Connect with us

Bomba

POPÜLER KÜLTÜRÜN VE KARA EKRANIN BİZLERE İZLETTİĞİ EN İYİ İKİLİLER !

Yayınlandı

on

Sinema dünyasında bazen filmin kurgusundan çok, karakterler hafızalara kazınmıştır. Bunlardan bazıları efsanevi ikililer olmuştur. Örnek film söylemek gerekirse Bad Boys, Salak ile Avanak, Laurel ve Hardy, Fight Club, Cehennem Silahı vs. Hatta bazı filmler birden fazla ikili barındırır. Yüzüklerin Efendisi’de Frodo-Sam ayrı , Merry- Pippin ayrı, Legolas-Gimli ayrı dünyalardır. Star Wars’ta C3PO-R2D2 , Han Solo ile Chewbacca akıllarda kalmıştır. Biz ise bugün dizi tarihini ele alacağız. Karışık ele alacağım, sıralamayı siz oluşturabilir, unuttuğumuz varsa ekleyebilirsiniz.

Earl ve Randy Hickey (My Name is Earl)

giphy-8
Dizi tarihinin en ince senaryolarından birine sahip My Name is Earl dizisi, aslında bir ana karakterin yolundan gider. Earl’ün listesini konu alan dizi, iki kardeşin unutulmaz absürt diyaloglarına şahit olur. Her bölüm sonunda, uyumadan önce Randy’nin iyi geceler soruları ise hala aklımdadır. Ekstra olarak paylaşacağım izninizle;

-Hey Earl
+Hey Randy
-I’m gonna enter your dream tonight.
+What?
-I’m gonna concentrate really hard when i sleep and i’m gonna enter your dream.
+Why?
-I don’t know. just to see what you’re doing.
+I’m not sure if i want you in my dream Randy. I could be with a lady or something.
-I just wanna stop by. Can’t you concentrate on not being with a lady just for the night?
+I guess. I will concentrate on being on a space station or something.
-Thanks. Goodnight Earl. See you in a little while.

Mecnun ve İsmail Abi  (Leyla ile Mecnun)

giphy-5
Geç duyulan ama çabuk sevilen Leyla ile Mecnun dizisinden, bir Mecnun ve İsmail abi efsanesi geçti, gitti. Dizinin absürtlüğünün yanı sıra bu ikilinin duygusal sahneleri içimize işlemiştir. “Bu acı geçiyor mu?” ve “Atlayacaksak beraber atlayalım” sahneleri öneridir.

Walter White ve Jesse Pinkman (Breaking Bad)

giphy
Çok mu erken girdim efsaneye. Dizi olarak zirvede sarsılmayacak yere sahip olması bir yana, Kimyacı ile Torbacının hikayesi bir başkadır. Birbirlerini çok farklı bir şekilde seven iki insan, beraber kararmaktadır. Gaz maskeleri ve sarı elbiseleriyle bira içtikleri sahne, dizinin imzasıdır.

Stewie ve Brian (Family Guy)

giphy-1
Dizinin genel işleyişinin yanında, bu ikilinin absürt maceraları dillere destandır. Stewie ingiliz aksanıyla konuşan küçük bir dahi, Brian ise entel tavrından ödün vermemeye çalışan bir köpektir. Daha derinlerde ise enteresan özellikler barındırması bu ikiliyi orijinal kılar. Her ne olursa olsun bölüm sonu klasiği olarak dostlukları baki kalır. “Where is my money?” ve “Brian’s Novel” sahneleri önerimdir.

Joey Tribbiani ve Chandler Bing (Friends)

tumblr_inline_nd1kp7rvbu1qdh7nt
Sitkom kategorisinde yere göğe sığmayan Friends dizisinde en çok dikkati Joey karakteri çekmektedir. Ama Chandler ile olan arkadaşlığı bir başkadır. Tezat karakterler olmasına rağmen, ortak eğlenceleri, farklı espri anlayışları hafızalardan çıkmayacaktır. Chandler’dan intikamını, bütün kıyafetlerini üzerine giyerek alan Joey, bu ikiliyi açıklamaya yeter.

J.D ve Turk (Scrubs)

tumblr_n0j1pmmtb31tr6ksno1_400
Bu iki karakteri anlamanın en kısa yolu Guy Love klibini izlemektir. Eşcinsel bir konu barındırmadan, iki erkeğin sonsuz sevgisini ve dostluğunu konu alır. Scrubs dizisinin temellerini atar ve diziyi absürt kategorisinde zirveye taşır. “Arm Wrestle” sahnesi önerimdir.

Hannibal Lecter ve Will Graham (Hannibal)

ad04c75adb9a35c5e441e8a590a67c00
Dizinin genel olarak puslu ilerlediğini düşünürsek, bu ikiliyi anlamak kolay olmayacaktır. Ölümüne düşman olmakla birlikte, birbiri olmadan yaşamanın zor olduğunu içten içe düşünen iki karakter. Ateşle barutun yakınlaşması, normal olarak patlamayla sonuçlanacaktır.

Sherlock Holmes ve Dr. Watson (Sherlock)

giphy-7
Uzun yıllardır birçok sürümünü gördüğümüz bu ikili, benim için Sherlock dizisinde zirveye ulaşmıştır. Martin Freeman ve Benedict Cumberbatch‘ın da bunda etkisi olabilir elbette. Sherlock, istemsizce dostunu ezmeye meyilli olsa da, 3. sezonda düğün sahnesinde tüm dünyayı ağlatmıştır. Bu da ikiliyi anlatmaya yeter.

Yagami Light ve Ryuzaki Lawliet (Death Note)

tumblr_martrn9wxo1rxui9eo1_500
Ryuzaki, L lakaplı, uluslararası çalışan özel bir dedektiftir. Kolay kolay kimseyle arkadaşlık etmez. Kira lakabıyla dünyayı sarsan, tanrının bir gücüne sahip biriyle tanışır. Yagami Light ! Birbirlerinin açığını yakalamaya uğraşan ikili, yağmurlu bir günde, çatıda tarihi bir ana şahitlik ederler. Anime/Manga tarihinin en can alıcı ikilisidir.

Bran Stark ve Hodor (Game of Thrones)

tumblr_o7pebvhzgq1tn718oo1_500
Son sezona kadar bu ikilinin derinliğini tam anlayamamıştır. Hold the Door inceliğiyle kalbimizin en derinine yerleşmesi, bu ikiliyi de unutulmazlar listesine sokmuştur. Hatırladıysanız zorlamayın kendinizi, dolsun gözleriniz. Her göz yaşı şerden akmaz.(Ak Gandalf)

Cengiz ve Kirli (Ekmek Teknesi)

hqdefault
Eklemesem çocukluğuma ihanet etmiş gibi hissederdim. “Oy oy oy oy” “Bu para bizi bozmasın” replikleriyle Kirli, “Yarayan bi kana” “Bulaşık” “Şatobiryantin” replikleriyle Cengiz. Benim espri anlaşıyımın temelini atmıştır bu ikili. Seyyar köfteci bölümleri favorimdir.

Rick ve Morty (Rick and Morty)

rammf
Sevenlerinin sınırlı ancak fanatik olduğu bu çizgi dizi, zaten bu iki efsanenin maceralarını konu alır. Rick’in efsanevi tarzı ve düşünce şekli, Morty’nin saflığı bizi onlara bağladı. Dudaklarının bükülmeleri favorimdir. Yeni sezonu dört gözle bekliyoruz.

Dean ve Sam Winchester (Supernatural)

know-how-gracious-winners
12. sezonuna adım atan Supernatural, elbetteki efsane ikiliyi hayatımıza sokmuştur. Dizi her ne kadar inişler çıkışlar yaşasa da bu ikili için izlemeye devam edilmiş, bırakılmamıştır. Dizi ne zaman biter bilinmez ama o kardeşlik asla bitmez. 5. sezon finalindeki “Burdayım Sam!” sahnesi diziyi unutulmazlar arasına sokmuştur.

Spartacus ve Crixus (Spartacus)

giphy-4
Trakyalı bir köle ile Galyalı Gladyatör’ün inişli çıkışlı, dünyayı sarsan dostluğu… Mertliğin kitabını yazmış, kardeşlikleri ise dünyanın bir ucunda yankılanmıştır. Dizinin özgürlük teması herkesi içine çekse de Crixus bir başkadır. O yüzden sevmeyeni de vardır. Ama inandığı şeylerden asla vazgeçmez. Spartacus’e ise saygısı sonsuzdur. Omuz omuza verdikleri her mücadele efsanevidir.

Naruto ve Sasuke (Naruto)

giphy-3

Manga kültürünün en sıkı dostları, aynı zamanda en sıkı düşmanları olan Naruto ve Sasuke’nin hikayesi yaklaşık 2 sene önce sona ermişti. Tabi ana hikaye bittikten sonra Japon firmaların para kaynağı kesilmemeli felsefesini benimsediklerinden Naruto serisi bir şekilde hala devam ediyor. Listemize bu ikilinin 1999’da başlayan dostluklarının, günümüze kadar sürmesinin etkisiyle koymazsak ayıp olur diye düşündük ve ekledik.

BONUS ;

Çarli ve Afakan (Çarli)

tumblr_m77vz83kvt1ro330po1_500
90’ların efsanesi bu ikili elbetteki dizi tarihinin unutulmazlarından. Kımıl zararlımız Afakan ile evde yaşayan bir adet maymunumuz ile diziler çektiğimiz dönemler. Kız meseleleri, at yarışı muhabbetleri, eniştesine açtığı belalar olsun dizi kusursuzdu. Bu ikili de dizinin her şeyiydi tabi. Hey gidi günler.

 

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel3 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba6 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba6 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba