Connect with us

Bomba

Yerli Geek İşleri – Anadolu Geeks #1 Murat Menteş Kitapları

Yayınlandı

on

Geek altkültürüne ait işlerin genelde Amerika’dan ve Avrupa’dan çıktığı bir gerçek. Bilimkurgu, fantastik, polisiye gibi türlerin hem kitap hem film anlamında buralarda büyük bir sektöre dönüştüğü ve tüm dünyaya buralardan ihraç edildiği, herkes tarafından biliniyor. Bugün başladığım bu yazı dizisiyle sizlere her hafta Türkiye’de yaşayıp, içinde bulunduğu coğrafya’nın kültüründen beslenerek gayet de geek işlere imza atan yazarları, yönetmenleri, çizerleri tanıtmaya çalışacağım. Birkaç kişi olsun bu yazılardan etkilenir de tanıttığımız kişinin kitabını alır filmini izlerse geek kültürünün Türkiye’de de boy vermesine zerrece de olsa faydam olduğunu düşünüp mutlu olacağım.

İlk tanıtacağım kişi görece popüler bir adam: Murat Menteş. Sevgili Afili Filinta Menteş’in şimdiye kadar yazılmış üç romanı, bir şiir kitabı ve piyasada bulunmayan bir adet de eski deneme kitabı mevcut. Menteş’in romanları Türk edebiyatı içerisinde ayrıksı bir yere sahip. Türkiye’de polisiye edebiyat türünün macerasını anlatan “Korkmayınız Mr. Holmes” kitabının yazarı Erol Üyepazarcı yazarın ilk kitabını “absürt polisiye olarak adlandırıyor fakat Menteş’in kitaplarında Absürtten ve polisiyeden de ilerisi mevcut.

mentes2-770x430

Keskin bir mizah, yer yer en beklenmedik anlarda gelip vuran cümleler, beyin zorlayıcı olay örgüleri, Eski İslam bilginlerinden modern batı filozoflarına kadar tonla derinlikli kaynaktan damıtılıp sıradan okuyucuya çok rahatlıkla aktarılabilecek hale getirilmiş referanslar, Clint Estwood Westernlerinden yeşilçam süper kahraman filmlerine kadar uzanan bir yelpazede göndermeler Murat Menteş’in eserleriyle alakalı akla gelen ilk ögeler. Avrupa, özellikle Kuzey Avrupa, sinemasını yakından takip eden Menteş zihnindeki birikimi çok başarılı bir şekilde materyale çevirebiliyor.

Dilerseniz yazarı daha yakından tanımak için kitaplarına göz gezdirelim.

Not: Yazarın mevcut altkültür ile ilişkili üç romanı incelenmiş şiir ve deneme kitapları kapsam dışı bırakılmıştır. kitaplar incelenirken konuyu sezdirme maksatlı olanlar dışında spoiler vermemeye dikkat edilmiştir. 

Dublörün Dilemması: 

dublor

Hayatının büyük kısmını edebiyat ile iç içe geçirmiş biri olarak net bir şekilde söyleyebilirim ki Dublörün Dilemması Türk Edebiyatı’nın en stilistik ilk romanlarından biri. Gerçekten yazarın nasıl bir kafaya sahip olduğunu, neler yapmak istediğini, neler yapabileceğini bu kadar net anlatan bir ilk roman pek az bulunur. Roman yüz değiştirme teknolojisiyle bilim-kurgu sahalarına giriyor, bir taraftan yüz değiştirme hadisesi üzerinden kimlik ve kişilik gibi son derece teferruatlı konular üzerinde fikir beyan ederken bir taraftan oradan oraya sıçrayan bir kurguyla kafaları karıştırıyor. Nuh Tufan, İbrahim Kurban gibi son derece ilgi çekici karakterleri halde hale sokup bir taraftan bu ilginç karakterlerin ağzından bize modern düşünür Jean Baudrillard’ı tanıtıyor anlatıyor. Hani neredeyse filmi çekilse Stanley Kubrick yönetirdi diyesi geliyor insanın.

Roman ilk yarısında biraz kopuk gözüküyor insanın gözüne. Kitabın henüz ilk yüz sayfasını bitirmişken “Nasıl kitap tavsiye eder misin?” diye soran arkadaşıma “yaaa çok eğlenceli kitap ama konu çok savruk birbirinden kopuk skeçler gibi ilerliyor” demiş birkaç saat sonra romanı bitirdiğimde ise hayret ve haşyet ile nedamet getirmiş “vay anasını çok güzel bağlamış lan adam” nidalarıyla yeri göğü inletmiştim.

Korkma Ben Varım:

korkmabenvarim

Menteş’in ikinci ve şahsi kanaatime göre en güzel kitabı Korkma Ben Varım. Hem insanı oradan oraya savuran sayfaları çevirirken geçen milisaniyelik süreçlerde bile sabırsızlanmamızı sağlayan bir kurgu hem de bu kurguyu aktarırken sağdan soldan çıkan aşka, dine, felsefeye ve hatta siyasete dair ortaya konan muhteşem fikirler var kitabın içinde. İnsanların intikamlarını alarak hayatını kazanan Müntekim Gıcırbey ve onun umarsızca aşık olduğu Şebnem Şibumi üzerinden gidiyor kitap. Karizmatik mafya babaları, güzel kadınlar, telepatik yeteneği olan bir çocuk birbirlerine ince ince bağlarla ustalıklı bir şekilde örülmüş bir kurgunun içinde akıp gidiyor bir taraftan diğer sayfayı çevirmek için dayanılmaz bir istek duyarken bir taraftan “Adam ne güzel demiş yahu” diye cümlelere bakakalıyorsunuz.

Ruhi Mücerret:

1364635318356_671

Basit kurguya sahip okuyucuyu zihnen çok yormayan yapımların popülerlik yolunda diğerlerine nazaran birkaç adım önde olduğu tartışma götürmez bir gerçek. Ruhi Mücerret de Murat Menteş’in en basit ve en popüler romanı. Bilinçaltına reklam vermek gibi daha önceden Hollywood sinemasınca da işlenmiş bir tekniği alıp yüz yaşında, halen hayatta olan son istiklal savaşı gazisi Ruhi Mücerret Beyefendi’nin hayatıyla birleştirerek anlatan bu kitap karışık kurgular seven Dublörün Dilemması ve Korkma Ben Varım’ın zekice yapısına hayran kalmış okuyucuya aynı hissi vermez elbet fakat keyifli bir okuma süreci sunacağı konusunda eminim. Önceki kitaplarında olduğu gibi felsefeden, tasavvuftan bahsetmeyi sürdüren Menteş bu kitapta açıkça Dücane Cündioğlu’dan etkilenerek yaratılmış Avni Vav karakteri üzerinden anlatıyor derdini ve ilginç bir şekilde Avni Vav geçtiğimiz hafta üzerlerine bir yazı yazdığı Türkiye’de Yazılmış Mayk Hammer Romanlarının yazarlarından biri Murat Menteş Evreninde.

BONUS- Kısa Film: Tek Ölüm Yetmez:

Menteş aynı zamanda ülkenin en tuhaf yönetmenlerinden biri olan Onur Ünlü ile de pek yakın arkadaş. İkili geçtiğimiz senelerde TRT’nin kısa filmler kuşağında ortak bir projeye girişerek senelerdir bunu bekleyen hayranlarını memnun ettiler. Aşağıda linkini vereceğim yirmi küsur dakikalık kısa film Tek Ölüm Yetmez, çoğu Murat Menteş hayranının dahi gözünden kaçan bir yapım. Şahsi kanaatimce Black Mirror izleyicilerinin hoşuna gidecek bir senaryoya sahip.

Yerli yapım geek işlerini tanıtacağımız serimizin ilk bölümünden böylece alnımızın akıyla çıktım diye umut ediyorum. Yorumlarınızı eleştirileriniz bırakmayı unutmayın. “Ya bak şu da vardı şunu da tanıtsanız” dediğiniz bir şey varsa yazmaktan hiç çekinmeyin. Tavsiyeleriniz bizleri ziyadesiyle memnun eder.

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel5 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba1 hafta ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba1 hafta ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba1 hafta ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba3 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba4 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba