, Justice League’in artı yanıydı. Ancak ekstra bir soundtrack yoktu. Hala “Is She With You” parçasından ekmek yeniliyor. Hans Zimmer ile tekrar işbirliği yapılmalı.

Zack Snyder da hala ayrıntılı ya da sade kareler mevcut değil. Hızlı geçişler, ağır CGI vardı. Michael Bay’i gömdüğümüz bir ayrıntı vardı. GAL GADOT’UN KALÇASI! Transformers serilerinde kadın başrolün kalçasından sahne bağlayan Michael Bay’i eleştirmiştik. Aynısını Zack abimiz de Wonder Woman’a yaptı. Ve sahneyi izlemek yerine gözlerin tek bir noktaya kaymasına neden oldu. Hatta şöyle kaba bir görüş belirteyim. Erkek izleyiciler için Gal Gadot, kadın izleyiciler için Henry Cavill, çocuk izleyiciler için de Ezra Miller kullanılmış. Kısacası her kesime hitap bu şekilde gerçekleştirilmiş.

Anıl’ın Görüşleri

DCEU’nun göz bebeği sonunda karşımıza çıktı. Beklediğimize değdiğine inanarak sözlerime başlamak istiyorum. Fragmanları uzun süredir göremediğimiz bir şekilde akıllıca kullandılar ve bunun ödülünü çoğunluğun filmi beğenmesiyle alacaklarını düşünüyorum. Evet, bir fragman bile ne kadar önemli bunu anlamış olduk. Hiçbir fragman bize Superman’i göstermediği gibi hiçbir fragman bizlere filmin sonu hakkında bilgi vermedi. Sırf filme heyecanlandırmak adına fragmanlardan bizlerin hevesini kırmadı. Bu bile artı puanla gitmemi sağladı filme.

Peki soruyorsunuz, “FİLM NASILDI?” diye. Haklısınız. Justice League, süper kahramanlar evreninde hem ekibi en iyi toparlayan hem çizgi romandan beslenme konusunda beyaz ekrana aktarılan en iyi film. Bir diğer sorunuz olarak akıllarda beliren AVENGERS DAHİL Mİ? sorusuna evet, o da dahil. Kısaca özetleyecek olursam DCEU, artık MCU’yu yakaladı. Her yazımda bahsettiğim o geriden gelme eksikliği, hızlı ama temelsiz filmler geride kaldı ve Justice League resmen yumruğunu masaya vurdu! MCU’nun artık yavaştan alma, tek filmlik kötülere sığınma hakkı kalmadı. Justice League’in MAYIS AYINA KADAR heyecanla konuşulacağını ve filmin etkisinden çıkılmayacağını düşünüyorum. Neden Mayıs derseniz elbette ki Marvel’ın 10 yıllık planının, ilmek ilmek işlediği evreninin son ve en büyük halkası Infinity War gelecek. Tekrarlıyorum; Mayıs ayına kadar Justice League, çizgi romanlardan beslenen ve ekibi bir araya oldukça mantıklı sebeplerle bir araya getiren en iyi filmdir.

Özetle;

Justice League > Avengers > Avengers Age of Ultron.

Spoilersız buraya kadar aktarabildim. Görselden sonrası alabildiğine SPOILER alabildiğine REFERANSLAR içerecektir.

-SPOILER OLMAYAN KISIM BİTTİ-

Haydi başlayalım!

SPOILER İNCELEMESİ:

Filmi M.Ö (Moladan Önce) ve M.S (Moladan Sonra) diye ayırmak istiyorum. İlk bölümü olduğu gibi fragmanlarda izledik diyebiliriz. Gayet güzel bir taktik olduğunu anlıyorum bunun çünkü ilk bölümde fragmanları art arda koyulmuş halde izlediğimi düşünürken, filmin ikinci kısmında ise her sahneyi yeni izliyoruz ve heyecan kat sayımız inanılmaz artıyor. İlk kısmı nötr bir halde izlerken, ikinci kısmı Barry Allen’ın her gördüğü şeye verdiği AWESOME tepkisini vererek izlediğimi farkettim. Zaten bu filmi kurtaran iki etmen vardı;

1- Superman

2- The Flash

Filme 10 üzerinden 8.2 veriyorsam ki vereceğim, o 1.2 puanı Flash, 2 puanı Superman verdirtiyor.

Gelin karakterleri teker teker inceleyelim.

Batman:

Ben Affleck’in Batman’i bırakacağı haberleri her gün karşınıza çıkıyordur. Artık clickbait halini aldı ve gerçek bile olsa kimse inanmayacak duruma düştü. Ancak filmde görüyoruz ki Ben Affleck, hala en iyi Batman. Bunu daha filmin ilk sahnesinde neredeyse çığlık attıracak kadar güzel çekilmiş bir Gotham sahnesinde anlıyoruz. Suçluyu Batmanvari hareketlerle yakaladıktan sonra Parademons ile yaptığı dövüşün çekimleri çok güzeldi. Resmen kendimi Batman çizgi romanı okuyormuş gibi hissettim. Her attığı adım, Gotham’ın her bir karesi çizgi romandan fırlamış gibiydi. Sonrasında ekibin ve dünyanın Superman’e ihtiyacı olduğu metninin altında, Superman’in ölümü için kendini suçlu hissetmesi yatıyordu. Bunun karşılığını vermek adına Mother Box ile Superman’i ölümden döndürdü ve bu, o an için mantıklı bir karardı. Tek şikayetim Justice League yeni bir ekip olsa bile, güçlerini yeteri kadar yansıtamamış olmalarıydı. Yani Superman olmasa Steppenwolf dünyayı ele geçiriyordu. Bu, içinde Wonder Woman, Aquaman, Flash ve Batman’in yer aldığı bir gruba bence hakaret oldu. Evet Steppenwolf hayvan gibi güçlü ama gördüğünüz üzere bir Doomsday değil Darkseid hiç değil. Film öncesi aklımda Steppenwolf’un bir an önce harcanıp Superman ile uğraşmaları vardı. Böyle olsaydı sanki daha güzel bir film bitirişi olurdu ancak bu halini sevmediğim anlamına gelmiyor.

Wonder Woman:

Hani böyle deliler gibi aşık olursunuz ve sevdiğiniz insana bakarken gözleriniz falan dolar ya? Wonder Woman’ı izlerken aynen böyle oluyorum. Ağlamaklı olmuyorum tabii ama Gal Gadot’dan gözlerimi bir saniye ayıramıyorum. Bakışlar, gülümseme, dudak yapısı, vücut yapısı, role girişi BEN AMAZONUM LAN diye bağırıyor yahu. Bir insan bir role bu kadar mı yakışır?! Her sahnesini hakettiği şekilde harika tamamladı.

Wonder Woman’a doyamadığımı daha iyi anladım. İkinci ve üçüncü filmlerini hemen çekseler de sonsuza kadar wondergazm olsak. Bakın o derece güzeldi. Burada da tek şikayetim Cyborg’a BEN DE SENİN GEÇTİĞİN YOLLARDAN GEÇTİM HA klişesini yaşamasıydı. Bu klişe her süper kahraman dizisinin 1 numaralı cümlesiyken filmlere taşınması tüylerimi diken diken etti ama o kadar güzel bir insan bunu söylüyor ki.. İçimden her dediğine ÇOK WONDER ANNECİĞİM diyip diyip filmi tamamladım.

Superman’in hayata döndürülmesi konusunda endişeleri ise çok doğruydu. Zaten ağır silah Lois Lane gelmeseydi Steppenwolf’dan önce Superman hepsini yok edecekti. Kal-El yapma bunu dediğinde Superman’i tokatlayasımız geldiyse bile Diana, rolünün hakkını sonuna kadar verdi. Kahramanlar Çağının bir daha gelmeyeceğini düşünüyordum cümlesinin için boştu ve bunu doğru bir şekilde doldurmalarına sevindim Amazonlar, Atlantisliler ve İnsanlar bir araya gelip geçmişte Steppenwolf’u yenilgiye uğratmışlar. Filmin güzel noktalarından sadece bir tanesiydi.

The Flash:

Barry Allen’ı anlatmaya nereden başlayacağımı bilmiyorum. DC sinema evreninin Spider-Man kontenjanını dolduruyor desek sanırım yalan olmayacaktır. Babası Henry Allen’ın annesi Nora Allen’ı öldürdüğü yalanı ile yıllardır hapishane’de yatışını hem çizgi romanlardan hem de The Flash dizisinden yeterince aşinayız. Bu yüzden çok fazla detaya girmeyeceğim. Sadece Barry’nin Barry Allen’dan çok Wally West havasında bir karakter olduğunu tartışabiliriz.  Barry ile orijinal kızıl Wally’nin birleşimi sonucu sinematik evrende bir Barry Allen’a sahibiz. Memnun muyum? Kesinlikle!

Şimdiden Justice League filminin en büyük kazancı solo The Flash filmi oldu. Eminim hepiniz Barry Allen’ı kendi filminde Reverse Flash ile dövüştüğü anları düşünüp yerinizde duramıyorsunuzdur. Zaten CCPD’de işe girdiğini babasına gösterdiğini düşünürsek solo film için her şey yerli yerinde. Dizideki gibi günlük meta humanlar, sıradan cinayetler değil ilk konu Reverse Flash olacaktır ki, solo Flash filminin adı Flashpoint olarak geçtiğimiz günlerde açıklanmıştı. Flashpoint, DCEU evreni için erken olduğunu düşünüyordum ancak babası Henry Allen’ın KENDİ GELECEĞİNİ YARAT tarzı cümlelerin içi Flashpoint ile doldurulacağını varsayıyorum. Flashpoint sayesinde Thomas Wayne göreceğimizi düşünürsek bugüne kadar işlenmiş en iyi filmi izleyebiliriz! Ama o zamana dek Rick and Morty seven, kaygılı, sevecek Barry Allen imajıyla idare edeceğiz. Justice League’den en çok aklında hangi sahneler kaldı diye sorsanız hepsinde Flash var. Karakteri ne kadar sevdiğimi ve ne kadar doğru anlattıklarını buradan anlayabiliriz. Mesela sivilleri kamyonla kaçırırken yandan Clark’ın evi taşıdığı sahne ve end credits sahnesi gibi. Tek kelimeyle kusursuzdu.

Aquaman:

Film içerisinde Jason Momoa’nın karizmatik bir Aquaman yaratması dışında beni çok cezbetmedi. Zaten sevilmesi zor bir karakter ve Momoa’nın tüm çabalarına rağmen ancak bu kadar olmuş. Solo filmi bence hiç gelmesin direk The Flash’ı yapın. The Hulk gibi sadece Justice League filmlerinde görelim balık adamımızı. Ama o solo film gelecek maalesef.

Aklımda kalan tek sahnesi, Wonder Woman’ın kementiyle bağlandığı ve doğruları art arda sıraladığı yerdi. Sağlam ve tam bir Joss Whedon sekansıydı. Zaten tek beğendiğim yer o sahne ve Momoa’nın karizmasıydı.

Cyborg:

Maalesef tek beğenemediğim ve sahnelerinin bir an önce geçmesini dilediğim iki karakterden biriydi. Diğeri elbette Lois Lane idi ama onu konuşmaya gerek duymuyorum ehe.

Cyborg’un yaşadığı iç travma ne kadar mantıklı olsa da, biz bunu hissedemedik. Çünkü ne yaşadığı kazayı izlettiler ne Cyborg oluncaya dek yaşadığı acıları. Justice League filminde buna vakit ayıramamaları çok normal ama 10 saniyelik bir flashback bile karakterle bağ kurmamızı sağlardı. Bu şekilde dışarıdan babasına atarlanan ergen bir kolej öğrencisinden başka bir şey değildi. Mother Box kutularını ayırarak Superman ile birlikte günü kurtarmış gibi göründü ama Superman olmasa tüm Justice League’in öleceği gerçeği yine değişmedi. Cyborg, maalesef bu filmin en zayıf karakteriydi.

Superman:

Gelelim filmin en güçlü kısmına. Adı gibi SUPER! Varlığı gibi UMUT DOLU!

Superman, Man of Steel’den beri karakter işlevi en çok irdelenen Justice League üyesi oldu. O yüzden onunla empati kurabilmemiz Batman üzerinden gerçekleşti.

Ailesi oldu, Büyüdü, Aşık oldu, Yaşadı ve Öldü.. 

Buna benzer bir cümle kurmuştu Batman, Superman için. Çok doğruydu. Kriptonlu bile olsa o da bir insandı ve Dünya’nın kurtulması için canını vermişti. Dünya tekrar tehlikeye girdiğinde ise onu bir kez daha kurtardı. Bu adam daha ne yapsın?!

Ancaaaaak, dünyayı kurtarmadan önce Justice League üyelerini teker teker, dinlene dinlene dövdüğü sahnede kendimden geçtim. Death of Superman hikayesindeki siyah kostümü bekledim ancak Clark kıllı göğüsleriyle dövüşmeyi seçti. Üstünde HOPE yokken bu dövüşü yapması bence çok daha anlamlıydı. Siyah kostümlü, saç sakal karışmış bir Superman’i görmeyi çok istesem de, bu sahne daha iyi çekilemezdi. Üstadım bir kolunda Wonder Woman diğer kolunda Aquaman, göğsünde Cyborg’u durdurmuşken Barry Allen’a attığın bakış neydi? Yani sıradan bir Parademons olsam o bakışı gördükten sonra o evreni terk ederdim. Yani inanın Marvel ve DC filmleri içerisinde en ama en sevdiğim dövüş sekansıydı! Hele hele o TELL ME.. DO U BLEED?! hatırlatması neydi öyle Superman Bey? Batman’in çene kemiklerini teker teker kırarken yaptığı bu hatırlatma bile bana yetti. Müthiş bir nokta atışıydı yahu müthiş! Övmek istiyorum, lügatım yetmiyor. Ne kadar sevdiğimi siz anlayın!

Filmi tıpkı evleri, gemileri taşıdığı gibi tek başına sırtladı ve bize harika ötesi bir Superman izletti. Bunun için Henry Cavill’a bir teşekkür borçluyuz.

Steppenwolf:

Görünüş itibariyle en iyi villain olabilir fikrine sahiptim ancak CGI çok göze batıyordu. Zaten tek filmlik Marvel kötülerine benzer bir sonu olacağını tahmin etmek zor değildi. Ancak verdiği etki ve yıkım büyük oldu. Sağlam yeni kurulmuş bir Justice League’in karşısına çıkabilecek en iyi villainlardan biri olmuş.

En önemli etkisi ise Darkseid adını zikretmesi oldu. Zaten Darkseid adım adım gelişini hissettiriyordu. Önce Batman’in rüyalarında gördüğü Omega işareti, gelecekten gelen Barry Allen’ın uyarıları ve şimdi de Steppenwolf’un sözleri. Yalnız Darkseid, Steppenwolf’a benzemez. Onu yenebilmek için çok daha güçlü ve daha kalabalık bir Justice League’e ihtiyaçları var.

Dipnot: Fragmanlarda gördüğümüz en önemli üç sahne filmde yoktu. İlki Bruce Wayne’in Superman veya Supergirl hologramına baktığı sahne, ikincisi ise Alfred’in yanına yer gök titreterek gelen Superman  sahnesi, üçüncüsü ise Barry’nin muhtemelen Iris’in yanında kırılan cama parmağını koyduğu sahne. Uzatılmış versiyon bunlarla dolu olacağı için heyecanla o halini beklemek lazım.

Kutluhan’ın Görüşleri

Şöyle bir durum vardı; Batman vs Superman filmini silecek bir senaryo mevcuttu. Superman’in bir sillesiyle ölebilecek durumda Batman. Yani bu versus muhabbeti fazla anlamsız geldi filmden sonra. Kriptonmuş, Martha’ymış hikaye. Superman, DC evreninin kralıdır. Mantık açısında kabulümüzdür. Biri uzaylı biri zengin. Ama Batman’in ihtişamı korunmalı. Nightcrawler ile bunu denediler ama yemedi. Ekibi kuran Batman oldu yine yemedi. Bunun sebebi Nolan’dır. Sadece Batman’i değil, Jim Gordon ve Alfred’i de oyuncularla bütünleştirdi. Seyirci, Gary Oldman ve Michael Caine’i arıyor.

Karakter çatışmaları tadındaydı. Wonder Woman’ın Bruce Wayne’i tokatlaması tatlıydı. Aquaman’in aksiliği, Jason Momoa ile uyuşuyordu. Superman’in görkemli girişi, filmin zirvesi olsa da, Justice League’in gözbebeği Wonder Woman’dı. Solo filminin üzerine bir sürü şey katsa da kollarını birleştirmesinden daha fazlasını görmek istiyoruz. Ares’e Doomsday’e Steppenwolf’a bu yeteneğini kullandın. Ama Superman’e yetmedi. Ben hala Superman’in tek başına Steppenwolf’u yenebileceğini düşünüyorum. Diğer filmde Darkseid’i villian olarak, Green Lantern’i de ekipe katılmış bir şekilde görürsek, film zirveye oturacaktır.

Superman’in ölümünün saldığı korku, Amerika’daki müslümanlara yapılan zulüm, Rusların radyasyon bölgesindeki yaşamı, karakterlerin kişisel acıları, senaryonun insanın içine işlemesini sağladı. Sıradan bir iyi kötü mücadelesi olmamalıydı ve olmadı. Bu açıdan tebrik ediyorum senaryo ekibini. Tabular yıkılmışken daha orijinal konularla aramıza katılmasını diliyoruz. Çünkü Infinity War çok iddialı geliyor. Justice League, Logan hariç bütün Marvel filmlerinden iyi olabilir. Ama Infinity War, bu rekabeti hareketlendirecektir.

Anıl’ın da belirttiği gibi fragman ve filmin ilişkisi muazzamdı. Diyor ki, evet ben bu karakterleri CGI ile harmanlayacağım. Bunu filmde göreceksiniz. Ama daha fazlasını filmde bulacaksınız. İşte buna saygı duyulur. Çünkü sinema, çok şey barındırır. Her konuda tatmin etmelisinizdir. Fragman’dan tutun filmin ismine, afişine, sloganına kadar. Justice League: Superman Uyanıyor… Bir Ertem Eğilmez Filmi… Olmadı değil mi? Ama “You Can’t Save the World Alone” gibi uyumlu bir sloganla yola çıkıp, karakterleri içimize işleyebildiniz. Superman twisti yaptınız. He, yine Martha fiyaskosu gibi Lois’i gördüğü gibi eriyen bir Superman gördük. Yıkıcı Superman kısmı biraz daha uzun sürebilirdi. Ama Wonder Woman’a attığı kafa bile tüyleri diken diken yapmaya yetti.

Nolan haricinde başarılı bir DC filmi görmek bizi sevindirdi. Ancak Stan Lee’nin yorumunu aklınızdan çıkarmayın. DC de Marvel de para kazanma peşinde. O yüzden eleştirileri göz önünde bulundurun ve körü körüne bir karakter için sinemaya gitmeyin. Sektör can çekişiyor. CGI’a boyun eğmemeliyiz. Nolan’dan alınacak dersler mevcut. Umarım gelecek solo DC filmleri derinlik içerir ve CGI’a güvenmez. Bu yüzden Justice League’i IMAX’te izlemenize gerek yok. Herhangi bir kaliteli sinema salonu işinizi görecektir.

 

Easter Eggler:

 • Barry Allen, Bruce Wayne ile konuşurken işaret dilini Gorilce bildiğinden bahsediyordu. Bu elbette Grood’a bir referanstı. Flash’ın şu ana dek sadece Captain Boomerang ile mücadele ettiğini gördük ama Gorilla Grood’a yapılan referans sonrası mücadele ettiği sadece Boomerang olmayabileceğini akıllara getirdi.

 

 • Parademonslar, filmde de bahsedildiği üzere Yeni Tanrıların oluşturdurduğu Apokolips’in askerleridir. Darkseid’in ayak seslerini Parademonslardan anlayabilirsiniz. Hem Steppenwolf’u hem Parademonsların yaratıcısı ise Jack Kirby’dir.

 

 

 • Justice League filmi, benzerlik açısından Justice League: Origin hikayesini temel almışa benziyor. Orada da Parademonslar, Mother Boxlar, Steppenwolf ve Darkseid işlenmiş, Superman yine herkesi teker teker dövmüştü.

 

 • Batman’in 20 yıldır Batman olduğu bir kez daha vurgulandı. Bir diğer vurgulanan ise Alfred’in patlayan Penguenler ile uğraştıkları zamanları özlediği oldu. O zamanları anlatan bir Batman filmi şart!

 

 • İlk sahnede Batman dövüşürken JANUS işaretini görüyoruz. Bu işaret Batman’in düşmanlarından Black Mask’a aittir. Black Mask, DCEU içerisinde var olduğunu anlıyoruz.

 

 • Batman’in Parademons ile yaptığı dövüş, Batman’in ilk kez çizgi romanda gözüktüğü sayı olan Detective Comics #27’in kapağı ile birebir benzemektedir. Tıpkı Batman v Superman: Dawn of Justice’de yer alan Dark Knight kapağı gibi.

 

 • Filmin müzikleri arasında 89 yapımı Batman’in ve 78 yapımı Superman: The Movie’nin soundtrackleri de yer alıyor.

 

 • Wonder Woman’ın durdurduğu teröristlerden birini tanıdınız mı? Tanımadıysanız o terörist Game of Thrones’dan Ramsey Bolton’ın babası Roose Bolton’ı canlandıran Michael McElhatton idi.

 

 • Kahramanlar Çağı sırasında, bir adet Green Lantern ve herkesin Shazam sandığı bir adet Zeus’u görüyoruz. Green Lantern öldüğü sırada yüzük, onu hakedecek yeni sahibini arayışa çıkıyor. Zeus olduğunu ise Steppenwolf’un Eski ve Yeni Tanrılar olarak ayrıştırmasından anlayabiliriz. Zeus, Ares gibiler Eski Tanrı, Darkseid gibiler Yeni Tanrı olarak adlandırılır.

 

 • Bruce Wayne’nin bahsettiği “As if the doomsday clock has a snooze button.” cümlesi, şu sıralar Watchmen ile DC evreninin birleştiği event olan Doomsday Clock’a bir selam şekliydi.

 

 • Barry’nin Stephen King hayranı olduğunu anlamış olmalısınız. Superman’in ölümden dönüşünü HAYVAN MEZARLIĞI GİBİ OLMASIN olarak betimlemişti. Okumayan veya izlemeyenler için Hayvan Mezarlığı, ölen insanların gömüldüğü yerden cani halleriyle tekrar canlandığını anlatan bir korku-gerilim romanıdır.

 

 • Flash ile Superman’in end credits sahnesi ise tüm çizgi roman severleri eminim ki duygulandırmıştır. Çizgi romanlarda bu ikilinin yarışı oldukça ünlüdür. Eskiden beri çizgi romanlarda, animasyonlarda bu konu işlenmiştir.

 

 • Son sahnede ise Lex Luthor ve Slade Wilson/Deathstroke’u görüyoruz. Lex, hapisten kaçmış ve anlaşılan Legion of Doom’u kurma adımlarına başlamış. Suicide Squad ekibinden buraya bir transfer olabilir ancak Gotham Sirens ve Deathstroke solo filmlerinin geleceği belliyken Legion of Doom hangi filme saklanır inanın bilmiyorum.

Evet Kara Büyücü severler, siz filmi nasıl buldunuz? Görüşlerinizi yorum olarak bizlere atmayı unutmayınız.

Dostoyevski!

Okumaya Devam Et

Bomba

The Handmaid’s Tale İncelemesi – Emmy’e Doyamayan Dizi!

Yayınlandı

on

“Sitedeki ilk yazım ne hakkında olmalı?” diye uzunca bir süre düşündükten sonra, son zamanlarda izlediklerim arasında beni en çok etkileyen dizi The Handmaid’s Tale ile başlangıç yapmaya karar verdim.

Yapımcılığını Bruce Miller’ın üstlendiği, Kanadalı yazar Margaret Atwood’un 1985’te çıkan ”Damızlık Kızın Öyküsü” adlı distopik romanından uyarlanan The Handmaid’s Tale; kadınların ikinci sınıf vatandaş olarak görüldüğü, çalışmalarına ve mülk sahibi olmalarına izin verilmediği, eşcinselliğin yasak olduğu, din ile yönetilen bir otokrasi devletinde bir Handmaid (cinsel köle) olarak yaşayan, Mad Men’den Peggy Olson rolüyle tanıdığımız Elisabeth Moss’un canlandırdığı June Osborne (Offred)’nün hayat hikayesini, psikolojik sorunlarını ve iç dünyasında yaşadığı sıkıntılarını  oldukça açık ve etkileyici bir biçimde gözler önüne seriyor.

Olaylar Amerika Birleşik Devletleri’ni ele geçiren ”geleneksel değerlere geri dönme’‘ amacı taşıyan totalitaryan ülke Gilead’da yaşanıyor. Geriye kalan az sayıda doğurgan kadından biri olan June, dünyadaki insan nüfusunu devam ettirebilmek amacıyla diğer tüm doğurgan kadınlar gibi Handmaid olmak zorunda bırakılıyor. Genel olarak, June’un, beyni yıkanmış diğer Handmaidler, hizmetçi Marthalar ve hizmet ettiği insanlar arasında kime güvenip kime güvenmemesi gerektiğini çözmeye çalıştığı psikolojik iç savaşına tanık oluyoruz.

Türkiye’de çok fazla ses getirmiş olduğunu düşünmesem de, ilk sezonuyla dünya çapında oldukça etki bırakan dizi birçok Emmy Ödülüne layık görüldü:

-Dram türünde en iyi yardımcı kadın oyuncu
-Dram türünde en iyi senaryo
-Dram türünde en iyi dizi
-Dram türünde en iyi kadın oyuncu
-Dram türünde en iyi yönetmen
-Bir saatlik diziler arasında en iyi görüntü
-Dram türünde en iyi misafir kadın oyuncu
-Kısa Dizi ya da TV filmleri arasında en iyi kurgu
-Modern ya da fantastik diziler arasında en iyi prodüksiyon tasarımı

Ayrıca, Emmy Ödülleri dışında iki tane Gold Derby ve bir tane TCA ödülü kazandı.

Normalde aksiyonu az, hareketsiz dizileri pek sevmeyen biri olmama rağmen The Handmaid’s Tale favori dizilerimden biri haline geldi. Peki bunun sebebi ne? Öncelikle dizinin ana konusunun sıradışı olması bence çok büyük bir artı. Ayrıca; çocukları ellerinden alınmış anneler başta olmak üzere karakterlerin trajik olaylardan sonra yaşadıkları psikolojik sürecin oldukça gerçekçi ve duygulara işleyebilen bir biçimde gösteriliyor oluşu, kullanılan ışıklandırma, ses efektleri ve müziklerin dizideki distopik ve karamsar havayı çok iyi hissettirebilmesi, ufak detaylara dahi çok fazla dikkat edilmesi, dizideki aktörlerin usta oyunculuğu ve George Orwell’ın 1984 adlı romanında da olduğu gibi, yaşanılanları ana karakterin gözünden görmemiz ve onun iç dünyasına birebir tanık olmamız dizinin diğer artıları.

Black Mirror, 1984, Mülksüzler ve Fahrenheit 451 distopik eserler hoşunuza gidiyorsa The Handmaid’s Tale’i de seveceğinizden eminim. Eğer yukarıda saydığım eserlerden hiçbirini okumadıysanız/izlemediyseniz de bu türe ilk adım olarak kesinlikle The Handmaid’s Tale ile başlamanızı öneririm.

Okumaya Devam Et

Bomba

The Walking Dead 8.Sezon 4.Bölüm “Some Guy” İncelemesi

Yayınlandı

on

Walking Dead, başarısı ile birlikte zirvede en çok tartışılan dizilerden biridir. Bunun nedeni 8 sezon sürmesi olabilir. Post-apokaliptik bir dünyayı işliyor olmaları, en başta çekici geliyordu. Ama şimdi o hissi ne kadar alıyoruz? İşte bu tartışılıyor. Çünkü ben, artık yaratıcı ve mantıklı şeyler görmek istiyorum. İnsanların çoğu zombi olduysa, dünyanın dengesinde bir şeyler değişmeli. Doğal afet görmedik. Sise gömülmüş şehirler, renkler, karamsarlıklar görmek istiyorum. Ben bunları isterken, 8.Sezon’a aksiyonu bol şekilde giriş yaptı. 4 bölümdür de aksiyon durmak bilmiyor. Ama bu bölüm hepsinden iyiydi. Şimdi Spoiler içeren incelememde bunu konuşacağız.

Ezekiel ile Carol arasındaki ilişki, başından beri beni etkiliyordu. Ve bu bölümde zirveyi gördü. Aktör olarak Aragorn’u oynayan Ezekiel, sürekli motive eden konuşmalar yapıyordu. Rick de güzel stratejiler izlerken, Saviors sessiz kalıyordu. Negan’da Peder ile sıkışmışken Saviorsları merak ediyorduk. Tek bir adam bile kaybetmeyen Kral Ezekiel, mitralyözün gazabına, geçen bölümün sonunda uğradı. Ama öyle böyle değil. Açık alanda zafer sarhoşu olan Kingdom ekibi, paket oldu. Ama kendilerini krallarının önüne atmayı bildiler. Bu çok ağır bir sahneydi. Liderler önemlidir ancak askerlerin de böyle harcanması insanın yüreğini dağlıyor. Hayatta kalma mücadelesini işleyen dizide böyle bir sahne görmek, insan psikolojisinin derinlerine iniyor. Saliselik bir kararla krallarının önüne atlamaları gerçekçiliğini ise tartışılır bir durum. Ayağından yaralanan Ezekiel’in oradan kaçmaya çalışması da bölümün temasıydı. Pusudan kurtulan diğer arkadaşları da Ezekiel için ölmeye devam etti.

Yine herkesin can verdiği anlarda, önemli karakterlerin kurtulduğuna şahit olduk. Carol o saldırıda içeriye girmeyi başarmış. Kadın bilgisayar oyununda God Mode açmış gibi geziyor. Silahı alıp savaşı leyhlerine çevirmeleri için Carol savaşa devam ediyor. Tek başına yine ortalığın camını kıran Carol, Ezekiel’ı kurtarmak için silahın peşini bıraktı ama motor sesi, başarılı bir sekanstı. Silahın peşine düşmeye gerek yoktu. Çünkü bu civarda bu motoru kullanabilecek tek kişi vardı… (Masal anlatır gibi oldu.)

Ezekiel yine kurtulmuş ve daha kim kendini feda edebilir derken, yadigar Kaplan geldi ve mındar oldu. Kükremesiyle görkemli görkemli gezen yadigar, az göründü ve hiç oldu resmen. Beşiktaş’ın “Feda” Sezonu gibi bir bölümdü. Fedaları beğenmesem de Ezekiel’ın “Ben Kral falan değilim!” isyanı bölümün, hatta son sezonların en can alıcı sahnelerinden biriydi. Ki senarist bu sahneyi düşünmüş, çevresine sahneler yazarak bu bölümü oluşturmuş diyebiliriz. Yönetmenliğe dair tek sahne ise, kanalizasyonla birleşen kaplan kanıydı.

 

İlk sahneyi unutmadım. 40 dakikayı harcayabilirlerdi. Az önce beraber savaştığı insanlar artık zombiydi. Muazzam bir sahneydi. Her karakter bu acıyı belli dönemlerde yaşadı. Carl, annesini öldürmek zorunda kaldı. Daha kısa ve daha kaliteli bir yapım olsa, her bölüm ağlatabilecek sahneleri ve konusu bulunmakta. Örneğin Carol’ın Lizzie’yi öldürmesi, hala dizinin en iyi sahnesidir. Üstüne sahne gelmedi. Neyse konumuzu dönelim. Bunların dışında Resident Evil havasında bir araba kovalama sahnesi çekmişler. Gerçekçilik yine dibe vursa da Daryl’in artistik girişi her şeye bedeldi.

“Ben Kral falan değilim! Senin majestelerin de değilim! Hiçbir şey değilim. Sıradan bir adamım.”

Bu replikle zirveyi gören “Some Guy” bölümü, 8. Sezonun en anlamlı bölümüydü. Ezekiel hem Kral’dı hem Aktör hem de sıradan bir adamdı. Bu bölümden sonra aynı Ezekiel’ı görmemeliyiz. Değişim istiyoruz. Bu evrende Negan ve Rick’in savaşından fazlası olmalı. Bu bölümde bunu hissettik. Umarım devamı gelecektir. Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın.

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Bomba6 gün ago

Justice League İncelemesi ve Tüm Çizgi Roman Referansları!

-SPOILER OLMAYAN KISIM- Kutluhan’ın Görüşleri Villian, solo hikayeler, diyaloglar, espriler, efektler, yan karakterler filmi bir bütün olarak karşımıza çıkardı. Avengers’tan...

Bomba2 hafta ago

The Handmaid’s Tale İncelemesi – Emmy’e Doyamayan Dizi!

“Sitedeki ilk yazım ne hakkında olmalı?” diye uzunca bir süre düşündükten sonra, son zamanlarda izlediklerim arasında beni en çok etkileyen...

Bomba2 hafta ago

The Walking Dead 8.Sezon 4.Bölüm “Some Guy” İncelemesi

Walking Dead, başarısı ile birlikte zirvede en çok tartışılan dizilerden biridir. Bunun nedeni 8 sezon sürmesi olabilir. Post-apokaliptik bir dünyayı...

Bomba2 hafta ago

En Underrated Diziler #2: Luther!

Biz bir Underrated diziler yazısı başlatmıştık ve ilk olarak Person of İnterest‘i tanıtmıştım. Uzun süre boyunca yeni bir dizi yazılmamış olduğunu...

Bomba3 hafta ago

X-Men, Her An Marvel’a Geri Dönebilir! Disney, Fox’u Satın Almak İçin Harekete Geçti!

Başlığı olabildiğince nazik ve ilgi çekici seçmek için elimden geleni yaptım ancak yazımın içerisinde baya gaza gelmiş, baya kendinden geçmiş...

Bomba3 hafta ago

The Walking Dead 8. Sezon 3. Bölüm Monsters İncelemesi

Bu inceleme The Walking Dead 8. Sezon 3. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.  Monsters yani Canavarlar bölümün adıydı. Bölümün adı neyse...

Bomba3 hafta ago

“The Lord of the Rings” dizisi neden olmamalı? Açıklıyoruz!

Marvel’i televizyona taşıdılar. Ölüm Defteri’ni görmezden geldik. Westworld ve Fargo, uyarlama seçimini, filmleri temel alıp ancak filmlerin senaryolarından bağımsız ilerleyerek...

Bomba3 hafta ago

The Gifted 1.Sezon 5.Bölüm ”boXed in” İncelemesi

Aksiyon dolu 4.bölümden sonra temponun biraz daha yavaşlayacağı öngörülebilirdi. Öyle de olmuş, fakat bu kalitenin düşmesini de gerektirir miydi? Ne...

Bomba3 hafta ago

Infinity War’da Beklenmedik Yeni Karakterler Olacak. Söyleyenler ise Russo Kardeşler!

Infinity War ve Thanos’un ayak sesleri artık gittikçe yaklaşıyor. Yaklaştığı için geçtiğimiz yaz gizlice izletilen fragman tüm dünya vatandaşları olarak...

Bomba4 hafta ago

The Walking Dead 8. Sezon 2. Bölüm The Damned İncelemesi

Bu inceleme The Walking Dead 8. Sezon 2. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir. Rick ve tayfasının Negan’ın karakollarını teker teker basma...

Bomba