Connect with us

Bomba

THE FLASH 3.SEZON 15.BÖLÜM THE WRATH OF SAVITAR İNCELEMESİ

Yayınlandı

on

Bu inceleme The Flash’ın 3.sezon 15. bölümü hakkında SPOILER içermektedir.

Grood eventi sonrası Iris’in ölümüne ve Savitar’a tekrar geçiş yaptık. Iris’in ölümünün beni hiç ilgilendirmediği gibi, heycanlandırmadığı yönünde bir sözüm vardı. Bu hala geçerli ancak senaristler buhranları bile artık doğru şekilde yapmaya başladıkları için ÖF YİNE Mİ BE dedirtecek düşüncelere girmiyorum. Bu da artı bir olay. Tabii herkese rol biçebilmek adına yapılan BEN ŞİMDİ TRİP ATACAĞIM VE KORİDORA DOĞRU GİDECEĞİM BİRİNİZ PEŞİMDEN GELİN temasını bu bölüm suyunu çıkartıp herkese yaptırmaları dışında sağlam bir bölüm izlediğimizi düşünüyorum.

Bölümün yıldızı uzun süredir olduğu gibi yine Wally’di. Çocuğa ilk başlarda hiç alışamamıştım ama rolüne oldukça iyi hazırlanmış olacak ki, kendini geliştirdi ve harika bir Kid Flash izletiyor. Çizgi romanlarla bir tutmuyorum kesinlikle. Kalbimin biricik speedsterı elbette kızıl saçlı olandır ancak diziler arasında değerlendirmem gerekirse Keiynan Lonsdale işin üstesinden kalkmaya ve bu role oldukça yakışmaya başladı. Onun olduğu sahneleri Barry’nin suratsız ifadesinden daha çok sevmeye başladığım kesin. Wally’den aldık Wally’den devam edelim. Grood sonrası Wally, Savitar’ı görmüş ve bölüm bitmişti. Bu hayali görmeler artmaya hatta fiziksel şekilde dayak yemeye kadar gitti. Bölümün içinde Savitar’ın Speedforce’ta hapis kaldığından ve onu sadece speedsterların gördüğünden bahsettiler ama Wally evin içinde Savitar ile konuşurken Jesse onu görmüyordu? Ya ben yanlış anladım ya da ciddi bir hata yaptılar ama ben kendime pay biçip hatayı benim yaptığımı düşünerek devam ediyorum.

Barry’nin Iris’i kurtarma amaçlı yaptıkları akıl alır gibi değildi ve sevdiğini kaybedeceğini bilmenin umutsuzluğuyla tüm hıncını Wally’den aldı. The Flash’ın yaptığı en büyük saçmalıkların başında gelen BİRİMİZ KAVGA EDİYORSA HEPİMİZ KAVGA EDECEĞİZ! modu. Yani tüm ekibin mutsuz olmasına gerek yok ki. Wally veya Barry’nin yanında olabilir, ona arka çıkabilirsin ama herkesi birbirine kırdırmak çağ dışı kaldı be arkadaşlar. Yapmayın, etmeyin gözünüzü seveyim.

Wally, Iris’i kurtarabilmek adına hızını 0.21 saniyeye bile getirmesine karşın Barry resmen aforoz etti. Sen kimsin ya? (o ses tonuyla okuyun evet). Sonrasında Wally, Iris’in öldüğü an’a giderek bir ipucu yakalamak istedi ama tek yaptığı Iris’in parmağında yüzük görmeyip Barry’i ispiyonlamak oldu. İlkokul çocuklarına verin senaryoyu yemin ediyorum daha iyi yazarlar ama alıştık artık. Dediğim gibi en azından bu ofsaytları başka şekilde toparlamayı öğrendiler. Örneğin Julian’ı resmen ruh tahtası olarak kullansalar da, Savitar ile konuşmaları tüylerimi diken diken etti. Nedense etkilendim ve ben çok etkilenen biri değilim. Arka fonda müziği ve Savitar’ın tanrısal konuşmalarını ekleyince ortaya güzel diyaloglar çıktı.

Peki kim bu Savitar? Benim baya baya inandığım sağlam bir teorim var. Savitar, Future Flash’ın ta kendisi! Yani Barry Allen’ın ta kendisi! Sürekli bahsettiği iki şeyden ötürü bu teoriyi öne sürüyorum;

1- “Ben geleceğim” demesi

2- Benden herşeyi çaldınız demesi

Flash ve ekibi, Savitar’dan ne çalmış olabilir derseniz annesini, babasını üstüne Iris’i kaybetmiş bir Barry Allen’ın gelecekte kafayı yemediğini söyleyebilir miyiz? He Iris’i Savitar öldürüyor diyeceksiniz ama ya Iris’i kurtaramadığı geçmişteki haline bu kadar öfkeliyse? Aklıma yatan en mantıklı teori Savitar’ın Future Flash oluşu. Future Flash, Wally West’in ölümünden ve Iris’in sakat kalmasından dolayı kendini suçlamaktan deliye dönmüş ve geçmişe gelerek tüm kötüleri öldürmeye çalışan bir Barry Allen’dır. Tanıdık geldi mi tüm bunlar? Wally, speedforce’a sıkıştı ve Iris ölmek üzere. Kendi elinden dahi olsa onu koruyamadığı için kendisine eziyet ediyor olması kuvvetle muhtemel. Delice bir teori ama çizgi romanlarla aynı şekilde bir paralellik gösteriyor Savitar ile Future Flash. Zaten Future Flash’ın rengi Savitar’a oldukça benzemektedir.
flash vs future flash

Bu haftalık incelemem bu kadar arkadaşlar. Görüşlerinizi bizlere yorum olarak atmayı ve teorilerinizi yazmayı unutmayın.

Haftaya görüşmek üzere!

 

Okumaya Devam Et
4 Comments

4 Yorumlar

 1. Süleyman Parlak

  9 Mart 2017 at 00:24

  İLK 30 DK ÇOK KÖTÜYDÜ YİNE İRİS TEK BAŞINA TÜM DİZİ BOK ETTİ UMARIM SAVİTAR ÖLDÜRÜR ŞUNU

  SON 12 DK İYİDİ SAVİTARIN SPEEDFORCEDEN ÇIKMASI İYİ OLDU

  DEDİĞİN GİBİ SAVİTAR FUTURE FLASH ÇIKMA İHTİMALİ YÜKSEK

  BİDE ÖNCEKİ BÖLÜM HIZLANDIRILMIŞ ADAMI GÖSTERDİLER ADAMI GÖSTERDİLERSE BİRŞEY OLACAKTIR. BARRY SAVİTARI YENMEK İÇİN PARALEL EVRENLERDEKİ SPEEDSTERLARI YANINA ALABİLİR .

  SON OLARAK İNCELEME GAYET GÜZEL OLMUŞ…

 2. Burak

  9 Mart 2017 at 09:28

  Iris’in her bölüm assolist gibi giyinmesine ne demeli peki….

  • Anıl Kaleli

   9 Mart 2017 at 12:43

   En nefret ettiğim duruma parmak basmışsın. Candice Patton tamamen kendini ön plana çıkartan şeyler giymeye bayılıyor ama aşırı göze batan bir olay bu. Iris’ten bu yüzden iyice soğuyorum

 3. udunalevi

  9 Mart 2017 at 15:39

  Sen kimsin ya ?

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

 • En İyi Drama Dizisi
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
 • En İyi Müzik Kompozisyonu
 • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel4 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba7 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba7 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba