Connect with us

Bomba

SUPERNATURAL 12. SEZON 5. BÖLÜM İNCELEMESİ: WINCHESTERS- THE NAZİ HUNTERS

Yayınlandı

on

Ekranların bitmeye hiç niyetli olmayan dizisi Supernatural sezonun üçüncü bölümünden beri devam eden çerezlik filler bölümler çıkarma serisine devam ediyor ve sevgili kardeşlerimiz bu bölümde her Amerikalı kahramanın öyle ya da böyle yapması gereken şeyi yapıp Nazilere karşı amansız bir mücadele veriyor.

Yazımızın klasik spoiler uyarısını yaparak spoiler konusunda duyarlı kimseleri diziyi izledikten sonra incelememize davet etmek suretiyle inceleme kısmına girişiyorum

Bildiğimi üzere Supernatural 72 milletin mitolojisine el atmış, her türlü korkunçlu yaratığı öldürmüş Zeus’u telef edip Eros ile çok afedersiniz billur geçmiş bir dizi. Yapım on iki senedir devam ettiği için doğal olarak bir süre sonra konu bulma sıkıntıları baş gösteriyor. Senaristler bu sıkıntılardan kurtulmak için de en mantıklı olanı yapıp eski konulara yönelik bölümler çıkarıyor. Geçen bölüm sezonlar önce ortaya çıkardıkları psişik insanlar üzerinden giderken bu bölümde de eskilerden Thule tarikatını görüyoruz.

Bölüm genel olarak çerezlik/eğlencelik kategorisinde güzel bir seyirlik keyif sunuyor izleyiciye. Yetmiş yıldır sinema sektörünün her yönüyle incelediği, üzerine komplolar üretmekten bıkmadığı usanmadığı NAZİ’leri ve buna bağlı Thule örgütünü ele alıyor.

sn1205b_0125b-max-620x600

Ulu Önder (!) Hitler’in ruhunun bir cep saatine saklanması olayı elbette çok yeni bir buluş değil. Avrupa’da halen Voldemort’muşcasına büyük bir korkuyla anılan Hitler’in aslında ölmediği yahut da insan klonlama, ruh çağırma gibi yollarla geri döneceği birçok kez işlenmiş bir konu. Dizinin bu konuyu işlerken Harry Potter’ı da anmadan geçmemesi Hitler’in ruhunun Voldemort gibi hortkuluk benzeri bir aracın içine saklanması fikri gülümsetti. Bölüm içerisinde Hitler sadece Voldemort’a değil Lucifer’a da benzetildi ki Hitler’i şeytana benzetmek konusunda en yetkili yapımlardan birinin Supernatural olduğu zannediyorum ki tartışılmaz.

Bölümün diğer unsurlarına gelirsek; nedendir bilinmez bu bölüm Dean Winchester’ı beceriksiz, kafasız bir adam gibi göstermeye uğraşmış senaristler. Antikacıda iki eliyle bir gemiyi doğrultamadığı sahnelerde açıkçası ben cringe* hissinden yerin dibine girdim. Yani adam tek eliyle iblis avlayan bir varlık arkadaşlar sessiz sinema dönemi komedyenleri gibi kıymetli nesneyi elinde tutamama üzerinden mizah yapıyorsunuz?

supernatural_nazis_review

Bölümümüzün konuk karakteri, Hitler’in uzaktan akrabası Ellie karakteri izleyicide çapraşık duygular yaratıyor. Bir taraftan “bu garibim kızcağızın da başına ne işler geldi bak sen görüyon mu?” tepkileri vererek Türk dizisi izleyen anne kıvamına geliyor, bir taraftan “Bacım artık bi sus yav.” diyecek hale geliyorsunuz. Karakter Supernatural’da devamlı gördüğümüz gibi bütün karakter gelişimini on beş dakikada falan tamamlıyor, hayatı kaçmakla geçen zeki ama tembel bir karakterken bir sonraki gün “Ben kafaya koydum mu yaparım güzel kardeşim.” modunda bir ablaya dönüşüyor.

Hitler’in bedeni olmaya niyetlenen amcanın oyunculuğu gayet doyurucuydu bölüm boyunca. Esas karakterin ciddiyetiyle Hitler’in delimsek sululuğuna çok güzel geçiş yaptı. Senaristlerin çizdiği Hitler portresi de hiç fena değildi. Daha evvel de demiştim Supernatural’ın en büyük meziyetlerinden biri çok doğru anlarda kendini ciddiye almayı bırakması. Klasik ciddiyetten ölen bir Hitler görsek muhtemeldir ki hiç birimizin çok hoşuna gitmezdi fakat bu manik depresif, köpek sever, akıllı telefona “Sanki cebimde taşıyabildiğim bir Goebels” diyen, “Kavgam kitabı on milyon sattı. Twitter’la neler yaparım sen hesap et.” diyen Hitler seyir zevki yüksek bir karakter olarak karşımıza çıkıyor. Hatta karakterin tavırları izleyiciyi öyle çekiyor ki çoğu izleyici “Tamam da bu adam yarım saatte akıllı telefonu kullanmayı nasıl öğrendi, Twitter’ı nasıl çözdü ben babama yedi senedir anlatıyorum adam hala ekran kilidini açamıyor.” Gibi hayati soruları sormaya gerek duymadı.

90c469e6a19dce228fb5a50ae71c5932

Bölüm boyunca sorunların çözümleri ziyadesiyle basit ve tesadüfi gerçekleşti. Winchester kardeşler tam tarikatın izini kaybetmişken tarikat başkanının oğlu babasıyla bozuşup aydınlık tarafa geçti, tam kardeşler esir alınıp Hitler’in köpeklerine yem edilmek üzereyken Ellie gaza gelip bu tedbirsizlikle bunca sene nasıl ayakta kaldığını anlamadığımız tarikat üyelerinin silahlarını alıp ateş açtı. Bu tesadüfi çözümler ve tesadüfi kurtuluşlar seyir zevkini azaltan faktörler olarak skor tablosuna yazıldı.

Pek ümitli olmasam da halen ana hikayede bir ilerleme bekleyen bir seyirci olarak bu bölüm Mr. Ketch karakteri nereden çıkacak diye bekledim çıkmadı. Bölümün genel gidişatı da karakteri önemsiz kılacak bir noktaya çekti izleyiciyi. Yani bu Mr. Ketch dediğimiz abinin herhangi bir metafizik gücü yoksa, Blade tarzı yarı insan yarı yaratık falan değilse, tek marifeti güzel dövüşmek, iyi nişan almak falansa Winchester kardeşlere karşı tam olarak avantajı nerede? Yani kusura bakmayın adamlar Hitler’i öldürdü. Eli silahlı bir İngiliz avcısına mı avlanacaklar? Nedir bu Ketch’in olayı?

Son olarak Dean’in Hitler’i öldürdükten sonraki şaşkınlığı ve bu büyük başarısını anlatmalara doyamayışı çok güzeldi. Sesli güldürdü. “Ben de olsam aynısını yapardım” dedirtti.

Supernatural incelemeleriyle karşınızda olmaya devam edeceğiz. Yorumlarınızı, görüşlerinizi,  eleştirilerinizi merakla bekliyor, bir sonraki bölüm incelemesinde görüşmeyi temenni ediyorum.

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel5 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba1 hafta ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba1 hafta ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba3 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba4 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba