Connect with us

Bomba

Guardians of the Galaxy Vol. 2 Detaylı İncelemesi: Ayakları En Yere Basan Marvel Filmi! -SPOILER İÇERİR-

Yayınlandı

on

Filme girmeden önce yabancı basının yaptığı NÖTR yorumlar beklentimi bir nebze düşürmüştü aslına bakarsanız. Genel olarak Baby Groot övülmüş ve ilk filmin neredeyse aynısına benzer bir filmle karşı karşıya kaldığımız yazılmış, söylenmişti. Benim sözlerime ne kadar itibar ediyorsunuz inanın bilmiyorum ancak yazılarımı okuyanların buna önem verdiğini düşünüyorum ve öncelikle bunun için teşekkür ederim.

Bana inanın; Galaksinin Korucuyuları 2, Marvel filmlerinin bugüne kadar vermediği her şeyi size karşılıksız veriyor.

Bunların neler olduğunu SPOILER kısmında dibine kadar konuşacağım. Oraya gelmeden önce ise James Gunn’ı birazcık övmek istiyorum. Devam filmleri genelde selefini geçemez ve film ömürleri azalarak biter. Çok nadir olarak devam filmleri ilk filmi geçer. İşte bunlardan biri kesinlikle Galaksinin Koruyucuları 2 oldu. James Gunn, ilk filmi birazcık değiştirip önümüze sunabilir ya da tamamen bağımsız yeni bir film izletebilirdi ancak bunların hiçbirine uymayarak Marvel kozmik evrenine mükemmel mantıklı yollar ile bağlantılar kurarak bizi 3 saat boyunca mest ediyor. İlk filmin mizah seviyesi daha üst seviyelere çıkarılmış. Örneğin Peter’ın Ronan’ın karşısında şaşırtmak amaçlı yaptığı dansı hala saçma bulan biri olarak burada böyle sahnelerin olmaması beni mutlu etti. Mizahı, gösterişi ve hikaye örgüsünü sahnelere çok güzel yedirmiş film. En iyisi spoilerlı incelemeye geçip rahat rahat konuşalım.

Başlamadan önce not: Mantis ve Ayesha’nın kim olduğu hakkında daha derin bilgi sahibi olmak isteyenler için önceden yazdığımız içeriklere aşağıdan ulaşabilirsiniz:

Mantis Kimdir?

Ayesha Kimdir?

Görselin devamı SPOILER içerir.

babygroot-guardiansofthegalaxy2-217041

Tüm olayların başlangıcı, Ayesha liderliğindeki Sovereign’in Koruyucuları kiralayarak bir yaratığı öldürmeyi istemesiyle başlıyor. Hatırlıyorsanız ilk film Baby Groot’un dansı ile bitmişti. İkinci film ise bıraktığı yerden devam ediyor ve şahane bir intro ile filme gülümseyerek başlıyoruz zaten. Deadpool’un girişinden sonraki en güzel açılış sahnesine sahip çizgi roman filmi oldu. Baby Groot’un tüm filmin ana teması olarak işleneceğinden çok korkuyordum ki korkularım yersiz çıktı. Hatta bunu başrol Peter Quill için dahi söyleyebilirim. James Gunn’ın yaptığı en ince işçilik işte buydu. Bütün karakterlerin hakkını verdiği gibi zamana çok güzel yaymış. Ne eksik, ne fazla. Herkes rolünü tam ve yerinde oynadı. Hiç kimseden sıkılmıyorsunuz aksine her sahnede gözükmeyen kahramanların neler yaptığını bir an önce görmeyi istiyorsunuz. Bu sefer de öbür kahramana geçince geride kalan kahramanın ne yaptığını yarıda bıraktığı için aklınızda orada kalıyor. Tüm bunları düşündürebilmek çok iyi bir yönetmenlik ister.

Ayesha’nın isteğini yerine getiren Koruyucular, karşılık olarak Nebula’yı alırlar. Rakun’un rahat durmaması sonucu Sovereign halkı, Koruyucuları ölüm listesinin başına yazarlar ve bu sırada çıkan çatışma sonucu gemileri ağır hasar alır. Burada bir es vermek istiyorum çünkü gemiyi kaza yapmalarının sebebi Rocket ile Peter’ın girdiği saçma bir muhabbetti. Filmi sevdim gerçekten ancak denilen olumsuz yorumlardan birine katılmak zorundayım. Çok zorlama sahnelerin olduğu gerçeği… Burada yaptıkları muhabbetin geminin çakılması için bir sorun oluşturulmak adına yapıldığını gözümüze sokmaları MEH dedirtti. Bu meh tepkisi, Nebula’nın ıssız Ego gezegeninde tek başına oturan Gamora’yı uzay gemisiyle saldırmasına rağmen bir türlü vuramamasında iyiden iyiye arttı. Dağ yok taş yok ıssız dümdüz arazi ve Nebula bir türlü Gamora’yı vuramadı. Flash mı yahu Gamora? Dümdüz koşuyor ve yanlarına ateş etmesi bu kadar büyük bütçeli filme hiç yakışmadı. He tabii Nebula kız kardeşine kıyamadığı için sağına soluna ateş etti derseniz onu bilemem ama yine içi boş bir sahne izlediğimiz gerçeğini değiştirmiyor. Bu film, karakter gelişimi olarak 2 büyük yıldız verdi bize. Biri Nebula diğeri Yondu. Nebula’nın orijin solo filmini izliyor olsak ancak bu kadar güzel anlatılabilirdi. Her anı Thanos’un ona yaptıklarını anlatmasıyla daha da derinleşti ve değer kazandı. Ancak o sahne… Beni çok üzdü.

Bir diğer BABA karakter Yondu’ya değinmek istiyorum. The Walking Dead’in Merle karakteriyle kendini enfes sevdiren Michael Rooker, ne denli büyük bir oyuncu olduğunu kanıtladığını düşünüyorum. Yondu karakteri hem görünüş olarak çizgi romana birebir benzedi hem de yaptıkları ile. Yondu’nun Peter için yaptıkları en sonunda kendini feda etmesiyle son buldu. Ve insan dünyasında yaşayan biri olarak izlediğim en güzel cenaze sahnesine sahip karakterlerden biri oldu. Tüm Yağmacıların bir araya gelip onun tek hayali olan aralarına kabulünün ölümünden daha doğrusu fedakarlığından sonra gerçekleşmiş olması benim yüreğimi burktu. Harika bir veda oldu ve filmin asıl kahramanını çok duygusal bir şekilde uğurladık. Yondu’yu uğurlarken herkesin ortak görüşü MCU içerisinde sonunda birinin öldüğü yönünde oldu. Quicksilver’ın ölümünü ben dahil çok fazla kişi umursamadı. Bu yüzden Yondu’nun ölümünü MCU için cesur bir adım olarak nitelendirebiliriz.

jsc3020-cmp-v3781007-jsc3050-cmp-v2631009-comp-r-1486345142271_1280w

Sylvester Stallone’nin rolü uzunca süredir merak ediliyordu ve karşımıza orijinal koruyuculardan olan Stakar Ogord rolüyle karşımıza çıktı. Böylesi ünlü bir oyuncuyu Marvel evreninde görmek inanılmaz hoşuma gitti çünkü ben bir Rocky aşığıyım ve o filmlerle büyüyen biriyim. Bu yüzden Sylverster Stallone’yi ağırbaşlı ve formunda bir Yağmacı lideri olarak görmek harika hissettirdi.

Yaşayan gezegen Ego’ya gelecek olursak filmin başlangıcından sonuna kadar hakkını veren bir villain oldu. MCU bünyesinde gördüğümüz villainlar arasında hem zorluk seviyesi hem görünüş itibariyle en güçlülerin listesinin başlarında yer almayı hakediyor. Belki Dormammu sonrasında gördüğümüz en güçlü villain oldu. Dragon Ball izleyenlerin bolca duyduğu GOKU GEZEGEN YOK EDİYOR YEA cümlesini Ego’ya uyarlarsak ADAM GEZEGEN VE GEZEGEN YARATIYOR YEA diyebiliriz sanırım. Gezegen olan birinin nasıl baba olacağı yönündeki soruları ise Drax’ın da merak etmesiyle öğrenebiliyoruz. Nasıl doğduğunu bilmeyen ve milyonlarca yıldır yaşayan Ego, molekülleri yaratma ve kontrol edebilmesi sayesinde kendini gezegen haline getirebilen kutsal bir varlık. Bu kadar sakin ve sessizliğin elbette hayra yol açmayacağı malumken şok gerçeği öğreniyoruz: Peter’ın annesine tümörü yerleştiren kişi Ego imiş. Duyunca inanın süper güçlerim yoksa da ortaya çıkacağını hissettim öylesine sinirlendim. En sevdiğim insanı kanserden kaybetmiş biri olarak bunu duyunca ayak serçe parmağımdaki kanın beynime ulaşması çok çabuk oldu. Film ulan bu ne çok etkileniyorsun diye düşünmeyin. Zaten hayal dünyamızı bu denli genişlettiği ve kendi hayatımızdan kaçmamızı sağladıkları için çizgi romanları seviyor ve filmlerini izliyoruz. Bunu duyan Star-Lord ise o acıları yaşayan biri olarak ve anında babasına sıkmaya başladı. Ego’nun tek derdi her evrende bir çocuk yapıp gezegenine kaynak ve çocuk yaptığı gezegenleri kendi gezegeni haline getirmek olduğunu anlıyoruz. En azından ben öyle anladım. Böyle sonsuz bir varlık için ne kadar bencilce bir düşünce. Peter’ın Rasenganvari yaptığı top dışında ölümlü yanının ne kadar ağır bastığını görmüş olduk. Ölümsüz yanı ise Ego’yu dayak manyağı yaptı. Her ne kadar ölümsüz dahi olsa gezegenin beynini Groot sayesinde yok etmeleriyle Ego’da ölmüş oldu. Burada övmemiz gereken bir başka kişi yaşlı kurt Kurt Russell. Ego karakterini ve baba gibi davranmasını bize oyunculuğu ile gayet iyi yedirdiğini düşünüyorum. Marvel’in sık sık başvurduğu gençleştirme operasyonunu Kurt Russell’a da uyguladı. Resmen 1997 yapımı Tuzak yani Breakdown filminden Kurt Russell’ı izliyor gibi hissettim. Civil War sırasında genç Tony Stark’ı nasıl başarılı yaptılarsa genç Kurt Russell’ı da aynı şekilde başarılı yapmışlar. Tek sorun BEN SENİN BABANIM klişesine çok çabuk girmeleri oldu. Böylesi güçlü bir adamın Peter’ı veya Yondu’yu bu evrende bulması eminim daha kolay olmalıydı.

MV5BZDdkMTc4N2UtODNhMy00ZWQ2LWJhYmYtNDg1YTFlNTFiYzQwXkEyXkFqcGdeQXVyNjczOTE0MzM_._V1_

İkinci filmin en büyük eksiği diyebileceğimiz olayların başında Awesome Mix 2’nin ilkine göre daha az bilinen şarkılardan oluşması ve Galaksinin Koruyucuları denildiği an akla gelen ekibin ikişerli veya üçerli gruplara ayrılmasıydı. Tüm ekibi filmin başında ve sonunda tam olarak izleme şansımız oldu. Burada oluşturulan momentumu ikinci filmde ne yazık ki kaybetmiş gibi hissediyorsunuz ancak ekip ayrı ayrı dahi olsa gayet güzel bir şekilde işleniyorlar.

Filmi izlerken aklıma gelen düşünce evrenin ne kadar büyük ve sonsuz olabileceği oldu. Kendimi dünyada ninja tokatlamakla meşgul Daredevil gibi hissettim. Rocket ve Yondu Looney Tunes karakterleri gibi eşikleri atlarken sağda Uatu yani WATCHER karşımıza çıkıverdi. Uatu, bizim dünyamızın yer aldığı yıldız sistemine gözetmenlik yapan Watcher. Büyük olaylar olmadığı sürece etliye sütlüye karışmaz ancak çizgi romanların evrenler arasında yaşanan birçok savaşta ortaya çıkmıştır ve evrenin dengesini korumaya çalışmıştır. Burada ise Stan Lee’yi yine görüyoruz ve Stan Lee’nin de artık MCU evreninde bir Watcher olduğu gerçeğini kabul etmeliyiz. Zaten bunu doğrulayan kişi ise MCU’nun başı Kevin Feige olmuştu.

Easter Eggler:

 • Filmin sonunda izlediğimiz 5 sahneden biri olan orijinal Galaksilerin Koruyucuları şu şekildeydi: Stakar (Sylvester Stallone), Aleta (Michelle Yeoh), Charlie-27 (Ving Rhames), Mainframe (Miley Cyrus evet doğru okudunuz bizim Wrecking Ball Mainframe’i seslendirdi) ve Krugarr.
 • Ayesha’nın Koruyucuları yok etmesi için yaratmış olduğu kişi elbette ki Adam Warlock’tan başkası değil. Thanos ile Infinity Gauntlet hikayesinin önemli bir üyesi ancak onu MCU Infinity War’da görmemiz oldukça zor. Ancak bu savaştan sonra gelecek olan Galaksinin Koruyucuları 3 filminden sonra MCU için önemli bir karakter haline gelecek.
 • Howard the Duck’ı birden fazla gördük. Seviliyosun koca ördek!
 • Stan Lee’nin bir Watcher olması şu anlama geliyor. Fox, Marvel ve Sony tarafından bugüne dek çıkarılan tüm süper kahramanları bu sayede izlemiş olması. Boyutlar arası tüm evrene hakim bir Watcher olan Stan Lee… Madem öyle artık bu evrenler bir çarpışsın. Neden olmasın?
 • Kara Şimşek dizisinin yıldızı David Hasselhoff filmin her yerindeydi zaten. Peter’ın baba figürü olarak onu hayal etmesi ve bunu Yondu’nun vedasında ona bağlaması sağlam anlardan biriydi.
 • İnanır mısınız bilmem ama filmden önce kendi içimden Baby Groot’un ergenliğe gelerek filmi bitirceğine inandığım bir fikrim vardı. Bunu benden başka kimseye söylemedim elbet ama gerçekleştiğini görmek beni çok mutlu etti. Üçüncü filmde bizleri müthiş ergen bir Groot bekliyor ve şimdiden heyecanla bekliyorum. Bir de Groot’u seslendiren Vin Diesel’ın Groot’un harika formunu hala görmediğimizi söylemiş. İlk filmden daha devasa ve güçlü bir Groot’a ben evet diyeceğim. 

İncelememi bitirmeden söyleyeceğim son söz, ne benim ne başkasının incelemesinin görüşlerinizi engellemesine izin vermeyin. Alın biletinizi 3 saat boyunca eğlenmenize bakın ve süper kahraman filmlerinin çağında yaşıyor olduğumuz için ne kadar şanslı bir nesil olduğumuzu düşünerek filmden çıkın.

İnceleme hakkında eksik gördüğünüz noktaları bizlere yorum olarak yazın. Teorilerinizi ekleyin yine birlikte bir tartışalım. 

 

Okumaya Devam Et
yorum yapmak için tıkla!

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

 • En İyi Drama Dizisi
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
 • En İyi Müzik Kompozisyonu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel2 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba5 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba5 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba