Connect with us

Bomba

Westworld 1. Sezon 8. Bölüm İncelemesi

Yayınlandı

on

Milyonların beynini ekmek hamuru gibi yoğuran, güncel izlemiş olmaktan gurur duyacağımız yarın öbür gün çocuklarımıza “işte annen/baban bu diziyi birebir takip etti” diye hava atacağımız dizi Westworld gerilimi uçlara taşıyan “sezon finalinde daha ne yapacaklar ki?” diye sorduran yeni bölümüyle ekranlarımızı şenlendirdi.

Yazımızın bundan sonrasında diziye dair bolcu spoiler olacağına dair uyarımızı peşinen verip incelememize girişelim.

1

Geçen bölüm hepimiz Bernard’ın aslında bir Ev Sahibi olduğunu öğrenmiş, bir kısmımız “ben demiştim değil mi ? ” diyerek memnun olurken bir kısmımız şaşkınlıkla karışık bir takım küfürler sıralamıştık. Bu bölüm artık bir ev sahibi olduğunu iyice idrak eden Bernard ile Ford’un arasındaki tuhaf ilişkiyle başladık seyrimize. Ford Bernard’a delilleri bir güzel sildirip, hafızasını da misler gibi formatladı. Bernard şu an bir ev sahibi olduğunun farkında mı yoksa Ford bunu da mı sildi tam olarak bilemiyoruz. Bernard’ın “Bana daha önce kimseyi öldürttün mü?” sorusuna Ford’un verdiği cevap doğru mu bilmiyoruz. Theresa’nın öldüğü bodrum katında çalışan merdiven altı Ev Sahibi üretme makinesinde ne üretiliyor bilmiyoruz. Velhasıl dizi bir taraftan soruları cevaplandırırken bir taraftan yeni sorular üretmeye devam ediyor.

Bu soru bolluğundan dolayı içimizde “lan sonu Lost gibi olmasın bunun da.” tedirginliği durmak bilmiyor fakat kendi adıma konuşmam gerekirse popüler piyasanın en iyi hikaye anlatıcılarından biri olan Jonathan Nolan’a güvenmek lazım. Kendisi insafsızca iptal edilen Person of İnterest’e bile iyi kötü doyurucu bir son yazmayı başarmış biri. Hele ki ellerinde beş sezonluk hazır bir senaryo bulunması iç rahatlığımızı daha da arttırıyor.

Bernard’ın prototip çiziminin Dolores ve Çocuk Ford’a dair çizimlerle yan yana bulunması, çizim kağıdında herhangi bir ismin gözükmeyişi, Theresa’nın “Arnold’a da mı böyle yaptın onu da mı Bernard öldürdü” sorusuna karşılık Ford’un “Daha o zamanlar Bernard yoktu” deyişi bir araya gelip kafa kurcalıyor. Bernard’ın Ford ile konuşması esnasında evvelde Arnold’un sorduğu soruları sorması ise ortamlarda dolaşan bir teoriye yaklaştırıyor bizi. Hatırlarsanız önceki bölümlerde Ford’un “Arnold bu aha bak” dediği fotoğraftaki kişi aslında Ford’un babası çıkmıştı. Ford’un Bernard’a neden Arnold’u göstermediğini pek anlamamıştık. Şu an kafamızı kurcalayan soru şu: acaba Arnold giderayak kendi bedenine sahip bir ev sahibi yaratmış olmasın? O ev sahibi de Bernard olmasın? Parçaları birleştirdiğimizde teori çok da mantıksız gözükmüyor.

2

Gönüllerin robotu, isyan bayrağını ateşleyecek kadın devrimci Maeve’in de hemen hemen tüm zincirlerinden kurtulduğunu görüyoruz bu bölümde. Kendisi parktaki geçmişini bir kalemde silip atmaya, tüm tehlikeleri göze alıp dış dünyaya çıkmaya hazır bir hale geldi. Tüm bunlar yetmezmiş gibi kendisinin bir insana kolaylıkla zarar verebildiğini de görmüş bulunduk. Bütün bunlar yetmez gibi hanımefendi başka robotlara da emirler verebilecek seviyeye yükseldi. Daha önceki yazılarımızda belirttiğimiz gibi dizinin en geç ikinci sezonunda dış dünyaya açılmasını bekliyoruz, bu açılma esnasında Maeve büyük önem taşıyacak gibi duruyor. İsyankar robotumuzun hikayesi ayrı yollardan hatta ayrı zamanlardan giden iki hikayeye daha bağlanıyor bir şekilde. Bu hikayelerin ilki tabii ki Labirent’i arayan Siyahlı Adam’ın hikayesi.

4

Labirent’in peşinde ikinci baharını yaşaması gereken yıllarını harcayan Siyahlı Adam’ın geçmişi biraz daha derinleşti bu bölümde. Bir karısı bir kızı olduğunu öğrendik. Sadece kendini sınamak için girdiği bir maceranın içinde Maeve tarafından yaralandığını öğrendik. Bir şekilde Arnold’un ve Arnold’un yaptıklarının farkına varan karakterin oyunun en derin noktasına neden bu kadar takıntılı olduğunu az buçuk keşfettik. Fakat karakterimizin Arnold ile nasıl karşılaştığını, nasıl kendisinden haberdar olduğunu henüz bilmiyoruz. Tam bu noktada Arnold ile ilgili biraz uçuk gözükebilecek bir teorim var ama zamanında Bernard’ın ev sahibi çıkmasına da uçuk demişti insanlar. Arnold’un kendisini ev sahiplerinin zihnine dağıttığı ya da bir ev sahibinin bedenine bilincini aktardığı teorisi çoktandır biliniyor fakat bu ev sahibinin kim olabileceğini bilmiyoruz. İki üç bölümde bir karşımıza çıkan, bilmiş tavırlarla konuşup her şeyden haberdarmış izlenimi veren kız çocuğunu hatırlayın. Hatırladınız mı? Peki şimdi düşünün Arnold olarak bilincinizi bir makineye aktarmanız gerekse dikkat çekecek kahraman bir karakteri mi tercih edersiniz yoksa kimsenin pek farkına varmayacağı 10-12 yaşlarında bir kız çocuğunu mu? Zannediyorum birbirimizi anladık sayın okuyucu.

4

Maeve’in hikayesinin bağlandığı bir başka nokta da Dolores ve William’ın öyküsü. Türler arası aşıklarımızın vardıkları yerde Maeve’i görmeleri bu ikilinin yolculuğunun farklı bir zaman diliminde geçtiğini bir kez daha kanıtladı ve William’ın Siyahlı Adam olduğuna dair teoriyi daha da güçlendirdi. Dizinin başından beri can sıkacak kadar düzgün olan William yavaş yavaş kin tutmak gibi, öfkelenmek gibi doğal insan davranışları göstermeye başladı. Gözlerim mi beni aldatıyor tam olarak seçemedim ama William’ın ilk bölümler kar beyaz olan şapkası da yavaş yavaş kirli beyaza hatta sarımsı beyaza dönüyor gibi. Bu gerçekten kasıtlı yapılmış ve William’ın Siyahlı Adam’a dönüşmesini simgeleyen bir hareketse tek tek bütün yapım ekibini alnından öperim. yok değilse de ben teori üreteyim derken kafayı hepten yakmışımdır.

Dolores’in yaşadığı zaman mekan karmaşalarını Maeve’in hayalleri açıkladı bu bölümde. Bizim bulanık hatıralarımızın aksine eski tecrübelerini çok net bir şekilde hatırlayan Dolores hikayede en az üç farklı zaman dilimi olduğunu ortaya koyuyor.
:(William’dan önce: Dolores’in muhtemelen ilk oluşturulduğu ve Arnold ile irtibata geçtiği zaman dilimi. Gördüğü halüsinasyonlar da muhtemelen bu zaman diliminden kalma anılar) WB(William’la birlikte. William ve Logan’ın aktif olarak bulunduğu zaman dilimi)
WS(William’ın Siyahlı Adam’a dönüştüğü, Bernard’ın robot olduğu, dizinin aktüel zamanı kabul edilen zaman dilimi)

Son olarak İngiliz aksanı konuşmasına rağmen itici olmayı başarabilen dizinin en başarısız yazılmış karikatür karakteri Lee Sizemore’un fikri casusluk işine bulaşması hadisesi var. Kurul tarafından gönderilen Hale daha evvel Dolores’in babası olan eski Şerif’e birtakım veriler yükleyip parktan çıkarmanın peşinde bunun için de parkın en zavallı adamı Lee’yi kullanıyor. Yüklenecek şey yapay zekayı sağlayan temel kod mu? Yoksa şirketin içinden başka bilgiler mi sızdırılacak, zaten arızalı olan ev sahibi dışarı çıkınca birini kesecek mi? gibi soruların cevaplarını merakla bekliyoruz.

Evet sevgili Westworld takipçileri. Biraz gecikmiş de olsa bölüme dair düşüncelerimiz bu yönde. Yeni bölüm incelemesinde görüşmek üzere esen kalın teorilerinizi paylaşmaktan, yorumlarınızı ulaştırmaktan asla çekinmeyin.

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel3 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba6 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba6 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba