Connect with us

Bomba

Yüzüklerin Efendisi Karakterlerini Tanıyalım #2: Gollum-Smeagol Sorunsalı

Yayınlandı

on

Gollum sorunsalını, karakteri tanıyarak ele alacağım. Körü körüne bir şeye bağlanmayı temsil etse de aslında yüzüğün kontrolünde oluşuna bağlamak gerek. Filmin en kritik karakteridir ve sorunsal; Smeagol yanıyla ortaya çıkar. Anduin Vadileri’ndeki Gladden Düzlükleri’nde doğmuştur. İçinde kötülük bulunmadığını söyleyebilir miyiz? Hayır.

source

Senaristlerin açıklamasında Gollum şöyledir; Smeagol neşeli ve tatlı bir karakter. Yalan söylemez, aldatmaz ve başkalarını manipüle etmeye girişmez. Kötü ve işbirlikçi biri değil. Bu kişisel özelliklerin tam tersi Gollum’a ait, asla Smeagol ile karıştırılmamalı. Smeagol asla kendisinden zayıf olanların üzerinde gücünü kullanmak istemez. Zorba değil aksine sevilen biri. Bu yüzden bütün dünyadaki izleyiciler o karaktere ısındı.”

İlk paragrafta bahsettiğim konuya dönelim mi? Smeagol, derin sularda gezer, araştırmalar yapan meraklı biriydi. Hobbitlerin içinde kötülük bulunmadığı söylenir. Çünkü naif topluluklardır. Ama Smeagol’un içinde bir kötülük gizliydi. Bunun sebebini yüzüğün, kuzeni Deagol’u değil Smeagol’u seçmesiydi. Smeagol, Shire’ın varlıklı bir ailesindendir. Köklere ve başlangıçlara meraklı, derin su birikintilerine dalan, ağaçların ve büyüyen bitkilerin diplerini kazan, yeşil tepeciklere tüneller açan bir Hobbit’ti. Böyle yaşarken dağların tepelerine, ağaçların yapraklarına, havada açan çiçeklere bakamaz hale gelir, tek düşündüğü dipler olur. Filmde resmedildiği gibi Deagol ve Smeagol kayıkta bulunmazlar. Deagol balık tutarken, Smeagol nehir kıyısını eşeliyordur. Sadece yüzüğün seçiminden değil, meraklı oluşundan dolayı da Deagol’un dipte bulduğu parlak şeyi arzulayışı ve doğum günü olduğu için hakkettiğini düşünmesidir.

Deagol’un cesedini deneyimlerinden dolayı güzelce saklayan Smeagol, evine geri döner ve yüzüğü taktığı zaman kimsenin kendisini görmediğini anlayınca yüzüğe daha çok bağlanır. Yüzük sayesinde sırları ortaya çıkarıp, öğrendiklerini kötü amaçlı işler için kullanmaya başlar. Yüzük onu güçlendirdikten sonra, hiç sevilmeyen ve herkesin kaçındığı biri olur.

“Onu itip kaktıklarında, o da onların ayaklarını ısırırmış”

Yüzüğün gücüyle hırsızlık yapmaya başlayarak ve etrafta kendi kendine konuşup acayip sesler (filmden bildiğimiz) çıkarmaya başlar. O yüzden ona Gollum adı verilir ve büyük annesi tarafından kovulur.

Bu arada yüzük, İsildur dahil içinde kötülük bulunanları seçer. Böylece efendisi Sauron’a ulaşması kolaylaşacaktır. Yüzüğe sahip olduktan sonra Dumanlı Dağlar’ın dibine yerleşmesinin nedenlerinden biri araştırma yapmak için kökler aramasıydı. Bir diğeri de güneş ışığından kaçması tabii. Ancak yüzüğün onu günden güne bitirmesi, onu çiğ et yemeye ve çeşitli cinayetler işlemesine neden oldu. Goblinleri öldürüp yediği söylenir.

source (1)

Gollum o kadar derinlere inmiştir ki Sauron bile Yüzük’ün akıbetini uzun süre öğrenememiştir. Hobbit hikayesinden bildiğimiz Bilbo ile bilmece yarışından sonra yüzüğü kaybeder. Bu onu iyice asabi, bir o kadar da güçsüz hale getirir. Bilbo ile aynı ikileme düşer. Etraf goblinlerle çevrilidir. Bir yandan doğum günü hediyesinin Goblin Kralı’nın eline geçip geçmediğini düşünürken bir yandan da oradan kurtulmayı düşünür. Tek çıkış olan oyukta bekler ama Bilbo’yu göremez. Bilbo, Gollum’u öldürmeyi düşünür ancak ona acır. Gandalf ve Frodo hikayesinde bahsedilen de budur. Sonralarda Bilbo’nun yüzüğü aldığını Sauron öğrenmesin diye Gandalf Gollum’u burada tanır ve onu sorguya çeker. Bilbo’nun Gollum’u öldürmeyişini ise Orta Dünya’nın kaderiyle bağdaştırır. Tolkien, Gollum’u çok daha acınası bir şekilde betimlemiştir. Bunun nedeni, karakterin güç manyaklığının dönüştüğü veya dönüşeceği şekli göstermek isteyişidir.

Minik not: Tolkien hakkında birçok söylenti vardır. 1. Dünya Savaşı’nı resmeder, Türkleri orc gösterir falan filan. Bunların bir dayanağı yok ancak her yazar gibi birçok şeyden esinlenmiştir. Kullandığı en dahice metaforu ise Gollum’dur. Samwise Gamgee gibi yüzüğün kaderinde önemli rolü olan Gollum, “Preciousss…” sözüyle tanınır. Türk olmanın bir diğer şansı ise “Kıymetlimiss” kelimesinin tatlı olduğu tek dile sahip oluşumuzdur. Türkçe dublajı en iyi olan Yüzüklerin Efendisi filminde Gollum, dublaj nedeniyle bize çok tatlı görünür. Gerçi tatlı olan yanı Smeagol’dur. Körpeçik, pattes gibi terimleriyle gönlümüzde yer edinmiştir.

Frodo ve Gollum’un yüzük için birbiriyle savaşması yüzüğün yok oluşuna zemin hazırlıyor. Her ne kadar absürt bir şekilde kurtulsa da, Frodo ve Sam’in sahnesi dokunaklı ve sert bir sahnedir. Sam orta dünyanın en temiz kalpli karakteridir. Frodo daha gri bir yüzeyde seyrederken, Gollum en acımasızıdır. Tek zaafı ve istediği tek bir şey vardır. Bu da onu çok tehlikeli yapar. Gizlenmeyi iyi bilir, yaban ellere de Aragorn kadar hakimdir. Yüzük sayesinde 589 yıl yaşadı ancak sonrasında neden ölmediğini bilemiyorum. Khazad’dum’u nasıl geçtiği, Lothlorien’i nasıl geçtiği de bilinmez.

Gollum’u nefis veya hırsın vücut bulmuş hali olarak da görebiliriz. Bu hırsından dolayı çirkin vücudundan habersizdir, kör denebilecek kadar bağımlıdır yüzüğe. Uzun yıllardır yaşadığı için ölümden korkmaz hatta yüzük için yaşar. Bu yüzden Mount Doom’da düşerken yüzüğe bakar ve gülümser ancak ölünce ayrı kalacağını farkedince kahrolur. Bunu kusursuz bir şekilde resmeden Peter Jackson ve Gollum’u canlandıran Andy Serkis’e tüm LOTR severler olarak teşekkür etmeliyiz.

39b1beca16e12962c17f2947636b0011

 

Minik not 2: Andy Serkis’in katıldığı talk show da Donald Trump’ın attığı tweetleri Gollum sesiyle okumasını izlemenizi öneriyoruz.

Bir sonraki yazımızda görüşmek üzere!

Bomba

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Yayınlandı

on

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider, oyuncak için ise o zamanlar evrenin sonsuzluğu gibi gelecek büyüklükte olan Toys ‘R’ Us’a doğru yola çıkardık. Space Jam oyuncakları, boyama kitaplarını, figürleri hala hatırlıyorum. Öyle güzeldi. Ancak Amerikan basınına göre oyuncak sektörünün eski büyük lideri, yeni nesil Amazon vb. sitelerle baş edemeyerek 1 hafta sonra iflasını açıklayacak.

Reuters ve Wall Street Journal iflas haberini ilk alanlar oldu. Raporlarına göre, oyuncak perakendecisi birkaç hafta içinde iflas başvurusunda bulunmak zorunda kalacağını açıklamışlar. Markanın ABD’deki 1,600 artı mağazasında yaklaşık 5 milyar dolar borcu olduğu söyleniyor.

Toys ‘R’ Us’ın da tarihin tozlu raflarında kaybolduğu bir hayata hazır mıyız geekler? Ben değilim. 

Okumaya Devam Et

Bomba

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Yayınlandı

on

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol sayıda ilk kez Ben Urich’in anlatımıyla yapmadık açılışı. Onun yerine giriş sayfalarımızı Frank Castle, Punisher, suç ile ilgili görüşleri ile kapladı. Karakterin güzel bir özetiydi bu konuşması aslına bakarsanız. Kısaca kahramanların sağlamaya çalıştığı adaletin hiçbir zaman işe yaramamasından dem vurdu.

5. Sayıya bir giriş yaparsak,  ilk hikaye arkı 4. sayı ile bitmiş sanmıştım. Hem bitmiş gibi göründüğünden, hem de artık bitsin istememden olsun gerek. Görünen o ki Diamondback’in bir de kaçış planı varmış. Sayı beli kırılmış Iron Fist’in Night Nurse’ün mekanında uyanması akabinde artık bir teşekkür amaçlı binayı satın almasıyla açıldı. Buralardaki konuşmalar sayının geneli gibi çok güzel yazılmıştı, özellikle Danny’nin ”Vücudum bir tapınak” tarzı sözleri karakterin olması gerektiği halini iyi yansıttı. İsterdik ki dizide de bu yönü biraz daha ön plana çıksın. Punisher ile aynı polis aracında taşınan Diamondback çenesi ile Punisher’ı yormaya, hatta irrite etmeye çalışıyor. Ona ölen karısından dahi bahsediyor ve başarıyor da. Bu sırada ekibi ise 4 kişi bir çatıda görüyoruz tek kelime ile harika panellerdi. Marquez’in çizimleri yine harika, yine harika.  Ekibin burada gelecek hamlelerini planlamalarını ve birlikte hareket etmelerini okumak şahaneydi. Özellikle Danny’nin Matt’e;

“Çok fazla boks referansı kullanıyorsun, ünlü bir boksör falan mısın?”

sorusu güldürdü cidden. Sayının son anlarına doğru bir ikili diyalog da yine Danny-Matt ikilisinden geliyor. Danny’nin Matt’e neden maske taktığını sorduğunda geçen konuşmalar da çok iyi yazılmıştı. Evet yıllardır süper kahraman filmlerinde, dizilerinde izlediğimiz, gördüğümüz nedenlerden çok da farklı bir şey sunmadı bu diyalog belki ama Anad dönemi başladığından beri kimliğini koruyan Daredevil ve onun Danny ile ilişkisi için önemli bir gelişim noktası oluşturur cinstendi.

Sayının finali ise şok eden cinstendi Black Cat evine gidiyor ve onu bekleyen Diamondback ile karşılaşıyor. Kısa bir ikili konuşmanın ardından Diamondback Cat’e kurşunları yağdırıyor. Kedi bu sefer dört ayak üzerine düşer mi bilinmez. Matt’in silah seslerini duyması ile sayı perdesini kapıyor. Dediğim gibi, sayıda aksiyon belki azdı, ama okuması zevk veren unsurlarda ilk sırada bile gelmez aksiyon benim için. Özellikle bir ekip serisinde ekibin dinamikleridir önemli olan. Hala okumuyorsanız, okumadıysanız, Bendis’in kaleminden çıkan harika diyalogları, etkileşimleri ve Marquez’in ortaya döktüğü sanatı kaçırıyorsunuz. Şimdilik benim Defenders #5 için söyleyeceklerim bu kadar.

Gelecek sayı ve sayılarda görüşmek üzere!

Okumaya Devam Et

Bomba

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Yayınlandı

on

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en iyi dizi adaylarından birini yazabilecek olsam hangisini yazardım diye sordum. Verdiğim cevap için ise düşünmem gerekmedi! Peter Morgan tarafından yaratılan The Crown kuşkusuz bu yıl televizyonlarda – aslında bir Netflix yapımı – çıkan en iyi eserlerden biri. Netflix’in en pahalı işlerinden biri olan bu yapımın tahmini bütçesi tam 156 milyon dolar. Dizinin konusu ise Oscar’lı film The King’s Speech’te de izlediğimiz kekeme kral IV.George’un ölümünden sonra Elizabeth’in tahta çıkışı ve ardından gelişen tarihi olayları kapsıyor. Dizi konusu bakımından tarihi ve tarihi yapımları sevenler için bir elmas niteliğinde. Bir belgesel tadında tabi ki değil fakat bunu beklememiz de yersiz olurdu. Özellikle bazı bölümlerin sonlarında o bölümde ele alınan herhangi bir konunun gerçekte ne zaman vuku bulduğu, sonuçları ve sonrasında neler olduğu gibi bilgiler de yer alıyor.

Dizinin başrollerini Kraliçe 2. Elizabeth rolünde Claire Foy, eşi, Edinburgh Dükü Philip rolünde Doctor Who severlerin yakından tanıdığı Matt Smith, kraliçenin kardeşi Margaret rolünde güzelliğiyle izleyeni ekranlara kilitlemeyi başaran Vanessa Kirby ve son olarak Winston Churchill rolünde ise 2 Oscar adaylığı bulunan John Lithgow var. Üstteki görselden de görebileceğiniz gibi casting çok ama çok başarılı. Karakterlerin tarihteki gerçek halleri ile inanılmaz bir benzerlik sağlanmış. Dizinin o devasa bütçesinin nerelerde kullanıldığını hakkında koymuş olduğum görsellere baktığınızda fikir edinebilirsiniz diye düşünüyorum. İzlediğinizde ise kendi gözlerinizle görürsünüz. Çünkü prodüksiyon tek kelimeyle harika. Örnek vermek gerekirse kostüm departmanı ortaya çok ince bir işçilik koymuş.

Kostümler dışında kullanılan set, dekorlar muazzam, 20.yüzyıl İngiltere’sini hissedebiliyorsunuz. İç mekan tasarımları kraliyet ailesine yakışır cinsten görkemli, dış mekan çekimlerini izlerken ise kendimi sık sık ”Oha, bu kadar insanı nasıl toplamış da bu sahneleri çekmişler” derken buldum. Özellikle Elizabeth’in siyasi nedenlerden dolayı birçok ülkeyi gezmesi gerektiğinde, buralarda çekilmiş sahneler sizin, olayın içine girmenizi kolaylaştırıyor.

Dizinin müziklerinin başında Rupert Gregson-Williams var. O da çok başarılı bir iş çıkarmış. Özellikle ”Duck Shoot” parçasını dinlemekten sıkılmadım henüz. Tema müziğini ise Rupert değil, Hans Zimmer yapmış! Kendisini övmek için ayrı yazı yazarım ben, o kadar ünlü ve sektörde her iyi işin altında adını görebileceğiniz biri. Meraklısına araştırmayı öneririm, bakarsınız sizin de sevdiğiniz bir filmin, melodisinin yaratıcısıdır.

Dizinin değinmediğim noktalarından biri ise, dizinin ne kadar akıcı olduğu, 50 dakika – 1 saatlik bir dizi için inanılmaz derecede akıcı. Kendinizi üç dört bölümü ard arda izlerken buluyorsunuz. Bu süreye sahip diziler için bende bunu başarabilen son dizi sanırım Breaking Bad idi.

Biraz daha detaylı bir şekilde konuya değinmek gerekirse, merak etmeyin dizi, siyasete en ince ayrıntısına kadar girmektense, bir kitap olarak düşünürsek, onun sadece kapağını, iç çizimlerini ve belli kesitlerini alıntılıyor. Odak noktamız daha çok 2.Elizabeth. Onun yükselişini, bir Kraliçe ve aynı zamanda bir eş, bir anne olarak yaşadığı zorlukları görüyoruz. Siyaseti bilmiyor, okula gitmemiş, herhangi bir alanda eğitim almamış, çocukluk yıllarında sadece ülkenin yasaları, İngiliz Klisesi hakkında öğretiler görmüş ve dolayısıyla olduğu noktada zorluk çekiyor.

Claire Foy sergilediği performansla hem Taç’ın (Crown) hem de rolün altından kalkmış. Hazır bir oyuncunun performansına değinmişken, oyunculuklardan bahsedeyim. Dizi diğer çoğu alanda olduğu gibi oyunculuklar konusunda da sizi etkiliyor. Hatta yeri geliyor tüyleriniz diken diken bir şekilde ekrana bakarken buluyorsunuz kendinizi. Başta dizinin castını saymıştım. Tekrar saymama ya da tek tek değinmeme gerek yok zira hepsi iyi derecesinde performanslar sergiliyorlar ancak 2 kişi oldukça ön plana çıkıyor. Biri zaten ana karakterimize hayat veren Claire Foy. İlk sezonu bitirdiğinizde, bir kez daha ilk bölümü izleyip, daha sonra son bölüme bir göz atmanızı istiyorum. Karakterin yaşadığı değişimi nokta atışı diyebileceğimiz şekilde, eksiksiz gösteriyor. Diğer kişi ise Winston Churchill rolündeki John Lithgow. Dönem veya karakterler hakkında herhangi bir belgeseli ya da Youtube’dan birkaç videoyu izlerseniz görürsünüz. John Lithgow’un kullandığı beden dili, yürüyüşü, mimikleri, sanki gerçekten O’ymuş gibi hissettiriyor. Zaten her iki oyuncu da rolleri ile oyunculuk dallarındaki adaylıklara sahip. Claire Foy, ”En iyi kadın oyuncu” dalında, John Lithgow ise ”En iyi yardımcı erkek oyuncu” dalında aday. Yazı boyunca amma övdün, hiç mi kötü, olumsuz etken, faktör yok diye düşünmüş olabilirsiniz. Ama inanın yoklar. Dizinin Emmy ödüllerinde tam 11 adaylığı var.

Bu adaylıkların en önemlilerinden bazıları:

  • En İyi Drama Dizisi
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yardımcı Erkek Oyuncu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Yönetmenlik
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Casting
  • En İyi Müzik Kompozisyonu
  • Bir Drama Dizisinde En İyi Senaryo

Dizi Golden Globe (Altın Küre) ödül töreninde ise En Drama Dizisi ve Bir Drama Dizisinde En İyi Kadın Oyuncu ödüllerini evine götürdü. Sırada Emmy ödülleri var. Ben yapımın törenden en az birkaç ödül ile ayrılmasını istiyorum ve ümit ediyorum.

Diziyi hala izlememişseniz inanın bu yılın en iyi dizilerinden birini kaçırıyorsunuz. The Crown, çok kaliteli bir yapım ve her ayrıntısını incelemeniz, hayranlıkla döneme tanıklık etmeniz için sizleri bekliyor.

 

Okumaya Devam Et

Facebook

Bombalamasyon

Genel1 gün ago

Bir Stephen King Uyarlaması: “IT” Film İncelemesi

Kaliteli filmlerin ülkemize geç gelişinden ya da hiç gelmeyişinden muzdaribiz. Geç gelmeyenler ise popüler filmler oluyor. Yani sinemada Imax kalitesiyle,...

Bomba4 gün ago

Çocukluğumuz Bir Bir Eriyor: Toys ‘R’ Us İflasını Açıklamak Üzere!

Geek olmamızın belki de ilk meydana çıktığı yıllardı. O yıllar bakkallar fasikül halinde Spider-Man sayıları satar, lunapark için Tatilya’ya gider,...

Bomba4 gün ago

Çizgi Roman: The Defenders #5 İncelemesi

Defenders 5.sayı geldi çattı. Ben de arkada Defenders soundtrack’ini açtım okudum. Şansıma aksiyon çok yoktu. Aksiyonu az ama eğlencesi bol...

Bomba6 gün ago

Emmy Ödül Törenine Saatler Kala, Bir En İyi Dizi Adayı: The Crown

Zaman zaman dizi dünyasının Oscar’ı diye de hitap edilen Emmy ödül törenine saatler kalmışken, kendime izlemiş olduğum dram dalında en...

Bomba2 hafta ago

Jeneriği ile Akıllara Kazınmış 15+2 Efsane Televizyon Dizisi!

Bir dizinin en önemli öğesi jeneriğidir. Bu cümlemi direkt kıran bir dizi var Ray Donovan. Jenerik kullanmıyor. Sert bir mizacı...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones: Kitaplarda Hala Hayatta Olan Karakterler!

George R.R. Martin acımadan karakter öldüren bir yazar olabilir fakat öyle karakterler var ki dizi yapımcıları öldürse de sevimli yazarımız...

Bomba3 hafta ago

Inhumans Imax İncelemesi, İlk İzlenim

İlk önce film olması planlanan, daha sonra diziye evrilen Inhumans’ın ilk 2 bölümü Imax sinemalarda gösterime girdi. Amerika’da ABC kanalının...

Bomba3 hafta ago

Beyaz Perde’de Boy Göstermiş Can Alıcı 11 Kadın!

Daha önce en efsane kötü karakterler videosu ile karşınıza çıkmıştık. Şimdi ise iyisiyle, kötüsüyle, çılgınıyla, tatlısıyla, kurbanlık koyun gibi insan...

Bomba3 hafta ago

Game of Thrones’u Neden Bu Kadar Çok Seviyoruz? Nedir bu Game of Thrones Manyaklığı?

Manyak, kelimesi burada kötü anlama gelmemektedir. Ülkemizde tatlı kişilere manyak tepkisini veririz. Ve bu ülke, kalıbımı basarım ki Game of...

Bomba4 hafta ago

Game of Thrones 7.Sezon Finali “The Dragon and the Wolf” İncelemesi ve Akılda Kalanlar

“Karlar yağdığında ve ak rüzgarlar estiğinde yalnız kurt ölür ama sürü yaşamayı sürdürür.” SPOILER Dizinin asıl müziği en hafif halinde...

Bomba