Connect with us

Bomba

KONG: SKULL ISLAND FİLM İNCELEMESİ

Yayınlandı

on

Bir bitmediniz… Para var huzur mu yok? Ya da zaman var fikir mi yok? Siz bu sektörü hafife alıyorsunuz. Bu film meselesi böyle bir şey değil yani. Bu yıl o kadar orijinal filmler izleme şansı buldum ki bu filme neden gittiğimi bilmiyorum (Utopia, Humans, Manchester by the Sea, The Salesman, La La Land, Split, Arrival, They Live, Gadjo Dilo, Hidden Face, Incendies). Sadece merak sanırım. Birçok insan hayatından bir parçayı, duyurmak istediği şeyleri, izleyiciyi şaşırtmak ya da bir kişi bile olsa etkilemek için film çekiyor. Peki dokunaklı bir hikayesi olan King Kong’u neden bir canavar filmi olarak çekmek istediler? Para, ün, can sıkıntısı? Neden Jurassic Park, Apocalypse Now gibi filmlere rakip olamayacak ancak onlara benzer bir film çektiniz? IMAX bir de bu filme özel giriş yapmış, etkileyiciydi. Arkadaşlar, insanlar bu işe zamanlarını ayırıyor, para döküyor. Ortaya çıkan şey gerçekten önemli.

Spoiler içeren incelememe girmeden önce birkaç bir şey söyleyeyim. 2005 yapımı King Kong ile karşılaştırarak gideceğim ki bu film onun tırnağı olamaz. Film macera filmi ve bolca canavar izleyeceksiniz. İstediğiniz buysa sinemada izleyin sakın kaçırmayın. Ama daha fazlasını beklemeyin.

Orijinal King Kong hikayesi, bildiğiniz üzere Kong’un ikamet ettiği Skull adasında, yerlilerin sürekli olarak Kral’a kurban sunması ile başlar. Yakalanan güzel bir kız, hikayelerden sadece birini özel yapar. Ekip kız için döndüğünde Kong ile sarışın kız birbirinden elektrik almıştır. Kong’u bayıltan yönetmen, benim filmimi yok ettin bende seni sergilerim diyerek, belayı şehrin merkezine Dünya’nın 8. Harikası olarak getirir. Sevdiği kızı aramak için çıldıran Kong, bir sürü insan öldürür ve son anlarını şehrin en iyi manzarasında sevdiği kız ile geçirir. Kabataslak anlatışımı maruz görün özele inerken öveceğim. Gel gelelim zaten uyarlanmış bir film King Kong, tarihin en iyi filmlerinden biri olarak yerinde dururken Kong filmi tekrar çekilir. Bir insan böyle bir riski neden alır niçin alır bilmiyorum. Yüzüklerin Efendisi’ni çeken Peter Jackson, devam edeyim derken bile hüsrana uğratırken, böyle iddialı bir film yapmak, yeni yetmelerin haddine miydi? SPOILER içeren yazıma geçiyorum.

monarch-letter

King Kong’u yeniden çekecekleri için aynı senaryoyu kullanmamışlar. Film, daha önce bir canavarın saldırısına maruz kalmış Bill Randa’nın Monarch adlı bir kuruluş adına, canavarların gerçek olduğunu kanıtlamak için giriştiği bir macerayı anlatıyor. Bu macera için yanlış günü seçmiştir. Savaş merakından dolayı protestolara maruz kalan Amerikan Devleti zor zamanlar geçiriyordur. Amerika’nın Rusya’dan bir adım önde olduğunu gözümüze sokan Bill Randa, onlardan önce bulduğumuz adayı hemen keşfetmeliyiz yoksa Rusya bu fırsatı kaçırmayacaktır diyerek Senatör’den izni kapar. Bill Randa (John Goodman), canavar saldırısından hayatta kalan tek kişidir. Amacı ada olmadığı için, asker desteği ister. Bir sürü savaş madalyası olan Albay Packard, Vietnam’dan geri çekilmeyi henüz hazmedememiştir. Senatörden gelecek olan teklifi de havada kapacaktır. Bill Randa, askerlerin yeterli olmayacağını bilir ve eski bir Sas görevlisi olan James Conrad’ı da ekibe katar. Ve son olarak filmin göz bebeği olması gereken Mason Weaver karakteri, savaş karşıtı bir fotoğrafçı olarak bu maceraya katılır.

FİLMİN ARTILARI

Filmin kötü karakteri aslında Skullcrawlers’dır. Ada’nın altında yaşarlar ve Kong’un ölümünü bekleyen bir lidere (Big One) sahipler. Yavru yavru adaya çıkarlar ancak Kong bunları küçükken öldürmeyi başarır ve Kral olarak adasını korur. Senaryo’nun bu kısmını beğendim. Bir kötü karakter daha vardır. Albay Packard (Samuel L. Jackson)… Bir vatansever olabilir, savaş kahramanı da olabilir. Ama savaş merakı olan insanlar benim gözümde hep kötüdür. Kong’un yaşaması gerektiğini açıklamalarına rağmen Kong’u öldürme isteği sönmez. Askerlerimi öldüreni öldürmeliyim diyerek kalan askerleri de ölüme götürür. Bu böyledir. Ve filmin can alıcı yanı bu konudur. Düşman diye bir şey yoktur. Amerika ya da bazı insanlar, bazılarının evine gidip bomba yağdırırsa düşmanını yaratmış olur. Kong zamanında düşen Japon ve Amerikan askerini bile öldürmemiştir. Ama Albay savaşı adaya getirmiş ve birçok ölüme neden olmuştur. Evet bu kısımları çok beğendim. Ben de savaş karşıtı biriyim ve filmden de bu yönde bir mesaj aldım.

NEtwhpql1MkXwz_1_3

Cole karakterinin ölümü. Bombalarla kahramanlık yapmaya çalışırken planının elinde patlaması orijinal bir sahneydi. Hayatı savaş olan, çılgın bir babaya sahip olan Cole, ölümü kucakladı.

Müzik: Hiç durmayan temponun altında hem soundtrackler hem de dönem müzikleri çalıyor. Sinema ortamını yaşamak adına önemli bir özelliği filmde bulabiliyoruz.

Komedi seviyesi: Dozundaydı. Hollywood aksiyon macera filmlerine komedi serpiştirmeyi sever. Hank Marlow (John C. Reily) ise salonu kahkahaya boğan bir karakterdi.

Yönetmen: Canavar temalı bir filmin altından kalkabilmiş. Helikopter, mermiler, askerler, fotoğraflar olsun filmin girişini başarılı kılmıştı.

Hank Marlow:” Kong’s a pretty good king. Keeps to himself, mostly. But you don’t go into someone’s house and start dropping bombs, unless you’re picking a fight.”

Hank Marlow: Who’s winning the war?
Captain James Conrad: Which one?

KONG: SKULL ISLAND

FİLMİN EKSİLERİ

Naomi Watts… 2005 yapımı King Kong’un yıldızı… Beyaz elbisesi ve teni, dönemi anlatan saçı ve o masmavi gözleriyle bu filmde olsaydı ne olurdu ki? Room filminde dramı içimize işleyen Brie Larson’un bu filmde ne işi var? Peter’ın Kong’u olsaydı Brie Larson’u gördüğünde ezer geçerdi nereden benim Naomi’m diye. Ann Darrow ve Jack Driscoll ilişkisi (King Kong filminde) çok derin ve ayrıntılıydı. Bu filmde ise Mason Weaver ile James Conrad (Tom Hiddleston) birbirinin kaşına gözüne mi aşık olundu bilinmez ama yakınlaştılar yani. İki başrol sonuçta, tabii yakınlaşacaklar. James Conrad’da filme bar kavgasıyla girdi yine iyi mi? Şu sekansı kim çıkardıysa Allah onun… Yakışıklı, cool, ahlaklı Conrad, 300 Spartalı filmindeki sahne gibi küçük ejderleri kestiğinde kahkaha atacaktım, atmadım. Kong’da çizik bile oluşturmayan mermilerin havada uçuşmasından sıkıldım. Canavarlardan koşarak kaçılabilmesinden sıkıldım. Peter Jackson bu konuda çığır açmıştır King Kong filminde. Dinazorların ayak altında kaçıyorlardı. Konuyu uzatmış olabilirim, kısacası James Conrad ve Mason Weaver karakteri vasattı, Hank Marlow’un altında kalmışlardı. Ki bu rezil bir şey.

Kendi halinde yaşan Iwi yerlileri. Hiçbir özgün özellikleri yok. Bildiğin Afrika kabilesi. Peter’ın yamyamlarının yanında masum apartman sakini gibi kalıyorlar. Çok da iyi kale inşa edebiliyorlar. Konuşmuyorlar. Duvar resmi sanatında master yapmışlar, parça parça taşlara çizim yaparak 3D çizimler yapabiliyorlar. Çizimleri beğendim ama kim bunlar? Mızrakla gezerek bu jungleda hayatta kalınmaz. Vahşi olmaları gerekirdi. Vahşi olsalardı Hank karakteri olmazdı falan filan. Hank adada geçirdiği 30 yılda kaçma çalışmış. Kaçamamış ama ölmemiş de. Tekne yapmış. Bizimkilerin geleceği günü beklemiş.

kong-skull-island-image

Arnold Schwarzenegger’in Predator’unu bilirsiniz. Jungle’ın yoğun gerilimine sahip bir yapısı vardı. Bu filmde de olmalıydı ama zehirli gaz, dev örümcek, Skullcrawlers bu gerilimi yaratamadı. Karanlık sahnelere ihtiyacı var filmin. Güneş’i kapatan Kong güzel bir sahne ama yemez. Kong’u zaten biz biliyoruz, pislik canavarlar da izledik, bu yetmez izleyiciye. Dönemin insanına haber yaparsın kaos olur eyvallah ama bize yapıyorsun filmi. Bize yenilik vermelisin. Kong’un zafer gösterisiyle kurtaramazsın. Empire State ve Kong’un göğsüne vurması ikonlaşmış sahnelerdir ama bu filmde unutulmaz sahnelere eklenecek bir sahne ne yazık ki yok. En fazla Youtube’dan Kong:Skull Island komik sahneler diye aratıp gülersin. Benim 24 inc ekranımda dev Kong bir etki yaratmayacak. Ya da tekrar izlemek istediğimde ışığı kapatarak izleyince gerileceğim bir film değilsin. 

Filmde dönem havası yoktu. Karakterler gayet günümüzdendi.

“Canavarı öldüren güzellikti.” Böyle harika bir finale sahip King Kong’u izledik. Bu canavarı Brie Larson’ın güzelliği sonraki filmde öldürecek mi bilemiyorum. Godzilla’ya bağlanan hikaye, duygusal goril Kong’un derinliğine gölge düşürmüş. Empire State’ten kayıp düştüğü sahnede hüngür hüngür ağlatan Kong, bu filmde 3 numara traşıyla ahtapot yiyor, insan gibi iki ayak üzerinde geziyor ve adasını koruyor. 1933’ün King Kong’undan Canavar hikayesine evrine Kong:Skull Island farklı tat yakalamış ancak benim gibi hayvansı vücudunun içindeki yumuşak kalbi sevenleri etkileyemedi.

kong-skull-island-31-1200x675-c

“Kısa kes, filme gidelim mi gitmeyelim mi?

IMAX’de izleyen biri olarak film temposu düşmeyen, bol efekt barından bir yapım. Canavarlar nasıl kapışıyor, bir insan nasıl pekmeze dönüşür, ağzına dev bir örümcek ayağı girse nolur, işaret fişeğiyle ya da çakmakla bir canavar nasıl öldürülür gibi soru işaretleriniz varsa kaçırmayın. Atmosfer güzel. Fantastik bir film için Logan’ı ikinci kez izleyebilirsiniz. Derin bir film arıyorsanız Manchester by the Sea, Lion, Moonlight, Hidden Figures vizyonda onlara gidebilirsiniz. Biraz güleyim diye Recep İvedik veya Deli Aşk’a değil bu filme gidebilirsiniz.

Yazar ekibimizden filmi beğenen Anıl Kaleli’nin incelemesine ise ayrıca aşağıda mevcuttur. Bir göz atmanızı tavsiye ederim. Benim yorumlamam bu kadar, haydi hayırlı işler.

Okumaya Devam Et
yorum yapmak için tıkla!

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Obi-Wan Kenobi Solo Filmi İçin Konuşmalar Başladı!

Yayınlandı

on

Star Wars dendiği zaman hayat durur. Bu gerçeği seven, sevmeyen herkes kabul ediyordur. Bu yüzdendir ki, Star Wars adının geçtiği herhangi bir cümle, herhangi bir paragraf söz konusu olduğunda hayranlar orada bitiverir. En ufak haberin küresel bir birliktelik oluşturduğu Star Wars, bir de büyük haberlerin geldiğinde nelere dönüştüğünü siz hayal edin. İşte o büyük haberlerden biri yaklaşık 1 saattir konuşuluyor. Haber, dedikodu sitemiz The Hollywood Reporter’dan geliyor.

THR’a göre The Hours filminin yönetmeni Stephen Daldry ile Disney arasında solo Obi-Wan Kenobi filmi için konuşmalar başlanmış. Henüz ne senaryo ne de oyuncuların konuşulmadığı sadece bu film için fikirlerin aynı yerde buluştuğu bir sohbet gerçekleştirilmiş. Buradan olumlu sonuçlar çıktıysa yakında filmin çekileceği de açıklanması yüksek bir ihtimal. Zaten genç Obi-Wan’ı canlandıran Ewan McGregor bu projeye baştan hazır olduğunu zamanında belirtmişti. Filme bir de Liam Neeson’lı Qui-Gon eklendi mi tadından yenmez!

Siz ne düşünüyorsunuz? Sizce de Obi-Wan filmi gelir mi? Gelmeli mi?

Okumaya Devam Et

Bomba

Jessica Jones 2. Sezon Setinde Neler Oluyor? Kilgrave Geri Mi Dönüyor?

Yayınlandı

on

Marvel Sinematik Evreni içerisinde alışkın olduğumuz bir durum var. O da tek kullanımlık kötüler. Hal böyle olunca derinliği olmayan, kolay harcanan ve unutulup giden kötülerimiz oldu hep evren içinde. Bu duruma bir istisna olarak karakter motivasyonu detaylı bir şekilde işlenmiş olan, hikaye derinliğine sahip ve ana karakterle olan bağlantısı inandırıcı olan Kilgrave karakteri karşımıza çıkmıştı. Jessica Jones birinci sezon finalinde Kilgrave’i boynunu kırarak öldürmüş ve tek kullanımlık kötüler arasına yollamıştı karakteri.

Önce şunu bir kabul edelim, David Tennant gelmiş geçmiş en iyi karakter oyuncularından birisidir ve marka değeri oldukça yüksek bir oyuncudur. Marvel kolay kolay kendisini harcamayacak diye düşünüyordum zaten. İkinci sezon duyurusu çıktığından beri Jessica Jones dizisinin sosyal medya hesapları Kilgrave göndermeleri yapıp duruyordu. Her ne kadar iyi yazılmış bir hikayeye sahip olsa da Kilgrave (a.k.a Purple Man) hikayesi çizgi roman evreninde çok geniş bir hikayeye sahip. Tüm bunlar düşünüldüğünde David Tennant’ı tekrar Kilgrave olarak görmeyi zaten bekliyorduk ve sonunda resmileşti.

Geçtiğimiz günlerde David Tennant’ın da olduğu Jessica Jones ikinci sezon set fotoğrafları paylaşıldı. Üstelik şöyle bir şekilde “Marvel, karakterin hikayeye ne şekilde dahil olacağını saklı tutar” gibisinden gizemli laflarla paylaşıldı.

Gelin olası bir kaç durumdan söz edelim, öncelikle tam olarak ölümden dönmek gibi olmasa da karakterimizin benzer bir kaç yeteneği var. Yani Kilgrave ölmemiş, ölüp geri gelmiş ya da birileri tarafından diriltilmiş olabilir. MCU artık iyice kozmik olaylar, büyüler, Darkhold’lar, iblisler, boyutlar hikayesine girmişken her şey mümkün aslında. Yani baya mor bir Purple Man’in olduğu alternatif bir boyutta geçen hikaye görürsek şaşırmayın (Şaka, şaka o kadarını da yapmazlar). Karakteri flashback olarak görme ihtimalimiz de var elbet ama ben işin o kadar basit olacağını sanmam. Benim esas oynamak istediğim bahis şu, ikinci sezon Jessica Jones’un güçlerini kazanmasını ve Kilgrave ile tanışmasını daha detaylı bir şekilde anlatabilir ve tamamen geçmişte geçebilir.

Siz neler düşünüyorsunuz?

Okumaya Devam Et

Bomba

Game of Thrones 7. Sezon 5. Bölüm “Eastwatch” İncelemesi

Yayınlandı

on

Kutluhan’ın İncelemesi:

Seven Samurai…

Meydan muharebeleri bitmiş durumda. Bu sezonluk insanların savaşına ara veriyoruz. Daenerys de oklarını kuzeye çevirmiş durumda. Durağan bir bölüm olan “Eastwatch” sezonun en iyi sahnelerine ev sahipliği yaptı. Yalnız dizi kitaptan koptukça ya da para kazandıkça Hollywood vari bir görüntü çizmeye başladı. Geçen bölümdeki savaşın tutarsızlıkları bu bölümde de devam etmekte ve bu durum beni az da olsa rahatsız etmeye başladı. Sezon finaline iki bölüm kala, Eastwatch en kısa incelemem olacak.

Spoiler uyarısı vererek başlıyorum.

Broon, Jaime’yi Ejderha’nın gazabından kurtarmış ve boğulmaktan kurtulmuşlardır. Jaime ile göz göze gelen Daenerys ya Jaime’nin komutan olduğunu anlamamış ya da umurunda olmamıştır. Zira nehire düşen ikilinin bulunması için bir ekip göndermeliydi. Bunun yerine özgürlükle, kan hakkıyla kurduğu liderliği, korkuyla sürdürmeyi tercih etmiştir. Ve sezonun en iyi sahnelerinden biri olan Tyrion’un durumu sorgulaması cereyan eder. Cersei’den, babasından ya da onun ölümünü görmeyi bekleyen halktan nefret etse de, halkının tamamen adaletsiz bir koşulda savaş vermesi, Tyrion’ı düşüncelere yollamıştır. Okla, kılıçla öldürülemeyen, kalkanla savrulması imkansız olan Ejderha saldırısında, milletinin yanarak can vermesine şahit olmuştur. Khaleesi’nin sağ eli olmasına rağmen de aldığı ağır yenilgilerden sonra, Khaleesi’ye artık sözünü geçiremiyordur. Martell, Tyrell hanesinden sonra Tarly hanesininde lider soyu tükenmiştir. Diz çöktürme takıntısı olan Daenerys, güzel sözlerle değil artık Ejderha’nın varlığıyla yandaş çekmeye başlamıştır. Bu etkili sahne, tüyleri diken diket etmiş ve çok güzel bir şekilde resmedilmiştir.

Dizinin en büyük kozu olan müzikleri yine boy gösterdi. Drogonla birlikte Dragonstone’a dönen Daenerys’i Jon Snow karşılar. Ve hiçbir savaş sahnesinin bırakamayacağı etkiyi, yirmi saniyede bırakır. Ejderha, Jon Snow’u tanıdı. Ejderha dilini bilmiyor olabilir ama gözler her şeyi anlattı. Drogon, Jon’un onu sevmesine müsaade etti. Çıplak elle Ejderha’ya ilk teması, gerçek soyunu da ilk hissedişi oldu. Ice and Fire dedik, Kuzey’in Kralı dedik ama içinde yatan alevi daha göremedik. Bran ile Jon karşılaşmasını sezon finaline saklayacaklar ya da asla gerçekleştirmeyecekler. Bu dizi izleyicisini süründürmeyi gerçekten seviyor.

Cersei hamile ha. Ondan bir çocuk daha görmeye dayanabilir miyiz? Ejderha’nın yıkımını görmüş biri olarak Jaime, tam savaştan vazgeçmiş, umutsuzluğa düşmüşken çocuk haberini alınca toparladı. Bu durum Cersei’nin yalan söylediğini düşündürmedi değil. Eğer yalan söylediyse yine Fox Tv kalitesine düşmüş olacak. Entrika değil, sade bir son istiyoruz artık. Bütün kıvılcımlar alev almışken, dizinin gitmesi gereken yol belli. Gerçekçi sahneler ve Taht Oyunları’nın hazin sonuyla veda etmenin zamanı geldi. Şahsen dizinin eski heyecanı kalmadı. Yeni Sezon geldiği gibi, görevmiş gibi sabahları altyazısız izliyorum evet. Akşamı bekleyemiyorum. Ama artık teoriler ve beklemek yordu. İstediğimiz ve beklediğimiz şeylerin olmayışı izleyiciyi yıprattı. İlk yazıdan beri Winterfell’deki büyük buluşmayı yazıyorum ama Jon’un yolu Winterfell’e düşmüyor. Ki Winterfell düşmeden de Jon dönmeyecek belli ki.

Evet, Winterfell düşüyor. Taşlar yerinden oynuyor. Sadece bir kişinin dokunuşlarıyla. Jon’un gönderdiği haberi gizleyen Littlefinger, Sansa’nın gerçek lider olmasını sağlayacak gibi duruyor. Kuzey’i dağıtmak eline ne geçirecek bilmiyorum. Akgezenlere inanıyorsa böyle amaçlar peşinde koşması çok saçma. İnanmıyor ve Kuzey’in birlikteliğini bozmaya çalışıyorsa, büyük bir katliam kış ile birlikte geliyor demektir.

Bu dizide bayıldığım bazı karşılaşmalar var. İki karakteri ayrı ayrı çok sevmiyor olabilirim. Ama karşı karşıya geldiklerinde ba yı lı yo rum. Bu bölümde tamı tamına iki tanesi gerçekleşti. Jaime ve Tyrion, Jorah ve Daenerys. Jon Snow hümanistlikte çığır açmış ve bir taşla iki kuş vurmak için yeni bir görev edindi. Bir tane Akgezen getirip, Cersei’nin desteğini kazanmak ve bu desteği kazanmasıyla Dany’nin desteğini de kazanmak. Bütün düşmanlıkların anlamsızlığını, Yabanilerle öğrenmiş, sevdiği insanları asmak zorunda kalmış ve nihai düşmanla göz göze gelmiştir. Tyrion, Jaime ile buluşmuş ve Cersei’ye mesajını ulaştırmıştır. Bu durum ise tek bir kişiyi ölüme götürecek. Broon’u. Önümüzdeki bölümlerde Broon ya kaçacak ya da Dağ ile yüzleşecek.

Masterlar. İzlerken Sam kadar sinirlendiğim mahlukatlar. Her şeyi biliyorsunuz, Akgezen tehlikesini de bilmeniz gerek. Eğer böyle bir ihtimal dahi varsa gerekeni yapmalılar. İhtimal diyorum. Gözlerle görülmesine gerek bile yok. Yedi Krallık sizin bilgeliğinize güvenirken, hata yapma şansları yokken, Akgezen gördüm diyen birine inanmamaları, Üç gözlü kuzguna inanmamaları fazla dramatik fazla şüpheci.

Şüphe… Bölümün teması. Önce Tyrion, sonra Jaime, Master ve Arya… Littlefinger’ın bir şeyler çevirdiğini gören Arya, yakında büyük bir tehlikeyle karşılaşacak. Sansa’nın değişmediğini düşünüp, ablasını da karşısına almış durumda. Hali hazırda Brieene ile de karşılaşmışlığı var. Winterfell’i büyük bir tehlike beklerken, Jon ise evinden çok uzakta. Khaleesi’sine kavuşmuş Jorah’ı, son Baratheon Gendry’i, Tormund’u, Beric, Toros ve The Hound’u bir araya getirdi. Tekrar Duvar’ın ötesine yolculuk. Seven Samurai, Seven Companion, Fellowship of the Dead gibi isimlerin aklımda uçuşmasına neden olan topluluk. Hepsinin birbirinden nefret etmesi için sebepleri var. Ama birbirlerini öldürmek yerine yan yana savaşacaklar. The Hound yine harika bir karakter olduğunu gösterdi ve diziyi güzelleştirdi. Diğer bölüm Akgezenler’i bir ordudan daha tehlikeli bir ekip bekliyor. Ghost Rider gibi kılıcını ateşleyebilen Beric, ölümcül hammerı ile son Baratheon Gendry, Krallık’ın en iyi savaşçısı Jorah Mormont, Krallar’ın Kralı Jon Snow… Hollywood vari durumlardan biri de buydu. Tam bir The Expendables durumu. Ama insan heyecanlanmadan duramıyor. Önümüzdeki bölüm kuzeyin en tehlikeli bölgelerinde geçecek.

“Hepimizin ortak bir yanı var. Nefes alıyoruz.” 

Varys’i ve Jaime’yi daha çok sevdiğimiz, Littlefinger ve Cersei’den daha çok nefret ettiğimiz Eastwatch bölümünü geride bıraktık. Littlefinger’ın tiratı, Tyrion’ın mahkemesi, Hodor’un gizemi gibi vurucu sahneler bekliyorum. Ve bir de Akgezenler arasında tanıdık yüzler… Haftaya görüşmek üzere, sağlıcakla kalın. Dracarys!

Anıl’ın İncelemesi:

Jon of Thrones olarak isminin değişmesini düşündüğüm dizimiz Game of Thrones, bu hafta Cersei-Daenerys savaşına ara vererek ana konumuza odaklanmamızı sağladı. Herkesin gözü artık Duvar’ın ötesinden gelen Ölüler Ordusuna döndü. Canımı sıkan kısım ise Jon’un idealleri ne zamandan beri Kraliçe Daenerys ve Kraliçe Cersei’nin ortak amacı olmaya başladı veya başlayacak? Dany, Jon’dan hoşlandı orası kesin. Mormont’a da ayrı üzülüyorum. Adam çözümü olmayan hastalığı yendi geldi yine karşısında başka yakışıklı bir erkek adayı. Neyse Dany, Jon’dan hoşlandığı için onun davasına yardımcı olabilir ama işi Cersei’ye kadar götürmek? Çok zorlama olmadı mı sizce de? Gece Kralını kanlı canlı Cersei’nin karşısına getirse dahi Jon’un yanında olmayacağı çok net. Ölüler Ordusunun dünyayı dümdüz etmesini bile görür ama Winterfell ile bir iş birliğine yanaşmayacaktır Cersei. Sırf bunun için Tyrion’ın ışınlanarak Westeros’a gidip Jaime ile yüzleşmesini sevsem de olmayacak bir iş bu. Herkes kendi ideallerini bir kenara bıraktı ve  Jon Snow’un ideallerini benimsediler. Çok zorlama arkadaşlar. Mesela Jon, Drogon’u sevdiği sahnede kendimden geçtim ama herkesin Jon’un ideallerini benimsenmeye zorlanması bana yanlış geliyor.

Görsellik olarak ise yalan yok harika bir göz ziyafeti çektik! İkisinin başrolünde ise Drogon vardı. Dany’nin Lannister askerlerinin önüne gelirken arka fonda bütün haşmetiyle durduğu, artı olarak Jon Snow’a sinirli sinirli gelip sonra perdelerini kaldırdığında kedi gibi olup kendini sevdirdiği sahne. Jon’un Targaryen-Stark karışımı olan ateş ve buz’un şarkısı olduğunu tartışmıyoruz elbette. Ancak söz konusu Game of Thrones. Bakın Jon gerçekten ön planda. Fazla ön planda ve sizce de her şey fazla iyi gitmiyor mu? Jon’u öldürdüler bir daha öldürmezler mantığı doğru ama dizimizin bitmesine çok az bölüm kaldı. Ve bu dizinin en sevdiği şey, en sevdiklerimizi elimizden almak. Jon kendine dikkat etmeli, fazla ön planda.

Ejderhaları sevebilen artık Dany’den başka iki kişimiz daha var. Önceki sezonlarda YARDIM ETMEYE GELDİM. YARDIMI YEMEYİN esprileriyle iki ejderhanın zincirlerini kıran Tyrion Lannister, bir diğeri ise bu bölüm Jon Tar.. Snow. Ölüler Ordusunu halletmek için bu üçlüyü ejderhaların üzerinde görür müyüz? BU İHTİMALİ DÜŞÜNMEYİ SEVİYORUM! 

Littlefinger-Sansa-Arya üçgeninde ise işler Taht Oyunlarına yakışır şekilde ilerliyor. Baelish, Kuzeyin Kralı olabilmek için Sansa’yı önce başa geçirmeli sonra ise kendisiyle evlenmesini sağlamalı. Sansa gibi zırtapoz olduğu sürece zor bir ihtimal değil. O yüzden yavaştan Jon’a karşı ayaklanmalar başlayacaktır.. Ancak, Arya bunu BAŞ KESEREK engellemez ise. Littlefinger akıllı bir adam ama Arya bir suikastçi. Bakalım hangi akıl kazanacak bu savaşı.

Gendry.. Bu çocuğu sebepsiz yere seviyorum ve tahtta görmek istediğim 1 numaralı adayım. Geçen seneki incelemelerimde bundan bahsetmiştim, hatırlayanınız var ise elbette. Gendry’nin hem cool duruşu hem babası Robert Baratheon’dan gelen asi bir ruhu var. Dany ve ejderhalarını göreceğime Gendry’i oraya oturtmak benim için en doğru final. Bunların olması için ortada Cersei, Dany veya tahtta gözü olan kimsenin kalmaması lazım farkındayım ama, belki gerçekten kimse kalmaz? Bunu buraya not alalım.

Dany’nin diz çök takıntılığı son sürat devam ederken arada kaynayan Tarly hanesi oldu. Tabii onların ölmesi lazımdı çünkü bizim şüşko Sam’in aile reisi olarak Tarly ailesini Jon’dan mütevellit Dany’nin yanında savaşmasına sebep olmalıydı. Sam’de Üstat olmaktan vazgeçti ve görebildiği ne kadar bilgi varsa hepsini çalarak oradan ayrıldı. Winterfell’e gelen gelene olduğundan Sam’in de yolu burası olacaktır. Burada ailesinin öldüğünü öğrenerek Tarly ailesinin başına geçer ve ordularını Jon Snow’un yanında savaştırır. True story. Sam ve Gilly sahnelerinin en önemli noktası ise atlanmamalı. Gilly, Sam’i bunaltıyor gibi gözüktüğü sırada aslında Jon’un babasından bahsetmek üzereydi.

“Maynor says here he issued an annulment for Prince Rhaegar and remarried him to someone else in a secret ceremony.”

Gilly bu sözleri söylüyordu. Rhaegar, Daenerys’in abisi Jon’un ise babası olduğu söylenen Targaryen. Robert’ın Targaryen nefretini körükleyen, hayatının aşkı Lyanna’yı elinden alan kişi. Rhaegar’ın Dorne’da gizli bir düğünle evlendiği yazılmış. Bu kişi muhtemelen Lyanna Stark. Jon’un genleri iyiden iyiye ortaya çıkmış ama inatla resmiyete kavuşmaması deli etse de benim sevdiğim bir yol.

Cersei’nin hamilelik meselesi.. İki ihtimal var; 1- Ya yalan söylüyor ki ihtiyacı yok 2-Hamile ancak doğmadan ölecek. Çünkü Maggy the Frog’un kehanetine göre üç çocuğu olacaktı. Dördüncüden hiç bahsedilmemişti. Eğer Jaime gerçekten Queenslayer olursa hem sevdiği kadını hem doğmamış çocuğunu öldürmesi dramatik bir facia yaratacağından tam da Game of Thrones’a göre bir seçim olurdu. Muhtemelen Jaime, Cersei ve son çocuklarını kendi elleriyle öldürecektir. Sonra da kendisi uzun yaşamaz. Tabii Azor Ahai çıkmadığı sürece. Reddit’de bu teori oldukça fazla dolanmaya başladı. Jaime’nin Azor Ahai olma ihtimalinin arttığından bahsediliyor. Azor Ahai’nin kılıcı, yanlış hatırlamıyorsam sevdiği kişinin kalbine saplanmasıyla oluşmuştu. Cersei’yi öldürürse kehanetin bir kısmı gerçekleşebilir. Teori bana da mantıklı gözüküyor.

Jon’a dönersek The Hound, Beric, Myrli Thoros, Tormund, Gendry bildiğiniz Justice League üyeleri gibi toplandılar ve Gece Kralı ile dövüşmeye gittiler. Bu ekibin hepsinin sağ salim dönmesinin imkanı yok. Brotherhood’un iki önemli karakteri burada ölebilir. Beric, alevli kılıcıyla son epik mücadelesini yapacaktır, bence.

İncelemeler bu kadar. Haftaya görüşmek üzere!

 

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Bomba11 saat ago

Obi-Wan Kenobi Solo Filmi İçin Konuşmalar Başladı!

Star Wars dendiği zaman hayat durur. Bu gerçeği seven, sevmeyen herkes kabul ediyordur. Bu yüzdendir ki, Star Wars adının geçtiği...

Bomba14 saat ago

Jessica Jones 2. Sezon Setinde Neler Oluyor? Kilgrave Geri Mi Dönüyor?

Marvel Sinematik Evreni içerisinde alışkın olduğumuz bir durum var. O da tek kullanımlık kötüler. Hal böyle olunca derinliği olmayan, kolay...

Bomba4 gün ago

Game of Thrones 7. Sezon 5. Bölüm “Eastwatch” İncelemesi

Kutluhan’ın İncelemesi: Seven Samurai… Meydan muharebeleri bitmiş durumda. Bu sezonluk insanların savaşına ara veriyoruz. Daenerys de oklarını kuzeye çevirmiş durumda....

Bomba4 gün ago

Kitaba Göre Game of Thrones Karakterleri Aslında Nasıl Gözükmeliydi?

Neredeyse bütün dünyanın bayıla bayıla izlediği ve şu sıralar bilgisayar tehditleriyle başı dertte olan Game of Thrones’un oyuncuları aslında kitaptakiler...

Bomba5 gün ago

Çizgi Roman: Rebirth Batman’de Neler Oldu? -Part 2-

Batman Rebirth incelemesinin ikinci bölümü ile sizlerleyim. İlk bölümde ilk dört story arc’ı ve Rebirth One Shot’ını incelemiştim bu yazımda...

Bomba5 gün ago

Çizgi Roman: Rebirth Batman’de Neler Oldu? -Part 1-

Merhabalar, bendeniz Ömer Fatih, yepyeni yazarınız. Film, kitap ve çizgi romanlar hakkında yazacağım. Çizgi romanlarda özellikle takip ettiğim mini seriler,...

Bomba5 gün ago

Ben Affleck’ten Snyder, Whedon ve Adalet Takımı İçin Yorumlar Var!

DC’nin ağır topu Adalet Takımı artık vizyona girmeye hazırlanıyor. Pek çok talihsiz olaylar zinciri ve kaybolan umutlardan sonra sonunda film...

Bomba5 gün ago

Ne Biliyoruz-Ne Bekliyoruz? #1: INHUMANS

Yaklaşık üç aydır buralarda yoktum. Okuluydu, şahsi meseleleriydi derken baya bir ara vermem gerekti yazılara. Bu ara için özür dileyip...

Bomba7 gün ago

Yüzüklerin Efendisi Karakterlerini Tanıyalım #3 Boromir Son of Gondor!

17 Oscar sahibi, başyapıt Yüzüklerin Efendisi serisinin sadece bir filminde rol alıp, bize delikanlılığın dersini veren Boromir, bu haftaki karakterimiz....

Bomba7 gün ago

Venom Filminde Carnage Rolü Kimin Olacak?

Çıkan son söylentilere göre Venom filminde yer alması beklenen Carnage’i Star Wars’tan hatırladığımız Riz Ahmed’in oynayacağı konuşuluyor. Bana kalırsa gerçek...

Bomba