Connect with us

Bomba

Yeni Nesil Dizi Yayıncılığının Temelleri-Bölüm 1- …ve HBO “Dizi Yapılsın” Dedi

Yayınlandı

on

Sıkı takipçilerimiz fark edeceklerdir, burada her fırsatta televizyon yayıncılığının çok değiştiğini, artık dizi anlayışının çok başka bir noktaya gitmeye başladığını, efendime söyleyeyim bu durumun da katlanarak artacağını iddia ediyorum. İşte bu görüşlerimi derli toplu açıklayayım dedim. Televizyon yayıncılığın katettiği mesafeyi, nelerin değiştiğini, nelerin değişebileceğini sizlerle bir konuşalım dilerseniz.

Şimdi öncelikle bu yazıların ilkinde konuya çok kaynak bir noktadan girmek gerektiğini düşünüyorum. Televizyon neydi? Televizyon vasattı. Sinema, tiyatro gibi büyük abileri televizyon yayıncılığından çok daha havalıydı zira bunları para vererek izliyordun, izlemek için sıcak evinden çıkıp giyinip süslenmen gerekiyordu mesela. Bir sinema yapımı yapımcılar, yönetmenler ne zaman bitti derse o zaman bitiyordu. İşte televizyon bunların tam tersini ifade etti uzunca bir süre. Televizyon izlemek için klasik bir tv ekipmanı almanız ve elektirik faturanızı düzenli yatırmanız yeterliydi ayrıca para vermeye ihtiyacınız yoktu. Televizyondan herhangi bir şey izlemek için dışarı çıkmanız da gerekmiyordu. Gayet çizgili pijamalarınızı giyip, mandalina soyarken Dallas izleyebiliyordunuz hem de çoluk çocuk maaile. Üstelik televizyon dizileri yılın büyük kısmında haftada bir bölüm olmak üzere yayınlanıyordu. Hey maşallah ne güzel değil mi?

Peki büyük biraderi sinema ile arasındaki bu farklar nasıl etkiledi televizyon yayıncılığını? Açık konuşmak gerekirse iyi etkilemedi. Sinema operaya denk ise dizi tek perdelik bir piyese denk gibi göründü senelerce. Sinema senfoni ise dizi sahil kenarında kafaları çekip gitar çalan gençlere denkti. Belki daha samimi, belki güzel, ama prodüksiyon ve özen olarak kötü. Çünkü televizyon izleyicisi sıradan insandı. Toplumun kahir ekseriyeti, televizyon yapımcılarının hedef kitlesiydi. Bu ortalama adamı/kadını yakalamak temel amaçtı. Bu yüzden birkaç istisna dışında televizyon dizileri insanın zekasını zorlayacak, seyircisinden belli bir birikim isteyecek, belli bir kültüre sahip kişiler tarafından anlaşılacak işler değildi. (istisnalar var dedim bakın oradan Twin Peaks diye bağıranları görüyorum)

Peki ne oldu da işler karıştı? Öncelikle birkaç adam oturup çok acayip bir şey yaptılar 2004 yılında. Lost isminde bir dizi piyasaya sürüldü. Dizinin ilk bölümünün bütçesi bizim o zamana kadar çektiğimiz en yüksek pahalı sinema filminin bütçesiyle yarışır kıvamdaydı ve dizi bugüne kadar gördüklerimizden çok farklıydı. Televizyon yayıncılığının milatlarından biri oldu benim gözümde Lost. Flashback, Flashforward gibi tekniklerin özgün kullanımı, karakterlerin yaratım ve işlenme süreçleri, prodüksiyon kalitesi ve senaryosuyla o güne kadar benzerine pek az rastlanacak bir yapım oldu Lost. Daha da ilginci Lost internetin yaygınlaştığı o çok ilginç yıllarda izleyicilerine o güne dek yaşamadıkları bir deneyim sundu. İnsanlar ürettikleri teorileri forumlarda paylaştılar, başkalarının teorilerini konuştular, alt metinler çıkarıp, tartışmalar yapıp dizinin etki alanını genişlettiler.

Lost-season1

Velhasıl Lost sanki haftada 45 dakika boyunca süren bir dizi değil de kendisini bütün bir haftaya yaymış tuhaf bir deneyim haline gelmişti. Felsefeye, mitolojiye, dinler tarihine yapılan onlarca yüzlerce gönderme dizi izleyicisini bir kültürel seviyeye sahip olmaya zorluyordu fakat tüm bunları klasik televizyonculuğun kurallarını zorlayarak, esneterek fakat asla bu kuralları yıkmadan yapıyordu Lost. Konunun merkezinde yine bir aşk üçgeni vardı. Kate Sawyer’a mı varacaktı yoksa Jack’e mi sorusu manasız bir şekilde dizinin temel sorunlarından biriydi. sonunda Lost milyonlarca insanın kalbini kıra kıra hatıralar arasına karıştı.

Lost gibi bir dizinin bu derece popüler olması oyunun kurallarını değiştiren noktalardan biriydi. bir süre Lost’un popülerliğinin altındaki sebep büyük gizemli senaryolar diye düşündü yapımcılar. Bu motivasyonla Flashforward gibi diziler yapıp ilk sezon biter bitmez çöpe attılar falan. Lost tek başına televizyonculuk anlayışını değiştirmeye yetmiyordu. Kalıpları tamamen yıkacak vizyoner bir cesaret bir de cesur bir yatırımcı lazımdı. Peki ne oldu?Game of Thrones, Westworld gibi dizilerin bizlerle buluşmasına vesile olan kıymetli platform HBO beşinci günün şafağında er meydanına çıkan Gandalf gibi geldi.

Neden CW değil de HBO geldi peki? Çünkü CW ve benzeri kanallar az önce bahsettiğimiz televizyonculuk yapısına ve anlayışına sahipti. Karasal yayın sistemiyle her eve bedava girip girdikleri evlerde yaşayan ortalama insanı hedefliyorlardı. HBO paralı bir TV platformuydu. Herkesin evinde yoktu. Paralı bir TV platformu olduğu için sansür konusunda da sınırları baya esnekti. Esas gelir kaynağı reklam gelirlerinden ziyade platformu satın alan kullanıcılardan gelen paraydı ki HBO bu parayla yapabileceği en vizyoner yatırımı yaptı. Yayıncılık tarihini değiştirdi.

HBO-Logo-3

HBO dizilerine dikkatle bakarsanız ne görürsünüz? Özenlidirler mesela. Bir senede 24 bölüm çekmedikleri için oyuncular da teknik ekip ve senaryo ekibi de çok yıpranmadan iş yaparlar. Deneyseldirler kağıt üzerinde harika olacakmış gibi durmayan işlere para yatırmışlardır. Para demişken kesenin ağzını da iyi açarlar. Bir sezon Westworld çektikleri para bir sene boyunca Türk sineması dahilinde çekilen tüm filmlerin bütçelerine denk neredeyse. HBO dizilerinin çoğunda karakterleri işlenmesi ve geliştirilmesi harikadır yahut. Bunlar böyle böyle dizi yayıncılık tarihini değiştirdi işte.

Şimdi bir şeyleri açıklığa kavuşturmak gerek. HBO’nunGame of Thrones, Westworld gibi dizilerinden önce güzel dizi yoktu demiyorum. Prison Break, Supernatural, Fringe falan derken o dönemin karasal yayın yapan kanalları da hiç kötü işler çıkarmıyordu fakat bunların hiç biri devrimsel derecede iyi değildi. Klasik televizyonculuk kafasıyla yapılan, bu kafanın standartlarına göre güzel dizilerdi. HBO Got, Breaking Bad gibi dizilerinden önce kötü şeyler yayınlıyordu da demiyorum. Sadece bu diziler HBO’nun vizyonunu bambaşka bir noktaya taşıdı televizyon dizileri için yeni bir çağın başlangıcı oldu diyorum.

HBO’nun peşine Netflix takıldı. Özgür bir platformda misler gibi diziler izlemeye başladık. Durum dur durak bilmedi eskiden çok sevdiğimiz karasal yayıncılık olayları artık çok yavan gelmeye başladı. En nihayetinde bu sene vizyona giren Legion ile bir kez daha anladık ki dizi yayıncılığı yepyeni bir evre içerisinde ve bu evre çok farklı kurallar dahilinde cereyan edecek. İşte ben de bir sonraki yazımda yeni nesil dizi yayıncılığının kuralları üzerinde biraz durmaya çalışacağım.

Yorumlarınızı düşüncelerinizi beklerim.

Okumaya Devam Et
yorum yapmak için tıkla!

Cevap Bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel5 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba1 hafta ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba1 hafta ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba3 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba4 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba