Connect with us

Bomba

THE WALKING DEAD 7.SEZON 10.BÖLÜM NEW BEST FRIENDS İNCELEMESİ

Yayınlandı

on

Büyük savaşa adım adım yaklaştığımız The Walking Dead, ortalık karışmadan önce her zaman yaptığı ortalığı sakinleştirelim taktiğini sürdürdüğünü görüyoruz. Bölümün adı en iyi yeni arkadaşlardan ve Rick’in son bölüm kestiği muhteşem gülüşten sonra anlayacağınız üzere orduya yeni askerler katılacağını anlıyorduk. Elbette Rick gülümsedi ve dünya bir dakika güzelleşmedi ve işler zor yolla halledilmek üzere birazcık çığırından çıktı. Uzun zamandır birbirini göremeyen ikili ise bu bölüm birbirlerine kavuşmuş oldu. Buraları daha fazla uzatmaya gerek yok, hemen SPOILER incelemesine geçelim.

Her zaman söylediğim ancak fikirleri hala gram değişmeyen Ezekiel ve Morgan hümanistleri, Saviors’ın ziyareti sırasında yaşadıklarıyla fikirleri bir kez daha bu dünyada geçerli olmayacağını görmüş oldular. Yine de barışı bozmamak adına bunları halı altına süpürdüler ama hepimiz biliyoruz, bu hümanistliğin son bulacağı, Ezekiel ve Morgan’ın sabrının biteceği zamanlar yakındır. Bunun için ise ikisinin ortak bağı olduğu Benjamin’in öleceği teorimi hala sürdürüyorum. Birileri ölmeden bu ikisinin akıllanması birazcık zor gözüküyor. Morgan’ın gönül bağı sopası bile gitti adam hala ÜZGÜNÜM YAPAMAM modunda. Parti kur baraj altı kalsın Morgan!

Richard yavrum ise Saviors grubundan kurtulmak amacıyla bir taraflarını yırtıyor ama kimseye dinletemiyor. Her biji Saviors diye molotof atmaya bile hazırlandı ama Carol’ı işin içine kurban sokunca Daryl reisten elbette güzel bir sopa yedi. Richard’ın planına göre 2-3 arabalı Saviors grubuna gerilla -bak hala- taktiği ile saldırıp onları yok ettikten sonra gelen yeni ekibi, Carol’ın üzerine yollayarak büyük bir savaş başlatmaktı. Bence orada kurban edilen Carol yerine bir başkası olsa Daryl buna yine müsaade etmezdi. Richard aslında haklı. Adam Rick gibi düşünüyor ama herkes Rick olamayacağını buradan anlıyoruz. Tek başına yapacağın plansız, düşüncesiz bir saldırı tüm Kingdom halkını ölümüyle sonuçlanabilir. Bir de Rick’e bakın? Adam tutsak alınmasına rağmen ben bunları ikna eder ORDULAR, İLK HEDEFİNİZ SAVIORS İLERİ! dedirtirim diye düşünüyor. İleri görüşlülük budur! Başbuğ Rick!

Madem Rick’e döndük oradan devam edelim. Tutsak düştükleri hurdacı-yağmacı grubun lideri Jadis ile tanışıyoruz. Jadis’i canlandıran oyuncu Pollyanna McIntosh, grubu için HEAPSTERS olarak çağrılacağını söylediği için bu hurdacı gruptan bende Heapsters olarak bahsedeceğim. Bu grubun, Rick ve ekibini son derece organize bir şekilde sarmaladıklarını farketmiş olmalısınız. Bu sırada ise Peder Gabriel’i görmek isteyen Rick’in isteği yerine getiriliyor ve Gabriel sağlam bir şekilde karşımıza çıkıyor. Rick’in Gabriel’i gördüğünde yaşadığı rahatlama ve SENİ KURTARACAĞIZ MERAK ETME güvenini bana kadar ulaştırması beni çok etkiliyor beyler, bayanlar. Rick gibi liderim olsun her şeyi yapabilirmişim hissini gerçekten iyi veriyorlar. Zaten korkak Gabriel bile bu hallere geldi ve yürek yiyerek hurdacı ablaya bıçak çektiğinde bize bunu anlatmak istedi. Neyse efenim Rick’i dinlemeyi tercih eden Jadis, Saviors’a karşı savaşalım talebini ilk teklifte reddediyor. Daha sonra UP UP UP’a çıkılan ve toplanılan liderler zirvesi sonrası Rick’in kendisini kanıtlaması gerektiği söylenerek çöplüğe fırlatılıyor. İşte tam burada, The Walking Dead evreninde gördüğümüz en ilginç, en cool, en epik zombi Winslow ile karşılaşıyoruz. Bundan önce gördüğüm en ilginç zombi Glenn’in su kuyusuna girerken yer altında kalmış ve su yüzünden şişen zombiydi. O günden beri normal zombiler izlemiştik. Winslow ise TWD zombi sıralamasında görüntüsü ile birinciliği hakediyor. Ancak Rick vs. Winslow dövüşü biraz daha güzel olabilirdi. O kısımları çok beğenemediğimi ve güzel çekilmediğini itiraf etmeliyim. Bu sırada yaralanan Rick’in eli AHA BU SEFER KESİLECEK umuduyla çizgi roman severlerin merakını dindirir mi? Sanmıyorum. Çizgi romanlarda Rick’in eli Vali tarafından kesildiği için hayranlar, dizide de kesileceği umuduyla yıllardır bekliyor ama bundan daha derin kesik yediği vakit bile eli düzelmişti. Rick’e bunlar koymaz.

Jadis ile anlaşmalarına göre, Rick’in bulacağı silahlara karşılık Jadis ve ekibi Saviors savaşına katılacakları yönünde oldu. Rick için bile çok çabuk bir güvenme oldu. Daha yeni tanıştıkları biri sonuçta ve buldukları silahlar sonucunda Rick ve ekibini öldürüp yollarına bakabilirler. Tabi bu gerçekte olsaydı düşünülmesi gereken konulardı. Rick’in ölmeyeceğini düşünürsek, Jadis ve Heapstersler bu savaşa katılacaklardır. Çünkü iki tarafta dünyanın yeniden değiştiğini görebilen ve kaldıkları zor durumdan başka türlü çıkamayacaklarını bilen iki lidere sahipler. Ortak fikirler anlaştı ama Rick silahları nereden bulacak? İhtimaller;

1- The Kingdom

2- Richard’ın gizli zulası (Daryl Hilltop’a döndüğüne göre bunu söyleyebilir)

3- Tara’nın gitmiş olduğu Oceanside halkı

Tara’nın Oceanside halkını ele vermeyeceğini surat ifadelerinden anlıyoruz ama zor bir durumda kalırlarsa bu ihtimali yeniden düşünecektir. Kingdom’da yer alan silahlar müttefiklik açısından kurallara aykırı olacağından tek ihtimal Richard’ın zulası kalıyor. Yani Rick her türlü bu silahları bulup Heapsters topluluğuna verecektir. Sonra ver elini büyük savaşa!

Bu arada uzun zamandır Negan’ı göremiyoruz. Beklediğimize değeceğine inanıyorum ve tek kurbanlar Glenn ile Abraham kalmayabilir çünkü bu bekleyiş hayra alamet değil. Neyse ki haftaya kavuşuyoruz. Tutsak Eugune ile. Glenn demişken Abraham demişken en sevilen ikili Daryl ve Carol’ın sevimli buluşmaları oldukça duygu yüklüydü. Glenn’in ölümünden kendini sorumlu tutan Daryl’ın, Carol’a sarılacak bile yüzü bulamadığını güzel hissettirdiler. Onların ölümünü ise Carol’a söylemeyerek Carol’ın içinde kalan son insanlığın bitişini izlemek istemedi. Bu açılardan bakarsak, bölüm monoton dahi olsa insan ilişkileri açısından dersler çıkartmamızı sağlayan ve ince detayları olan bir bölümdü.

Sizin düşünceleriniz ve teorileriniz neler? 

Haftaya görüşmek üzere!

 

 

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel4 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba7 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba7 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba