Connect with us

Bomba

Inhumans vs X-Men: Emma Frost’un Bitişi ve Mutantların Başlangıcı!

Yayınlandı

on

Bu yazıyı, IvX’in son sayısını henüz bir saat önce okumuş, hala karışık duygular içerisinde olan bir okur, fan olarak yazıyorum. Başından itibaren aşağı yukarı bütün sayılarını haftalık incelemelerde yazmıştım. Malumunuz, Death Of X sonunda Terrigen bulutlarından birinin Cyclops –görünümlü Emma- tarafından yok edilmesi, aslında Terrigen zehirlenmesinden ölen Scott’ın mirasını yerine getirmek için bütün dünyanın zihninde yarattığı Cyclops’un Black Bolt tarafından öldürülmesinden sonra bu savaş bekleniyordu. Açıkçası Death of X’deki o muhteşem tvistten sonra aynı ekibin yapacağı bir savaş serisinden beklentim yüksekti. Hiç değilse çok tepki çeken Avengers vs X-Men’den daha iyi olacağına inanıyordum. Nitekim öyle de oldu. Motivasyon hatası olmayan bir savaş izledik altı sayıda. Yaşlı Hank McCoy’un Mutant komitesine hali hazırda geçtiği her yerde türlerini zehirleyen Terrigen bulutunun genişlemeye başladığını ve iki hafta içerisinde tüm atmosferi kaplayarak dünyadaki bütün Mutant nüfusunu yok edeceğini söylemesi üzerine ta Cyclops’un ölümünden beri elinde bir savaş planı olan ve başını Emma Frost, Storm, Magneto, genç Hank Mccoy ve Rogue’un, yani halihazırdaki bütün Mutant liderlerinin çektiği ekip herhangi bir pazarlık çabasıyla vakit kaybetmeden Inhumanlara savaş açarlar.

harbiden de hikaye boyu zihnini kontrol etmediği bir lockjaw kaldı neredeyse

harbiden de hikaye boyu zihnini kontrol etmediği bir lockjaw kaldı neredeyse

Plan özünde basit, ama detayları dahiyanedir. Magneto tek başına Crystal-Gorgon ekibinin gemisini indirir, Magik limboya hapseder. Emma, Dazzler’ın yardımıyla Black Bolt’u indirir –çünkü Black Bolt’un panzehiri Dazzler’dir , sesi emip geri uygunca iade eder- Magik onu da Limbo’da bir cihaza yerleştirir, Jean Grey, Cuckoos ile beraber Karnak’ın zihnini sonsuz kapsamlı bir mental labirente yerleştirir ve Fantomex hepsini birden kendi yarattığı sanal dünyanın içine saklar. Lockjaw’ı da E.V.A’nın içinde uyutur, geri kalan Mutantlar da New Atillan’a saldırır. Magik tuttuğu Inhumanı limboya atar. Magik Turizmin sayın yolcuları, hikayenin bu giriş, yani taarruz kısmı bence muhteşemdi. Üzerine çok uğraşılmış, çok iyi detaylandırılmış, karakterlerin güçleri ve davranışları çok güzel özetlenmişti. Bütün bunların sonundaki plan ise Forge’in yaptığı bir makine ile bulutu çekip kristalize etmek, yani yeni Inhumanların (nuhuman) sonu. Ancak plan ilk aşamada çok başarılı ilerleyip, bütün büyük aktörler yavaş yavaş devre dışı kalsa da hesaba katılmayan nuhumanlar Iso ve Inferno oyunu bozar. New Atillan’daki işgalden kaçmayı başarırlar. Inferno kendini Logan’ın önüne atarken Iso Forge’un yaptığı makineyi imha eder. Bu kısmı bence hikayedeki ilk zayıf noktaydı. Bu kadar detaylandırılmış bir saldırı planından sonra Forge’in Iso’yu ilk gördüğünde vurmaması hatta üzerine cihazın havalandırmasının nerede olduğunu ağzından kaçırması, Iso’nun gözgöre göre makinayı imha etmesi filan. Meh. Ama kredisi yüksek bir seriydi benim için ve ucuz bir hamleyle de olsa hikayeyi nispeten iyi bir yere bağladı.

Neden iyi, çünkü eğer biri makineyi de durdurmasa IvX Mohaç meydan muharebesi gibi daha ikinci sayıdan bitecekti –ki bence olması gereken de oydu denk güçler değiller de neyse- Bu noktadan sonra hamle yapma sırası Inhumanlara geçer, maç uzar, önce Karnak kurtulur sonra Inhumanlar Limbo’daki kafesten çıkarak Black Bolt’u bulurlar. Başında Havok’un beklediği bir makinaya bağlanmıştır uzun süredir taçsız kalan kral ve Havok istediği zaman öldürebilecek noktadadır. Ancak öldürmez, her halükarda Limbo’dan çıkamayacaklarını varsayar ve çıksalar bile bağlı olduğu makine sebebiyle sesini kaybetmiştir Blackagar. Ve kardeşinin intikamı, Alex Summers için bir kişinin ölümüyle alınabilecek kadar basit değildir. Burada dikkat çeken başka bir detay, Havok’un ilk Medusa ile karşılaşmasında söyledikleridir:

“Mesele Terrigen meselesi değil, mesele Mutant-Inhuman meselesi de değil, her şey aslında Scott ve Emma ile alakalı.”

Bu sözler beşinci sayıdandı ve bugün yayınlanan final sayısı öncesi müthiş bir soru işaretiyle bırakmıştı bizi. Belli ki Emma’nın diğer Mutantlardan farklı bir planı vardı ve Death Of X’in sonunda gördüğümüz deliliği buraya da taşmıştı. Bütün bunlar olurken bir ilginç gelişme daha yaşandı. Mosaic, Magneto ve Cyclops’un kafasındayken mutantların neden saldırdığını, meselenin ne denli ölüm kalım meselesi olduğunu anlar ve Forge’i esir tutan genç nuhumanlara anlatır. Savaşın moral tartışması bu noktada Khamala’nın sözleriyle zirveye çıkar: ”Bu savaşta iyiler kim?” Ancak genç nuhumalar daha hızlı bir şekilde sonuca gider ve Mutantlara hak vererek Forge ile beraber baştan daha portatif bir makine yaparlar ve sonuç olarak Mutantların yaşamları için yeni Inhumanlardan vazgeçerler. İki tane kahraman grubunun savaşı açısından daha güzel bir özet. Karşılıklı siyah ve beyaz noktaların daha saf, günahsız bir toplam tarafından gri bir alanda buluşması ve sonuç alınması. Ancak bir Disney animasyonu izlemiyoruz, dolayısıyla her şeyin toz pembe çözülemeyeceği belliydi, ancak ne derece sertleşeceğini kimse tahmin edemiyordu. Ve hakikaten de Lemire ve Soule, belki üzerine çokça konuşulacak ve elbet herkesi tatmin etmeyecek bir final yazdılar.

Peşinen söylemek gerekirse, ilk beş sayıdakini belki onla çarpacak kadar çok iyi bir savaş izledik final sayısında. Her şeyin çok hızlı geliştiği, bütün askeri hamlelerin, beklenen karşı karşıya gelişlerin sonuçlandığı soluksuz bir çarpışmaydı. Limbo’dan kurtulan Inhumanlar, New Atillan’ı X-Men kuşatmasından kurtarmak için döner ve çarpışma başlar. Emma, Johnny Storm’un zihnini ele geçirip Medusa’ya, Cuckoos da nuhumanların zihnini ele geçirip mental savunması olan Inhumanlara saldırtır. Bu olurken Emma ve Cuckoos’un siz nesiniz diye sorması ve zihin kontrolündeki Johnny Storm ve Nuhumanların “BİZ, SİZİZ!” deyişi tüyler ürperticiydi. Savaş büyük ölçüde Mutantların üstünlüğünde gider, hatta bunun farkına varan Reader, Medusa’ya çekilmelerini söyler ancak Medusa intikam ateşiyle yanmaktadır. Psylocke, Logan ve Laura’nın Medusa, Mcgee ve Reader’i sıkıştırdığı sahne muhteşemdi ancak kısa sürdü. Ahura Ennilux ile gelerek savaşı dengeledi ancak tam o sırada Moon Girl Medusa’yı bulup Mutantların neden saldırdığını anlatıp Terrigen bulutunu yok edecek cihazın kumandasını verdi. Iso herkesin beklediği eğer pazarlığa gelseler kabul edecek miydin sorusunu sorarak savaşın meşruiyetini sağladı ve Medusa belki Inhuman tarihinin en büyük fedakarlıklarından birinde bulunarak cihazı aktive etti. Bulut yok oldu ve tam savaş bitti dediğimiz anda hikayenin en çok tartışılacak kısmı başladı.

sekiz aylık çile bitti

sekiz aylık çile bitti

Emma sonuçtan tatmin olmamıştı ve Inhumanlardan Cyclops’un intikamını almak istiyordu. Ancak tam o sırada genç Cyclops aslında yaşlı versiyonunu Black Bolt’un değil, Terrigen zehirlenmesinin öldürdüğünü söyledi ve Emma, X-Men üyelerinden gelebilecek tüm desteğini kaybetti. Bu noktada yaptığı hamleler de söyledikleri de kendisiyle ne kadar uygun tartışılır. Evet, sıyırmış bir Emma’dan bahsediyoruz, yani bir stratejik dehanın, müthiş bir zekanın mantık çerçevesinden çıktıktan sonra yapabileceği korkunç şeyler olabilir. Ama Inhumanlara Mutantlara edilenleri hatırlatan türden hakaretler etmesi ve hepsinden de öte… GÖKTEN INHUMANLARI ÖLDÜRMEYE PROGRAMLANMIŞ SENTİNELLER İNDİ! Evet burası artık ne derseniz diyin mantık çerçevesinin sınırlarını biraz aşan bir noktadaydı, Emma Forge’un zihinini kontrol ederek bu makineleri yaptırmış Forge farkında olmadan. Yani nasıl’ı okey de, nedeni biraz bulanık sanki. Evet, Emma’nın mutlaka bir acil durum planı olacaktı, evet tabii ki barışçıl bir çözümden tatmin olmayacaktı ancak bu kadarı biraz abartılı gibiydi.

Tüyler diken

Tüyler diken

Ki unutmadan, henüz daha Ennilux gelmeden önce süren savaşta Emma Elmas halinde Black Boltun göğsünden kolunu geçirdi (arkasından insan üstü hızıyla yaklaşan Bolt’u fark edip saniyesinde elmas haline dönmesi, daha sıfırıncı sayıda uçurumdan atlayarak yaptığı antrenmanları açıklıyor, teşekkürler her detayı birbirine bağlayan Lemire-Soule ikilisi) yani zaten eyvallahı olmayacağını biliyorduk ama bu biraz Avengers vs X-Men’den kalma herkes barışsın tüm günahı bir kişiye yükleyelim herkes sıyrılsın mantığının çok abartılmış haliydi ki bu noktada artık hikayenin asıl anlatıcıları olan Lemire ve Soule’in elinden çıkıp editörlerin gelecek tasarruflarıyla şekillendiğini düşünüyorum. Yani Mutantların temiz bir başlangıca ihtiyacı vardı dolayısıyla aralarındaki tabiri caizse koyu gri karakterlerden komple sıyrılmaları yan yana duramayacak bir hale gelmeleri gerekiyordu ve bunu da Emma üzerinden yaptılar. Ancak dediğim gibi bu noktada Emma’nın davranışları deliliğin ya da hiçbir zaman kaybetmediği kötülüğün ve rövanş duygusunun dışında bir çizgiye geldi. Sentineller geldikten sonra Medusa’ya dönüp, “Sentineller Mutantları öldürmek için tasarlanmış cihazlardır ancak birkaç değişiklikle hedeflerine Inhumanları alabilirler ve sonuçta ikimizin türleri arasında çok da bir fark yok” dediği zaman, üzerine düşünülecek çok fazla şey çıkıyor. Yani evet bir yanıyla Terrigen dünyaya yayıldıktan sonra yeni yeni ortaya çıkan nuhumanlar da Mutantların çektiklerini çekebiliyor. Ve baskı altındaki bir türün çektiği işkenceyi tehlike anında başka bir türe uygulaması da çirkin de olsa imkansız değil. En basitinden şiddet gören bir çocuğun şiddete meyilli olması ya da toplama kamplarına büyüyen bir Magneto’nun Genosha’da insanları toplama kamplarına alması gibi. Ancak Emma Frost ne o dayak yiyen çocuk ne de toplama kamplarındaki Magneto. Evet birçok Mutantın katliamını en son da aşkı Cyclops’un kollarında ölümü bütün bunlar bir şey biriktirmiş olabillir ancak bütün sorunlar çözüldükten sonra kalkıp Sentineller ile gelmek, Mutantların tarihindeki en kötü simgelerden birini alıp başka bir türe yöneltmek, biraz fazla gibi. Ki, Mutant-Inhuman karşılaşmasının aksine savaşı başka bir boyuta taşıyor ve Sentineller Ennilux’a saldırıp içindeki yüzlerce Inhumanı öldürüyor. Bütün bunlar olurken Magneto’nun da Emma’nın yanında olduğunu görüyoruz ve hatta “Emma was right” cümlesini de duyuyoruz ancak hemen akabinde Magneto’nun da Emma’nın kontrolünde olduğunu öğreniyoruz o sırada. Bütün bunların üzerine Mutantlar ve Inhumanlar birleşip Sentinellere karşı savaşıyor, Logan Inferno’yu kurtarıyor ve biz bu aksiyonlarla beraber Resurrectiona giden yolda X-Men’in temellerindeki “iyi” faktörünü tekrar hatırlıyoruz.

hepimiz kardeşiz bu kavga ne diye mesajı da verildiğine göre ben çıkıyorum

hepimiz kardeşiz bu kavga ne diye mesajı da verildiğine göre ben çıkıyorum

Çözüm ise Medusa’nın, yanında sadece Sentineller olan Emma’ya saldırışıyla geliyor. Elmas halindeki Emma’yı öldürecek mi diye beklerken son anda Havok Medusa’ya saldırıyor, nasıl olduğunu bilmediğimiz bir şekilde Emma ile beraber ışınlanıyor ve savaş sonlanıyor. Açıkçası Sentinellerin savaş alanına girişinden finale kadarki kısım her ne kadar her şey ihtimal dahilinde de olsa biraz fazla uçuk ve kısır. Kısır diyorum çünkü bir yerden sonra her şey zihin kontrolü ya da makinelerle gerçekleşiyor ve hepsinin sorumlusu tek bir kişi.

Emma’nın hakkı yendi diyemeyeceğim, neticede yapabileceklerinin sonu olmayan bir karakter ve bunca Sentineli karşılayacak kadar da parası da var (inşaat seyreden yurdum insanı mode off). Ancak bir karaktere bunca rol yüklenmesi, tuttu diye karanlık ve sıyırmış yanları bu kadar fazla ve adeta Batmanvari her şeye korkutucu şekilde hazırlıklı bir Emma, bir noktadan sonra karakter gelişiminden kopabiliyor. Dediğim gibi, X-Men’in geleceği açısından stratejik bir hamle çünkü bahardan itibaren artık klasik süper kahraman motivasyonları ve metodları olan Mutantlar göreceğiz dolayısıyla içlerindeki şeytandan tamamen sıyrılmaları lazımdı. Ama bu hikayenin akışını bozmayacak, uçuklaşmayacak şekilde olamaz mıydı? Belki de olamazdı. Belki de son on seneki Mutant hikayelerinin kaderi budur. Ticari kaygılar hiçbir zaman hikaye anlatımının kalitesiyle tamamen uyuşmaz genellemesinde bulunabiliriz artık içinde X geçen hikayeler için. House of M, Avengers vs X-Men Mutantları geri plana ve sorgulanan bir pozisyona itme kaygısıyla yönlendirilmiş, ticari kaygıların gölgesinde hikayelerdi. Bu yüzden birçok açıdan sorunlu bir akış ve moral altyapı vardı. Inhumans vs X-Men ise bunun tersi kaygılarla, X-Men hikayelerini tekrar düze çıkarmak için yazılmıştı ve olumlu da olsa yine ticari kaygılar vardı, bu da hikayeyi finalde bence baltalayan bir etken oldu. Ancak bütün bunlara rağmen soluksuz bir hikayeydi, bu açıdan asla AvX ile bir tutulamaz. Bunun yanında Emma Frost ölmedi, X-Men editörleri son röportajlarında kendisi için önemli planları olduğunu söyledi, dolayısıyla diğer X-Men karakterleri savaş baltalarıyla beraber bu altı sayıda olan biteni gömse dahil, her şeyden önce bir hatırlatıcı olarak devam edecek Emma, bu bir X-Force serisiyle olur, yeni bir Brotherhood Of Evil Mutants serisiyle olur, tahmin etmediğimiz kadar zekice bir pozisyonda olur. Ancak bu hikaye, finalindeki uçukluklarıyla beraber X-Men’in yeni döneminde de etkisini sürdürecek, Mutantlar biz artık tertemiziz mesajı verse de gökten inen Sentineller hatırlanacak ve belki de tekrar yeryüzüne uğrayacak. Bunları bilmiyoruz henüz. Tek bildiğimiz Medusa ve Black Bolt’un dünyayı terk ettiği, New Atillan’ın yüzyıllar sonra demokrasi ile yönetileceği ve başka bir uçuk nokta olan, Emma Frost’un saklandığı yerde kendine Cyclops’un son X maskesinin bir başka uyarlamasını yaptığı..

bu maske oldu mu şimdi, hiç emin olamıyorum (bkz. Judge Dredd)

bu maske oldu mu şimdi, hiç emin olamıyorum (bkz. Judge Dredd)

Evet, belli ki Bendis’in AvX sonrası yarattığı ve çok tutan devrimci Cyclops figürü, Emma üzerinden ve daha tehlikeli, daha siyah tonlarla sürecek. Ancak nereye varacak bilmiyoruz. Dolayısıyla Inhumans vs X-Men serisi, başlıkta da vurgulamaya çalıştığım gibi tüm Mutantlar için arınma ve cehennemin dibinden (evet Limbo şakası, vurmayın) gün ışığına çıktığı, Emma’nın ise daha da karanlıkta, daha da perde gerisinde bütün Marvel evrenini yeni sürprizlere hazırladığı bir dünyanın kapılarını açtı bize, uçuk bir finalle de olsa, güzel günlerin ipucunu verdi.

Siz de hikaye hakkındaki görüşlerinizi yazın, yorumlarda buluşalım, çizgi romanla kalın!

Bomba

Avengers: Infinity War İncelemesi – Yeni Bir Bakış Açısı ve Tüm Easter Eggler!

Yayınlandı

on

27 Nisan Cuma günü, çok önemli bir olay gerçekleşti. İnsanların ateşi bulması gibi, sanat rönesansı, din reformu ve hatta hatta sanayi devrimi yaşamış Dünya, 27 Nisan Cuma günü en az bunlar kadar önemli bir “Sinema Devrimi” yaşadı. Ben, Avengers: Infinity War’u bu şekilde özetliyorum. Filmin artısı, eksisinden bahsetmiyorum. Elbette artıları, eksileri, klişeleri her süper kahraman filminde olduğu gibi bunda da var. Ancak sıradan bir insan olarak yarınımı zor planlayabiliyorken Marvel Stüdyo’nun 10 seneyi fazla riske girmeden, garantici bir yol ile dahi olsa ilmek ilmek işlediği, hatalardan çok başarıyla karşımıza çıktığı 10 senelik bir devrimden bahsediyorum. Tüm sinema filmlerinin, daha çekim aşamasındayken bile planlarını Disney-Marvel filmlerinden uzak tutarak planladığı bir süreçten bahsediyoruz. Marvel’in çağdaşı, en büyük rakibi DC bile sadece bu evrene yetişebilmek adına daha emeklemeden koşmaya çalıştı. Sonuçlarını hepimiz biliyoruz. Bu açıdan Marvel, 2000’li yılların en büyük devriminin, en büyük planlamasının son halkasını 27 Nisan günü Infinity War ile bizlere sundu. Şimdi gelin bu epik filmin detaylarına girelim.

Yazımız buradan itibaren SPOILER içermektedir.

Infinity War Avengers GIF by Marvel Studios - Find & Share on GIPHY

 

Infinity War, adına yakışır bir şekilde tüm evreni ilgilendiren bir meseleyi konu alıyordu. O meselenin adı da Thanos idi.

Öncelikler her zaman söylediğim bir konu şudur ki, bir filmin düşmanı ne kadar iyi ise filmde o kadar tutar. Marvel’ın en büyük eksikliğini yaşadığı villain konusu, Thanos ile kökünden çözüldü. 10 yıllık planlama tamamen buna mı odaklıydı bilinmez ancak Thanos, bildiğimiz kötülerden değildi. Çünkü kendi düşüncesine göre evren, bir denge içinde olmalıydı. Bu dengenin önünde ise sınırsız nüfusa ve isteğe karşılık sınırlı kaynaklar yer alıyordu. Evrenin dengesi ancak yaşayan nüfusun yarısını fakir, zengin, büyük, küçük ayırmadan öldürmekten geçiyordu. Thanos’un düşüncesini biz insanlar soykırım olarak görsekte onun böyle bir hayali var ve karakterini oturtan olay tamamen bu denge meselesi. O yüzden Thanos’un yaptığını yanlış bulurken, onu anlayabiliyorsunuz. Yanlış olduğunu düşünseniz dahi onunla empati kurabiliyorsunuz. Ben bu empatiyi en son Darth Vader ile kurabildiğimi şu an anımsıyorum. İşte Infinity War’un güzelliği burada yatıyor. Sinema tarihinin en sevilen kötüsü Darth Vader ile Thanos’u yan yana bir cümle içerisinde geçirebiliyorsunuz. Elbette bu benim kişisel düşüncemdir ancak sizlerin de içten içe bunu düşündüğünüzü tahmin edebiliyorum.

Thanos’un motivasyonu, tüm stoneları toplayarak bu dengeyi tek bir parmak şıklatmasıyla sağlamaktı. Titan’ın evreni dengelemek için yola çıkması elbette o yolun Avengers ile kesişmesine yol açtı. 3 taşın direkt olarak bizimkilerin elinde olmasının (Loki’yi de artık bizden sayıyorum) doğal bir süreci olarak Thanos, Avengers ve Galaksinin Koruyucuları ile birden fazla karşılaştı. Hepsinde de ekiplerimizin hem taşlar hakkında ne kadar az bilgisi olduğunu ve Thanos’un yanında ne kadar güçsüz kaldıklarını anlamış olduk. Üstelik Russo kardeşler, Avengers gibi bir ekibin Thanos’un yanında ne kadar aciz duruma düştüğünü bizlere birden fazla kez gösterme cesaretinde bulundular. Bizim 10 yıl boyunca şikayet ettiğimiz ne kadar detay varsa ki örneğin tek filmlik villainlar, cesur kararlar alınamaması gibi soruların cevaplarını tamamen son filme sakladıklarını anlıyoruz. Bunun için bile Infinity War, tüm sinema severlerin kalbinde çok özel bir başarı çıtası olarak duracak. Bir Yüzüklerin Efendisi için gösterilen saygı ve sevgi, hem şimdi hem ileride Infinity War içinde gösterilecek. Benim kısa süreçli kehanetim bu yönde.

 

Infinity War Avengers GIF - Find & Share on GIPHY

 

Filmin adı direkt olarak Avengers ile başlasa bile, Infinity War bir Thanos filmidir. Spider-Man: Homecoming’in başında yazdığı BU BİR PETER PARKER FİLMİDİR ibaresi yoktu belki ama Thanos’un solo filminde gözüken Avengers üyeleri dersek sanırım kimse karşı çıkmayacaktır. Filmin bu gidişatta ilerlemesi, sona doğru giderken bizim kafalarımızın karışıklığı yerine herkese empati yaparken bulmamızı sağlıyor.

Espriler ve umutsuzluğun bu kadar dengede tutulabilmesine ise ayrı hayran kaldım. Bir önceki sahnede gülerken diğer sahnede gözleriniz tamamen açılmış bir şekilde şoka girebiliyordunuz ve daha az önce güldüğünüzü unutuyordunuz. Russo kardeşler, tıpkı Thanos gibi bu filmde denge’yi harika bir şekilde kullanmış. Hollywood’un en çok para kazanan ünlülerini tek bir filmde buluşturacaksın ve hepsine aynı süreyi aynı diyaloğu sorunsuz bir şekilde vereceksin? Bu denge değil de nedir arkadaşlar? Konuşurken basit konular gibi gelebilir ancak dışarı çıkarken 2 arkadaşınızı yan yana getiremiyoruz bazen yahu. Oradan yola çıkın gerisini siz düşünün.

Tüm bu süreç ise Thanos’un güneşin karşısına geçerek gururlu bir şekilde gülümsediği an içindi. Kahramanlarımızın yarısından fazlasıyla birlikte tüm evrenin yarısı öldü. Beni en çok üzen ölüm şahsen en sevdiğim kahraman olan Spider-Man oldu. Tom Holland’ın orada yeni kahraman olmuş, genç bir Peter Parker olarak ÖLMEK İSTEMİYORUM cümlesini ağlayarak tekrar etmesi her seferinde kalbimi paramparça edecek. O sahne için tek ama tek bir isteğim vardı.. Bir gücüm olsaydı ve Russo Kardeşler’e ulaşabilseydim ölmeden önce son cümlesinin gökyüzüne bakarak “ÜZGÜNÜM BEN AMCA..” olmasını söylemek olurdu. Bu ölüm zaten üzücüydü ancak destansı olması için tek eksik bu cümleydi. Olmadı tabii bu ancak Peter Parker’ı öldürmek bile çok cesur bir karardı. Sadece bu yüzden bile Russolara ve senariste hayran olmamak elde değil. Ölen kahramanlarımızın listesini bir verecek olursak baştan sona;

 • Heimdall
 • Loki
 • Gamora
 • Bucky
 • Black Panther
 • Scarlet Witch
 • Vision
 • Falcon
 • Groot
 • Doctor Strange
 • Spider-Man
 • Star-Lord
 • Drax
 • Mantis
 • Nick Fury ve Maria Hill (End Credits)

Kalanlar ise klasik Avengers ekibimiz Captain America, Iron Man, Thor, Hulk, Black Widow, War Machine’nin yanı sıra Nebula, Rocket, Okoye ve M’Baku kaldı.

İlk Avengers filmine geri dönecek olursak orijinal kadro yaşarken, yenilerin neredeyse tamamı öldü. Buradan çıkabilecek bir ihtimal şu, gelecek filmde eskilerin yeniler için kendini feda ederek ölümlerin değişmesi ve bu sayede New Avengers olarak yola devam edilmesi. Bu akla hemen gelen, en basit çözüm umarım bunu denemezler ve ölümlerin arkasında dururlar.

Gelelim bu işin nasıl çözüleceğine. Aklımda 3 teori var;

1- Gamora’nın ruhunun ruh taşına hapsedildiği ve ikinci filmde Thanos’u bu şekilde içeriden durduracakları. Infinity Stones, Thanos ile birlikte yok olabilirler.

2- Dr. Strange’in 14.000.653 ihtimalden sadece birinde kazandıkları süreci o andan itibaren başlatmış olduğu. Bu ihtimalde ise Tony Stark’ın hayatı çok önemliydi. Bunun yaşanmasının 20 dk öncesinde Stark-Parker ve Taş arasında seçim yapması gerekirse taşı seçeceğini söyleyen bir kadim büyücü anında kararını değiştiriyor ve taşı düşmana veriyorsa bu, o tek ihtimal sürecinin çoktan başladığını gösteriyor. Kendisinin fedakarlık yapıp ölümünü görse bile bu süreci başlatan Strange, bitiren ise Tony Stark olacak gibi duruyor şu an için.

3- Filmin sonunda Nick Fury’nin sinyal gönderdiği Captain Marvel, hikayenin en büyük unsurunu oluşturabilir ve Thanos’u yenmede çok güçlü bir müttefik olabilir.

Umarım dördüncü bir seçenek çıkar ve tüm izleyenleri tatmin edecek bir şekilde Marvel’ın yeni faz filmleri şekillenir. Bu faz şekillenirken ise tek isteğim, Spider-Man geri dönerse artık Tony Stark’ın hegomanyasından çıkması. Spider-Man’in MCU’ya dönüşü hayatımda aldığım en heyecan verici haberlerden biri iken yavaştan pişman olmaya başladığımı hissediyorum. Tony ile olan ilişkisi iyice Rick and Morty’e bağladı. Bu da beni oldukça rahatsız ediyor.

Gelelim Easter Egglere ve filmden önemli anlara;

 • Loki’nin Thor için kendini feda etmeden önce BİZDE DE HULK VAR sözü ilk Avengers filmine gönderme olmakla birlikte sırf bunu Loki söyledi diye inanılmaz hoşuma gitti ve ilk maddeye eklemek istedim.
 • Hulk belki sadece bir kere sahneye çıktı ama bana film boyunca yeten HULK vs THANOS’u görmemizi sağladı. Ağır dayak yedi belki ama o versus’u görmeseydim çok mutsuz olurdum.
 • Çizgi romanlarda dünyayı uyarmaya gelen Hulk değil Silver Surfer idi. Ancak “THANOS GELİYOR” sözü ikisinin de kullandığı ortak nokta oldu.

 • Loki ölmeden önce Thanos’a teklif ettiği REHBERLİK hizmetini çizgi romanda da sunuyor ve bunu yapıyordu. Filmde ise kandırma yolunu seçerek Loki’yi erkenden öldürdüler ki, çok iyi bir karardı. Thor’un motivasyonu tamamen buradan kaynaklı oldu ve mantıklıydı.
 • Aklıma takılan bir soru var, takipçiler aydınlatırsa memnun olurum. Thanos, bu filmde eldiveni Cüce Eitri’ye zorla yaptırdı ancak Age of Ultron’un sonunda “FINE, I’LL DO IT MYSELF” cümlesiyle eldiveni kendisi Xandar’a benzer bir yerden alıyordu. O sahne için;

End Credits sahnesini saymamış olmaları bir ihtimal ancak burası cüce şehri falansa bir şey diyemem elbette.

 • Thanos’un görevini başarıyla yerine getirip sonunda dinlenebileceği bir yer teması, çizgi romanda ÇİFTÇİ THANOS olarak işlenmişti.

 • Tony Stark’ın Ebony Maw’a yaptığı Squidward benzetmesi MCU tarihinin en komik esprisi olabilir. Düşündükçe hala gülüyorum.
 • Thor, MCU tarihinde çekilen filmler hatta dizilerin bile gerisinde kalan bir karakter oldu. Ragnarok filminde Thor’u nihayet çizgi roman karizmasına yaklaştırmışlardı. Infinity War filminin ise Thanos ile birlikte en büyük yıldızıydı. Wakanda savaşında gösterdiği performansla tüm izleyenleri kendinden geçirdi.
 • Cüce Eitri’yi biricik Tyron Lannister’ımız Peter Dinklage canlandırdı. Eitri’nin çizgi romanlarda ilk çıkışı 1983 yılında yayımlanan Thor Annual 11.sayısıdır.
 • Thor’un MCU içerisinde 1500 yaşında olduğunu öğrendik.
 • Spider-Man’in Thanos’un yüzüne ağ atması bir ilk değil. Daha önce çizgi romanda da aynısını yapıyor.

 

 • Filmde en büyük süprizi Red Skull’ın geri dönüşü ile yaşamıştık. Ben filmde kendimi tutamayıp OBAAA diye bağırdığımı hatırlıyorum öyle güzel bir detaydı. Belki Thanos’un generallerine katılsaydı çok daha güzel olabilirdi ancak Ruh taşını koruyan biri olması ayrı anlamlıydı. Tek bir sahnesi olmasından ötürü karakteri bu sefer Hugo Weaving değil, The Walking Dead’de Aaron olarak tanıdığımız Ross Marquand canlandırdı.
 • Tony’nin Pepper ile konuşmasında çocuklarının olduğunu görmesi ve ismini Morgan olarak koyduklarını hatırlıyorsunuzdur. Morgan Stark, çizgi romanlarda var olan bir karakterdi. Kendisi Tony’nin kuzeniydi ve ikili, hiç anlaşamazlarmış. Sonrasında Morgan Stark, bir trafik kazası geçirerek ölüyor.
 • Groot’un film boyunca oynadığı oyun 81 yılına ait Defender idi. Filmde The Defenders’ı beklerken oyun isminde görebildik ancak.. Neyse. 
 • Thanos, Reality Stone’u kullanarak Mantis ve Drax’ı şekilden şekle soktuğunu hatırlıyor olmalısınız. Çizgi romanlarda ise bunu Nebula’ya ve Thanos’un erkek kardeşi Eros’a bunu uyguluyordu. Şekil A’da görüleceği üzere;

 

 

Okumaya Devam Et

Bomba

Avengers: Infinity War Film İncelemesi – Hem Spoilersız Hem Spoilerlı!

Yayınlandı

on

Yazımızın ilk kısmında SPOILER YOKTUR. FİLMİ İZLEMEYENLER AŞAĞIDAKİ SPIDER-MAN GİF’İ VE SPOILER UYARISI ALANA DEK YAZIYI OKUYABİLİRSİNİZ.

Dipnot: Anıl’ın full Spoiler dolu ve Easter Eggleri anlattığı yazısı ise yakında karşınızda olacak 🙂

Tam 10 yıl… Iron Man filmi ile başlayan MCU macerası, tüm hızıyla devam ediyor diyemeyeceğim. Infinity War filmine kadar en iyi film bana göre hep Iron Man oldu. Robert Downey Jr. uzun süre en iyi oyuncu seçimi olarak MCU’nun yüzü oldu. Sonra az bir ihtişamla Thor geldi. Başarılı komedisiyle Guardian of Galaxy, iyilik emsaliyle Captain Amerika, mistik sanatıyla Dr. Strange ve sebebini bilmediğim bir şekilde büyük gişe başarısı yapan Black Panther geldi. Agent of Shield da televizyonda senaryosuyla boy gösterdi. Koskoca 10 yıl, Infinity War filminin hazırlığıydı. Başarılı filmlerin arkasında hep bu hazırlı yatmıştır. Senaryo hazırlığı uzun yıllar sürer. MCU bu hazırlığı beyaz perde de yaptı. Sürekli gelişen ve evrilen senaryolarıyla 2018’e geldi. Bitti mi? Hayır. Ant-Man ve Captain Marvel filmleriyle birlikte, Avengers’ın son filmine hazır olacağız. Bu sinema stratejisinin başarısına sinir oluyor ancak ayakta alkışlıyorum. Gelelim Infinity War filmine…

Halihazırda efsane olan Avengers Theme, Infinity War filmine süper kahraman girişlerini süsleyerek, en iyi film müziklerinden biri olarak hafızlara kazındı. Peki 2 milyar $ hasılatı geçeceğini düşündüğüm bu yapımın başarısı neydi? Öncelikle demin konuştuğumuz 10 yıllık serüven. İzleyici kitlesini koruyup, sürekli artırması. Bir film önce Black Panther ile elde edilen büyük başarı bunun ilk kanıtı. Spider-Man’in efsane sözüyle devam edeyim. “Büyük güç büyük sorumluluk getirir.” MCU’nun karşı karşıya kaldığı durum buydu. Bu kadar hayran kitlesi, bu kadar film büyük beklenti yarattı. Ve beklentiyi karşılayıp, ikinci filme daha büyük bir beklenti yarattı. DC, çığ gibi büyüyen bu başarının altında kaldı. Infinity War’ın yanında Justice League, çocuk filmi gibi kaldı. Hatta Captain Marvel ile, Wonder Woman başarısını da ellerinden almak istiyorlar. Brie Larson ile bunu yapabileceklerini düşünmesem de, Captain Marvel’in güçleri buna imkan sağlıyor. Peki Marvel filmlerini sevmeyen ben, Infinity War’u neden beğendim? Ona geçelim.

Malum sahne – Hulk’un Loki’yi dövmesi- ile Marvel komedisine karşı cephe almıştım. Deadpool ile komedi filmi budur deyip, küçümsemeye devam ettim. Ama sonra Thor Ragnarok’ta malum sahneye gönderme yaparak beni de güldürdükleri vakit, beyaz bayrağı çektim. Son noktayı Infinity War koyacaktı. Filmin yarısında tüm salon kahkahalarla gülerken ben gülümsemeden öteye geçmedim. Hala küçümsüyordum. Ama filmin sonunda bu kahkaha atan insanları birden ağlatmaya başladıklarında bu başarının önünde eğildim. Senaryo olarak da, hala en iyi süper kahraman filmi olan Dark Knight’a rakip olacak tek film olduğunu kabullendim. Kurgusu, soru işaretleri, gizemi, finali, villian prensipleri, yan hikayeler, giriş, duygu değişimleri on numara beş yıldızdı. Göze batan Cgi sahnelerinin yanı sıra, muazzam planlar ve sekanslar bulunuyordu. Bu sahnelerde iki düşman – Thanos ve Iron Man- boy gösteriyordu. Robert Downey Jr. ve Josh Brolin, MCU filmlerinin üzerinde bir oyunculuk sergiledi film boyunca. Ama yalnız kalmadılar. Her ekibin hikayesini ayrı bir filmmiş gibi izlediğimiz bu harika yapımda, diğer süper kahramanlar da bizi etkilemeyi başardı. Rocket, Thor, Heimdall, Gamora, Wanda, Star Lord, Spider-Man.. Ufacık sahneler, unutulmayacak duygular yaşattı.

Bu bir sanat filmi değil o yüzden derin bir yönetmenlik beklemiyordum ancak tatmin oldum. Bir Tarantino ya da Nolan ekibi olmadığı için senaryo, diyalog beklemiyordum, tatmin oldum. Tiyatral oyunculuk bekliyordum, doğal oyunculukla karşılaştım. Bu artı yönler ve daha fazlası nedeniyle Infinity War, sinemada izlenmeyi hak ediyor. Buradan sonra spoiler içeren yoruma geçip, beğenmediğim kısımlara değineyim.

Infinity War Avengers GIF by Marvel Studios - Find & Share on GIPHY

 

SPOILER İÇERİR:

Çizgi romanlarla uyumu, hikayeleri değiştirip kurguya dahil etmeleri muazzamdı. Red Skull’ın eksik kalmış hikayesi tamamlandı. Thor’un halkını, kardeşini ve dostunu kaybettikten sonra intikamına kadar gelen hikayesi dopdoluydu. Rocket ile dertleşirken ağlaması, intikam için Nidavellir’in ışığına maruz kalışı, Wakanda’daki savaşa girişi ve Thanos’a son darbeyi vuruşu… Ragnarok ile birlikte gerçek bir Tanrı olan Thor, bu filmle zirveyi gördü.

Captain America, mükemmel bir giriş yapsa da, fragmanda bizi kandıranlardandı. Sahte bir Hulk sahnesinin yanı sıra, eldiveni tutabilen Captain America; Thor, Iron Man, Dr. Strange hatta Iron-Spider’ın yanında eksik kaldı. Thanos tehlikesi mevcutken Captain America’ya güvenmeyen, tutuklayın diyen Bakanlık, herhangi bir varlık gösteremedi. Nick Fury bile parmak şıklatmasında on saniye önce olanları öğreniyor. Bu da Wakanda ve Titan’da geçen savaşların, senaryoyla uyumunu gösteriyor. İnsanların, Ant-Man ya da Hawkeye’ın ulaşamayacağı iki bölgede büyük savaş gerçekleşti. Bu da klasik New York istilasını kırmış oldu. Hulk’ın uyanamaması, hayran kitlesini sinir etse de başarılı bir yan hikayeydi. Araları kötü olan Bruce-Hulk ikilisi kendi hikayesini finale taşıdı.

Hugo Weawing, ufak bir rol için Red Skull’a dönmemesinin yanı sıra, Peter Dinklage’in ufak bir rol için Infinity War’a girmesi enteresan uç noktalardı. Gerçi bu ufak rolü Peter, fazla iyi oynadı. Yüz hatları yeter. Dev Cüce tezatı da beğendiğim yanlarındandı. Taşlara gelirsek, 4 taş için bir feda mevcuttu. Wanda, Vision’u feda ederken, Strange, Iron Man için taşı feda etti. Thanos ve Quill ruh taşı için Gamora’yı öldürmeyi göz aldı. Ve biri başardı da! Başta bahsettiğim gülen hayranları ağlatan sahneler ağırlıkla bunlar oldu.

Thanos’un Death’e aşkını işlememeleri ve bunu Gamora üzerinden yapmalarının yanı sıra, Dr. Strange’in sahneleri haricinde beklemediğim bir duygu yaşamadım filmde. Birçok karakterin öleceğini biliyorduk. Tony’nin ölümü bekledim ki bu beni ağlatabilecek tek sahne olurdu. Çünkü Pepper ile aile kurma hayalleri güzel bir sahneyle işlenmişti. İlk filmde kurtulsa da ikinci filmde ölmesini bekliyorum. Yıllardır korktuğu tüm arkadaşlarını kaybetme durumu gerçekleşmiş olsa da, ikinci filmde tüm arkadaşlarını geri getirdiğinde kendisinin ölmesi olası. Kısacası onları geri getirmek için düşünmeden kendini feda edecektir. 2 film oluşunun dezavantajları var. İlk filmde ölenlerin diğer filmde geri geleceğini herkes biliyor artık. Teoriler önemli değil. Gelecekler mi gelecekler. Önemli olan bunun olması için ne feda edecekleri. Thanos’un filmi olan Infinity War’dan sonra, ikinci film Avengers ekibinin filmi olacak ve mutlu son gelecek. Başta da söylediğim gibi en iyi süperkahraman filmi Dark Knight bile mutlu sonla bitmişti. Rises filmi bu yüzden rezalettir gözümde. Batman nükleer bombayı havada patlatıyor, şehri için kendini feda ediyor ama bir bakıyorsun CatWoman ile balayında Paris’te. Hoş değil. Mutsuz son istiyorum. Wanda’nın rage atıp herkesi öldürmesini istiyorum. Çok mu?

Film, muazzam bir Cgi başarısı olarak tarihte yerini alacaktır. Bazı sahnelerde suratlar yapma dursa da, Thanos, çizgi romandaki halinden kat kat iyiydi. Ağlayan bir villian… Sinemada izleyin, 2 milyar dolar hasılatı görelim. Sağlıcakla kalın.

Okumaya Devam Et

Bomba

2017’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Filmleri

Yayınlandı

on

Uzun süredir gerek eğitim durumu gerekse yolculuklarımdan dolayı yazamıyordum. Hali hazırda vaktim olmasa bile evren ve sinema savaşları ile geçen bu yılın küçük bir değerlendirmesini yapmayı kendime borç bildim.

Öncelikle 2017 yılı; birbirini hiç tanımadan sadece mesajlar ile bir araya gelebilen, samimi bir şekilde kar amacı gütmeden fikir alışverişi yaptığımız, bir kişi dahi olsa ulaşmaktan, yeni şeyler kazandırmaktan çekinmeyen bu ailenin, küçük de olsa bir parçası haline geldiğim, her şekilde güzel hatırlayacağım bir yıl olacak.

Ama, 2017′ de sinema da her şey güllük gülistanlık değildi. Bu durum vizyona da yansıdı. Gelin listeye bir göz atalım.

RESIDENT EVIL:FINAL CHAPTER

Önce oyunu ile tanışıp filmlerine yönelmiştim. Kendimce daha çok olayın içinde yer alabildiğim için oyunlarını filmlerine her zaman tercih ederim. Ancak finale yakışmayan, bayağı ve ruhsuz olmuş. Serinin en kötü anlarında bile hepimiz Mila Jovovich ile filme tutunduysak da artık o ruh kalmamış. Son film şimdiye kadar gördüğüm en kötü uyarlama ve CGI’lara sahip. Film boyunca müthiş bir isteksizlik hakim. Bitse de gitsek havasında son bir iş çıkmış ortaya. Mila Jovovich de tek başına bir yere kadar.

Sanki FPS oyununu hayatında hiç oynamamış birinin ilk defa aksiyon-savaş içerikli bir oyunu izlemesine maruz kalıyorsunuz gibi bir his uyandırdı.

DUNKIRK

Bomboş. Koskoca bir hiç. Yüzü bile gözükmeyen Tom Hardy. İnsanı olaydan soğutan bir durağansızlık. Anlamsız bir zaman bükümü. Belgesel yapayım derken, yarısında filme karar vermek. En ünlü psikologların bile ‘Bitmedi mi daha?’ diye soracağı bir drama. Nolan’ın eline yüzüne bulaştırdığı bir zaman kaybı olmuş kendileri. Büyük umutları boşa çıkarmakta başarılıydı.

TRANSFORMERS: THE LAST KNIGHT

Git gide yıprananlar diye listeyi değiştirsem daha iyi olacak sanki. Efsane seri her seferinde bir adım daha geriye düşüyordu ki, dibi boylayana kadar. Öncelikle belirtmeliyim, iyi robotların yaramaz robotlarla savaşması iki saat yirmi sekiz dakika gibi bir süre beni tutamaz. Üstelik öyle kendini tekrar ediyor ki, süre iki kat yavaş geçiyormuş gibi geliyor. Mark Wahlberg gibi bir zamanın bitik efsanesi filmde başrol oynayınca insan kendine kızıyor ‘Baştan anlamalıydım!’ diye.

Tek olumlu puanı alan şey ise, dünyanın insanlıktan önce bu yaşlı arabalara ait olması teması olmuştu.

TESTERE 8

Ben hayatımda böyle rezalet görmedim. Bir kere bile heyecanlandırmayan film olay örgüsü olarak 2. filmin kopyası olarak da hiç bir yeni şey katmamış durumda. Jigsaw öleli 10 yıl geçmesine rağmen adamları işi hala devam ettiriyor. Bu zaten 4. filmden itibaren mükemmel dizayn edilmiş bir iplik gibi çözülüp 7. filmde her şeyin başladığı yerde mükemmel bir şekilde son bulmuştu. Arayış içinde yeni yönetmeni ile birlikte yeniden canlandırılmaya çalışılan efsane, yine aynı son ile biterek kendini yenilemedi. başı ve sonu belli olmayan bir film gibiydi. Seriyi hiç izlemeyenler doğrudan bu filmi izleyebilirler. O kadar alakasız. 2. filmin kesilmiş sahneleri deseler daha iyiydi.

MUMYA

Açık ara en berbat film olabilme potansiyeline sahip bir film. Mantık hataları ile başlayan sahneler zorlama çarpışmalar ile devam ediyor. Karanlık evreni, dandik espriler ile süslemeye çalışmışlar. Efsaneleşen Rachel Weisz’lı Mumya serisinin parodisi olarak yayımlansa daha iyi olurdu. Akıllarımızdaki Tom Cruise’den uzak sıkıcı birini saatlerce izlemek bayıyor. Bütün stüdyoların Marvel çakması universe oluşturma çabası insanı soğutuyor.

KONG:KAFATASI ADASI

Görüntüler ve atmosfer olarak büyüleyici gibi gözükse de, Godzilla’nın aynısı. İnsanlık tekrar tekrar ölüme ve sona inanmışken başka bir yaratık tarafından kurtarılıyor.Amaçsız karakterlerle süslenmiş, neresinden tutsan elinde kalan bir film.

JUSTICE LEAGUE

Listenin olmazsa olmazı, belki de kendine ilk sıradan yer bulabileceği tek yer olan film. Kötülüğü, talihsizlikleri, demirbaş Batman’in halleri, kıyas içinde olduğu Marvel’in ezmesi derken baskılara rağmen böyle bir ekibi toplayıp film çıkarmak saygı duyulacak bir iş. Ancak Marvel ile kıyas içinde oluşu iki kat beklentileri boşa çıkarmasını sağladı. İzleyiciler zaten beklentilerini belirli bir seviyeye çekmişlerdi. Marvel her zaman olduğu gibi daha iyisini yapınca Fanboylar bile DC’den soğudu. Suicide Squad ile haber veren DC, yine de elinden geleni yaptı ama ilerleyemeyerek 2017’ye yenilgi ile veda etti. Oyuncu kadrosu potansiyeline yakışmayan derecede hayal kırıklığı olmuştu.

Öyle ya da böyle 2017 yılını geride bırakıyoruz. Ne dersiniz? Sizinde bu yıl büyük umutlar ile bekleyip boşa çıkan filmleriniz oldu mu? Umarım 2018 yılında herkesi memnun eden evrenler ortaya çıkar ve genişlerler. Mutlu Yıllar Karabüyücü Ailesi!

Okumaya Devam Et
Advertisement

Facebook

Bombalamasyon

Bomba2 sene ago

Avengers: Infinity War İncelemesi – Yeni Bir Bakış Açısı ve Tüm Easter Eggler!

27 Nisan Cuma günü, çok önemli bir olay gerçekleşti. İnsanların ateşi bulması gibi, sanat rönesansı, din reformu ve hatta hatta...

Bomba2 sene ago

Avengers: Infinity War Film İncelemesi – Hem Spoilersız Hem Spoilerlı!

Yazımızın ilk kısmında SPOILER YOKTUR. FİLMİ İZLEMEYENLER AŞAĞIDAKİ SPIDER-MAN GİF’İ VE SPOILER UYARISI ALANA DEK YAZIYI OKUYABİLİRSİNİZ. Dipnot: Anıl’ın full...

Bomba3 sene ago

2017’nin Hayal Kırıklığı Yaratan Filmleri

Uzun süredir gerek eğitim durumu gerekse yolculuklarımdan dolayı yazamıyordum. Hali hazırda vaktim olmasa bile evren ve sinema savaşları ile geçen...

Genel3 sene ago

Star Wars: The Last Jedi İncelemesi – Skywalker Efsanesine Saygı Duruşu!

Herkese merhaba. Star Wars: The Last Jedi’ı izledik ve incelememizi hazırladık. İncelemeyi Kutluhan ile Anıl farklı açılardan, farklı bakış açılarıyla...

Bomba3 sene ago

The Walking Dead 8.Sezon 8.Bölüm “How It’s Gotta Be” İncelemesi

Kutluhan’ın incelemesi: The Walking Dead, 8. sezona hızlı bir giriş yapmıştı. Resident Evil filmi gibi konu değiştirmiş,  zombi mücadelesi insanların savaşına...

Bomba3 sene ago

Inhumans 1.Sezon 4. 5. ve 6. Bölümleri İnceleme ve Easter Eggleri

Bu dizi, çok sancılı süreçlerden geçerek ekranlarımıza geldi. Ortaya bu konsept ile çıkabilecek çok güzel işler varken, elimizdeki sonuç ne...

Bomba3 sene ago

En Underrated Diziler #3 : Falling Skies!

Doğancan Gedik’in başlattığı ve Person of Interest ile Luther hakkında yazmış olduğu ”En Underrated Diziler” serisinde mutlaka olması gerektiğini düşündüğüm...

Bomba3 sene ago

Agents of Shield 5.Sezon Part 1 ve Part 2 İncelemesi: Orientation!

Marvel hayranları şu sıralar ellerini kana bulamış ve Punisher’ı bitirmiş, Infinity War fragmanıyla yükselmiş, Black Panther’i ve tabi ki Infinity...

Bomba3 sene ago

İddialar Gerçek Olmak Üzere! Disney, Fox’un Haklarını Aldığını Haftaya Açıklayabilir!

Biliyorsunuz ki, şu sıralar en önemli konu Disney’in 20. Century Fox’un çoğunluk hakkını satın alıp alamayacağı idi. Hatta haberini X-Men,...

Bomba3 sene ago

The Walking Dead 8. Sezon 7. Bölüm İncelemesi: Time For After

Bu inceleme The Walking Dead 8. sezon 7. bölüm hakkında SPOILER içermektedir. 8. sezon hayal kırıklıkları ile yoluna devam ediyor....

Bomba