Connect with us

Bomba

LEGION 1.SEZON 2.BÖLÜM İNCELEMESİ

Yayınlandı

on

Dizi dünyasına ümit vaat eden genç yetenek edasıyla girerek ilk bölümüyle gönülleri bir güzel kazanan Legion, dün ikinci bölümü ile karşımıza çıktı. Manyak mutantımız David Haller’in başına gelen haller üzerinden giden dizimiz ikinci bölümünde ilki kadar beyin patlatıcı, kafa karıştırıcı bir deneyim sunmasa da gayet güzel ilerledi ve dizinin çizgisini az buçuk belirledi.

İncelememizin bundan sonrası spoilerlı olup diziyi izlememiş kişilerce okunması sakıncalı bulunmaktadır. 

Dizi Melanie Bird’ün mutant okulu ile açıldı. Melanie Bird karakterinin dizinin Xavier’ı konumuna yerleştiği doğru fakat izleyici hislerim arada alarm vermiyor değil. Sezon sonuna doğru kendisinin tam anlamıyla “iyi” bir karakter olmadığını görebilir, duruşunu sorgulayabilir, hatta bir miktar nefret bile edebiliriz. Her şeye hazırlıklı olun derim.

Xavier’ın mutant akademisi ile Hogwarts’ın mutant versiyonu arasında gidip gelen tesis çok bereketli bir alan olacak gibi duruyor. Birçok yeni mutant ile tanışmamız olası ki, bu mutantlara da güzel güçler verirlerse ortam baya şenlikli hale gelir, hepimiz mutlu oluruz. İlk bölümde “ortalarda kıl bakışlarla dolaşan siyahi adam” olarak tanıdığımız Ptonomy’nin anılarda dolaşma özelliği çok çok muhteşem bir yaratıcılık örneği olmasa da beni tatmin etti mesela. Dizinin sayko ruhuna da ziyadesiyle uygun anlar yaşadık sağolsun.

Konu açılmışken, David’in anılarında oradan oraya savrulduğumuz kısımlar gerçekten hem konu olarak hem yönetmenlik olarak çok lezizdi. Kamera arkası ekibi bu işi hakikaten biliyor. Renkler kamera açıları, kamera hareketleri derken haftalık bir televizyon dizisinden ziyade iyi çekilmiş bir sinema filmi izliyor gibi hissediyorsunuz. Değinmeden geçmeyelim. David’in anılarının “Bana bir masal anlat baba/içinde denizler mutantlar/ Logan’la Magneto olsun/ güneş ve ay” temalı kısımlarında gölge halinde de olsa David’in Gökbilimci babasını gördük. Çizgi romanlarda olduğu gibi burada da babasının Professor Xavier olup olmadığı hakkında bir bilgimiz yok. Ancak yüzü gözükmeyen babanın okumuş olduğu The World’s Angriest Boy in the World romanı, Xavier’in okuyabileceği bir roman değil. Annesinin kafasının koparıldığını ufacık çocuğuna anlatacak kadar sıyırmış bir babanın Xavier olması her şeye ters. Ancak şu da kafa karıştırıyor. Babası ile yıldızları incelemeye gittikleri vakit David, babasına yıldızların onunla konuştuğunu söylüyor ve babası da aynı şekilde BENİMLE DE KONUŞUYORLAR diyor. Xavier’in dünya üzerinde yaşadığı mutantları bulabilmek için taktığı kask sonrası her Mutantı görüp, duyabildiği bir alana geçiş yapabiliyordu. Yıldızlardan kastı dünyada yaşayan öbür Mutantları duyabildiği manasına mı geliyor? Kafalar yandı biliyorum.

Yine de bu anıların güvenililirliği sağlam değil. Anıların sahibi David bile bazı olayları yaşadıktan sonra kendi beynine güvenmeyerek gerçek mi değil mi diye soruyor. Dizi muhtemelen X-Men evreni ile bağlantıları bu karanlıkta ve gizemliliği ile sürdürecek.

Şu Tim Burton tarafından yazıldığını zannettiğimiz masal kitabı konusunda da şimdilik bir şey söyleyemiyorum. Xavier çocuğu kasten manyak yetiştirmek için mi uğraştı (neden böyle yapsın gerçi mis gibi adam) yoksa bu kitap David’in çarpık zihninin bir ürünü mü şu an için tam karar verebilmiş değilim. Bunu da “dizinin şimdilik ne olduğunu anlamadığımız şeyleri” kısmına yerleştirelim. İlla ki bir şeyler çıkacak.

Syd gerçek bir karakter mi David’in kafasında yarattığı biri mi ben hala emin değilim. “Oğlum saçmalama yanlışlıkla kızı alıp götürdüklerini falan gösterdiler ya” diyebilirsiniz fakat hatırlayın o sahneyi de Syd anlatmıştı. Yanlış hatırlamıyorsam bölüm boyunca kimse Syd ile doğrudan diyaloğa girmedi. Syd’in varlığının başka bir insanca onaylanır gibi olduğu tek sahne geçti koca bölümde. O da Ptonomy’nin “Kız arkadaşın konuşma seansında” dediği sahneydi. Bu bizi Syd’in gerçek olduğuna ikna eder mi? Bilemiyorum.

Aubrey Plaza’nın karakteri keşke dizinin başrollerinden biri olsa diye geçirdim onun bulunduğu sahneleri izlerken. Atıyorum onun da bir mutant gücü olsa duvara sokarak öldüremeyeceğin bir yapıya sahip olsa gerçekten çok tatlı olurdu. Şimdilik tek bildiğimiz kendisinin 4. bölümde de gözükeceği. Sadece Lenny ile David’in birlikte yediği haltları konu alan bir bölüm çekseler sıkılmadan izlerim. Çok hoş bir kimya var aralarında. İkisi de çok güzel manyaklar.

Dizinin en merak ettiğim kısmı ile ilgili ufak tefek gelişmeler oldu ikinci bölümde. İç işleri bakanlığına bağlı Mutant Büro Amirliği olarak çalıştığını tahmin ettiğim devlet görevlileri sevgili mutantımızın peşine düştü. Melanie Bird’ün bahsettiği büyük savaş bunlarla mı olacak bilmiyorum fakat dizide “Eye” olarak geçen Bob Dylan Feat Tom Waits görünümlü abimizden baya iş çıkacak gibi duruyor.

David Haller’ın sınırsız yeteneklerinin bir örneğini daha gördük elbet. Adam zorda kalınca hem teleport olurcasına, iyi sıhatte olsunlara karışmışcasına ablasına gözüktü hem de içeride darlanıp klostrofobisi azınca koskoca MR cihazını bahçeye ışınladı. Akıl sağlığı bu derece bozuk birinin bu derece devasa güçlere sahip olması gerçekten çok eğlenceli bir konu ilerleyen zamanlarda ne gibi saykoluklar göreceğiz gerçekten merak ediyorum.

Amy’nin akıl hastanesine uğradığı, kayıtların silindiğini öğrendiği kısımlar da kafa karıştırıcıydı. Şimdi bu adam zaten akıl hastanesinden çıkar çıkmaz Amy’e gitmedi miydi? Hadi onu da geçtik adamın hatta adamla ilgilenen doktorun kaydını oralardan kim sildi? Mutant ekibimiz bunu yapacak bağlantılara sahip mi? bağlantıları yoksa özel güçlerini kullanıp falan mı yaptılar yahut hobi olarak mutant avlayan Eye ve şürekası arkada temizleyecek kanıt bırakmamak için mi kayıtları sildi şu an için bimiyoruz.

Bu sağdan soldan çıkan ve çizgi romanların Mojo karakterine tekabül ettiğini tahmin ettiğimiz sarı gözlü şeytan yine gözüktü sağolsun. Kendisi nereye bağlanacak, neler olacak merakla bekliyoruz.

Legion ikinci bölümüyle beklentileri karşılaya karşılaya ilerlemeye devam ediyorum sevgili okuyucularımız. Sizin yorumlarınız düşünceleriniz neler? bekliyoruz.

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel5 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba1 hafta ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba1 hafta ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba3 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba4 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba