Connect with us

Bomba

Game of Thrones 7. Sezon 6. Bölüm “Beyond the Wall” İncelemesi ve Elimizde Kalanlar

Yayınlandı

on

Imdb’de 9.5 puanı bulunan Game of Thrones, bu sezonda puanını yükseltmeyi başaramadı. Spoils of War ile 9.9 aldı ancak diğer bölümlerde 9’un altını bile gördü. 9.9 olması beklenen bir diğer bölüm de “Beyond the Wall” oldu. Ancak bu sızma işleri, dizinin leyhine mi ilerliyor aleyhine mi bilemiyorum. Bu bölümde uzun süredir konuşulan olay gerçekleşti. Peki bu bölümden sonra elimizde neler kaldı? Bu soru şu anlama geliyor; bizi şoka sokabilecek neler olabilir? Hem bunları konuşalım hem de çoğu kişinin erkenden izlediği bölümü konuşalım. Spoiler içerdiğini söyleyip, muhabbete geçelim.

71 dakika olan Beyond the Wall’da neler oldu? Ben bazen olan şeyleri sayabiliyorum. Örneğin: En çok sevdiğim bölüm olan The Winds of Winter’da kaç olay olmuştu bir bakalım. Bir, Cersei, Tyrell kardeşleri, içindeki düşmanları ve High Septon’ı yok etti. İki, Kral öldü ve acımasız Kraliçe taht oyunlarının kazananı oldu. Üç, Arya, Starkların intikamını Freyleri öldürerek aldı. Dört, dizinin en kritik bilgisi olan -R+L=J teorisi- Jon Snow’un yeni Aegon Targaryen olduğunu öğrendik ki en önemli bilgiydi bu çünkü tahtın artık 3 varisi bulunmakta. Beş, Samwell Tarly, savaşın gidişatını belirlemek için Üstadların yanında çırak oldu. Altı, Martell, Tyrell, Greyjoy, Dany müttefiği kuruldu ve yedi krallığa yolculuk başladı. YEDİ! Dünyanın en ünlü piçi Jon Snow, Kuzey’in Kral’ı oldu. İşte benim tek şüphem, artık bu kadar olay olabilecek bir şey kalıp kalmadığı.

6 sezondur Akgezen ve Ejderha kapışması bekliyorduk. Death is the Enemy bölümü bize bunu verdi ve herkesi ağzı açık bıraktı. Çoğu kişi Wight Dragon teorisini biliyor ve inanıyordu. Çünkü dizi hem şaşırtmayı seviyor hem de öldürmeyi. Akgezenlerin duvarı yıkma gücü yoktu bunu biliyorduk. Ve Jon Snow, sırf kimse inanmıyor diye Akgezenlere bu imkanı vermiş oldu. Gerçekten Cersei’nin destek vereceğini düşünüyor muydunuz? Akgezen görse bile, her şeyini kaybetmiş Kraliçe asla buna yanaşmayacaktır. Sonucunda Dany ve Jaime’nin güvenini kazanacak olan Jon Snow, Akgezenlere bir de Canavar vermiş oldu. Bu kesinlikle durumu leyhimize çevirmiyor. Duvar yıkılacak ve Viserion krallığın en büyük tehlikesi olacak. Tüm krallık birleşse de bu düşmanı durduramayacak. Sanırım G.R. Martin’in de istediği bu. Bir katliam…

Üç Ejderha efsanesi sona erdi. Elimizde iki şey kaldı. Birçok şey göreceğiz evet ama hepsi tahmin edilebilir şeyler. Cersei sırt çevirecek, birçok karakter ölecek, Arya Littlefinger’ı harcayacak, Cersei kehanetteki gibi çocuk sahibi olmayacak ve öldürülecek, Dany ile Jon birlikteliği başlayacak (Sevişme dahil) falan filan. Ama iki şey bizi ayakta tutabilir. Azor hai ve Night King. Bu iki kimliğin sahibi ve amacı. Viserion’u öldüren Night King neden Drogon’u hedef alıp planı bozmadı? Amacı belki de yedi krallığı yok etmek değildir değil mi? Yabaniler gibi hakettikleri saygıyı görmek istiyorlardır belki. Ormanın Çocukları tarafından Akgezen’e dönüştürülmek onların seçimi değildi ne de olsa. Kuzeyin kuzeyinde yaşamak ne kadar adil olabilir? Yabaniler bunu tattı, sıra Akgezenlerde. Zamanda yolculuk yapabilen Bran, geçmişe gidip ağaca bağlanıp Akgezen’e dönüştürülen Night King olmaya çalışacaktır. Bunu Hodor’da görmüştük. Ki bu kontrol Hodor’un geleceğini de değiştirdi. Hayatı boyunca sadece Hodor diyen biri olmasına neden oldu. Geçmişi değiştirmenin tehlikesini Bran ve Night King ile tekrar yaşarken, bunca zaman Bran’ın Night King olmasını da görebiliriz. Bunu Night King’in Jon ile olan anlamsız ilişkisine bağlayabiliriz. Gelecek sezonda bu gizem bizi heyecanlandıran şeylerden biri olacaktır. Artık savaşlar işin tadı tuzu. Bölümü doldurup, bizi aksiyona doyuruyor ancak gizemiyle zirveyi alan Game of Thrones başka.

Bölümde komik muhabbetler 71 dakikanın sebebi gibiydi. Savaşa kadar bizim yedi yoldaşın muhabbeti dolu dolu ve zekice yazılmıştı. Nihai sona giderken hiç sıkılmadı. Bazı şeyler de olmadı değil. Tyrion, Dany’e vasiyet işlemeye başladı. Bir insanla ölümünden sonrasını konuşmak enteresan olmalı. Dany bu muhabbeti sevmese de bölümün sonunda varisini seçti. Kuzeyin Kralı olmayacağım emrindeyim diyen Jon, Daenerys’in de düşündüğü tek varis. Ve bunu Jon’un Targaryen olduğunu bilmeden düşünüyor. Oldboy tarzı bir sevişme göreceğimiz sezon finaline de, bölümün sonundaki yakınlaşma neden oluyor. Caanım Jon Snow, Dany diyerek Daenerys’e yürüyor. Diz çökmeyi kabul ediyor. Dany’de Fuck the King diyerek senin için savaşıcam diyor. Dünya sizin etrafınızda dönüyor sanki. Ejderha öldü ejderha!

Sansa, Arya’nın sırrını öğrendi. Littlefinger bu sırrın Sansa ile Arya’yı birbirine düşüreceğini düşünüyor. Evet, Arya bir noone. Sansa artık bunu biliyor. Arya’nın yokluğunda Sansa bir sürü ızdırap çektiğini düşünüyor. Artık intikam için kardeşinin çektiklerini de öğrenmeli. Ve Starklar bir olmalı. 8. Sezona Littlefingersız gireceğimiz apaçık. The North Remembers. Peki Jaqen H’ghar? No one olmadan önceki kimliği ünlü biri olabilir mi? Robert Baratheon tarafından öldürülen, zırhındaki yakutlar etrafa saçılan Rhaegar olabilir mi? Bilemiyoruz. Ama Jaqn H’ghar’ı 8.Sezonda tekrar göreceğiz, sona yaklaştığımızda. (ismi de bi enteresan değil mi? Özellikle tersten.)

Kritik anların adamı Uncle Benjen… Adamın ne kadar yaşadığı meçhulken temelli ölmesi hoş muydu? Herkes Jon’un yüzünden ölüyormuş gibi geliyor bana. Sansa yüzünden ölen tek kişi Littlefinger olur umarım. Çünkü Brienne’i Leydi Stark’ın elçisi olarak King’s Landing’e gönderiyor. Bu da Jaime’nin Brienne ile King’s Landing’den ayrılacağını gösteriyordur umarım. Brienne’nin Dağ tarafından öldürülmesini yürekler kaldırmaz. Aynı zamanda Akgezen’de gelecek mi acep? Sezon Finali’nde gereksiz bir Dağ vs Akgezen göreceğiz çünkü.

Thoros’un ölümüyle Beric, son canını da harcamış oldu. Artık geri gelemeyecek. Tazı, çok fazla şey yaşadı. Gendry taht oyunlarına katılacak mı? Daha kaç Ejderha ölecek? Jon, Targaryen olduğunu öğrendiğinde ne yapacak? Ve Azor Hai kim olacak? Hepsi için yeni sezonu bekleyeceğiz. Bir sene daha dostlar. Sezon finalini de inceleyeceğiz ama bence bu sezonluk bu kadar. Tüm ordular karşı karşıya gelip, bir görüşme bizi bekliyor. Yeni müziğin olmadığı bu sezonda, Ejderha girişleriyle tüyleri diken diken eden ezgi bize yetti. Herkes farkında. Kitaptan şaştıkları bir sezon oldu ama artık hata şansları yok. Son sezon, Game of Thrones’u en iyi olma şansı olan sezon. Haftaya görüşmek dileğiyle, sağlıcakla kalın.

“There is only one war that matters! And it is here.”

 

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel1 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba4 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba4 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba6 gün ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba