Connect with us

Haber

GHOSTBUSTERS RESMİ FRAGMANI YAYIMLANDI !

Yayınlandı

on

Ve efsane, yeni jenerasyon ile resmen karşımızda ! Kristen Wiig, Melissa McCarthy, Kate McKinnon, Leslie Jones ve görkemli Thor Chris Hemsworth‘ün başrollerinde olduğu yeni Hayalet Avcıları filminin resmi fragmanı Sony tarafından yayımlandı. Fragman, orijinal filmlere gönderme yaparak son derece tatlı bir yazı ile başladı..

” 30 YIL ÖNCE NEW YORK, 4 BİLİM ADAMI TARAFINDAN KURTARILDI “

Bu cümle bile tüyleri diken diken etmedi mi ? Bu arada eski oyuncularında yeni film de olacağını söylerek sözü fazla uzatmadan fragman haberin hemen başında. Sizin düşünceleriniz neler? Sizce yeni Ghostbusters, fragmandaki kadar güzel olacak mı yorumlarınızı bekliyoruz.

Bomba

X-Men, Her An Marvel’a Geri Dönebilir! Disney, Fox’u Satın Almak İçin Harekete Geçti!

Yayınlandı

on

Başlığı olabildiğince nazik ve ilgi çekici seçmek için elimden geleni yaptım ancak yazımın içerisinde baya gaza gelmiş, baya kendinden geçmiş cümleler bulabilirsiniz.

Bildiğiniz üzere Marvel, X-Men’i geri alabilmek için oldukça yoğun çabalar sarf etmeye devam ediyordu. Ancak Fox ile bildiğiniz kanlı bıçaklılar ve bir türlü X-Men, Marvel’a geri dönemiyordu. Sırf bu yüzden bile MCU kendi yağında kavruluyor, Thanos sonrası neler yapılabileceği konusunda sınırlı kalıyorduk. Taa ki şu habere kadar!

CNBC‘nin geçtiği son dakika haberine göre Disney, 21st Century Fox’un çoğunluk hissesini satın almak için görüşmelere başlamış. Bu resmen SEN MADEM X-MEN’İ BANA GERİ VERMİYOSUN BEN DE ŞİRKETİ SATIN ALIRIM demek. Bu GÜÇ demek. Bu hamleyi yapabilmek için çok büyük olmak demek ve Disney bu hamleyi gerçekten yapmış. Şu an için iki şirket arasında konuşmalar kesilmiş ancak hatırlarsanız Spider-Man’in hakları için Sony ile görüşmeler aynı şekilde sürmüş ve sonunda kazanan yarı yarıya da olsa Marvel olmuştu. Bu haberden sonra şüphe etmeyin, yakın bir zaman diliminde Spider-Man ile Deadpool’u yan yana, Doctor Doom ile Avengers’ı karşı karşıya görebilirsiniz!

Özetle; Disney masaya çıkarıp vurmuş, parasını.

Siz ne düşünüyorsunuz?

Okumaya Devam Et

Bomba

Infinity War’da Beklenmedik Yeni Karakterler Olacak. Söyleyenler ise Russo Kardeşler!

Yayınlandı

on

Infinity War ve Thanos’un ayak sesleri artık gittikçe yaklaşıyor. Yaklaştığı için geçtiğimiz yaz gizlice izletilen fragman tüm dünya vatandaşları olarak tahminimce 1 ay içerisinde izlemiş olacağız. İzleyene kadar ise oyunculardan ve yönetmenlerin verdiği demeçler tek haber alma noktamız. Neyse ki Russo kardeşler konuşmuş bize de bunun haberini yapmak düşüyor.

CTnet‘e konuşan yönetmenlerimize Avengers: Infinity War’da görülecek karakterler soruluyor ve şu cevap alınıyor;

“Bir sürü beklenmedik karakter olacak. Bu filmde diğerlerinden çok daha fazla sürpriz var. Bunun bir kısmı karakter etkileşimleri, yeni ve ilginç karakterler, bu film için ortaya çıkan ve küçük görünüşler yapacak karakterler var. Birçok insan bu tecrübenin tadını çıkarıyor, bu yüzden sizlere hiçbir şey vermek istemiyorum, ancak kesinlikle sürprizleri bekleyebilirsiniz.”

Kafalarda deli sorular. Aklınıza gelen ilk karakterler muhtemelen The Defenders veya Shield’dan gelebilecek Coulson ile Daisy olması çok normal. Agents of Shield’ın geç bir vakit olan Aralık ayında geleceğini düşünürsek Coulson’ın gözükebileceği ihtimali bence yüksek bir ihtimal.

Sizce bu yeni ve beklenmedik karakterler kimler olacak? Görüşlerinizi bizlere atın, tartışalım.

Avengers: Infinity War 4 Mayıs 2018’de sinemalarda.

 

 

Okumaya Devam Et

Bomba

Gunpowder İncelemesi – Gunpowder’ın Gerçek Tarihi ve Diziye İşlenişi!

Yayınlandı

on

Eğitim durumumdan dolayı uzun süren bu araya bir son verme vakti gelmişti. Bende bu araya, 21 Ekim tarihinde BBC’nin yayınladığı Gunpowder dizisinin tarihsel örgüsü ve ilk bölümü üzerinden son vermek istedim. Dizi, fragmanlar ve kadronun ağırlığı ile beklentileri yukarı çıkarmıştı. İngiliz tarihinde önemli yer barındıran olay örgüsü ile de Britanyalı seyircileri çoktan etkilemişti.  Toplamda üç bölüm sürecek olan mini seri Gunpowder’a şöyle bir göz atalım istedim.

TARİHSEL OLARAK ‘GUNPOWDER’

Spoiler vermek gibi olmasın ama, Kraliçe I. Elizabeth’in ölümünün ardından ortalıkta yasal bir taht adayı olmamasından dolayı akrabalık ilişkileri bulunan I. James’in tahta geçip İngiltere’nin yönetimini ele geçirmesi ile dizi başlıyor. 1600’lü yılların başında patlak veren dini mezhep çatışmaları, dizinin hikayesinin temel taşı olarak oluşturulmuş. Aşırı Katoliklerin azınlık durumuna düşmesi ve kendilerine karşı baskıların uygulanması da bu üç bölümlük serideki olayların nedeni olarak karşımızda.

5 Kasım 1605 tarihli bu ‘Barut Komplosu’ yalnızca krala karşı düzenlenen bir suikast değildi. Ülke yönetiminde Protestan devlet adamlarının ilişkisini bitirmeyi ve halkı ayaklandırmayı hedef alan bir eylemdi. O zamandan bu yana da Katolik-Protestan çatışmaları hiçbir şekilde bitmemişti. Azalsa veya çoğalsa da bu çatışmaların temelinde Gunpowder olayı yatar.

Guy Fawkes, tarihte olayın öncülerinden sayılır. Ki ilk bölümün son sahnesindeki epik Batman havası estiren ‘My name is Guy Fawkes’ repliği her şeyi açıklıyor. Kit Harington’un canlandırdığı Robert Catesby ise olayların arkasındaki asıl ele başı olarak karşımızda. I. James, kendi halinde zararsız bir kral iken parlamentoda oluşan Protestan destekçisi grup, kralın zayıflığını kullanarak katolikler üzerinde hükümleri ve baskıları artırır. Guy Fawkes ve Robert Catesby öncülüğünde tarihe geçen bu ayaklanma, başarısızlık ile sonuçlanır. Uzun işkenceler sonucu Fawkes ise, Ocak 1606’da idam edildi. Robert Catesby ve arkadaşları ise, adlarını bu olay ile sonsuzluğa kazıdı.

Barut Komplosu başarısız olsa da tarihte önemli bir yere sahiptir. Kraliyetin ve Kral’ın o dönemde Tanrı ile eşdeğer görüldüğünü hesaba katarsak, Katoliklerin Kral’ın üzerindeki Tanrı’nın yok sayılmasından dolayı duyduğu rahatsızlık kolayca açıklanabilir. Hristiyan toplumundaki iki kökenin karşı karşıya gelmesi tarihe düşülecek önemli bir olay. Kraliyet, ülke için bir ‘Baba’ demekti. Hristiyanlıktaki “baba-oğul-kutsal ruh” inanışına göre Tanrı ile eşitti. Tanrı’ya yani krala baş kaldırmanın cezası da idamdı. Sonucu ne olursa olsun iki kutsal topluluğun kraliyet makamını da araya katarak yaşadığı bu çatışma tarihte yerini almıştı.

Her yıl 5 Kasım gecesinde, Britanya ve Birleşik Krallık’a ait diğer eyaletlerde kraliyet öncülüğünde komplonun başarısızlığa uğratılması şenliklerle kutlanır.

GUNPOWDER NASIL OLMUŞ?

Üç bölümlük bir mini dizi serisi için muazzam bir bütçe ayrılmış. Kadro Liv Tyler gibi bir kraliçe ile taçlandırılmış. Kaliteden hiç taviz verilmemiş. Kısa süreceği için kendimi kaptırmamalıyım demiştim ancak ilk sahnesi ile sizi gerilime sokan dizinin ilk bölümündeki işkence ve vahşet sahneleri dahasının habercisi gibi duruyor. Game of Thrones’tan aşina olduğumuz Kit’in ise oyunculuğundaki ve duygusundaki ilerleme açıkça görülüyor. Dizinin benim açımdan tek olumsuz yanı belki de Liv Tyler’ı yaşlanmış görmekti. O ağlayınca bir sahnede, bende duygulandım.

Kişisel olarak bir ekleme yapacak olursam, tarihsel olaylara ilgim çok üst düzeyde. O yüzden en berbat yapıtın bile bende yeri ayrıdır. Gunpowder ise bu dokuyu çok güzel işlemiş. Durgunluk ile bezdirmeyip ilk beş dakikada sizi içine alıp bırakmıyor. Ortalama bir saatlik izleme süresince olabildiğince şiddet ve vahşet işlenmiş. Detaylara önem verilmiş. Asla ve asla belgesel tadında gerçek bir olayı anlatma işine kalkışılmamış. Eğer tarihsel olay hiç yaşanmamış olsa, son dönemin en iyi kurgularından biri olarak karşımıza çıkabilirmiş.

Dizide Robert Catesby’i oynayan Kit Harington için ise kendisinin de açıkladığı güzel bir detay var. Biz kısatmasını kullansak da gerçek adı “Christopher ‘Catesby‘ Harington”. Hem soyu kraliyet ailesine dayanan hem de isim benzerliği olan Kit, bu proje için heyecanlanmış ve önemli olduğunu vurgulamıştı. Introda kendisinin yapımcılık kısmında ismini de görebilirsiniz. Ayrıca Brimstone Western-Gerilim projesinde çok az gördüğümüz Kit Harington, oradaki deneyimi ile role tam oturmuş denebilir.

Daha ilk bölümden belki abartıyor bile olabilirim ama göz zevkimiz için üç bölüm yetmeyecek gibi duruyor. İzleyince umarım bana hak verirsiniz. İyi seyirler!

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Bomba6 gün ago

Justice League İncelemesi ve Tüm Çizgi Roman Referansları!

-SPOILER OLMAYAN KISIM- Kutluhan’ın Görüşleri Villian, solo hikayeler, diyaloglar, espriler, efektler, yan karakterler filmi bir bütün olarak karşımıza çıkardı. Avengers’tan...

Bomba2 hafta ago

The Handmaid’s Tale İncelemesi – Emmy’e Doyamayan Dizi!

“Sitedeki ilk yazım ne hakkında olmalı?” diye uzunca bir süre düşündükten sonra, son zamanlarda izlediklerim arasında beni en çok etkileyen...

Bomba2 hafta ago

The Walking Dead 8.Sezon 4.Bölüm “Some Guy” İncelemesi

Walking Dead, başarısı ile birlikte zirvede en çok tartışılan dizilerden biridir. Bunun nedeni 8 sezon sürmesi olabilir. Post-apokaliptik bir dünyayı...

Bomba2 hafta ago

En Underrated Diziler #2: Luther!

Biz bir Underrated diziler yazısı başlatmıştık ve ilk olarak Person of İnterest‘i tanıtmıştım. Uzun süre boyunca yeni bir dizi yazılmamış olduğunu...

Bomba3 hafta ago

X-Men, Her An Marvel’a Geri Dönebilir! Disney, Fox’u Satın Almak İçin Harekete Geçti!

Başlığı olabildiğince nazik ve ilgi çekici seçmek için elimden geleni yaptım ancak yazımın içerisinde baya gaza gelmiş, baya kendinden geçmiş...

Bomba3 hafta ago

The Walking Dead 8. Sezon 3. Bölüm Monsters İncelemesi

Bu inceleme The Walking Dead 8. Sezon 3. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir.  Monsters yani Canavarlar bölümün adıydı. Bölümün adı neyse...

Bomba3 hafta ago

“The Lord of the Rings” dizisi neden olmamalı? Açıklıyoruz!

Marvel’i televizyona taşıdılar. Ölüm Defteri’ni görmezden geldik. Westworld ve Fargo, uyarlama seçimini, filmleri temel alıp ancak filmlerin senaryolarından bağımsız ilerleyerek...

Bomba3 hafta ago

The Gifted 1.Sezon 5.Bölüm ”boXed in” İncelemesi

Aksiyon dolu 4.bölümden sonra temponun biraz daha yavaşlayacağı öngörülebilirdi. Öyle de olmuş, fakat bu kalitenin düşmesini de gerektirir miydi? Ne...

Bomba3 hafta ago

Infinity War’da Beklenmedik Yeni Karakterler Olacak. Söyleyenler ise Russo Kardeşler!

Infinity War ve Thanos’un ayak sesleri artık gittikçe yaklaşıyor. Yaklaştığı için geçtiğimiz yaz gizlice izletilen fragman tüm dünya vatandaşları olarak...

Bomba4 hafta ago

The Walking Dead 8. Sezon 2. Bölüm The Damned İncelemesi

Bu inceleme The Walking Dead 8. Sezon 2. Bölüm hakkında SPOILER içermektedir. Rick ve tayfasının Negan’ın karakollarını teker teker basma...

Bomba